Βοήθεια/Απορίες στα Αρχαία Ελληνικά Προσανατολισμού

*Maria (^_^)*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η *Maria (^_^)* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,601 μηνύματα.
φίλων, εχθρών : γενικές κατηγορηματικές αντικειμενικές σε εξάρτηση από το αιτία και κατηγορία. Δεν είμαι και 100% σίγουρη όμως, με το συντακτικό των αρχαίων δεν είχαμε και άριστες σχέσεις:P
Χα χα χα... Ως είδος δεν αναφέρει στο συντακτικό "γενική κατηγορηματική αντικειμενική".. Μήπως είναι της ιδιότητας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,262 μηνύματα.
Νομίζω πως δεν υπάρχει γενική κατηγορηματική αντικειμενική.
Ιδιότητας θα τα έβαζα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Maria (^_^)*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η *Maria (^_^)* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,601 μηνύματα.
Κι εγώ ιδιότητας το έβαλα. Νομίζω πως υπάρχει γενική αντικειμενική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,262 μηνύματα.
Ναι , το διόρθωσα.Γενική κατηγορηματική αντικειμενική ήθελα να πω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Maria (^_^)*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η *Maria (^_^)* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,601 μηνύματα.
Το έβαλα "ιδιότητας".. Ο Θεός και η ψυχή του! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.
Νομίζω ότι οι γενικές κατηγορηματικές έχουν την ίδια χρήση με μια απρόθετη γενική, πχ αντικειμενική, κτητική κλπ.
Εκτός κι αν το μπερδεύω με κάποιο άλλο είδος βέβαια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ελεναα

Δραστήριο μέλος

Η ελεναα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 458 μηνύματα.
Μια βοήθεια,όποιος μπορεί. :redface:

Να εντοπίσετε τη γενική κατηγορηματική και να αναγνωρίσετε το είδος της.
Αιτία μεν γαρ φίλων ανδρών εστίν αμαρτανόντων, κατηγορία δε εχθρών αδικησάντων.
αν και καθυστερημενα:1)γενικη κατηγορηματικη αντ/κη ΔΕΝ υπαρχει!!!2)ειναι 100%γενικη κατηγορηματικη κτητικη και οχι γενικη κατηγορηματικη της ιδιοτητας-συνηθως η γενικη κατηγορηματικη τησ ιδιοτητας ειναι καποιο ΑΦΗΡΗΜΕΝΟ ουσιαστικο!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.
αν και καθυστερημενα:1)γενικη κατηγορηματικη αντ/κη ΔΕΝ υπαρχει!!!2)ειναι 100%γενικη κατηγορηματικη κτητικη και οχι γενικη κατηγορηματικη της ιδιοτητας-συνηθως η γενικη κατηγορηματικη τησ ιδιοτητας ειναι καποιο ΑΦΗΡΗΜΕΝΟ ουσιαστικο!;)

Ναι, όντως, έκανα λάθος, το μπέρδεψα με κάτι άλλο! Έτσι κι αλλιώς εγώ και τα αρχαία δεν είχαμε ποτέ καλές σχέσεις.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Maria (^_^)*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η *Maria (^_^)* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,601 μηνύματα.
αν και καθυστερημενα:1)γενικη κατηγορηματικη αντ/κη ΔΕΝ υπαρχει!!!2)ειναι 100%γενικη κατηγορηματικη κτητικη και οχι γενικη κατηγορηματικη της ιδιοτητας-συνηθως η γενικη κατηγορηματικη τησ ιδιοτητας ειναι καποιο ΑΦΗΡΗΜΕΝΟ ουσιαστικο!;)
Την έδωσα την άσκηση..αλλά δε πειράζει! :) Σ'ευχαριστώ πολύ για τη διευκρίνιση!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LYDIA1995

