Βοήθεια/Απορίες στα Αγγλικά

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Η Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,174 μηνύματα.
Παιδιά επειδή σε λίγες μέρες ξεκινάω μαθήματα για να φρεσκάρω τα αγγλικά μου, πιστεύετε ότι στις πανελλήνιες αρκεί το επίπεδο C1? Γιατί έδωσα το πτυχίο χωρίς προετοιμασία και το πέρασα άρα δεν έχω κάνει την τάξη του advanced και λέω να την κάνω το καλοκαίρι.. :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vagelisg

Νεοφερμένος

Ο Βαγγέλης Γωγούσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Παιδιά επειδή σε λίγες μέρες ξεκινάω μαθήματα για να φρεσκάρω τα αγγλικά μου, πιστεύετε ότι στις πανελλήνιες αρκεί το επίπεδο C1? Γιατί έδωσα το πτυχίο χωρίς προετοιμασία και το πέρασα άρα δεν έχω κάνει την τάξη του advanced και λέω να την κάνω το καλοκαίρι.. :confused:
Το επίπεδο C1 είναι αρκετό, εξαρτάται φυσικά από τους στόχους που έχεις και τη βαθμολογία που θέλεις να πετύχεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Η Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,174 μηνύματα.
Το επίπεδο C1 είναι αρκετό, εξαρτάται φυσικά από τους στόχους που έχεις και τη βαθμολογία που θέλεις να πετύχεις.

Σκέφτομαι για αγγλική φιλολογία ΑΠΘ όμως οι βάσεις είναι αρκετά υψηλές.
Οπότε θέλω να γράψω ένα 16 - 17 περίπου.
Γενικά είμαι πολύ καλή σε GVR (High Pass και στα 2 πτυχία), μόνο λίγο στην έκθεση έχω ένα κολληματάκι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasia95

Νεοφερμένος

Η vasia95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
αγγλικα δωσαμε στις 15....ξερετε ποτε θα βγουν τα αποτελεσματα????????

πιστευω οτι το C1 ειναι μια χαρα....ξερω πολλους που δινουν για αγγλικη με lower ,,, οποτε μια χαρα εισαι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vasia95

Νεοφερμένος

Η vasia95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Παιδιά επειδή σε λίγες μέρες ξεκινάω μαθήματα για να φρεσκάρω τα αγγλικά μου, πιστεύετε ότι στις πανελλήνιες αρκεί το επίπεδο C1? Γιατί έδωσα το πτυχίο χωρίς προετοιμασία και το πέρασα άρα δεν έχω κάνει την τάξη του advanced και λέω να την κάνω το καλοκαίρι.. :confused:
συγγνωμη για την ερωτηση απλως μπερδευτηκα λιγο..( επειδη δημοσιευσες την ερωτηση στις 19 ενω γραψαμε αγγλικα στις 15 του μηνα)
ρωτας αν το c1 ειναι αρκετο για το ειδικο μαθημα των αγγλικων στις πανελληνιες ή για να παρακολουθεις τη σχολη της αγγλικης?
παντως το c1 ειναι μια χαρα και για τα δυο...αν βεβαια θες να κανεις προετοιμασια το καλοκαιρι σιγουρα θα ειναι για καλο, αφου σε ενδιαφερει και το αντικειμενο,,,,:D:D:D

και εγω αγγλικη θελω αθηνας.... μακαρι να μας πανε ολα καλα!!!!!!:clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Η Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,174 μηνύματα.
συγγνωμη για την ερωτηση απλως μπερδευτηκα λιγο..( επειδη δημοσιευσες την ερωτηση στις 19 ενω γραψαμε αγγλικα στις 15 του μηνα)
ρωτας αν το c1 ειναι αρκετο για το ειδικο μαθημα των αγγλικων στις πανελληνιες ή για να παρακολουθεις τη σχολη της αγγλικης?
παντως το c1 ειναι μια χαρα και για τα δυο...αν βεβαια θες να κανεις προετοιμασια το καλοκαιρι σιγουρα θα ειναι για καλο, αφου σε ενδιαφερει και το αντικειμενο,,,,:D:D:D

