Βοήθεια/Απορίες στα Αγγλικά

pe06

Νεοφερμένος

Η pe06 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Μπορείς να ζητήσεις από τον φροντιστή σου τα cd που συνοδεύουν το βιβλίο που κάνεις κ να ακούς τα κείμενα στο σπίτι. Μετά διαβάζεις φωναχτά το κείμενο 2-3 φορές ώστε να το διαβάζεις με άνεση. Γενικώς ό,τι πέφτει στα χέρια σου γραπτό (περιοδικά, βιβλία κλπ) διάβαζε το φωναχτά κ θα δεις ότι πολύ σύντομα θα βελτιωθείς. Και μην βιάζεσαι όταν διαβάζεις. Το ζητούμενο είναι να καταλαβαίνεις αυτό που διαβάζεις κ να χρωματίζεις τη φωνή σου ανάλογα. Σε αυτό βοηθάει πολύ κ το σιντι. Θα δεις μεγάλη διαφορά έτσι. Επίσης προσπάθησε να τραγουδάς τα τραγούδια που σου αρέσουν (δεν πειράζει αν είσαι παράφωνη!). Θα βοηθούσε επίσης αν κάνατε μαθήματα φωνητικής/προφοράς στο φροντιστήριο, αλλά απ'όσο ξέρω οι περισσότεροι δεν ασχολούνται με αυτό το (βασικότατο) τμήμα της γλώσσας. Επίσης όταν μαθαίνεις νέες λέξεις καλό είναι να ακούς την προφορά τους - στο cambridge dictionaries online κάθε λέξη δίνεται τόσο με την φωνητική γραφή της (που βοηθάει αν έχετε μάθει ελάχιστα βασικά φωνητικής) αλλά έχεις τη δυνατότητα να την ακούσεις τόσο με british όσο και με american accent.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Soleado Febrero ~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Soleado Febrero ~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,033 μηνύματα.
Έχω ήδη cd από το φροντιστήριο μου.Συνήθως δεν διαβάζω δυνατά,ίσως αυτό φταίει.
Έχετε και άλλες συμβουλές; ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leni.student

Νεοφερμένος

Η leni.student αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Έχω ήδη cd από το φροντιστήριο μου.Συνήθως δεν διαβάζω δυνατά,ίσως αυτό φταίει.
Έχετε και άλλες συμβουλές; ;)
Για την αναγνωση σημαντικη ειναι η εξασκηση ,ισως βοηθησει οταν διαβαζεις ,να το ηχογραφεις και μετα να το ακους με το κειμενο μπροστα σου και να επισημαινεις τα λαθη σου!
Για την ανεση στα προφορικα θα σου προτεινα αυτα που εκανα και εγω πριν 2 χρονια που εδωσα και μιλαω ακομα με ανεση.
Καταρχην εβλεπα πολλες ξενες ταινιες στα αγγλικα (κανονικα με υποτιτλους)αλλά ακουγα ταυτοχρονα και πολυ συγκεντρωμενα για να καταλαβαινω καθε προταση τι σημαινει.Και κατι καποιο τροπο ειχα μαθει να λεω πολλες φρασεις-κλειδια,πως το λενε "φρασεις στανταρ"!Μιλουσα συνεχεια στο σπιτι μου αγγλικα,με την μαμα,με τον μπαμπα με τον αδερφο μου.Φυσικα μπορει καποιες φορες να ελεγα ασυναρτησιες αλλα δεν παιζει ρολο,το παν ειναι να σπασει η γλωσσα σου!Θα μου πεις αυτο ειναι τρελο ,ασε που οι δικοι σου θα σε πρηζουν ,ειδικα αν δεν ξερουν γρι αλλα βοηθαει πολυ:P!Θυμαμαι ο μπαμπας μου με ρωτουσε κατι στα ελληνικα και εγω του απαντουσα στα αγγλικα ,αυτος ειναι ο μοναδικος τροπος να εξασκηθεις εκτος φροντηστηριου ...να κανεις το θεατρο του τρελου!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

renia_1995

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Uranya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Composition; "Describe a fair way to handle organ donations. Consider who should receive the organs and who should make the decision about who should receive organs."

Help! Any ideas? :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vicky13

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 535 μηνύματα.
Γεια σας θα μπορούσε κάποιος να μου προτείνε βιβλία για το proficiency του πανεπιστημίου Michigan; Thank you :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 122 μηνύματα.
παιδια στην προταση i.............. (not drive) my car for six months now τι χρονο να βαλω???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
εγω θα εβαζα haven't been driving αλλα οχι με καποια λογικη ολο απο ενστικτο τα επελεγα αυτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

George Pal

Νεοφερμένος

Ο George Pal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
γεια ! μηπως μπορειται να μοθ πητε ποτε χρησιμοποιουμε το much και ποτε το many ?

