Βοήθεια/Απορίες στα Αρχαία Ελληνικά

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
;);)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serendipity*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η *Serendipity* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 167 μηνύματα.
:):D:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SpyrosPatra

Νεοφερμένος

Ο SpyrosPatra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
μπορείτε παρακαλώ να με να με βοηθείσετε να γράψω τους αρχικούς χρόνους:φέρω,λαμβάνω,αίρω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Darkness

Περιβόητο μέλος

Η Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,129 μηνύματα.
Απο οτι ξερω αυτο απαγορευεται.. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
Όχι, δεν απαγορεύεται απόλυτα. Ωστόσο υπάρχει αυτό το θέμα όπου μπορεί ο καθένας να εκφράσει τις απορίες του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eukleidis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ευκλείδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,072 μηνύματα.
Βασικά υπάρχουν αλλα 3 απο κάτω αρα :lock:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stratoniki

Νεοφερμένος

Η χρυσάνθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Μαραθώνας (Αττική). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
γεια σας παιδια....τι κανετε;; μπορείτε να μου πειτε τους αρχικους χρονους του ρηματος προείπεν (στα αρχαια);;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Al.Nik

Νεοφερμένος

Ο Al.Nik αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 47 μηνύματα.
γεια σας παιδια....τι κανετε;; μπορείτε να μου πειτε τους αρχικους χρονους του ρηματος προείπεν (στα αρχαια);;;

νομίζω λέγω έλεγον , λέξω και ερώ , είπον(αορ β) , έλεξα (αορ α )
είρηκα ειρηκειν

Αυτό είναι του λέγω με την πρόθεση προ γίνονται οι αρχικοί που θες !

ουπς : σε είχαν βοηθήσει έτσι . Σόρρυ για το πόστ .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stratoniki

Νεοφερμένος

Η χρυσάνθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Μαραθώνας (Αττική). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
σε ευχαριστω παρα πολυ φιλε μου.....δεν με ειχαν βοηθησει, εσυ με βοήθησες...και πάλι ευχαριστώ!!!!!!!!!!! :bye::bye::bye::bye::):):):):thanks::thanks::thanks::thanks::thanks::thanks::thanks::thanks::thanks::thanks::thanks::thanks::thanks::thanks::thanks::thanks::thanks::thanks::thanks::thanks::thanks:
-----------------------------------------
σε ευχαριστω παρα πολυ φιλε μου, δεν με ειχαν βοηθησει εσυ με βοηθησες. Ευχαριστω και πάλι!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεοδώρα29649

Νεοφερμένος

Η Θεοδώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
μπορείτε παρακαλώ να με να με βοηθείσετε να γράψω τους αρχικούς χρόνους:φέρω,λαμβάνω,αίρω

Αιρώ

Ενεργητική φωνή
Ενεστ.:αιρώ
Παρατ.: ήρουν
Μέλ.: αιρήσω
Αόρ.: είλον (θέλει περισπωμένη)
Παρακ.: ήρηκα
Υπερσ.: ηρήκειν
Μέση φωνή

Ενεστ.:αιρούμαι (θέλει περισπωμένη)
Παρατ.:ηρούμην
Μέλ.:αιρήσομαι, αιρεθήσομαι
Αόρ.:ειλόμην, ηρέθην
Παρακ.:ήρημαι
Υπερσ.:ηρήμην

Λαμβάνω

Ενεργητική φωνη
Ενεστ.:λαμβάνω
Παρατ.:ελάμβανον
Μέλ.:λήψομαι
Αόρ.:έλαβον
Παρακ.:είληφα
Υπερσ.:ειλήφειν, ειληφώς ήν
Μέση φωνή
Ενεστ.:λαμβάνομαι
Παρατ.:ελαμβανόμην
Μέλ.:ληφθήσομαι
Αόρ.:ελαβόμην, ελήφθην
Παρακ.:είλημμαι
Υπερσ.:ειλήμην, ειλημμένος ήν

Φέρω

Ενεργητική φωνή
Ενεστ.:φέρω
Παρατ.:έφερον
Μέλ.:οίσω
Αόρ.:ήνεγκα, ήνεγκον
Παρακ.:ενήνοχα
Υπερσ.:ενηνόχειν
Μέση φωνή

Ενεστ.:φέρομαι
Παρατ.:εφερόμην
Μέλ.:οίσομαι, οισθήσομαι, ενεχθήσομαι
Αόρ.:ηνεγκάμην, ηνέχθην
Παρακ.:ενήνεγμαι
Υπέρσ.:ενηνέγμην
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_DaRk_

