Βοήθεια/Απορίες στα Αρχαία Ελληνικά

_marillia1

Νεοφερμένος

Η Λυδία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 74 μηνύματα.
ευχαριστώ πολύ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgio-PD

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης Καλλιατζής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Παίδες χρειάζομαι ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ χρονική αντικατάσταση του "παρασκευάζονται". Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mary94

Νεοφερμένος

Η mary94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Μύρινας (Λέσβος). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Εχω τους αρχικους χρονους....Λοιπον
ΕΝΕΣΤΩΤΑΣ: Παρασκευάζομαι, ΠΑΡΑΤΑΤΙΚΟΣ: Παρεσκευαζόμην, ΜΕΛΛΟΝΤΑΣ: Παρασκευάσομαι, ΠΑΘΗΤΙΚΟΣ ΜΕΛΛΟΝΤΑΣ: Παρασκευασθήσομαι, ΑΟΡΙΣΤΟΣ: Παρεσκευασάμην, ΠΑΘΗΤΙΚΟΣ ΑΟΡΙΣΤΟΣ: Παρεσκευάσθην, ΠΑΡΑΚΕΙΜΕΝΟΣ: Παρεσκεύασμαι και ΥΠΕΡΣΥΝΤΕΛΙΚΟΣ: Παρεσκευάσμην.
Ελπίζω να βοήθησα..................
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!w@Nn4

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ωρωπός (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Παίδες χρειάζομαι ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ χρονική αντικατάσταση του "παρασκευάζονται". Ευχαριστώ εκ των προτέρων

ενστ:παρασκευάζονται
πρτ:παρεσκευάζοντο
μελλ:παρασκευάσονται
αορ:παρεσκευάσαντο
πρκ: παρεσκεύανται
υπρσ:παρεσκεύαντο

Υ.Γ: δεν είμαι σίγουρη για πρκ και υπρσ. Πώς να λειτουργήσει το μυαλό τέτοια ώρα (δικαιολογίες, δικαιολογίες..:P:P);!...:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgio-PD

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης Καλλιατζής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Εχω τους αρχικους χρονους....Λοιπον
ΕΝΕΣΤΩΤΑΣ: Παρασκευάζομαι, ΠΑΡΑΤΑΤΙΚΟΣ: Παρεσκευαζόμην, ΜΕΛΛΟΝΤΑΣ: Παρασκευάσομαι, ΠΑΘΗΤΙΚΟΣ ΜΕΛΛΟΝΤΑΣ: Παρασκευασθήσομαι, ΑΟΡΙΣΤΟΣ: Παρεσκευασάμην, ΠΑΘΗΤΙΚΟΣ ΑΟΡΙΣΤΟΣ: Παρεσκευάσθην, ΠΑΡΑΚΕΙΜΕΝΟΣ: Παρεσκεύασμαι και ΥΠΕΡΣΥΝΤΕΛΙΚΟΣ: Παρεσκευάσμην.
Ελπίζω να βοήθησα..................


Μπορείς μήπως να μου πεις τι είναι το "παρασκευασμένοι έσονται". Τι τύπος είναι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

arti

Νεοφερμένος

Η arti αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
παιδια το παρασκευασμενοι εσονται ειναι παρακειμενος και ο υπερσυντελικος ειναι παρασκευασμενοι ησαν....τα υπολοιπα ειναι οκ ΄)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgio-PD

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης Καλλιατζής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
παιδια το παρασκευασμενοι εσονται ειναι παρακειμενος και ο υπερσυντελικος ειναι παρασκευασμενοι ησαν....τα υπολοιπα ειναι οκ ΄)

Ο παρακείμενος δεν είναι παρασκευασμένοι εισί?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*eirhnh*

Νεοφερμένος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
εμείς το παρασκευάζοντο το είχαμε για σήμερα
-----------------------------------------
σωστά το λες και το άλλο είναι
παρασκευασμένοι ησάν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Παιδιά σας παρακαλώ έχω κολλήσει στα Αρχαία στην σελίδα 37 ασκ 6 που λέει Ποιο στόχο έθεσε στο ιστορικό έργο α) Ηρόδοτος Β) Θουκιδίδης Γ)Ξενοφών (στα Ελληνικά)
Επίσης εαν ξέρετε θα ήθελα να μου πείτε την ασκ 15 σελ 38 που λέει Ποιες πρωσοπικότητες ήταν τα πρότυπα του Ξενοφώντος και ποια πρωσόντα τους θαύμαζε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evooni

Νεοφερμένος

Η evooni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Λοιπόν...
α)Να καταγράψει τα γενόμενα εξ ανθρώπων για να μην ξεχαστούν έργα μεγάλα τε και θαυμαστά.
β)Να δωσει στους μελλοντικούς αναγνώστες του έργου του ένα κτήμα ες αιεί έτσι ώστε να γνωρίζουν τα γεγονότα του Πελοποννησιακού και σε παρόμοια περιπτωση να πράξουν ανάλογα.
γ)Να συνεχίσει το έργο του Θουκιδίδη
η απάντηση στην άσκηση 15 βρίσκεται στη σελίδα 30.Είναι η πρώτη παράγραφος στην ενότητα 2
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evooni