και εγω αγγλικη θελω αθηνας.... μακαρι να μας πανε ολα καλα!!!!!!:clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup:

Βασικά θα πάω τώρα γ' λυκείου και δεν είμαι σίγουρη, να παραμείνω στο επίπεδο του C1 (να βγάλω δηλαδή κιόλας και ένα βιβλίο του advanced αφού έδωσα το πτυχίο χωρίς καθόλου προετοιμασία) ή να πιεστώ για proficiency?
Βέβαια έχω και την ευχέρεια να βγάλω ό,τι πρόγραμμα θέλω μιας και θα μου κάνει μάθημα ο μπαμπάς μου που είναι καθηγητής αγγλικών.:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasia95

Νεοφερμένος

Η vasia95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
κοιτα θα σου πω απο την δικη μου εμπειρια,( που ευτυχως πηγαν ολα καλα)
το διαβασμα της κατευθυνσης ειναι πολυ και καλυτερα να συγκεντρωθεις σε αυτο....
εγω ειχα παρει το prof. αλλα ειχα σταματησει να ασχολουμαι με τα αγγλικα απο την αρχή της β λυκειου.
θεωρω πως ειναι καλυτερο να κανεις 1-1,30 ωρα την εβδομαδα αγγλικα απο χειμωνα (οπως εκανα και εγω) και να βγαλεις τα ειδικα βιβλια προετοιμασιας για τις εξετασεις,( 1 απο τις εκδοσεις supercourse και 2 απο Andrew Betsis) , παρα να ασχοληθεις με τα βιβλια για την ταξη του advanced.
Επειδη με ενδιεφερε πολυ το θεμα ρωτησα πολλους καθηγητες που διορθωνουν αγγλικα στις πανελληνιες και με διαβεβαιωσαν πως το επιπεδο ειναι lower προς advanced...επομενως και τιποτα να μην κανεις εισαι καλυμμενη
το καλυτερο βεβαια θα ηταν να βγαλεις τα εξειδικευμενα βιβλια γιατι με αυτον τον τροπο και θα μπεις στο πνευμα των εξετασεων και θα ξερεις πανω κατω τι σκορ θα πιασεις ( και αν προκυψουν καποια κενα τα αντιμετωπιζεις τοτε)επισης ολα τα βιβλια που σου προτεινα εχουν εισαγωγικες ασκησεις γραμματικης και λεξιλογιου επιπεδου advanced, που ειναι μια πολυ καλη εξασκηση αν καποιος δεν εχει βγαλει την ταξη του advanced
δν ξερω....εγω σε καμια περιπτωση δεν θα εκανα εντατικα το καλοκαιρι στα αγγλικα.... το καλοκαιρι ολα τα φροντ προσπαθουν να βγαλουν ενα μεγαλο μερος της υλης και καλο θα να ξεκινησεις με γερες βασεις...
ελπιζω να βοηθησα
καλο κουραγιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Η Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,174 μηνύματα.
κοιτα θα σου πω απο την δικη μου εμπειρια,( που ευτυχως πηγαν ολα καλα)
το διαβασμα της κατευθυνσης ειναι πολυ και καλυτερα να συγκεντρωθεις σε αυτο....
εγω ειχα παρει το prof. αλλα ειχα σταματησει να ασχολουμαι με τα αγγλικα απο την αρχή της β λυκειου.
θεωρω πως ειναι καλυτερο να κανεις 1-1,30 ωρα την εβδομαδα αγγλικα απο χειμωνα (οπως εκανα και εγω) και να βγαλεις τα ειδικα βιβλια προετοιμασιας για τις εξετασεις,( 1 απο τις εκδοσεις supercourse και 2 απο Andrew Betsis) , παρα να ασχοληθεις με τα βιβλια για την ταξη του advanced.
Επειδη με ενδιεφερε πολυ το θεμα ρωτησα πολλους καθηγητες που διορθωνουν αγγλικα στις πανελληνιες και με διαβεβαιωσαν πως το επιπεδο ειναι lower προς advanced...επομενως και τιποτα να μην κανεις εισαι καλυμμενη
το καλυτερο βεβαια θα ηταν να βγαλεις τα εξειδικευμενα βιβλια γιατι με αυτον τον τροπο και θα μπεις στο πνευμα των εξετασεων και θα ξερεις πανω κατω τι σκορ θα πιασεις ( και αν προκυψουν καποια κενα τα αντιμετωπιζεις τοτε)επισης ολα τα βιβλια που σου προτεινα εχουν εισαγωγικες ασκησεις γραμματικης και λεξιλογιου επιπεδου advanced, που ειναι μια πολυ καλη εξασκηση αν καποιος δεν εχει βγαλει την ταξη του advanced
δν ξερω....εγω σε καμια περιπτωση δεν θα εκανα εντατικα το καλοκαιρι στα αγγλικα.... το καλοκαιρι ολα τα φροντ προσπαθουν να βγαλουν ενα μεγαλο μερος της υλης και καλο θα να ξεκινησεις με γερες βασεις...
ελπιζω να βοηθησα
καλο κουραγιο


