Βοήθεια/Απορίες στα Αγγλικά

Giorgos1987

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Giorgos1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Δηλαδή, οι μαθητές του 20 θα πληρώνονται στο μέλλον με 3.6 ευρώ την ώρα και οι μαθητές κάτω από τη βάση (βλέπε τους Ηλεκτρολόγους του ΤΕΙ Δυτικής Μακεδονίας που η βάση είναι 7) θα πληρώνονται με 50 ευρώ την επίσκεψη που θα είναι περίπου μία ώρα...

Αν όλο αυτό το σύστημα δεν το θεωρείτε παραπαιδεία, τότε πώς θα το λέγατε;

Τώρα που κολλάει η βάση εισαγωγής και οι αμοιβές ηλεκτρολόγων με την παραπαιδεία;

Τις αμοιβές που θα λαμβάνεις όσο και να μην μας αρέσει (ούτε εμένα) τις καθορίζει η αγορά αγαπητή δεν τις καθορίζει ο βαθμός που θα φέρεις στις πανελλήνιες. Επίσης μην μπερδεύεις την αμοιβή που λαμβάνει ένας ελεύθερος επαγγελματίας με την ωρομίσθια αμοιβή ενός μισθωτού, γιατί στα 50ευρώ αν βγάλουμε τις κρατήσεις μένουν καθαρά 25ευρώ. Γεμίσαμε ένα σωρό πτυχιούχους με μεταπτυχιακά και ένα σωρό άλλα που βρίσκονται σε μια αγορά έτοιμη υπό κατάρρευση.
Ο υδραυλικός και ο ηλεκτρολόγος θα πάρουν τα 50ευρώ γιατί κανένας δεν έχει την όρεξη και δεν τολμάει αν δεν γνωρίζει να μπλέκει με τα σκατά ή να πάει να βάλει το χέρι του σε μια πρίζα ή ηλεκτρικό πίνακα και να χάσει την ζωή του, για αυτό σε αυτά τα τεχνικά επαγγέλματα που δεν υπάρχει μεγάλος κορεσμός οι αμοιβές διατηρούνται σε αξιοπρεπή επίπεδα, για να μην πώ κιόλας οτι και αυτές οι επαγγελματικές ομάδες έχουν προβλήματα, κυρίως οι νέοι που δεν έχουν ακόμα πελατολόγιο και πολλούς γνωστούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Έτσι είναι, όπως τα λες Γιώργο. Ένας άλλος παράγοντας που καθορίζει τη (σχετικά υψηλή) αμοιβή του υδραυλικού ή του ηλεκτρολόγου είναι η ανάγκη. Αν είσαι χωρίς νερό ή ρεύμα για οποιοδήποτε λόγο, θα πληρώσεις όσο-όσο για την επιδιόρθωση. Τον καθηγητή αγγλικών (και τον καθηγητή γενικώς) ποτέ δεν τον έχεις τόσο μεγάλη και άμεση ανάγκη, εκτός από ελάχιστες περιπτώσεις, στις οποίες όντως τον καλο-πληρώνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Παιδιά άμα ξεκινήσω το Σεπτέμβρη για Proficiency προλαβαίνω μέχρι το Μάη να δώσω (ECPE);
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Αυτή η ερώτηση δεν έχει απάντηση. Το αν προλαβαίνεις ή όχι εξαρτάται από το επίπεδο στο οποίο είναι τώρα τα αγγλικά σου, πόσο μπορείς να διαβάσεις και πόσες ώρες μάθημα μπορείς να κάνεις. Για να δώσεις το Μάιο πρέπει τα αγγλικά σου να είναι ήδη σε επίπεδο C1 και να μπορείς να κάνεις τουλάχιστον 120 ώρες μάθημα με εντατικό διάβασμα.

Μου έχει τύχει μαθητής που την πρώτη μέρα που ήρθε για μάθημα έγραψε mock test από το βιβλίο της Ελληνοαμερικανικής και πέρασε. ΑΥΤΟΣ μπορεί να δώσει και σε πέντε μήνες, αλλά είναι σπάνια περίπτωση. Μου έχουν τύχει και μαθητές που έχουν κάνει δύο χρόνια μάθημα και μετά κόβονται.