Νεοφερμένος

Η evooni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Λίγη βοήθεια?Έχω κολλήσει...Μας έβαλε η φιλόλογος ως εργασία να ερμηνεύσουμε την φράση:
Ανήγοντο δε και οι Αθηναίοι εκ της Χίου πελάγιοι,η γαρ Ασία πολεμία αυτοίς ην.
Είναι από το 2ο βιβλίο των Ελληνικών του Ξενοφώντα(σελ 46)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Λοιπόν...
α)Να καταγράψει τα γενόμενα εξ ανθρώπων για να μην ξεχαστούν έργα μεγάλα τε και θαυμαστά.
β)Να δωσει στους μελλοντικούς αναγνώστες του έργου του ένα κτήμα ες αιεί έτσι ώστε να γνωρίζουν τα γεγονότα του Πελοποννησιακού και σε παρόμοια περιπτωση να πράξουν ανάλογα.
γ)Να συνεχίσει το έργο του Θουκιδίδη
η απάντηση στην άσκηση 15 βρίσκεται στη σελίδα 30.Είναι η πρώτη παράγραφος στην ενότητα 2
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ:thanks::thanks:
-----------------------------------------
Παιδιά σας ζητάω άλλη μια βοήθεια για να μου επιβεβαιόσετε αν έχω κλίση σωστά το ρήμα
Λοιπόν θα ήθελα το ρήμα πλέω σε όλες τις εγκλίσεις μόνο στον αόριστο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

endj3

Νεοφερμένος

Ο endj3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Παιδια χρειαομαι επειγοντως βοηθεια...πρεπει ν κανς χρονικη αντικατασταση στα ρηματα:προσείλοντο και εκπλει....θα το εκανα μονος μου αλλα απο αρχαια ειμαι ασχετος(θα παω θετικη)..


ευχαριστω πολυ οποιον βοηθησει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DIMOS FOITHTHS

Νεοφερμένος

Ο ΔΗΜΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χαλκηδόνα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Παιδια χρειαομαι επειγοντως βοηθεια...πρεπει ν κανς χρονικη αντικατασταση στα ρηματα:προσείλοντο και εκπλει....θα το εκανα μονος μου αλλα απο αρχαια ειμαι ασχετος(θα παω θετικη)..


ευχαριστω πολυ οποιον βοηθησει!

Λοιπόν τι έχουμε εδώ:read::
αναγνώριση: προσείλοντο: γ' πληθ. οριστικής αορ. β' μέσης φωνής του ρ. προσαιρέομαι, προσαιρου(με περισπωμ.)μαι

Ενεστώτας: προσαιρου(με περισπ.)νται
Παρατατικός: προση(με υπογεγρ.)ρού(με περισπ.)ντο
Μέλλοντας: προσαιρήσονται - παθ. προσαιρεθήσονται
Αόριστος: προσείλοντο
Παρακείμενος: προσή(με υπογεγρ.)ρηνται
Υπερσυντέλικος: προσή(με υπογεγρ.)ρηντο

αναγνώριση: εκπλεί (με πρρισπ. φαντάζομαι): γ΄' ενικό ορστικής ενεστώτα ε.φ. του συνηρ. ρήματος εκπλέω - ω (με περισπ.)

Ενεστώτας: εκπλεί (με περισπ.)
Παρατατικός: εξέπλει
Μέλλοντας: εκπλεύσεται/ εκπλευσεί(με περισπ.)ται
Αόριστος: εξέπλευσε
Παρακείμενος: εκπέπλευκε (ν)
Υπερσυντέλικος: εξεπεπλεύκει


Ελπίζω να σε βοήθησα!! :thanks:
-----------------------------------------
Μπορείς μήπως να μου πεις τι είναι το "παρασκευασμένοι έσονται". Τι τύπος είναι?

το παρασκευασμένοι έσονται είναι συντελεσμένος μέλλοντας ο οποίος δεν είναι στην ύλη σας. Ο παρακείμενος είναι το παρασκευασμένοι εισί(ν) και ο υπερσυντέλικος το παρασκευασμένοι ήσαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iliaskok

Νεοφερμένος

Ο iliaskok αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
μπορει καποιος να μου πει τον ορισμο της αττικης συνταξης;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
Η σύνδεση ενός ουσιαστικού πληθυντικού αριθμού με ένα ρήμα ενικού αριθμου.

Μη γράφεις με greeklish!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iliaskok

Νεοφερμένος

Ο iliaskok αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
ok ευχαριστω! ! !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tolis007

Νεοφερμένος

Ο Αποστόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
παιδια ξερεται πως γινεται το ελεγεν και το ερωτατε χρονικι αντικαταστασι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Ενεστώτας: λέγει
Παρατατικός: έλεγε
Μέλλοντας: λέξει και ερεί(στο ερει περισπωμένη)
Αόριστος: έλεξε και είπε
Παρακείμενος: είρηκε
Υπερσυντέλικο: ειρήκει

Ενεστώτας: ερωτάτε(περισπωμένη)
Παρατατικός: ηρωτάτε (με περισπωμένη)
Μέλλοντας: ερωτήσετε και ερήσεσθε
Αόριστος: ηρωτήσατε και ήρεσθε
Παρακείμενος: ηρωτήκατε
Υπερσυντέλικο:ηρωτήκετε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serendipity*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η *Serendipity* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 167 μηνύματα.
λέγει
έλεγεν
λέξει κ ερει
έλεξε κ ειπεν
είρηκεν
ειρήκει

ερωτατε
ηρωτατε
ερωτήσετε κ ερήσεσθε
ηρωτήσατε κ ήρεσθε
ηρωτήκατε
ηρωτήκετε

(οπου δεν υπαρχει τονος
παιρνει περισπωμενη κ παντου
ψιλη)

Ελπίζω να βοήθησα!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top