Βοήθεια/Απορίες στα Αρχαία Ελληνικά

guess

Δραστήριο μέλος

Η guess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 478 μηνύματα.
Δώστε μου αν μπορείτε έναν ορισμό για τους τρισχίλιους!:)
-----------------------------------------
παιδιά προσπαθώ να βρω απεγνωσμένα στο ιντερνετ αλλα δεν βρίσκω απολύτως τίποτα....
λίγο γρήγορα αν μπορείτε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Μετά την εδραίωση των τριάκοντα τυράννων στην Αθήνα, όλοι οι Αθηναίοι πολίτες αποκλείστηκαν από την άσκηση της εξουσίας. Οι τριάκοντα έπειτα επέλεξαν τρεις χιλιάδες Αθηναίους στους οποίους και έδωσαν το δικαίωμα συμμετοχής στην εξουσία. Ευνόητο βέβαια το γεγονός πως οι συγκεκριμένοι τρεις χιλιάδες ήταν με την πλευρά των τριάκοντα.

Αυτοί πρέπει να είναι. Παρ' όλα αυτά, έχω και επιφυλάξεις. Ας με διορθώσουν οι της Θεωρητικής. :P:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

guess

Δραστήριο μέλος

Η guess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 478 μηνύματα.
ευχαριστώ ρε Γιώργο...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Μετά την εδραίωση των τριάκοντα τυράννων στην Αθήνα, όλοι οι Αθηναίοι πολίτες αποκλείστηκαν από την άσκηση της εξουσίας. Οι τριάκοντα έπειτα επέλεξαν τρεις χιλιάδες Αθηναίους στους οποίους και έδωσαν το δικαίωμα συμμετοχής στην εξουσία. Ευνόητο βέβαια το γεγονός πως οι συγκεκριμένοι τρεις χιλιάδες ήταν με την πλευρά των τριάκοντα.

Αυτοί πρέπει να είναι. Παρ' όλα αυτά, έχω και επιφυλάξεις. Ας με διορθώσουν οι της Θεωρητικής. :P:bye:

Σωστος ;)

Και ολοι αυτοι ηταν καταχωρημενοι μεσα σε εναν καταλογο,τους οποιους μπορουσε να δικασει μονο η Εκκλησια του Δημου.Για αυτους που ηταν εκτος του καταλογου,οι τριακοντα ειχαν το δικαιωμα να κανουν οτι θελουν με αυτους(δες Θηραμενη με τον Κριτια στην Παρωδια δικης)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Σωστος ;)

Και ολοι αυτοι ηταν καταχωρημενοι μεσα σε εναν καταλογο,τους οποιους μπορουσε να δικασει μονο η Εκκλησια του Δημου.Για αυτους που ηταν εκτος του καταλογου,οι τριακοντα ειχαν το δικαιωμα να κανουν οτι θελουν με αυτους(δες Θηραμενη με τον Κριτια στην Παρωδια δικης)

Και τα είχα στο μυαλό μου αλλά είπα να μην τα βάλω :P

Ωραίος ρε papas, αποκλείεται να θυμόμουν τόσα Αρχαία :P:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elenaki92

Δραστήριο μέλος

Η elenaki92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 590 μηνύματα.
Σωστος ;)

Και ολοι αυτοι ηταν καταχωρημενοι μεσα σε εναν καταλογο,τους οποιους μπορουσε να δικασει μονο η Εκκλησια του Δημου.Για αυτους που ηταν εκτος του καταλογου,οι τριακοντα ειχαν το δικαιωμα να κανουν οτι θελουν με αυτους(δες Θηραμενη με τον Κριτια στην Παρωδια δικης)
και να προσθέσω ότι για να βγεί κάποιος από τον κατάλογο αυτό έπρεπε να αποφασιστεί απ' όλους τους 30. γι' αυτό κι αργότερα έχουμε παρωδία δίκης, αφού ο κριτίας αποφάσισε μόνος του χωρίς την συγκατάθεση των υπολοίπων 29 να βγάλει τον θηραμένη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
και να προσθέσω ότι για να βγεί κάποιος από τον κατάλογο αυτό έπρεπε να αποφασιστεί απ' όλους τους 30. γι' αυτό κι αργότερα έχουμε παρωδία δίκης, αφού ο κριτίας αποφάσισε μόνος του χωρίς την συγκατάθεση των υπολοίπων 29 να βγάλει τον θηραμένη...

