Βοήθεια/Απορίες στα Αρχαία Ελληνικά Προσανατολισμού

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.

*Maria (^_^)*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η *Maria (^_^)* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,601 μηνύματα.
Θέλω αν μπορεί κάποιος να μου λύσει μια απορία...
Ο αόριστος β' σχηματίζει την οριστική όπως ο παρατατικός,ενώ οι υπόλοιπες εγκλίσεις σχηματίζονται όπως ο ενεστώτας.
Π.χ. --> στο ρ. άγω που ο αόριστος είναι ήγαγον,στις υπόλοιπες εγκλίσεις θα έχει θέμα αγαγ- ή αγ- ? Γιατί μπερδεύτηκα ..:hmm: Μπερδεύω το θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

selc

Δραστήριο μέλος

Η selc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 697 μηνύματα.
αγάγω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Maria (^_^)*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η *Maria (^_^)* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,601 μηνύματα.
Ευχαριστώ...:)

Ἀρταξέρξης βασιλεὺς νομίζει δίκαιον τὰς μὲν ἐν τῇ Ἀσίᾳ πόλεις ἑαυτοῦ εἶναι καὶ τῶν νήσων Κλαζομενὰς καὶ Κύπρον, τὰς δὲ ἄλλας Ἑλληνίδας πόλεις καὶ μικρὰς καὶ μεγάλας αὐτονόμους ἀφεῖναι πλὴν Λήμνου καὶ Ἴμβρου καὶ Σκύρου·
Έχω μπερδευτεί στο παραπάνω κείμενο.
Σύνταξη:
Ρ: νομίζει, Υ: Ἀρταξέρξης , βασιλεὺς--> παράθεση στο Ἀρταξέρξης, Α (απαρέμφατο): εἶναι, Υ απαρεφάτου: Ἀρταξέρξης, Κ απαρεμφάτου: δίκαιον, Εμπρόθετος του τόπου: ἐν τῇ Ἀσίᾳ και από δω και πέρα μπερδεύτηκα. Δε ξέρω βέβαια κατά πόσο είναι σωστά. Το ἑαυτοῦ και το τὰς πόλεις τι είναι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

*Maria (^_^)*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η *Maria (^_^)* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,601 μηνύματα.
  • Σαφως γαρ αν διδασκοιμι υμας μη ηγεισθαι θεους ειναι. --> Να βρεθεί το υποκείμενο των απαρεμφάτων.

  • Των ευτυχουντων παντες εισι συγγενεις.
    Επεμψαν εις τας πολεις πρεσβεις αγγελοντας την του πλημμυριου αλωσιν. --> Να βρεθεί το υποκείμενο των μετοχών.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
    Αν γίνεται να απαντήσει κάποιος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ελεναα

Δραστήριο μέλος

Η ελεναα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 458 μηνύματα.
  • Σαφως γαρ αν διδασκοιμι υμας μη ηγεισθαι θεους ειναι. --> Να βρεθεί το υποκείμενο των απαρεμφάτων.

  • Των ευτυχουντων παντες εισι συγγενεις.
    Επεμψαν εις τας πολεις πρεσβεις αγγελοντας την του πλημμυριου αλωσιν. --> Να βρεθεί το υποκείμενο των μετοχών.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
    Αν γίνεται να απαντήσει κάποιος.
το υποκ του απαρεμφατου ειναι το υμας(ετεροπροσωπια)
ειναι επιθετικη μετοχη αρα τυπικα το υποκ ειναι το αρθρο της αλλα κανονικα για να βρεις το υποκ σε αυτη την περιπτωση πρεπει να αναλυσεις τη μετοχη -τουτων οι ευτυχουσι
το υποκ ειναι το πρεσβεις που παραλληλα ειναι και αντ/νο στο ρημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Maria (^_^)*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η *Maria (^_^)* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,601 μηνύματα.
Ευχαριστώ!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ελεναα

Δραστήριο μέλος

Η ελεναα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 458 μηνύματα.
Ευχαριστώ!!:)
νομιζω στο πρωτο παραδειγμα το υποκ του απαρεμφατου ειναι το τουτους που εννοειται ,το υμας ειναι αντ/νο στο ρημα!(αν και λιγο καθυστερημενα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Maria (^_^)*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η *Maria (^_^)* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,601 μηνύματα.
νομιζω στο πρωτο παραδειγμα το υποκ του απαρεμφατου ειναι το τουτους που εννοειται ,το υμας ειναι αντ/νο στο ρημα!(αν και λιγο καθυστερημενα)
Τελικά το υμας είναι υποκείμενο στο ηγείσθαι και το θεούς στο ειναι.. Εγώ έβαλα το υμας ως αντικειμενο του ρήματος,όπως είπες κι εσύ αλλά είναι λάθος...

