Βοήθεια/Απορίες στα Αρχαία Ελληνικά

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Kάνουμε εμείς τέτοια πράγματα; :p

Oh mondiue, πραγματικά δε ξέρω τίποτα από αρχαία


γτ εσεις τι κανετε??? ασε εμας μας ειπε εμμεσως πλην σαφως οτι θα γραψουμε τη δευτερα... το φανταζεστε???? 3η συνεχομενη δευτερα που γραφουμε αρχαια:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(

ΥΓ ειναι της γερμανικης ο τζιμ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
΄

Ούτε κι απο γαλλικά απ' οτι φαίνεται...:P:D

Ε αυτό είναι φυσικό αφού δεν έχω κάνει γαλλικά. Μόνο στο σχολείο κάναμε το zero,un,deux,trois...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
σταματα!!! μν κακοποιεις αλλο τη γλωσσα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dodos-7

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dodos-7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 177 μηνύματα.
Kάνουμε εμείς τέτοια πράγματα; :p

Oh mondiue, πραγματικά δε ξέρω τίποτα από αρχαία


ΛΙΓΟΙ ΞΕΡΟΥΝ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙς ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ:thanks:

Υ.Γ ΜΟΛΙΣ ΓΛΥΤΩΣΑΤΕ ΜΙΑ ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΑ;)
-----------------------------------------
Άντε να κλιθει η προστακτικη του ενεστωτα και αορίστου β του καθορω εμείνε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
Χμμ..

1) Όπως το έγραψε η Φάιλερ, μόνο που ο παρατατικός είναι καθεώρον (κι όχι καθεόρον)

Χρονική αντικατάσταση στο κατιδών

Ενεστώτας: καθορών
Παρατατικός: ------
Μέλλοντας: κατοψόμενος
Αόριστος: κατιδών
Παρακείμενος: καθεωρακώς
Υπερσυντέλικος: ------

Εεεε αυτά.

ωχ,δικιο εχεις,μου ξεφυγε :D.θα το διορθωσω.

Μόνο στο σχολείο κάναμε το zero,un,deux,trois...

quatre,cinq,six(???),sept,huit,neuf,dix :D:D:D

κι εγω απο το σχολειο ο,τι ξερω(και πως το ξερω:lol:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Constantina!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Constantina! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 384 μηνύματα.
ΛΙΓΟΙ ΞΕΡΟΥΝ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙς ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ:thanks:

Υ.Γ ΜΟΛΙΣ ΓΛΥΤΩΣΑΤΕ ΜΙΑ ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΑ;)
-----------------------------------------
Άντε να κλιθει η προστακτικη του ενεστωτα και αορίστου β του καθορω εμείνε

Εμμ δεν είμαι σίγουρη.. Νομίζω:

----
καθόρα
καθοράτω
----
καθοράτε
καθορώντων

και

----
κατιδέ
κατιδέτω
----
κατιδετε
κατιδόντων

Νταξ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epistaths

Νεοφερμένος

Ο epistaths αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
1)Να γραφούν οι αρχικοι χρονοι του καθορω.Να γινει χτρονικη αντικατασταση το κατιδων και να κλιθει η προστακτικη του ενεστωτα και αορίστου β

2)οι αρχικοι χρόνοι του έχοντας

3)να κλιθει στο σταδιον και στους 2 αριθμους

ΒΟΗΘΕΙΑ ΘΑ ΑΥΤΟΚΤΟΝΗΣΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ:jumpy::jumpy::jumpy::jumpy::jumpy::jumpy:
Αγαπητέ φίλλε έχεις απόλυτο δίκιο το θέμα με τα αρχαία έχει παραγίνει τελευταία ειδηκά στην Ά λυκείου είναι μια δραματική κατάσταση τώρα ακόμα και για τους λάτρες των αρχαίων. Μήπως λέω εγώ τώρα μήπως είναι ώρα να καταργηθούν λιγάκι η έστω να περιοριστούν τα αρχαία???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
να καταργηθουν οχι αλλα να ειναι σε ποιο λογικες ωρες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kaim

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
Παναγία μου, ανατριχιάζω και μόνο στην όψη των όσων γράφετε.... :!::!:

Δεν είναι για μένα αυτά τα πράγματα... :P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
και εγω δν τρελενομαι... αλλα τι να κανω π μπορει να τα εχω μαθημα κατευθυνσης?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kaim

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
Πού θες να περάσεις αν επιτρέπεται? Γιατί για να θες Θεωρητική κάποιος σοβαρός λόγος πρέπει να υπάρχει :P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Constantina!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Constantina! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 384 μηνύματα.
Καλά βρε παιδιά, ηρεμήστε λίγο! Ακούς εκεί "ανατριχιάζω και μόνο στην όψη τους"!:lol:

Πάντως ακόμα κι εμένα που μου αρέσουν τα αρχαία, μου φαίνονται υπερβολικά πολλές οι ώρες που διδάσκονται στην Α λυκείου.. Πιστεύω 3-4 ώρες τη βδομάδα θα ήταν υπερ-αρκετές..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Πού θες να περάσεις αν επιτρέπεται? Γιατί για να θες Θεωρητική κάποιος σοβαρός λόγος πρέπει να υπάρχει :P:P


καιμ απο θεωρητικη μ αρεσει μονο η νομικη... βεβαια δν εχω κατασταλαξει(σκεφτομαι και την τεχνολογικη) για αυτο προσπαθω να μν αφηνω κενα...:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dodos-7

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dodos-7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 177 μηνύματα.
Ευχαριστω οσους βοηθησαν(και οχι μονο).Εγω παντως θεωριτική με τίποτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dora_888

Νεοφερμένος

Η Δωρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
πως ειναι η χρονικη αντικατασταση στο εγιγνοντο και το διεφθειρε;δε μπορω να τα βρω πουθενα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Leo Killer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Leo Killer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Μεγαλη ιστορια...:( Ψαξε στη Γραμματικη για Αορ.β κ τα σχετικα. Εγω απο εκει τα βρηκα...:iagree::iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ναυσικά

Δραστήριο μέλος

Η Nαυσικά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
πως ειναι η χρονικη αντικατασταση στο εγιγνοντο και το διεφθειρε;δε μπορω να τα βρω πουθενα....

:jumpy:γράψαμε τεστ σαυτά γρουσούζη ε γρουσούζη!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
γρουσουζα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HALOS

Νεοφερμένος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' ΕΠΑΛ και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Παιδια δεν με βλεπω καλα...η καθηγητρια των αρχαιων μου με εχει βαλει στο ματι εμενα και ενα ακομα παιδι χωρις λογο...κανει παρατηρησεις ασταματητα...εγω εχω αλεργικο ασθμα και καποιες φορες τυχαινει να βηχω λιγο ως πολυ...και μου λεει (επιθετο μου) σταματα να βηχεις...και κραταγα τον βηχα και κοντεψα να σκασω!!!Να ελεγα πως μιλαω η κατι αντε οκ αλλα εγω και 1 θρανιο καθομαι και μονος μου!Ολοι στην ταξη μου λενε πως με εχει βαλει στο ματι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis46

Νεοφερμένος

Ο Γιαννης Μ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Λιβαδειά (Βοιωτία). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Παιδια επιγουσα αναγκη!!!Χρειαζομαι την ασκηση 16 στην σελιδα 60 τ σχολικου βιβλιου των αρχαιων!!!Μπορει καποιος να μ την δωσει ή να μου δωσει καποιο λινκ???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top