Κανονικα η Εκκλησια του Δημου δεν διαλεγει ποιος θα βγει απο τον καταλογο ή οχι?

Γτ στο αποσπασμα με την παρωδια δικης,ο Ξενοφωντας λεει οτι ο Κριτιας βγηκε εξω,μιλησε με τους 11 και ξαναμπηκε στο κτηριο μαζι με νεους,οι οποιοι ειχαν μαχαιρια και εκατσαν μπροστα απο τα διαζωματα.Και αυτη η κινηση δειχνει αμεση τρομοκρατια,γτ αν η Βουλη δεν ελεγε ναι στην αποφαση του Κριτια,τοτε απειλουnταν η ζωη τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stelios93

Νεοφερμένος

Ο Stelios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Λιβαδειά (Βοιωτία). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Ηταν κάποιοι Αθηναίοι ολιγαρχικοί που είχαν διαλεχθεί από τους τριάκοντα τυρράνους για να επικυρώνουν τις αποφάσεις των τυράννων και να καθησυχαζουν τον Αθηναϊκό λαό.
-----------------------------------------
Η βουλή για τους τρισχιλιους και οι τριάκοντα για τον λαό απλά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

βιλλαρασ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο βασιλης (ειμαι απο τους καλους αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 337 μηνύματα.
Μετά την εδραίωση των τριάκοντα τυράννων στην Αθήνα, όλοι οι Αθηναίοι πολίτες αποκλείστηκαν από την άσκηση της εξουσίας. Οι τριάκοντα έπειτα επέλεξαν τρεις χιλιάδες Αθηναίους στους οποίους και έδωσαν το δικαίωμα συμμετοχής στην εξουσία. Ευνόητο βέβαια το γεγονός πως οι συγκεκριμένοι τρεις χιλιάδες ήταν με την πλευρά των τριάκοντα.

Αυτοί πρέπει να είναι. Παρ' όλα αυτά, έχω και επιφυλάξεις. Ας με διορθώσουν οι της Θεωρητικής. :P:bye:
Μια ενσταση! Δεν μετειχαν ακριβως στην εξουσια..Απλως ηταν οι μονοι οπλοσμενοι για να υπαρχει μια ισορροπια..ηταν σαν χαφιεδες ενα πραμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis_g7

Νεοφερμένος

Ο giannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Μάνδρας (Αττική). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Μεση φωνη ξερει κανεισ εδω αλλα ολη τα πάντα απο μεση φωνη????ευχαριστω προκαταβολικα.....επειγον παιδια!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Leo Killer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Leo Killer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Λοιπον παιδες, επειδη ξερω οτι ειστε καλοι, θα μπορειτε να με βοηθησετε με το να μου παρεχετε παραγωγα στα Ν.Ελληνικα των ρηματων πασχω και κρινω!:D
Εχω βρει κ εγω μερικα απλα μια δευτερη γνωμη ποτε δε βλαπτει!:P;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

! KiNeZaKi !

Νεοφερμένος

Η ! KiNeZaKi ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
:'(εχω προβλημα η καθηγητρια μας μας εβαλε μια εργασια...ακουστε:τι γνωριζετε για τον καταλογο των τρισχιλιων.ποιοι πολιτες ηταν εγγεγραμμενοι σ αυτον.ποιοσ ηταν ο ρολος των πολιτων αυτων στην πολιτικη και κοινωνικη ζωη της πολης.που απεβλεπαν οι τριακοντα με το μετρο αυτο?:s μηπως μπορει κανενας να μου απαντησει εστω σε ενα απο ολα αυτα τα ερωτηματα???????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ant1637

Νεοφερμένος

Η Αντωνία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 103 μηνύματα.
πάσχω:πάθηση,πα9όλογος,πάθημα(θα σ γίνει μά8ημα :D) κλπ