Νεοφερμένος

Η LYDIA1995 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
μοὶ μὲν δὴ Σωκράτης τοιοῦτος ὢν ἐδόκει τιμῆς ἄξιος
εἶναι τῇ πόλει μᾶλλον ἢ θανάτου. καὶ κατὰ τοὺς νόμους
δὲ σκοπῶν ἄν τις τοῦθ’ εὕροι.μπορει κανενασ να με βοηθησει..?εχω πιασει το νοημα αλλα......παλι δυσκολευομαι:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Maria (^_^)*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η *Maria (^_^)* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,601 μηνύματα.
Έχω μια απορία.. Το ρ. βαίνω στην ενεργητική φωνή,στον αόριστο β',οριστική είναι εβην,στην ευκτική γιατί γίνεται βαίην,βαίης,βαίη, κ.ο.κ. και στην προστακτική γίνεται βηθι,βήτω,βητε,βάντων ή βήτωσαν? Στις υπόλοιπες εγκλίσεις δε γίνεται όπως τον ενεστώτα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Έχω μια απορία.. Το ρ. βαίνω στην ενεργητική φωνή,στον αόριστο β',οριστική είναι εβην,στην ευκτική γιατί γίνεται βαίην,βαίης,βαίη, κ.ο.κ. και στην προστακτική γίνεται βηθι,βήτω,βητε,βάντων ή βήτωσαν? Στις υπόλοιπες εγκλίσεις δε γίνεται όπως τον ενεστώτα?
Νομιζω σωστα τα ειπες.Στην υποτ Αορ Β γινεται βω,βης,βη,βωμεν,βητε,βωσιν,αν θυμαμαι καλα.Αυτο δεν ηθελες?:hmm:Το εχει και η γραμματικη σου.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
μοὶ μὲν δὴ Σωκράτης τοιοῦτος ὢν ἐδόκει τιμῆς ἄξιος
εἶναι τῇ πόλει μᾶλλον ἢ θανάτου. καὶ κατὰ τοὺς νόμους
δὲ σκοπῶν ἄν τις τοῦθ’ εὕροι.μπορει κανενασ να με βοηθησει..?εχω πιασει το νοημα αλλα......παλι δυσκολευομαι:(
Αυτος εδω ο Σωκρατης μου φαινοταν οτι ηταν περισσοτερο αξιος τιμης για την πολη παρα θανατου(ή αξιζε περισσοτερο την τιμη,παρα τον θανατο).Ομως συμφωνα με τους νομους αυτα θα εβρισκε,αν τα εξεταζε καποιος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Maria (^_^)*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η *Maria (^_^)* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,601 μηνύματα.
Νομιζω σωστα τα ειπες.Στην υποτ Αορ Β γινεται βω,βης,βη,βωμεν,βητε,βωσιν,αν θυμαμαι καλα.Αυτο δεν ηθελες?:hmm:Το εχει και η γραμματικη σου.:)
Όχι,δεν εννοούσα αυτό.. :worry: Θέλω να καταλάβω γιατί στην ευκτική παίρνει καταλήξεις αορίστου α' και όχι ενεστώτα...και στην προστακτική που γίνεται βηθι,βητω,βητε,βαντων ή βήτωσαν, γιατί δεν παίρνει καταλήξεις ενεστώτα? Έχω μπερδευτεί..:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Όχι,δεν εννοούσα αυτό.. :worry: Θέλω να καταλάβω γιατί στην ευκτική παίρνει καταλήξεις αορίστου α' και όχι ενεστώτα...και στην προστακτική που γίνεται βηθι,βητω,βητε,βαντων ή βήτωσαν, γιατί δεν παίρνει καταλήξεις ενεστώτα? Έχω μπερδευτεί..:/:
Αυτο το ρημα,οπως και αλλα ,δεν σχηματιζεται ομαλα.Το μαθαινεις ετσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Maria (^_^)*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η *Maria (^_^)* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,601 μηνύματα.
Ααα..είναι και λίγο μπέρδεμα.. Οκ τότε...σ'ευχαριστώ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Maria (^_^)*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η *Maria (^_^)* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,601 μηνύματα.
Στα σύνθετα ρήματα,για να καταλαβαίνουμε τι σημαίνει κάθε ρήμα,μήπως υπάρχει κάποιο site που να αναλύει τη σημασία κάθε πρόθεσης?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ελεναα

