Βοήθεια/Απορίες στα Αρχαία Ελληνικά

JohnTheGr8

Νεοφερμένος

Ο JohnTheGr8 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Ασκηση: να κλιθει η προστακτικη ολων των χρόνων του συνέλεξεν, ενεργητικής. μέσης και παθητικής φωνής.

Οποιος μπορεσει να με βοηθησει του ειμαι ευγνωμων.....!
Ευχαριστω προκαταβολικα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas365

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 170 μηνύματα.
εν. -, συνέλεξε, συνελεξέτω, -, συνελέξετε, συνελεξόντων-συνελεξέτωσαν.
αορ. -, συνέλεξον, συνελεξάτο, -, συνελέξατε, συνελεξάντων-συνελεξάτωσαν
ΕΝΕΡΓΗΤΙΚΗ.
-----------------------------------------
εν. -, συνελέξου, συνελεξέσθω, -, συνελέξεσθε, συνελεξέσθων-συνελεξέσθωσαν
μεσ. αορ. -, συνέλεξαι, συνελεξάσθω, -, συνελέξασθε, συνελεξάσθων-συνελεξάσθωσαν
ΜΕΣΗ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JohnTheGr8

Νεοφερμένος

Ο JohnTheGr8 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
εν. -, συνέλεξε, συνελεξέτω, -, συνελέξετε, συνελεξόντων-συνελεξέτωσαν.
αορ. -, συνέλεξον, συνελεξάτο, -, συνελέξατε, συνελεξάντων-συνελεξάτωσαν
ΕΝΕΡΓΗΤΙΚΗ.
-----------------------------------------
εν. -, συνελέξου, συνελεξέσθω, -, συνελέξεσθε, συνελεξέσθων-συνελεξέσθωσαν
μεσ. αορ. -, συνέλεξαι, συνελεξάσθω, -, συνελέξασθε, συνελεξάσθων-συνελεξάσθωσαν
ΜΕΣΗ

Thanks, καποιος τη παθητικη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas365

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 170 μηνύματα.
εν. -, συνελέξου, συνελεξέσθω, -, συνελέξεσθε, συνελεξέσθων-συνελεξέσθωσαν
παθ.αορ. -, συνελεξήθητι, συνελεξηθήτω, -, συνελεξήθητε, συνελεξηθέντων-ήτωσαν
ΠΑΘΗΤΙΚΗ
-----------------------------------------
Έχουν και πρκ. αλλά αυτή τη στιγμή μου διαφεύγουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A_myrto

Νεοφερμένος

Η A_myrto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
νομιζω οτι ειναι καθεξοι γιατι εξω παιρνει δασεια
αν ειμαι λαθος σας παρακαλω διορθωστε με
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JohnTheGr8

Νεοφερμένος

Ο JohnTheGr8 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Να'σε καλά ρε φίλε, ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas365

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Να ξέρεις ομως δεν είμαι 100% σίγουρος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JohnTheGr8

Νεοφερμένος

Ο JohnTheGr8 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Να ξέρεις ομως δεν είμαι 100% σίγουρος.

Δε βαριέσαι.... Και κανα λαθος να έχει δεν έγινε τίποτα...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ANNE

Νεοφερμένος

Η ANNE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
ENΕΡΓΗΤΙΚΗ
ΕΝΕΣΤ.σύλλεγε-συλλεγέτω-συλλέγετε΄-συλλεγόντων
αορ.σύλλεξον-συλλεξατω-συλλέξατε-συλλεξάντων
πρκ΄συνειλοχως ισθι-εστω-συνειλοχοτεσ εστε-εστων
μεση
ενεστ.συλλέγου-συλλεγέσθω-συλλέγεσθε-συλλεγέσθων
αοπ-σύλλεξαι-συλλεξάσθω-συλλέξασθε-συλλεξάσθων
πρκ συνείλεξο-συνειλέχθω-συνείλεχθε-συνειλέχθων
παθητικη
αορ.συλλέγηθι-συλλεγήτω-συλλέγητε-συλλεγέντων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειμαρμένη

Δραστήριο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 494 μηνύματα.
Xωρίς να σας πάρω στο λαιμό μου αλλά έχω την άθλια εντύπωση, που καταλήγει σε σχεδόν βεβαιότητα ότι η προστακτική δεν παίρνει αύξηση.Οπότε θα είναι σύλλεγε και ούτω καθεξής.


Να,έτσι όπως το γραψε η ΑΝΝΕ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ANNE

Νεοφερμένος

Η ANNE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
εεεε, θεωρητικη 2 χρονια εκανα master στον τομεα, οπως ολοι μας!!!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas365

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 170 μηνύματα.
όντως όπως το γραψε η ΑΝΝΕ είναι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

irenegate7

Νεοφερμένος

Η ειρηνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
νομιζω οτι ειναι καθεξοι γιατι εξω παιρνει δασεια
αν ειμαι λαθος σας παρακαλω διορθωστε με

ναι καθεξοι ειναι:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GABRIELLA

Δραστήριο μέλος

Η GABRIELLA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Πελοποννήσου (Καλαμάτα) και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 791 μηνύματα.
σορρυ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

irenegate7

Νεοφερμένος

Η ειρηνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 31 μηνύματα.