κρίνω:κρίση,κρίσιμος,κρισιμότητα κλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
παθητικός
πάθηση
πάθημα
πάθος
παθαίνω

κριτής
κριτικός
κρίση
άκριτος
κριτήριο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katsikaki

Νεοφερμένος

Ο Τασος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σπάρτη (Λακωνία). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
:'(εχω προβλημα η καθηγητρια μας μας εβαλε μια εργασια...ακουστε:τι γνωριζετε για τον καταλογο των τρισχιλιων.ποιοι πολιτες ηταν εγγεγραμμενοι σ αυτον.ποιοσ ηταν ο ρολος των πολιτων αυτων στην πολιτικη και κοινωνικη ζωη της πολης.που απεβλεπαν οι τριακοντα με το μετρο αυτο?:s μηπως μπορει κανενας να μου απαντησει εστω σε ενα απο ολα αυτα τα ερωτηματα???????

πηγαινε κ πες της. εγω το παραδεχομαι πως δεν μπορω να την απαντησω... εσεις μπορειτε να απαντησετε??? :P
εδω δεν ξερουμε τι ειναι οι τρισχιλιοι!!! lol
σοβαρα τωρα: φανταζομαι οτι θα πρεπει να ανατρεξεις σε πηγες στο ιντερνετ ή σε αλλα ιστορικα βιβλια. δεν εχεις καμια γνωστη φιλολογο να ρωτησεις???;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Ο καταλογος των τρισχιλιων ηταν μια λιστα,η οποια περιειχε τους 3.000 πολιτες,οι οποιοι ειχαν την ευνοια των Τριακοντα τυρρανων.Αυτοι,ειχαν δικαιωμα στην ασκηση της εξουσιας,ομως μερικες φορες,ακολουθουσαν και μερικες ακροτητες(δες παρωδια δικης με τους νεους με τα μαχαιρια).Οι τριακοντα,διαλεξαν αυτους τους ανθρωπους,ετσι ωστε να λειτουργουν σαν τα ματια τους και τα αυτια τους στην καθημερινη ζωη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pallasspa

Νεοφερμένος

Η pallasspa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
μηπως μπορει να μου πει καποιοσ κατι για την τεχνικη που χρησιμοποιει ο θρασυβουλοσ?στην σελιδα 98,αρχαια α λυκειου;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofiaaa

Νεοφερμένος

Η σόφη! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 64 μηνύματα.
αυτα δεν τα διδαχτηκαμε εμεις...ουτε καν τα διαβασαμε αλλα απο οτι καταλαβα λεει πως ο θρασυβουλος συγκεντρωνει στρατο 1000δημοκρατικων κ πηγαινει στον πειραια...οι ολοιγαρχικοι το μαθαινουν κ πηγαινουν να τους χτυπησουν...
1η σκεψη του θρασ:να τους περικυκλωσει
2η σκεψη του:κατα μετωπο επιθεση..(αυτα τα αναφερει στη σελ.97 κ οχι 98)...στη σελ.98 αναφερει τους λογους του θρασυβ πριν την μαχη..δεν ειμαι σιγουρη...ελπιζω να σε βοηθησα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vardis

Νεοφερμένος

Ο ΒΑΡΔΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
γεια χαρα σε ολους,θα ηθελα αν μπορειτε κ ξερετε να μ πειτε ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΜΕΤΟΙΚΟΙ ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΑΘΗΝΟΙ ΔΕΝ ΚΑΤΕΙΧΑΝ ΑΚΙΝΗΤΑ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ? ακουστε ερωτηση π μας εβαλε θα τρελαθω βοηθεια.........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

London

Νεοφερμένος

Η Άρτεμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Λοιπόν δεν μπορώ να σε βοηθήσω και πολύ,εμάς δεν μας την έβαλε την ερώτηση η φιλόλογος...αλλά...Μέτοικος-οι :ήταν μια από τις κοινωνικές τάξεις της Αθήνας.Σε αυτήν ανήκαν Έλληνες που προέρχονταν από άλλες πόλεις-κράτη και είχαν εγκατασταθεί στην Αθήνα.Ευρύτερα ο όρος δηλώνει τον μετανάστη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top