Το θέμα δεν είναι πόσο καιρό χρειάζεται ο καθηγητής για να βγάλει την ύλη. Το θέμα είναι πόσο καιρό χρειάζεστε εσείς πρώτον για να "μάθετε" την ύλη και δεύτερον για να την αφομοιώσετε. Η μορφή του ECPE είναι τέτοια που αν η ύλη δεν είναι πλήρως αφομοιωμένη, οι πιθανότητες αποτυχίας είναι μεγάλες γιατί το τεστ απαιτεί ταχύτητα, δεν δίνει περιθώρια για σκέψη. Για να καλύψετε την ύλη επαρκώς σε λιγότερο από ένα χρόνο πρέπει να μην έχετε κενά στη γραμματική και να μπορείτε να απομνημονεύσετε μεγάλο αριθμό λέξεων (υπολογίστε 200+ λέξεις την εβδομάδα), όχι μόνο τη σημασία τους αλλά και τον τρόπο χρήσης τους, τα collocations, τα expressions, τις προθέσεις που τα συνοδεύουν, τον τρόπο σύνταξης κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Εγώ έδωσα Lower στη Γ' Γυμνασίου χωρίς να πάω φροντιστήριο τον τελευταίο χρόνο και χωρίς να διαβάσω και είχα 2 High Pass. Γενικά, μάλλον η καθημερινή μου ενασχόληση με web, movies έχει βοηθήσει και σκεφτόμουν φέτος που θα πάω Β' Λυκείου να έκανα φροντιστήριο, να έδινα και να τελείωνα μια και καλή πριν τη Γ' Λυκείου αλλά πραγματικά με προβληματίζουν αυτά που είπες κάπως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos1987

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Giorgos1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Άρα το επίπεδό σου είναι Β2 και θές Γ2 σε 1 σχολικό έτος, πολύ χλωμό το θεωρώ. Το prof είναι πολύ δύσκολο γενικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Εμένα πάντως 3 φίλοι μου που μου έρχονται στο μυαλό τώρα το δώσανε(Μίσιγκαν) και το πήρανε και οι τρεις. Και δε λες κιόλας ότι σκοτώνονταν στο διάβασμα...

Αλλά δε ξέρω αν κάνανε 1 ή 2 χρόνια προετοιμασία.

Χλωμό το βλέπω και εγώ οπότε ας το αφήσω για μετά το σχολείο :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angelic_soul

Νεοφερμένος

Ο angelic_soul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Εγώ έδωσα Lower στη Γ' Γυμνασίου χωρίς να πάω φροντιστήριο τον τελευταίο χρόνο και χωρίς να διαβάσω και είχα 2 High Pass. Γενικά, μάλλον η καθημερινή μου ενασχόληση με web, movies έχει βοηθήσει και σκεφτόμουν φέτος που θα πάω Β' Λυκείου να έκανα φροντιστήριο, να έδινα και να τελείωνα μια και καλή πριν τη Γ' Λυκείου αλλά πραγματικά με προβληματίζουν αυτά που είπες κάπως...

Αν εξαιρέσεις 200 ευρώ ή καπου εκει δεν χανεις τιποτα να το δοκιμάσεις. Αν δεν περάσεις τότε δινεις τον Δεκεμβριο και το παιρνεις τοτε... Δεν θα το ελεγα ανεφκτο αλλα θελει πολυ μεγαλη προσπαθεια και λίγο τυχη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Δε θα μπορώ να δώσω Δεκέμβρη γιατί θα έχω Πανελλήνιες. Σε καμία περίπτωση δε θα αντέξω να διαβάζω και για τα δυο.

Θα πάρω γνώμες αν είναι από τους φίλους μου που δώσανε τα 2 τελευταία χρόνια, θα το συζητήσω με τους δικούς μου και θα αποφασίσω. Θα ήταν πολύ καλά αν το έπαιρνα πριν τελειώσω το σχολείο. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
γεια σας παιδια. Θα ηθελα να ρωτησω κατι...

should have said=
Θα επρεπε να ειχα πει ή θα πρεπει να ειχα πει ;

και

must have said=

επρεπε να ειχα πει ή πρεπει να ειχα πει ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasia95

Νεοφερμένος

Η vasia95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
γεια σας παιδια. Θα ηθελα να ρωτησω κατι...

should have said=
Θα επρεπε να ειχα πει ή θα πρεπει να ειχα πει ;

και

must have said=

επρεπε να ειχα πει ή πρεπει να ειχα πει ;


και στις δυο περιπτωσεις σωστος ειναι ο παρελθοντικος χρόνος ( θα επρεπε και επρεπε αντιστοιχα) ...
επισης oi δευτερες επιλογες που προτεινεις ( θα πρεπει να ειχα πει /πρεπει να ειχα πει ) δεν υφιστανται κοθολου..
πχ. I must say//// i must have said = πρεπει να πω,////επρεπε να ειχα πει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Ki ομως υφιστανται, ή τουλ. ετσι νομιζω διοτι το εχω δει σαν He must have left = Αυτος πρεπει να ειχε φυγει και οχι επρεπε να ειχε φυγει.
Αυτη ειναι και η πηγη της αποριας μου γι αυτο και ψαχνω ενα καθολικο κανονα να τα μεταφραζω ολα.