Με υπερ-βοήθησες και σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!:):)
Νομίζω ότι θα κάνω λίγο τώρα το καλοκαίρι που μπορώ ώστε το χειμώνα να μην έχω και τα αγγλικά στο κεφάλι μου.
Αλλά πιο χαλαρά από ό,τι είχα προγραμματίσει..
Να μαντέψω..Αγγλική φιλολογία πέρασες έτσι?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasia95

Νεοφερμένος

Η vasia95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
χαιρομαι που βοηθησα....
οι βασεις δεν εχουν βγει ακομα αλλα εγραψα 19,200 και με τα 3,500-800 που υπολογιζω απο τα αγγλικα, λογικα περναω αγγλικη φιλολογια αθηνα( η περσινη βαση ηταν 19,700)


σου ευχομαι καλο διαβασμα και οτι επιθυμεις να πραγματοποιηθει... αν χρειαστεις κατι αλλο για αγγλικα ή για την κατευθυνη στειλε μου και προσωπικο μηνυμα:):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinamar

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Αγγλική φιλολογία... Η μαραμένη σχολή της Ελλάδας. Βγαίνεις καθηγήτρια αγγλικών... Από αυτές που δικαιούνται 3.6 ευρώ/ώρα στα φροντιστήρια, από αυτές που πλέον κάνουν ιδιαίτερα και με 5 ευρώ και από αυτές που βαράνε το κεφάλι τους που μπήκαν σε τέτοια σχολή και έφαγαν τα νιάτα τους να διαβάζουν, αντί να βγάλουν την άδεια διδασκαλίας με ένα Proficiency... Πλέον πολύ λίγοι είναι αυτοί που ψάχνουν την απόφοιτο της Αγγλικής φιλολογίας για τα παιδιά τους... Δυστυχώς, μια σχολή που ο κύριος Μπαμπινιώτης την έφτασε στον πάτο, εξισώνοντάς την με το British Council...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos1987

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Giorgos1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Για αυτό δυστυχώς, μόνο η αναζήτηση τύχης στο εξωτερικό υπάρχει. Όταν πήγαινα φροντηστήριο είχαμε μια καθηγήτρια που δούλευε αμερική και δίδασκε ελληνικά σε αμερικάνους! Μέσα σε λίγο καιρό τα παρατούσαν όλοι, έβγαλε καλά λεφτά πάντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_catalonia_

