Βοήθεια/Απορίες στα Αρχαία Ελληνικά

Dodos-7

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dodos-7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 177 μηνύματα.
Να γινει χρ.αντικατασταση το επρασσον και να κλιθεί η προστακτικη ενεστωτα, αοριστου και παρακειμενου και το ηλθον στην προστακτικη αοριστου β
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Χρονική αντικατάσταση

Εν.πράττω
Παρτ.έπραττον
Μελ.πράξω
Αορ.έπραξα
Παρκ.πέπραχα/πέπραγα
Υπερσ.επεπράχειν/επεπράγειν

Προστακτική
Ενεστώτα

-
πράττε
πραττέτω
-
πράττετε
πραττόντων/πραττέτωσαν

Αορίστου

-
πράξον
πραξάτω
-
πράξατε
πραξάντων/πραξάτωσαν

Παρακειμένου

-
πεπραχώς ίσθι
πεπραχώς έστω
-
πεπραχώτες έστε
πεπραχώτες έστων

Προστακτική Αορ.

-
ελθέ
ελθέτω
-
έλθετε
ελθόντων

Όρκο δεν παίρνω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dodos-7

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dodos-7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 177 μηνύματα.
Ευχαριστ'ω πολυ

Υ.Γ Αν δεν υπηρχαν και οι θεωριτικοί τι θα έκανα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Ευχαριστ'ω πολυ

Υ.Γ Αν δεν υπηρχαν και οι θεωριτικοί τι θα έκανα

Θα έπαιρνες λεξικό :P

Να σου πω, αύριο, πες αν στα έγραψα σωστά, να ξέρω δηλαδή μην σε πήρα στον λαιμό μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marysdmsp

Νεοφερμένος

Η marysdmsp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12 μηνύματα.
να σας ρωτήσω κάτι βρεεε παιδιά
πως γράφουμε αρχαία(δασείες κτλ κτλ) στο pc;;ε;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mary_angel

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
μήπως σας είναι εύκολο να μου κλίνετε την μετοχή καταβάλλοντες στον μέλλοντα και στον αόριστο και στα τρία γένη;

επιπλέον την μετοχή καταδιωχθείς και στα τρία γένη

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!

Υ.Γ. αν γίνεται όσο πιο γρήγορα γιατί τα χρειάζομαι για αύριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

βιλλαρασ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο βασιλης (ειμαι απο τους καλους αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 337 μηνύματα.
η γραμματικη τα εχει αναλυτικα νομιζω στην 80 σελιδα ή καπου εκει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thomi

Νεοφερμένος

Η θωμη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 68 μηνύματα.
ρε σεισ αν αρχισω να λεω τισ αποριες μου απο τα αρχαια....8α πρεπει ν γραφω 2 μερεσ εδω....ειμαι ασχετη τελειωσ στ μαθημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
πες εσύ και κάτι θα κάνουμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

melisa

Νεοφερμένος

Η melisa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
να σας ρωτήσω κάτι βρεεε παιδιά
πως γράφουμε αρχαία(δασείες κτλ κτλ) στο pc;;ε;;


χρειάζεσαι ειδικές γραμματοσειρές πολυτονικού, για να βάλεις τα τονικά σημάδια των αρχαίων, μπες στο www.alfavita.gr, βάλε στην αναζήτηση πολυτονικές γραμματοσειρές και κάτι θα βρεις.:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theodoro

Νεοφερμένος

Ο theodoro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
μολις εκανα εγγραφη.Βασσικα μισω τα αρχαια!!! :mad:
-----------------------------------------
ΥΕΥ εχω γραψει 2 ολοκληρα μηνυματα!!!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KOMIS

Νεοφερμένος

Ο Δημητρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Γραφω αρχαια σημερα στη παραγραφο 70 απο Θουκυδιδη και επειδη ξερω οτι απο γραμματικη δεν θα πιασω τιποτα θελω να μου πειτε αν εχετε καποιο κομματι sos μεσα απο το κειμενο...Εχω την μεταφραση..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marysdmsp

Νεοφερμένος

Η marysdmsp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12 μηνύματα.
ευχαριστω παρα πολυυυυυ μελισα
αμαν πια με αυτες τις εργασιες που μας βαζουν
δεν ξερουν τι θελουν μου φαινεται:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

melisa

Νεοφερμένος

Η melisa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
ευχαριστω παρα πολυυυυυ μελισα
αμαν πια με αυτες τις εργασιες που μας βαζουν
δεν ξερουν τι θελουν μου φαινεται:xixi:
Παρακαλώ!!! Οι εργασίες πάντως είναι καλύτερες από την παπαγαλία!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

London

Νεοφερμένος

Η Άρτεμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Γειά σας παιδιά...Θέλω μια χάρη...!!!;)

Θέλω να ελέγξω λίγο αν έχω κάνει σωστά τις ασκήσεις των αρχαίων...Λοιπόν
1.Απήγγειλεν : να κλιθεί στον Μέλλοντα και στην Ευκτική και Προστακτική τυ ίδιου χρόνου(εννοεί του Αορίστου)
2.Να κλιθούν : Επολιόρκουν και επεπλήρωντο


Μπορείτε να με βοηθήσετε,παρακαλώ;;;);););):iagree::iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

errika

Νεοφερμένος

Η errika αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
καλησπερα!
θα μπορουσε να με βοηθησει καποιος να απαντησω σε καποιες ερωτησεις στα αρχαια? Βρισκονται στην σελιδα 318 και ειναι οι ασκησεις 2,3,4,5,6. Οποιος μπορει, οποια μπορει :D
ευχαριστω εκ των προτερων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
πες λιγο σε πιο κεφαλαιο ειστε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

errika

Νεοφερμένος

Η errika αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
κεφ.71-74 :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
δεν μπορω να α ανεβασω..στειλε μσν να στα στειλω αν θες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliana13

Νεοφερμένος

Η Iliana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 89 μηνύματα.
απαγγελώ επολιόρκουν επεπληρώμην
απαγγελείς επολιόρκεις επεπλήρωσο
απαγγελεί επολιόρκει επεπλήρωτο
απαγγελούμεν επολιορκούμεν επεπληρώμεθα
απαγγελείτε επολιορκείτε επεπληρωσθε
απαγγελούσι επολιόρκουν επεπληρωντο

ποιον αοριστο απο τους 2?τον α' ή β'?
μην ξεχασεις τις περισπωμενες!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top