Δραστήριο μέλος

Η ελεναα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 458 μηνύματα.
Στα σύνθετα ρήματα,για να καταλαβαίνουμε τι σημαίνει κάθε ρήμα,μήπως υπάρχει κάποιο site που να αναλύει τη σημασία κάθε πρόθεσης?
δυσκολη ερωτηση Μαρια!καθε προθεση(στα συνθετα ρηματα) εχει πολλες σημασιες!!!2 πραγματα μπορεις να κανεις:σου φερνω για παραδειγμα το μικρο λεξικο του παπανδρεοπουλου που περιλαμβανει και ενοτητα με συνθετα ρηματα κα τις σημασιες τους .επισης υπαρχουν και θεματογραφιες με τετοιες ενοτητες .επιπλεον ενα συντακτικο του βασιλατου(εκδ σαββαλας) εχει 3 σελιδες με τις σημασιες των προθεσεων στην αρχαια ελληνικα και με παραδειγματα στη νεοελληνικη.(επισης να ξερεις πως οι προθεσεις που βρισκονται σε συνθεση με αλλες λεξεις λεγονται κύριες).οπως καταλαβαινεις χρειαζεται και η εμπειρια-πρεπει να λυσεις τουλαχιστον 100 αδιδακτα για να εχεις ενα καλο λεξιλογιο.κατι ακομα που θα σε βοησεις να καταλαβανεις τη σημασια των συνθετων ρηματων ειναι να κοιτας αν το κειμενο ειναι ιστορικο ή δικανικο ή φιλοσοφικο!!!;)το ρημα ανιημι για παραδειγμα σε ενα δικανικο κειμενο σημαινει αθωωνω!πρεπει να λυσεις πολλα κειμενα... και να μαθεις απεξω και καποια συνθετα ρηματα.ειναι πλουσια γλωσσα η αρχαια ελληνικη;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Maria (^_^)*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η *Maria (^_^)* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,601 μηνύματα.
δυσκολη ερωτηση Μαρια!καθε προθεση(στα συνθετα ρηματα) εχει πολλες σημασιες!!!2 πραγματα μπορεις να κανεις:σου φερνω για παραδειγμα το μικρο λεξικο του παπανδρεοπουλου που περιλαμβανει και ενοτητα με συνθετα ρηματα κα τις σημασιες τους .επισης υπαρχουν και θεματογραφιες με τετοιες ενοτητες .επιπλεον ενα συντακτικο του βασιλατου(εκδ σαββαλας) εχει 3 σελιδες με τις σημασιες των προθεσεων στην αρχαια ελληνικα και με παραδειγματα στη νεοελληνικη.(επισης να ξερεις πως οι προθεσεις που βρισκονται σε συνθεση με αλλες λεξεις λεγονται κύριες).οπως καταλαβαινεις χρειαζεται και η εμπειρια-πρεπει να λυσεις τουλαχιστον 100 αδιδακτα για να εχεις ενα καλο λεξιλογιο.κατι ακομα που θα σε βοησεις να καταλαβανεις τη σημασια των συνθετων ρηματων ειναι να κοιτας αν το κειμενο ειναι ιστορικο ή δικανικο ή φιλοσοφικο!!!;)το ρημα ανιημι για παραδειγμα σε ενα δικανικο κειμενο σημαινει αθωωνω!πρεπει να λυσεις πολλα κειμενα... και να μαθεις απεξω και καποια συνθετα ρηματα.ειναι πλουσια γλωσσα η αρχαια ελληνικη;)
Δηλαδή το λεξικό του Παπανδρεόπουλου πιστεύεις πως θα με βοηθήσει,έστω και λίγο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ελεναα

Δραστήριο μέλος

Η ελεναα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 458 μηνύματα.
Δηλαδή το λεξικό του Παπανδρεόπουλου πιστεύεις πως θα με βοηθήσει,έστω και λίγο?
νομιζω πως θα σε βοηθησει(και δεν ειναι ακριβο-10,10 ευρω)εχει 11 σελιδες με συνθετα ρηματα(που τα συναντας συχνα στα κειμενα).αυτες οι 3 σελιδες στο συντακτικο του βασιλατου ειναι αρκετα διαφωτιστικες(για να μην αγορασεις το βιβλιο και ξοδευτεις αν θες μπορω να σου στειλω αυτες τις 3 σελιδες με πμ.)το συντακτικο αυτο κανει γυρω στα 15.επειδη το ζητουμενο δεν ειναι να αποστηθησεις τις σημασιες ολων των συνθετων ρηματων(κοιταξε εστω και λιγο το λεξικο του παπανδρεοπουλου θα σε βοηθησει;))αλλα και τις σημασιες των προθεσεων οταν αυτες συμμετεχουν στη συνθεση των λεξεων νομιζω οτι και το συντακτικο θα σε βοηθησει.ιδου και ενα παραδειγμα: η προθεση αντι 1)=απεναντι-εναντιον π.χαντιλεγω
2)=ανταποδοση π.χ αντεπιμελουμαι=φροντιζω εξισου,με τη σειρα μου
3)=αντικατασταση π.χ αντιδιδωμι=ανταλασσω την περιουσια μου με καποιον
και αντισοιχα παραδειγματα στη νεοελληνικη για καθεμια απο τις 3 περιπτωσεις 1)αντιμετωπος,αντιπαιδαγωγικος
2)αντευχομαι 3)αντιπροεδρος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top