Βοήθεια/Απορίες στα Αρχαία Ελληνικά

κλειώ40087

Νεοφερμένος

Η κλειώ40087 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
το υποκείμενο είναι ουδέτερο και βρίσκεται στον πληθυντικό αριθμό ενώ το ρήμα βρίσκεται στο γ΄ πρόσωπο ενικού
-----------------------------------------
έχουν κατάληξη -ων, -ούσα, -ον, -σων,-σούσα,-σον, -σας,-σασα,-σαν-κως,-κύια,-κος
-όμενος, -ομένη,-όμενον,-σόμενος,-σομένη,-σόμενον,-σάμενος,-σαμένη,-σάμενον,- μένος,-μένη,-μένον
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

={ReDs}=

Νεοφερμένος

Ο ={ReDs}= αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
ξερει κανεις το ρ. εχω ενεστώτας σε ολες τις εγκλισεις?:(:(:(
-----------------------------------------
(Στα Αρχαια)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
ξερει κανεις το ρ. εχω ενεστώτας σε ολες τις εγκλισεις?:(:(:(
-----------------------------------------
(Στα Αρχαια)

οριστική:έχω
υποτακτική:έχω
ευτκική:έχοιμι
προστακτική:-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

={ReDs}=

Νεοφερμένος

Ο ={ReDs}= αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
σε ολα τα προσωπα...:xixi:
-----------------------------------------
εψαηα στην γραμματική αλα δεν το βρίκα (συγνόμη για τα ορθογραφικά)
-----------------------------------------
εψαξα**
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαρισόλ

Νεοφερμένος

Η Μαρισόλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει την παράθεση και επεξήση?
δεν θυμάμαι τίποτα και η καθηγήτρια μας έβαλε επανάληψη:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει την παράθεση και επεξήση?
δεν θυμάμαι τίποτα και η καθηγήτρια μας έβαλε επανάληψη:mad:

Παράθεση:γενικό>ειδικό
Επεξήγηση:ειδικό>γενικό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dwritsa_kAts

Νεοφερμένος

Η Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Αχ παιδια εμεις κανουμε συνεχεια για τις με τοχες και μας εβαλε να βρουμε οσες υπαρχουν σους στιχους 16-18. βοηθεια κανεις? ty προκαταβολικα :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
αν μπορεις να παραθεσεις το κομματι,να στις βρω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kaloutsik0s

Νεοφερμένος

Ο Kaloutsik0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γειά σας θα ήθελα να με βοηθησετε σε μια ασκηση που εχω για αυριο..
πρεπει να βρω παράγωγα της λεξης αιρεομαι-αιρουμαι (εκλέγω, προτιμώ)...
Σας παρακαλω αν μπορειτε λιγο σιντομα...
Ευχαριστω εκ τον προτερον :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
καθαίρεση,αυθαίρετος,εξαιρετικά,αιρετικός,αρχαιρεσία,συναίρεση,διαιρετέος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kaloutsik0s

Νεοφερμένος

Ο Kaloutsik0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
χιλια ευχαριστω ειστε οι καλιτεροι και πολη γρηγορη ανταποκριση αλλα και ποικοιλια χιχι :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
η θεωρητική αυτά κάνει:P:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgio-PD

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης Καλλιατζής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Παιδιά χρειάζομαι επειγόντως μια απάντηση στην παρακάτω ερώτηση. Κάνουμε τα Ελληνικά του Ξενοφώντα. Φτάσαμε μέχρι την παράγραφο 22 και ο καθηγητής μας έβαλε την εξής ερώτηση:

Ποιο διαφένεται ότι είναι το σχέδιο του Λυσάνδρου από τις κινήσεις?

Μπορείτε σας παρακαλώ να μου δώσετε μια απάντηση? :'(:'(:'(:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dwritsa_kAts

Νεοφερμένος

Η Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 72 μηνύματα.
[2.1.16] οἱ δʼ Ἀθηναῖοι ἐκ τῆς Σάμου
ὁρμώμενοι τὴν βασιλέως κακῶς
ἐποίουν, καὶ ἐπὶ τὴν Χίον καὶ τὴν
Ἔφεσον ἐπέπλεον, καὶ
παρεσκευάζοντο πρὸς ναυμαχίαν,
καὶ στρατηγοὺς πρὸς τοῖς
ὑπάρχουσι προσείλοντο
Μένανδρον, Τυδέα, Κηφισόδοτον.
[2.1.17] Λύσανδρος δʼ ἐκ τῆς Ῥόδου
παρὰ τὴν Ἰωνίαν ἐκπλεῖ πρὸς τὸν
Ἑλλήσποντον πρός τε τῶν πλοίων
τὸν ἔκπλουν καὶ ἐπὶ τὰς
ἀφεστηκυίας αὐτῶν πόλεις.
ἀνήγοντο δὲ καὶ οἱ Ἀθηναῖοι ἐκ τῆς
Χίου πελάγιοι· [2.1.18] ἡ γὰρ Ἀσία
πολεμία αὐτοῖς ἦν. Λύσανδρος δʼ
ἐξ Ἀβύδου παρέπλει εἰς Λάμψακον
σύμμαχον οὖσαν Ἀθηναίων· καὶ οἱ
Ἀβυδηνοὶ καὶ οἱ ἄλλοι παρῆσαν
πεζῇ. ἡγεῖτο δὲ Θώραξ
Λακεδαιμόνιος.


