Βοήθεια/Απορίες στα Αρχαία Ελληνικά Προσανατολισμού

*Maria (^_^)*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η *Maria (^_^)* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,601 μηνύματα.
Δυσκολεύομαι στη μετάφραση μιας πρότασης από ένα άγνωστο:

"πάνυ με ηγου βλακα ειναι" (το ρ. ηγου είναι με δασεία & περισπωμένη επομένως δεν είναι το ρ. άγω,από ποιο ρήμα προέρχεται?)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Δυσκολεύομαι στη μετάφραση μιας πρότασης από ένα άγνωστο:

"πάνυ με ηγου βλακα ειναι" (το ρ. ηγου είναι με δασεία & περισπωμένη επομένως δεν είναι το ρ. άγω,από ποιο ρήμα προέρχεται?)

ἡγέομαι
προστακτικη-->ἡγοῦ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Maria (^_^)*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η *Maria (^_^)* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,601 μηνύματα.

Go_for_it!

Δραστήριο μέλος

Ο Go_for_it! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 639 μηνύματα.
νῦν δὲ ἀναγκάζων ἐμὲ ἀπολογεῖσθαι ὧν ἐγὼ πολλῷ νεώτερός εἰμι καὶ λόγῳ
οἶδα, ταῦτα οὐ δεινὰ ἡγεῖται εἰργάσθαι.

μπορεί κανείς να μου πει τον συντακτικό ρόλο του "δεινὰ" και να μου τον εξηγήσει; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aeneas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Aeneas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,353 μηνύματα.
νῦν δὲ ἀναγκάζων ἐμὲ ἀπολογεῖσθαι ὧν ἐγὼ πολλῷ νεώτερός εἰμι καὶ λόγῳ
οἶδα, ταῦτα οὐ δεινὰ ἡγεῖται εἰργάσθαι.

μπορεί κανείς να μου πει τον συντακτικό ρόλο του "δεινὰ" και να μου τον εξηγήσει; :hmm:

Νομίζω πως λειτουργεί ως κατηγορούμενο στο αντικείμενο ταύτα μέσω του συνδετικού ηγείται και πως το ειργάσθαι ειναι απαρέμφατο της αναφοράς από το δεινά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Go_for_it!

Δραστήριο μέλος

Ο Go_for_it! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 639 μηνύματα.
Νομίζω πως λειτουργεί ως κατηγορούμενο στο αντικείμενο ταύτα μέσω του συνδετικού ηγείται και πως το ειργάσθαι ειναι απαρέμφατο της αναφοράς από το δεινά.

και εγώ αυτό σκέφτηκα στο διαγώνισμα, αλλά μου το πήρε λάθος και έγραψε από πάνω του "σύστοιχο αντικείμενο". αλλά ποια η εξήγηση (όχι μόνο για το συγκεκριμένο, μια πιο ουσιώδη και για άλλα άγνωστα); κρίμα, γιατί μου έβαλε 2/5 συντακτικό (5/5 ο υποθετικός, 10/10 γραμματική, 14/20 μετάφραση). δεν πρέπει να χάνουμε έτσι μονάδες για χαζά λάθη... :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Maria (^_^)*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η *Maria (^_^)* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,601 μηνύματα.
Ἴσως τινὲς ὑμῶν θαυμάζουσιν ὅτι τὸν ἄλλον χρόνον
ἐμμεμενηκὼς τοῖς τῆς πόλεως νομίμοις ὡς οὐκ οἶδ’ εἴ τις
ἄλλος τῶν ἡλικιωτῶν, τοσαύτην πεποίημαι τὴν μεταβολὴν

ὥστε περὶ ὧν ὀκνοῦσιν οἱ πρεσβύτεροι λέγειν, περὶ τούτων
νεώτερος ὢν παρελήλυθα συμβουλεύσων.

Η πρόταση με το ρήμα πεποίημαι είναι δευτερεύουσα από το ως μέχρι το μεταβολήν και παρεμβάλλεται από την δευτερεύουσα (οὐκ οἶδ’ εἴ τις
ἄλλος τῶν ἡλικιωτῶν)?? Κι αν ναι,τι δευτερεύουσα είναι γιατί δε μπορώ να βγάλω μετάφραση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aeneas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Aeneas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,353 μηνύματα.
Ἴσως τινὲς ὑμῶν θαυμάζουσιν ὅτι τὸν ἄλλον χρόνον
ἐμμεμενηκὼς τοῖς τῆς πόλεως νομίμοις ὡς οὐκ οἶδ’ εἴ τις
ἄλλος τῶν ἡλικιωτῶν, τοσαύτην πεποίημαι τὴν μεταβολὴν

ὥστε περὶ ὧν ὀκνοῦσιν οἱ πρεσβύτεροι λέγειν, περὶ τούτων
νεώτερος ὢν παρελήλυθα συμβουλεύσων.

Η πρόταση με το ρήμα πεποίημαι είναι δευτερεύουσα από το ως μέχρι το μεταβολήν και παρεμβάλλεται από την δευτερεύουσα (οὐκ οἶδ’ εἴ τις
ἄλλος τῶν ἡλικιωτῶν)?? Κι αν ναι,τι δευτερεύουσα είναι γιατί δε μπορώ να βγάλω μετάφραση...