Δραστήριο μέλος

Η _catalonia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 428 μηνύματα.
Παιδιά επειδή σε λίγες μέρες ξεκινάω μαθήματα για να φρεσκάρω τα αγγλικά μου, πιστεύετε ότι στις πανελλήνιες αρκεί το επίπεδο C1? Γιατί έδωσα το πτυχίο χωρίς προετοιμασία και το πέρασα άρα δεν έχω κάνει την τάξη του advanced και λέω να την κάνω το καλοκαίρι.. :confused:
Βασικα στις πανελληνιες στο μαθημα των αγγλικων δεν βαζουν τραγικα θεματα. Απλα αν σου αρεσουν τα αγγλικα και δεν εχεις χρησιμοποιησει το οποιοδηποτε πτυχιο σου μονο ως κορνιζα τοτε πιστευω θα τα καταφερεις. Εμενα μου αρεσουν πολυ τα αγγλικα,αλλα δεν ειχα την δυνατοτητα για προετοιμασια στις πανελληνιες και πηγα να δωσω ετσι ,τελειως απροετοιμαστη, και εγραψα 12,1. Ενταξει δεν ειναι και κανενας μεγαλος βαθμος,αλλα πιστευω καποιος που θα κανει εστω και μια μικρη προετοιμασια μια χαρα θα τα παει!
EDIT: απο πτυχια αγγλικων εχω μονο το Lower
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Πλέον πολύ λίγοι είναι αυτοί που ψάχνουν την απόφοιτο της Αγγλικής φιλολογίας για τα παιδιά τους... Δυστυχώς, μια σχολή που ο κύριος Μπαμπινιώτης την έφτασε στον πάτο, εξισώνοντάς την με το British Council...
Τι ακριβώς έκανε ο Μπαμπινιώτης για να την καταστρέψει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinamar

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Πριν λίγο καιρό (Μέσα στο 2012) ξεσηκώθηκαν οι πτυχιούχοι των Αγγλικών Φιλολογιών για τα ίσα δικαιώματα που είχαν με τους κατόχους Proficiency, στη διδασκαλία Αγγλικών. Εκείνη την εποχή, ο Υπουργός Παιδείας που έθαψε το πιθανό νομοσχέδιο, που παραλίγο να κατατεθεί, ήταν ο κος Μπαμπινιώτης. Η ειρωνία ήταν, ότι ήταν και Πρύτανης του ΕΚΠΑ για άπειρα χρόνια, οπότε ούτε τα συμφέροντα του ΕΚΠΑ κοίταξε, ούτε τα συμφέροντα της Ελλάδας (αν πεις σε ξένο ότι διδάσκει κάποιος κάτοχος proficiency, θα γελάν και τα μουστάκια του), αλλά τα συμφέροντα της τσέπης του, γιατί πιστεύω ότι τώρα πια, μπορούμε να πούμε ότι έχει και κάποιους κολλητούς στο Ελληνοβρετανικό, μιας που τους έκανε την "εξυπηρέτηση".
Το αποτέλεσμα όλου αυτού, ήταν να υπάρχει η ανάγκη να αναθεωρηθεί κάτι σχετικά με τη διδασκαλία της ξένης γλώσσας, μιας που ήρθε το θέμα στην επικαιρότητα, και έτσι κι έγινε. Από το 2012 μέχρι σήμερα, οι μισθοί των καθηγητών ξένων γλωσσών ανέρχονται στα 3.6 ευρώ/ώρα και με την πολυετία φτάνουν μέχρι τα 5.8 ευρώ/ώρα.

Ας αναρωτηθεί ο Έλληνας τι παιδεία μπορεί να αγοράσει για τα παιδιά του με τέτοια ψίχουλα, και τα ξαναλέμε... Είμαστε η μόνη χώρα που διδάσκει στα παιδιά της Αγγλικά επί -τουλάχιστον- 11 έτη και όταν τα πάμε "διακοπές" σε καμία χώρα του εξωτερικού δεν μπορούν να ανοίξουν το στόμα τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μαρή claire

Νεοφερμένος

Η μαρή claire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Αγγλική φιλολογία... Η μαραμένη σχολή της Ελλάδας. Βγαίνεις καθηγήτρια αγγλικών... Από αυτές που δικαιούνται 3.6 ευρώ/ώρα στα φροντιστήρια, από αυτές που πλέον κάνουν ιδιαίτερα και με 5 ευρώ και από αυτές που βαράνε το κεφάλι τους που μπήκαν σε τέτοια σχολή και έφαγαν τα νιάτα τους να διαβάζουν, αντί να βγάλουν την άδεια διδασκαλίας με ένα Proficiency... Πλέον πολύ λίγοι είναι αυτοί που ψάχνουν την απόφοιτο της Αγγλικής φιλολογίας για τα παιδιά τους... Δυστυχώς, μια σχολή που ο κύριος Μπαμπινιώτης την έφτασε στον πάτο, εξισώνοντάς την με το British Council...