Όταν γράφουμε επίσημα Αγγλικά, πρέπει να αποφεύγουμε να χρησιμοποιούμε το many και το much, αλλά το lots of και a lot of αντίστοιχα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

George Pal

Νεοφερμένος

Ο George Pal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Γεια σας ! Το Σεπτέμβριο θα πάω Α' Γυμνασίου και στο σχολείου που θα πάω πρέπει να διαλέξω αν θα κάνω Αμερικάνικα ή Βρετανικά Αγγλικά και επίσης ποιο Lower θα δώσω (ECCE-FCE). Θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας σχετικά με το θέμα και ποια Αγγλικά να ακολουθήσω, γιατί αν αρχίσω στην Α' Γυμνασιου με τα Αμερικάνικα, θα πρέπει να συνεχίσω μέχρι την Γ' Λυκείου. Ποια νομίζετε ότι θα μου χρησιμεύσουν περισσότερο ;

Αμερικάνικα ή Βρετανικά ; :hmm:

Thanks in advance !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria801

Νεοφερμένος

Η maria801 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από George Pal;3177018 [B:
Αμερικάνικα ή Βρετανικά ; [/B] :hmm:

Κοίτα εγώ προτιμάω τα Βρετανικά Αγγλικά αλλά αυτό είναι θέμα γούστου...Δεν υπάρχει κάποια τεράστια διαφορά (εκτός αν μετράς την προφορά που διαφέρει αρκετά). Νομίζω πάντως ότι ενώ στην Ελλάδα το Cambridge και το Michigan είναι ισότιμα το Cambrigde είναι πιο αναγνωρισμένο στο εξωτερικό ενώ το Αμερικάνικο αναγνωρίζεται στην Αμερική μόνο (και σε λίγες χώρες της Ευρώπης)! Τώρα εξαρτάται από το που θες να τα χρησιμοποιήσεις και από το τι σου αρέσει περισσότερο! Γενικά το Αμερικάνικο είναι πιο εύκολο αλλά έχει λιγότερο χρόνο ενώ το Βρετανικό είναι πιο δύσκολο αλλά σου δίνουν περισσότερο χρόνο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

George Pal

Νεοφερμένος

Ο George Pal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Κοίτα εγώ προτιμάω τα Βρετανικά Αγγλικά αλλά αυτό είναι θέμα γούστου...Δεν υπάρχει κάποια τεράστια διαφορά (εκτός αν μετράς την προφορά που διαφέρει αρκετά). Νομίζω πάντως ότι ενώ στην Ελλάδα το Cambridge και το Michigan είναι ισότιμα το Cambrigde είναι πιο αναγνωρισμένο στο εξωτερικό ενώ το Αμερικάνικο αναγνωρίζεται στην Αμερική μόνο (και σε λίγες χώρες της Ευρώπης)! Τώρα εξαρτάται από το που θες να τα χρησιμοποιήσεις και από το τι σου αρέσει περισσότερο! Γενικά το Αμερικάνικο είναι πιο εύκολο αλλά έχει λιγότερο χρόνο ενώ το Βρετανικό είναι πιο δύσκολο αλλά σου δίνουν περισσότερο χρόνο!