Μαρία, νομίζω πως υπάρχει μια παραβολική μεταξύ του ως και του οίδα και μία πλάγια ερωτηματική, ολικής άγνοιας και μονομερής από το εί μέχρι των ηλικιωτών με εννοούμενο ενδεχομένως ρήμα μεμένηκε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Maria (^_^)*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η *Maria (^_^)* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,601 μηνύματα.
Είναι λίγο περίπλοκες οι προτάσεις.. :confused:
Σ'ευχαριστώ!!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Ατό το τεύξεσθαι από ποιο ρήμα είναι:; :$ Εχω κολλήσειι:/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina16

Πολύ δραστήριο μέλος

Η katerina16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 887 μηνύματα.

Paracelsus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Paracelsus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 283 μηνύματα.
Ατό το τεύξεσθαι από ποιο ρήμα είναι:; :$ Εχω κολλήσειι:/


Είναι το απαρέμφατο του μέλλοντα του ρήματος ''τυγχάνω'':

Εν. τυγχάνω ----> τυγχάνειν
Παρ. ἐτύγχανον
Μελ. τεύξομαι ----> τεύξεσθαι
Αορ. έτυχον ----> τυχεῖν
Παρακ. τετύχηκα -----> τετυχηκέναι
Υπερ. ἐτετυχήκειν

;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nick18

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nick18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Άγναντα (Άρτα). Έχει γράψει 324 μηνύματα.
Είναι το απαρέμφατο του μέλλοντα του ρήματος ''τυγχάνω'':

Εν. τυγχάνω ----> τυγχάνειν
Παρ. ἐτύγχανον
Μελ. τεύξομαι ----> τεύξεσθαι
Αορ. έτυχον ----> τυχεῖν
Παρακ. τετύχηκα -----> τετυχηκέναι
Υπερ. ἐτετυχήκειν

;)
επισης ο μελλοντας κανει και τευξουμαι οποτε τευξεισθαι με περισπωμενη κατα το ποιουμαι
και ο παρακειμενος εχει και δευτερο τυπο τετευχα οποτε και τετευχεναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Paracelsus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Paracelsus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 283 μηνύματα.
επισης ο μελλοντας κανει και τευξουμαι οποτε τευξεισθαι με περισπωμενη κατα το ποιουμαι
και ο παρακειμενος εχει και δευτερο τυπο τετευχα οποτε και τετευχεναι

Νομίζω πως δεν υπάρχει χρήσιμος δωρικός τύπος στο τυγχάνω. Δωρικοί που τους χρησιμοποιούμε είναι οι μέλλοντες πλευσοῦμαι και φευξοῦμαι ... Όσον αφορά τον παρακείμενο και βέβαια υπάρχει και το "τέτευχα" που ωστόσο χρησιμοποιείται αμυδρά .... ;)
Σε παραπέμπω και στην αντίστοιχη σελίδα : https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=48366&page=62
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Είναι το απαρέμφατο του μέλλοντα του ρήματος ''τυγχάνω'':

Εν. τυγχάνω ----> τυγχάνειν
Παρ. ἐτύγχανον
Μελ. τεύξομαι ----> τεύξεσθαι
Αορ. έτυχον ----> τυχεῖν
Παρακ. τετύχηκα -----> τετυχηκέναι
Υπερ. ἐτετυχήκειν

;)

Ρεεε δεν ειμαι χθεσινος:p Ευχαριστω παντως αλλα αφου βρηκα το ρημα το κανα μονος μ ;P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Paracelsus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Paracelsus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 283 μηνύματα.
Ρεεε δεν ειμαι χθεσινος:p Ευχαριστω παντως αλλα αφου βρηκα το ρημα το κανα μονος μ ;P

Εγώ για περισσότερη ανάλυση στο είπα .... :P
Και βέβαια γνωρίζω πως και συ θεωρητικός είσαι οπότε τα ξέρεις αυτά ... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Και βέβαια γνωρίζω πως και συ θεωρητικός είσαι οπότε τα ξέρεις αυτά ... ;)
Μην το λες...Εγώ το καλοκαίρι της Α' Λυκείου δεν τα ήξερα αυτά. :redface: Αλλά νταξ, τα έμαθα. :P\

On: Το τέτευχα είναι ιωνικός τύπος. Οπότε, εάν ζητηθεί παρακείμενος του τυγχάνω, καλύτερα να το παραθέσετε εντός παρενθέσεως, καθώς, μολονότι εξεταζόμαστε στην αρχαία ελληνική γλώσσα, οι τύποι που ζητώνται είναι της αττικής διαλέκτου. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos_T

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nikos_T αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 329 μηνύματα.
Μην το λες...Εγώ το καλοκαίρι της Α' Λυκείου δεν τα ήξερα αυτά. :redface: Αλλά νταξ, τα έμαθα.

Και γω το ίδιο. Ξεκίνημα από το μηδέν σχεδόν στα αρχαία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina16

Πολύ δραστήριο μέλος

Η katerina16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 887 μηνύματα.
Και γω το ίδιο. Ξεκίνημα από το μηδέν σχεδόν στα αρχαία.

Kαι γω ..:redface: Αλλά τώρα όλα μια χαρά ..:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
παιδια τι ειναι το κατηγορουμενο του αντικειμενου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top