Ευχαριστω για την απαντηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasia95

Νεοφερμένος

Η vasia95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Ki ομως υφιστανται, ή τουλ. ετσι νομιζω διοτι το εχω δει σαν He must have left = Αυτος πρεπει να ειχε φυγει και οχι επρεπε να ειχε φυγει.
Αυτη ειναι και η πηγη της αποριας μου γι αυτο και ψαχνω ενα καθολικο κανονα να τα μεταφραζω ολα.

Ευχαριστω για την απαντηση.
ααα...εχεις δικιο τωρα καταλαβα τι εννοεις...
αυτο που λες συμβαινει μονο στην περιπτωση του must ( και του can´t )
και μεταφραζεται αναλογα με το νοημα της προτασης...
πχ.you must have left earlier =επρεπε να ειχες φυγει πιο νωρις (... για να προλαβεις κατι) [χρησιμοποιειται σαν συμβουλη]
αλλα: he must have left the house = ΠΡΕΠΕΙ να εχει φυγει απο το σπιτι (....γιατι χτυπαω το κουδουνι και δεν ανοιγει) [χρησιμοποιειται σαν ενα θετικο λογικο συμπερασμα]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
I should have said = έπρεπε να είχα πει (όταν σκέφτεσαι τι είχες πει και μετανιώνεις)

I must have said = πρέπει να είχα πει (όταν δεν θυμάσαι ακριβώς τι είπες)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
I should have said = έπρεπε να είχα πει (όταν σκέφτεσαι τι είχες πει και μετανιώνεις)

I must have said = πρέπει να είχα πει (όταν δεν θυμάσαι ακριβώς τι είπες)

Πανω που ημουν ετοιμος να ρωτησω τη κοπελα απο πανω γιατι must have ... = πρεπει να εχω ... και οχι πρεπει να ειχα ...

Σας ευχαριστω για τη βοηθεια. Με καμποσα παραδειγματα νομιζω το επιασα !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Το must have said θα μπορούσε να μεταφραστεί "πρέπει να έχω", αναλόγως με το ρήμα και το νόημα.

He must have told many lies in his lifetime = πρέπει να έχει πει πολλά ψέματα στη ζωή του

Να θυμάσαι ότι δεν υπάρχει απόλυτη αντιστοιχία μεταξύ των χρόνων στα ελληνικά και στα αγγλικά. Π.χ. στα αγγλικά λέμε "he lived in France when he was younger" = ζούσε στη Γαλλία όταν ήταν πιο νέος αλλά "he visited France last year" = πήγε στη Γαλλία πέρσυ. Στην μία περίπτωση ο αγγλικός αόριστος μεταφράζεται με παρατατικό και στην άλλη με αόριστο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest-77410

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
should have said- θα επρεπε να ειχα πει (δηλ πχ ειπα κατι αλλα επρεπε να ειχα πει κατι αλλο)
must have said-πρεπει να ειχα πει (δηλ πχ δεν θυμαμαι καλα αλλα πρεπει να ειχα πει αυτο)


γεια σας παιδια. Θα ηθελα να ρωτησω κατι...

should have said=
Θα επρεπε να ειχα πει ή θα πρεπει να ειχα πει ;

και

must have said=

επρεπε να ειχα πει ή πρεπει να ειχα πει ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kambana

Δραστήριο μέλος

Η kambana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 505 μηνύματα.
Ξέρει κανείς αν το CPE χρειάζεται ανανέωση μετά από κάποια χρόνια; Άκουσα να λέγεται κάτι τέτοιο και μου έκανε εντύπωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

daria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η daria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Γνωρίζει κανείς αν το Grammar & Structure for the ECPE του Griva υπάρχει και σε teacher's book???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Γνωρίζει κανείς αν το Grammar & Structure for the ECPE του Griva υπάρχει και σε teacher's book???
Υπάρχει, ναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top