Απο την σχολη αυτη δεν βγαινεις ΜΟΝΟ καθηγητης αγγλικων...οποτε εκ των πραγματων εισαι σε καλυτερη μοιρα επαγγλεματικα απο οσους διαδασκουν με proficiency ...παντως πλακα πλακα η βαση της σχολης δεν πεφτει ακομα και με αυτα τα "πλην" που αναφερεις..αρα?..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Ας αναρωτηθεί ο Έλληνας τι παιδεία μπορεί να αγοράσει για τα παιδιά του με τέτοια ψίχουλα, και τα ξαναλέμε... Είμαστε η μόνη χώρα που διδάσκει στα παιδιά της Αγγλικά επί -τουλάχιστον- 11 έτη και όταν τα πάμε "διακοπές" σε καμία χώρα του εξωτερικού δεν μπορούν να ανοίξουν το στόμα τους.
Ο Έλληνας αυτή τη στιγμή δεν μπορεί να πληρώσει για καλύτερη παιδεία, ακόμα κι αν το θέλει (κατά πόσο το πτυχίο αγγλικής φιλολογίας κάνει τη διαφορά είναι εντελώς άλλο θέμα).

Αλλά δεν είμαστε η μόνη χώρα της οποίας οι μαθητές δεν μαθαίνουν ξένες γλώσσες όπως θα έπρεπε να μαθαίνουν, αυτό είναι υπερβολή! Ειδικά αν μας συγκρίνεις με χώρες που έχουν παρόμοια χαρακτηριστικά (π.χ. άλλο αλφάβητο) και όχι με τη Σουηδία...

Όσο για τον Μπαμπινιώτη, πιστεύω οποιοσδήποτε άλλος υπουργός θα έκανε το ίδιο. Αν υπήρχε πολιτική βούληση, θα το είχαν κάνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinamar

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Σε ποια άλλη χώρα διδάσκονται μιάμιση δεκαετία μία ξένη γλώσσα και πάλι δεν μπορούν να τη χρησιμοποιήσουν σωστά;
Εννοείται ότι οποιοσδήποτε υπουργός παιδείας θα έκανε το ίδιο... Αυτό είναι το πρόβλημα σε αυτή τη χώρα, άλλοστε...

μαρή claire σίγουρα... Ας πούμε δεν μπορεί να διοριστεί κάποιος με proficiency... Αλλά και πάλι είναι πολύ λίγη η ζαχαρίτσα που πετάνε στους απόφοιτους αυτής της σχολής. Το τραγικό είναι αυτό που λες... Η Αγγλική Φιλολογία φέτος, μάλλον θα έχει μεγαλύτερη βάση και από την Ιατρική... Δηλαδή, οι μαθητές του 20 θα πληρώνονται στο μέλλον με 3.6 ευρώ την ώρα και οι μαθητές κάτω από τη βάση (βλέπε τους Ηλεκτρολόγους του ΤΕΙ Δυτικής Μακεδονίας που η βάση είναι 7) θα πληρώνονται με 50 ευρώ την επίσκεψη που θα είναι περίπου μία ώρα...

Αν όλο αυτό το σύστημα δεν το θεωρείτε παραπαιδεία, τότε πώς θα το λέγατε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Σε ποια άλλη χώρα διδάσκονται μιάμιση δεκαετία μία ξένη γλώσσα και πάλι δεν μπορούν να τη χρησιμοποιήσουν σωστά;
Οι περισσότεροι ξένοι που έχω συναντήσει στο εξωτερικό έχουν πολύ βασικές ικανότητες σε ξένες γλώσσες τις οποίες έχουν διδαχτεί στο σχολείο για πολλά χρόνια. Ιταλοί, Ισπανοί, Ρουμάνοι, Φινλανδοί για αρχή. Και οι ίδιοι οι Άγγλοι όσον αφορά στις ξένες γλώσσες που μαθαίνουν στο σχολείο.