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Άνω Λιόσια (Αττική). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Παίδες έχω για αύριο να μάθω τους αρχικούς χρόνους του κατειδών και του έχοντας μπορεί κανένας να με βοηθήσει παρακαλώ? :)

Παίδες έχω για άυριο να μάθω τους αρχικούς χρόνους του έχοντας και του κατειδών μπορεί κανένας να μου τους πεί για να τους μάθω απέξω σας παρακαλω? :no1:


Eυχαριστώ :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
έχω,είχον,έξω και σχήσω,έσχον,έσχηκα,εσχήκειν
ορώ,εώρων,όψομαι,είδον,εώρακα,εωράκειν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_DaRk_

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Άνω Λιόσια (Αττική). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ είσαι καταπληκτικιά :)


Mπορείς να μου πεις 10 ομόριζα τουλάχιστον του έχω.. ? γιατί δέν πάει το μυαλό μου ;/
-----------------------------------------
Μια βοήθεια παίδεεεες.. Είναι ανάγκη ;/
-----------------------------------------
Θέλω αυτά που σάς είπα με το έχω τουλαχιστον 10 ομόριζα..
Βοηθήστε με παρακαλώ..
και άν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει για χρονικη και εγκλιτικη αντικατασταση στο εκελευσαν :/

Θα του ήμουν ευγνώμων..
Ευχαριστώ :)
αν γίνετε απαντήστε γρήγορα γιατί σε λίγο θα βγώ και δέν θα προλαβω να τα δώ ;/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aekara4ever

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Γειά σας παίδες. Μια απορία έχω μόνο. Στις παραγράφους 28-29, ο Ξενοφώντας περιγράφει τα γεγωνότα με χρόνο Αόριστο. Η καθηγήτρια, όμως, ζήτησε να γράψουμε το γιατί. Δεν έχω καταλάβει όμως ποιά είναι η απάντηση, γίνεται να με βοήθησει κανείς; :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lefteris94

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Lefteris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 269 μηνύματα.
1)Ποιά είναι η βασική διαφορά της πρώιμης ελληνικής ιστοριογραφίας από αντίστοιχες προσπάθειες των ανατολικών λαών?
2)Ποιες αξίες κυριαρχούν στην σκέψη του και στις κρίσεις του για τα ιστορικά γεγονότα ?
3)Ποια είναι τα χαρακτηριστικά στοιχεία της συγγραφικής ικανότητας του Ξενοφώντος ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eeni-Anna

Νεοφερμένος

Η Eleni-Anna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
ενοχή,αποχή,κατοχή,εξοχή,μέτοχος,ένοχος,παρέχω,παροχή,συνεχω,συνοχή
-----------------------------------------
Ενεστωτας:κελεύουσι
Παρατατικός:εκελεύουν
Μέλλοντας:κελεύσουσι
Αόριστος:εκελευσάμην
Παρακείμενας:κεκελεύκασι
Υπερσυντέλικος:εκεκελεύκεσαν
Αυτη ειναι η χρονική για εγκλιτική δεν ξέρω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_DaRk_

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Άνω Λιόσια (Αττική). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύυυυυ..
Σας παρακαλώ κάποιος άμα ξέρει την εγκλιτική αντικατάσταση :(
-----------------------------------------
Boήθεια παίδες ;/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aekara4ever

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Εγκλιτική Αντικατάσταση:
Οριστική: εκέλευσαν
Υποτακτική: κελέυσωσι
Ευκτική: κελεύσαιεν
Προστακτική: κελευσάντων
Απαρέμφατο: κελεύσαι
Μετοχή: κελεύσας, -σασα, -σαν

Κάποιος παρακαλώ να επιβεβαιώσει τα παράπανω γιατι δεν είμαι απόλυτα σίγουρος.

EDIT: Οκ τα διόρθωσα κ'εγω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_DaRk_

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Άνω Λιόσια (Αττική). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Eυχαριστώ!!:)
Ας Ελπίσουμε να είναι σωστά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Δεν ειναι σωστα μερικα...θα σου τα γραψω τωρα..
-----------------------------------------
ενεστώτας:κελεύουσι
παρατατικός:εκέλευον
μέλλοντας:κελεύσουσι
αόριστος:εκέλευσαν
παρακείμενος:κεκελεύκασι
υπερσυντέλικος:εκεκελεύκεσαν

οριστική:εκέλευσαν
υποτακτική:κελεύσωσι
ευκτική:κελεύσαιεν
προστακτική:κελευσάντων/κελευσάτωσαν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top