Μπορει κανεις να βρει τις μετοχες του κειμενου?:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
ορμωμενοι
υπάρχουσι
αφεστηκυιας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dwritsa_kAts

Νεοφερμένος

Η Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 72 μηνύματα.
ευχαριστώ πολυ μαρακι! και γω θεωριτικη θα δηλωσω του χρονου..θα εισαι το πρότυπό μου :P:D:D:D
-----------------------------------------
Παιδιά χρειάζομαι επειγόντως μια απάντηση στην παρακάτω ερώτηση. Κάνουμε τα Ελληνικά του Ξενοφώντα. Φτάσαμε μέχρι την παράγραφο 22 και ο καθηγητής μας έβαλε την εξής ερώτηση:

Ποιο διαφένεται ότι είναι το σχέδιο του Λυσάνδρου από τις κινήσεις?

Μπορείτε σας παρακαλώ να μου δώσετε μια απάντηση? :'(:'(:'(:'(





Λοιπον..το σχεδιο του ακριβως δεν μπορω να στο πω αλλα αν σε βοηθαω με αυτο...

[FONT=&quot]Δομή[/FONT][FONT=&quot] …κακως εποίουν τήν βασιλέως γην [/FONT]
[FONT=&quot] …επέπλεον επί Χίον και Έφεσον… [/FONT]
[FONT=&quot]Ενέργειες Αθηναίων[/FONT]
[FONT=&quot] παρεσκευάζοντο πρός ναυμαχίαν[/FONT]
[FONT=&quot] στρατηγούς προσείλοντο[/FONT]
[FONT=&quot] εκ Ρόδου…πρός Ελλήσποντον[/FONT]
[FONT=&quot]Τακτική Λύσανδρου πρός τόν έκπλουν των πλοίων[/FONT]
[FONT=&quot] επί τας αφεστηκυίας πόλεις[/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]Κινήσεις Αθηναίων ανήγοντο εκ της Χίου [/FONT]
[FONT=&quot] η γάρ Ασία ην πολεμία[/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]Κατεύθυνση Λύσανδρου και συμμάχων εξ Αβύδου εις Λάμψακον[/FONT]
[FONT=&quot] ηγειτο Θωραξ…[/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot] προσβαλόντες τη πόλει αιρουσι…[/FONT]
[FONT=&quot]Αποτελέσματα για Λακ. διήρπασαν[/FONT]
[FONT=&quot] τά ελεύθερα σώματα αφηκε…[/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!w@Nn4

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ωρωπός (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
ξερει κανεις το ρ. εχω ενεστώτας σε ολες τις εγκλισεις?:(:(:(
-----------------------------------------
(Στα Αρχαια)

Οριστική:
έχω
έχεις
έχει
έχουμεν
έχετε
έχουσιν

Υποτακτική:
έχω
έχης
έχη
έχωμεν
έχητε
έχωσιν

Ευκτοική:
έχοιμι
έχοις
έχοι
έχοιμεν
έχοιτε
έχοιεν

Προστακτική:
-
έχε
εχέτω
-
έχετε
εχόντων/εχέτωσαν
-----------------------------------------
χρονικη αντικατασταση στο προσοιλοντο

https://https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=
βέβαια είναι στο γ' ενικό αλλά μπορείς να το φτιάξεις!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theo_16

Νεοφερμένος

Ο Θοδωρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Άνω Λιόσια (Αττική). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Καλησπερα σε ολους. Αυριο η φιλολογος μας θα μας βαλει ενα τεστ στα Αρχαια και θελω επειγοντως τη βοηθεια σας...Επειδη η καθηγητρια μας θα μας βαλει να βρουμε τις μετοχες,ρηματα,αντικειμενα κτλπ,θελω να μου πειτε αν υπαρχει καποιος ευκολος τροπος να βρισκω τα κατηγορουμενα και τους εμπροσθετους προσδιορισμους.Αν μπορειτε να με βοηθησετε θα σας ειμουν ευγνωμον γιατι στα αρχαια ειμαι σκραπας κυριολεκτικα:'(.
Ευχαριστω εκ των προτερων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Ελα ρε οι εμπροθετοι ειναι ευκολο να τους βρισκεις. Ακομα κι εγω που ακουω αρχαια και βγαζω σπυρια(απο αυτα με το πυον)τα καταφερνα. Εχουν μπροστα επι, απο κλπ. Κατηγορουμενα βρισκεις αν μπορεις να αναγνωρισεις συνδετικα ρηματα και επισης η μεταφραση βοηθαει πολυ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theo_16

Νεοφερμένος

Ο Θοδωρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Άνω Λιόσια (Αττική). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Ευχαριστω παρα πολυ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top