Όσο για το τι εστί παραπαιδεία, εγώ οφείλω να πω ότι όχι, δεν πιστεύω ότι ο βαθμός εισαγωγής στο πανεπιστήμιο πρέπει απαραίτητα να αντικατοπτρίζει την αξία του πτυχίου στην αγορά εργασίας. Άλλωστε τα πτυχία δεν έχουν μόνο μία χρήση, δεν είναι απαραίτητο να διδάξεις επειδή τελείωσες την αγγλική φιλολογία, ούτε να γίνεις γιατρός στο ΕΣΥ επειδή τελείωσες την ιατρική.

Ούτε και μπορεί να σου εγγυηθεί κανείς το μέλλον σου για 40+ εργάσιμα χρόνια. Ακόμα κι αν αύριο με κάποιο μαγικό τρόπο έβρισκαν δουλειά όλοι οι απόφοιτοι ξένων φιλολογιών, δεν υπάρχει εγγύηση ότι θα έχουν ακόμα δουλειά σε 5, 10, 20 ή 40 χρόνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

christinamar

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
οι Φινλανδοί ξέρουν άπταιστα αγγλικά και όντως τα έχουν διδαχθεί ΜΟΝΟ στο σχολείο. Το ξέρω στα σίγουρα γιατί είχα πάει για erasmus στη Φινλανδία. Οι Αμερικάνοι διδάσκονται άπταιστα Ισπανικα στα σχολεία τους και υπάρχουν και πολλά σχολεία που διδάσκουν αρχαία ελληνικά και γαλλικά. Το θέμα είναι όμως, ότι μιλάμε για σχολεία... Όχι για φροντιστήρια, με συμβατικούς ή όχι καθηγητές... Φαντάζεσαι για πόσα λεφτά μιλάμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
οι Φινλανδοί ξέρουν άπταιστα αγγλικά και όντως τα έχουν διδαχθεί ΜΟΝΟ στο σχολείο. Το ξέρω στα σίγουρα γιατί είχα πάει για erasmus στη Φινλανδία. Οι Αμερικάνοι διδάσκονται άπταιστα Ισπανικα στα σχολεία τους και υπάρχουν και πολλά σχολεία που διδάσκουν αρχαία ελληνικά και γαλλικά. Το θέμα είναι όμως, ότι μιλάμε για σχολεία... Όχι για φροντιστήρια, με συμβατικούς ή όχι καθηγητές... Φαντάζεσαι για πόσα λεφτά μιλάμε;
Κι εγώ έχω πάει Φινλανδία πολλές φορές για επαγγελματικά ταξίδια και τα άπταιστα αγγλικά που περιγράφεις δεν τα έχω συναντήσει. Αντιθέτως η μόνη επικοινωνία που μπορούσα να έχω με ανθρώπους εκτός πανεπιστημίου ήταν μέσω νοημάτων. Ακόμα και στο αεροδρόμιο έχω πέσει σε φινλανδούς με αισχρά έως ανύπαρκτα αγγλικά. Στο πανεπιστήμιο βέβαια μιλούσαν αγγλικά, δεν μπορώ να πω, αλλά στην υπόλοιπη χώρα... το απόλυτο μηδέν.

Ούτε τα άπταιστα ισπανικά των αμερικανών τα έχω συναντήσει, μην σου πω ότι ακόμα και οι Καναδοί που υποτίθεται ότι είναι δίγλωσσοι μετά βίας συνεννοούνται στη δεύτερη γλώσσα τους. Για να μην πιάσουμε τους Βέλγους, που ο καθένας μιλάει τη δική του γλώσσα και αν είναι τυχερός στραπατσάρει την άλλη.

Βασικά είναι δύσκολο να μάθεις και να συντηρήσεις μία ξένη γλώσσα σε επίπεδο διγλωσσίας. Για πολλούς ανθρώπους είναι ακατόρθωτο, ακόμα κι αν τους διδάσκουν οι καλύτεροι δάσκαλοι. Το ίδιο ισχύει για όλες τις γνωστικές ικανότητες, εδώ υπάρχουν άνθρωποι που λένε Οκτώμβριος, από ανέκαθεν, επειδής, που δεν μπορούν να κάνουν μία απλή μαθηματική πράξη χωρίς κομπιουτεράκι... τα άπταιστα αγγλικά μας μαράνανε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top