Και μια άλλη απορία..το επίθετο αυτόνομος είναι τρικατάληκτο ή δικατάληκτο με 3 γένη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Τελικά το υμας είναι υποκείμενο στο ηγείσθαι και το θεούς στο ειναι.. Εγώ έβαλα το υμας ως αντικειμενο του ρήματος,όπως είπες κι εσύ αλλά είναι λάθος...

Και μια άλλη απορία..το επίθετο αυτόνομος είναι τρικατάληκτο ή δικατάληκτο με 3 γένη?
Χωρις να ειμαι απολυτα σιγουρος,ισχυει το δευτερο.Ο-Η αυτονομος,το αυτονομον.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Maria (^_^)*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η *Maria (^_^)* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,601 μηνύματα.
Σ'ευχαριστώ πολύ.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ελεναα

Δραστήριο μέλος

Η ελεναα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 458 μηνύματα.
Τελικά το υμας είναι υποκείμενο στο ηγείσθαι και το θεούς στο ειναι.. Εγώ έβαλα το υμας ως αντικειμενο του ρήματος,όπως είπες κι εσύ αλλά είναι λάθος...

Και μια άλλη απορία..το επίθετο αυτόνομος είναι τρικατάληκτο ή δικατάληκτο με 3 γένη?
σορρυ δεν είχα δει ότι τα απαρέμφατα είναι 2.ναι το υποκ του ηγείσθαι ειναι το υμας ωστοσο δεν υπάρχει καμία περίπτωση το θεούς να ειναι υποκ στο ειναι ,ειμαι σιγουρη γιατι διαφορετικα δεν βγαινει η μεταφραση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Maria (^_^)*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η *Maria (^_^)* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,601 μηνύματα.
Ως υποκείμενο του είναι έβαλα το θεούς και μου το πήρε ως σωστό ο καθηγητής μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ελεναα

Δραστήριο μέλος

Η ελεναα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 458 μηνύματα.
Ως υποκείμενο του είναι έβαλα το θεούς και μου το πήρε ως σωστό ο καθηγητής μου...
μαλλον ο καθηγητης μπερδευτηκε...;)το θεους ειναι κατηγορουμενο στο εννοουμενο τουτους που ειναι υποκ του ειναι.σκεψου κιολας οτι το ειναι ειναι συνδετικο και χρειαζομαστε εδω οπωσδηποτε ενα κατηγορουμενο αλλα ουτως η αλλως αν βαλεις ως υποκ το θεους δεν γινεται να μεταφρασεις γιατι θα ελεγες-σαφως δηλαδη θα συμβουλευα να θεωρειτε οτι οι θεοι δεν ειναι?????(βλεπεις δηλαδη οτι κατι λειπει και η συνταξη ειναι ανολοκληρωτη!)
ενω η σωστη μεταφραση ειναι-σαφως δηλαδη θα συμβουλευα εσας να θεωρειτε οτι αυτοι δεν ειναι θεοι!;)η συνταξη ολοκληρωθηκε!:clapup:και μια παρατηρηση η αρνηση μη αν και ειναι πριν το ηγεισθαι θα μεταφραστει με το ειναι(ετσι συμβαινει με το ρημα ηγουμαι)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angietrelaful15

Νεοφερμένος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
εχω τη μετοχη κατιδοντας και θελει χρονικη αντικατασταση! ξερει κανεις πως γινεται???????????????//
:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ελεναα

Δραστήριο μέλος

Η ελεναα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 458 μηνύματα.
εχω τη μετοχη κατιδοντας και θελει χρονικη αντικατασταση! ξερει κανεις πως γινεται???????????????//
:(
εν-καθορωντας με περισπωμενη στο ω
μελ-κατοψομένους
αορ-κατιδόντας
πρκ-καθεω(ή ο)ρακότας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
εχω τη μετοχη κατιδοντας και θελει χρονικη αντικατασταση! ξερει κανεις πως γινεται???????????????//
:(
με προλαβε η ελενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angietrelaful15

Νεοφερμένος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Ευχαριστω παιδια !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!να' στε καλα!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Maria (^_^)*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η *Maria (^_^)* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,601 μηνύματα.
Μια βοήθεια,όποιος μπορεί. :redface:

Να εντοπίσετε τη γενική κατηγορηματική και να αναγνωρίσετε το είδος της.
Αιτία μεν γαρ φίλων ανδρών εστίν αμαρτανόντων, κατηγορία δε εχθρών αδικησάντων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.
Μια βοήθεια,όποιος μπορεί. :redface:

Να εντοπίσετε τη γενική κατηγορηματική και να αναγνωρίσετε το είδος της.
Αιτία μεν γαρ φίλων ανδρών εστίν αμαρτανόντων, κατηγορία δε εχθρών αδικησάντων.

φίλων, εχθρών : γενικές κατηγορηματικές αντικειμενικές σε εξάρτηση από το αιτία και κατηγορία. Δεν είμαι και 100% σίγουρη όμως, με το συντακτικό των αρχαίων δεν είχαμε και άριστες σχέσεις:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top