ποκαχοντας

Νεοφερμένος

Η ΕΙΡΗΝΗ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
Οποιος απο σας μπορει να μου βρει τι σημαινει η λεξη στιγμα στο αρχαιο ελληνικο λεξικο!!!!!!:'(:'(:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Είναι για ένα γράμμα της αρχαίας ελληνικής αλφαβήτου, το οποίο έχει εκλείψει.
Πρόκειται για το Ϛ ϛ,=σ+τ.
Ο αριθμός που του αντιστοιχεί είναι το 6.
Το Ϝ´ χρησιμοποιείτο ως έξι στην αρχαιότητα. Αντικαταστάθηκε από το στίγμα σταδιακά, αφού είχε πάψει πρώτα να χρησιμοποιείται ως γράμμα. Τις τελευταίες δεκαετίες το στίγμα εξαφανίστηκε από τον γραπτό λόγο για πρακτικούς κυρίως λόγους και τη θέση του πήρε το ΣΤ΄.

Επίσης,
Το στίγμα ετυμολογικά έχει τις ρίζες του στην αρχαία Ελλάδα. Αναφέρεται σε σημάδια, συχνά καψίματα που γίνονταν ηθελημένα στο σώμα κάποιου (π.χ. του δούλου, του προδότη, του εγκληματία) ώστε να δηλώσουν την μειωτική του θέση και να τον αποφεύγουν οι άλλοι. Συγχρόνως το στίγμα συνδέεται με ποιοτικά χαρακτηριστικά του ατόμου, που το υποβαθμίζουν στα μάτια των άλλων, ενώ συγχρόνως επηρεάζει και τον τρόπο με τον οποίο το ίδιο το άτομο βλέπει τον εαυτό του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ποκαχοντας

Νεοφερμένος

Η ΕΙΡΗΝΗ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
Ευχαριστω παρα πολυ!!!!!!:):bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GABRIELLA

Δραστήριο μέλος

Η GABRIELLA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Πελοποννήσου (Καλαμάτα) και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 791 μηνύματα.
Είναι για ένα γράμμα της αρχαίας ελληνικής αλφαβήτου, το οποίο έχει εκλείψει.
Πρόκειται για το Ϛ ϛ,=σ+τ.
Ο αριθμός που του αντιστοιχεί είναι το 6.
Το Ϝ´ χρησιμοποιείτο ως έξι στην αρχαιότητα. Αντικαταστάθηκε από το στίγμα σταδιακά, αφού είχε πάψει πρώτα να χρησιμοποιείται ως γράμμα. Τις τελευταίες δεκαετίες το στίγμα εξαφανίστηκε από τον γραπτό λόγο για πρακτικούς κυρίως λόγους και τη θέση του πήρε το ΣΤ΄.

Επίσης,
Το στίγμα ετυμολογικά έχει τις ρίζες του στην αρχαία Ελλάδα. Αναφέρεται σε σημάδια, συχνά καψίματα που γίνονταν ηθελημένα στο σώμα κάποιου (π.χ. του δούλου, του προδότη, του εγκληματία) ώστε να δηλώσουν την μειωτική του θέση και να τον αποφεύγουν οι άλλοι. Συγχρόνως το στίγμα συνδέεται με ποιοτικά χαρακτηριστικά του ατόμου, που το υποβαθμίζουν στα μάτια των άλλων, ενώ συγχρόνως επηρεάζει και τον τρόπο με τον οποίο το ίδιο το άτομο βλέπει τον εαυτό του.

εισαι πολυ καλη !μπραβο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AntGuRu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο AntGuRu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 139 μηνύματα.
Παιδιά σήμερα έλειπα από το σχολείο και μου είπαν τα παιδιά ότι γράψαν έναν κανόνα στα αρχαία, ότι όσες μετοχές βρίσκονται σε πτώση γενική είναι απόλυτες.

Και μου φαίνεται πολύ περίεργο. Λέω να ρωτήσω αύριο την καθηγήτρια αλλά σκέφτομαι μην γίνω ρεζίλι. Έχω και 2 παραδείγματα που η μετοχές είναι συννηρημένες (δικά μου γι'αυτό μη γελάσετε):

1) Ηρησαμένου Περικλέος βουλευτής, εκέλευσε την πόλιν εις Λακεδαιμονίους παραδείναι. = Αφού ο Περικλής έγινε βουλευτής, διέταξε να παραδοθεί η πόλη στους Λακεδαιμονίους.

2) Ταύτα λεξαμένου Περικλέος, προσέβαλε αυτός Αλκιβιάδην. = Ο περικλής είπε αυτά, και προσέβαλε τον Αλκιβιάδην.

Μήπως πρέπει αυτές οι μετοχές να μπουν σε ονομαστική;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top