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση ! Στην προφορά δεν υπάρχει πρόβλημα, γιατί μπορώ να κάνω και την Αμερικάνικη και τη Βρετανική πολύ καλά. Από την άλλη, όμως, υπάρχουν αρκετές διαφορετικές λέξεις και εκφράσεις, όπως πιστεύω γνωρίζεις, που αν ασχοληθώ να μάθω τις Βρετανικές (εκφράσεις, ιδιωματισμούς, λέξεις) δε θα μπορέσω να χειρίζομαι τα Αμερικάνικα τόσο καλά (αν σπουδάσω ποτέ στην Αμερική). Όμως, επειδή μου φένεται πιο πιθανό να σπουδάσω στην Αγγλία, λόγω χαμηλότερης τιμής των πανεπιστημίων, μάλλον θα επιλέξω Βρετανικά ! Άσε που θέλω να δώσω το FCE και με τίποτα το ECCE.... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
παιδια θα ηθελα λιγο την βοηθεια σας και την γνωμη σας σε κατι.πριν 2 χρονια(τετοια εποχη περιπου) ειχα δωσει city and guilds c1 και το περασα.απο τοτε δεν ξανακανα μαθημα αλλα δεν εχασα την επαφη με την αγγλικη γλωσσα.τωρα,ως φοιτητης θα ηθελα να ασχοληθω με τα αγγλικα και να παω για προφισιενσυ.ποσο καιρο λετε να μου παρει?γιατι ακουω οτι για προφισιενσυ πρεπει καποιος να κανει τουλαχιστον 2 χρονιες.οταν λεω προφισιενσυ αναφερομαι κυριως στο μισιγκαν και μετα στο city and guilds γιατι ενδιαφερομαι για την επαρκεια.τι να κανω?και θελω φετος να τα τελειωσω αν γινεται τα αγγλικα η' τουλαχιστον μεχρι τον αλλο δεκεμβρη γιατι θα εχω και την σχολη η οποια σχετιζεται με αλλη γλωσσα.......:confused: πειτε μου σας παρακαλω τις αποψεις σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
παιδια θα ηθελα λιγο την βοηθεια σας και την γνωμη σας σε κατι.πριν 2 χρονια(τετοια εποχη περιπου) ειχα δωσει city and guilds c1 και το περασα.απο τοτε δεν ξανακανα μαθημα αλλα δεν εχασα την επαφη με την αγγλικη γλωσσα.τωρα,ως φοιτητης θα ηθελα να ασχοληθω με τα αγγλικα και να παω για προφισιενσυ.ποσο καιρο λετε να μου παρει?γιατι ακουω οτι για προφισιενσυ πρεπει καποιος να κανει τουλαχιστον 2 χρονιες.οταν λεω προφισιενσυ αναφερομαι κυριως στο μισιγκαν και μετα στο city and guilds γιατι ενδιαφερομαι για την επαρκεια.τι να κανω?και θελω φετος να τα τελειωσω αν γινεται τα αγγλικα η' τουλαχιστον μεχρι τον αλλο δεκεμβρη γιατι θα εχω και την σχολη η οποια σχετιζεται με αλλη γλωσσα.......:confused: πειτε μου σας παρακαλω τις αποψεις σας.

Εγώ κάνω από τον Ιανουάριο και θα δώσω τον Νοέμβριο (με καλοκαίρι μέσα), βέβαια είναι 8 ώρες την εβδομάδα.
Νομίζω πως αν υπάρχει επαφή με τα αγγλικά ένας χρόνος είναι υπέραρκετος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Ανετα γίνεται σε έναν χρόνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos1987

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Giorgos1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Πόσο διάβασμα χρειάζεται περίπου για να μπορέσει κάποιος να φτάσει στα αγγλικά από Β1 σε Β2 επίπεδο; 3 μήνες με 8 ώρες την εβδομάδα μάθημα φτάνουν ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Πόσο διάβασμα χρειάζεται περίπου για να μπορέσει κάποιος να φτάσει στα αγγλικά από Β1 σε Β2 επίπεδο; 3 μήνες με 8 ώρες την εβδομάδα μάθημα φτάνουν ?

Δηλαδή αν σου πούμε 9 ώρες τη βδομάδα για 4 μήνες θα είσαι ευχαριστημένος?

Συνεχής εξάσκηση επίμονη μελέτη για όσο πάει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Πόσο διάβασμα χρειάζεται περίπου για να μπορέσει κάποιος να φτάσει στα αγγλικά από Β1 σε Β2 επίπεδο; 3 μήνες με 8 ώρες την εβδομάδα μάθημα φτάνουν ?

εξαρτάται και από το άτομο αλλά σε γενικές γραμμές ναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Πόσο διάβασμα χρειάζεται περίπου για να μπορέσει κάποιος να φτάσει στα αγγλικά από Β1 σε Β2 επίπεδο; 3 μήνες με 8 ώρες την εβδομάδα μάθημα φτάνουν ?
Σε γενικές γραμμές ναι, αλλά εξαρτάται από το πόσο διάβασμα είσαι διατεθειμένος να κάνεις μόνος σου και αν έχεις κλίση στη γλώσσα. Δεν μετράνε μόνο οι ώρες διδασκαλίας αλλά και οι ώρες που θα αφιερώσεις για διάβασμα στο σπίτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos1987

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Giorgos1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Δηλαδή αν σου πούμε 9 ώρες τη βδομάδα για 4 μήνες θα είσαι ευχαριστημένος?

Συνεχής εξάσκηση επίμονη μελέτη για όσο πάει...

Μπορώ να το κάνω και 12ώρες την εβδομάδα, αλλά μέχρι 3-3.5 μήνες θα κάτσω όχι παραπάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

arisek

Νεοφερμένος

Ο arisek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Μπορώ να το κάνω και 12ώρες την εβδομάδα, αλλά μέχρι 3-3.5 μήνες θα κάτσω όχι παραπάνω.
Τότε νομίζω αρκεί. Το θέμα είναι να μην βάλεις υπερβολικά πολλές ώρες την εβδομάδα για να υπάρχει χρόνος να τα κατανοήσεις κι όλας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top