Βοήθεια/Απορίες για πανελλήνιες και απολυτήριο

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Στις ειδικές κατηγορίες, πχ πολύτεκνος, δεν υπάρχουν διαφορετικές βάσεις;

Επίσης, οι αθλητές δεν έχουν μόρια μόνο για ΤΕΦΑ.
https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=66709
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Επίσης, οι αθλητές δεν έχουν μόρια μόνο για ΤΕΦΑ.
Το ξέρω. Μπορεί κάποιος να μπει στην ιατρική από το μπαντμιγκτον και το τραμπολίνο. (Όπου νάναι θα γίνει και το playstation ολυμπιακό άθλημα). :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vampirediaries

Νεοφερμένος

Η ντανιελα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Όποιος δεν επιθυμεί να εισαχθεί σε σχολή ή τμήμα της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης στην Ελλάδα ή στην Κύπρο δεν είναι υποχρεωμένος να δώσει πανελλήνιες αλλά εξετάζεται ενδοσχολικά σε ΟΛΑ τα μαθήματα για να πάρει το απολυτήριο λυκείο. Αυτό ισχύει για όλα τα λύκεια (είτε για Επαγγελματικό Λύκειο Ομάδας Α, είτε για Επαγγελματικό Λύκειο Ομάδας Β είτε για Γενικό Ενιαίο Λύκειο).

Αν έχεις κάνει δήλωση ότι θα δώσεις πανελλήνιες εξετάσεις (νομίζω ότι έγινε τον Φεβρουάριο) τότε θα δώσεις πανελλήνιες εξετάσεις υποχρεωτικά είτε υποβάλλεις μηχανογραφικό δελτίο είτε όχι. Οι γραπτοί βαθμοί των πανελλαδικά εξεταζόμενων μαθημάτων είναι εκείνοι που λαμβάνονται υπόψη στο απολυτήριο για αυτά τα μαθήματα για τους υποψηφίους που έδωσαν πανελλήνιες εξετάσεις. Αν ο υποψήφιος εξετάστηκε σε ειδικά μαθήματα, αυτά δεν λαμβάνονται υπόψη στο απολυτήριο.


Οι υποψήφιοι που έδωσαν πανελλήνιες εξετάσεις, δίνουν στα υπόλοιπα μαθήματα (μη πανελλαδικά εξεταζόμενα) γραπτές ενδοσχολικές εξετάσεις μετά από τις πανελλήνιες για να βγει βαθμός στο απολυτήριο.

Σε όλα τα μαθήματα που λαμβάνονται υπόψη για να διαμορφωθεί ο βαθμός του απολυτηρίου (είτε δίνουν πανελλήνιες είτε ενδοσχολικές εξετάσεις) ως προφορικός βαθμός του μαθήματος ορίζεται ο μέσος όρος των βαθμών των δύο τετραμήνων αυτού του μαθήματος. Ο γραπτός βαθμός είναι ο βαθμός που πήρε ο τελειόφοιτος στις γραπτές εξετάσεις (είτε είναι πανελλήνιες είτε ενδοσχολικές).

Ο βαθμός απολυτηρίου κάθε μαθήματος είναι ο μέσος όρος προφορικού και γραπτού βαθμού. Ο τελικός βαθμός απολυτηρίου είναι ο μέσος όρος των βαθμών απολυτηρίου των μαθημάτων.

Αν δεν πήγες καλά στις πανελλήνιες πρέπει να ξεσκιστείς στα ενδοσχολικά για να ισορροπήσεις, γιατί από την στιγμή που δίνεις πανελλήνιες, οι βαθμοί τους θα μετρήσουν είτε σε ενδιαφέρει είτε δεν σε ενδιαφέρει να μπεις στην τριτοβάθμια εκπαίδευση.
ποτε δηλωνεις αν θα δωσεισ η οχι πανελληνιες? εγω παω τριτη λυκειου φετοσ και θελω και εγω εξωτερικο και οι μισοι μου λενε οτι ειναι υποχρεωτικο και οι αλλοι μισοι πωσ οχι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
ποτε δηλωνεις αν θα δωσεισ η οχι πανελληνιες? εγω παω τριτη λυκειου φετοσ και θελω και εγω εξωτερικο και οι μισοι μου λενε οτι ειναι υποχρεωτικο και οι αλλοι μισοι πωσ οχι...
Υποχρεωτικό από την άποψη ότι θα έχεις γραπτό βαθμό. Το εξηγεί το κείμενο που έκανες παράθεση. Αν δεν κάνω λάθος, η δήλωση γίνεται Φεβρουάριο, δεν είμαι σίγουρη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

karavopano

Νεοφερμένος

Η karavopano αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Vas564 επειδή και γώ είμαι για εξωτερικό, το έψαξα αλλά δεν βρήκα πουθενά αυτή τη δυνατότητα.εσύ είσαι σίγουρη πως γίνεται?απο πού το έχεις ακούσει?
γιατι πραγματικά αν γίνεται θα με βοηθήσεις υπερβολικά πολυ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnnie2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Τα μαθήματα κατεύθυνσης στο απολυτήριο επηρεάζονται απο τις παννελήνιες???δηλαδή εαν έχω 20 μαθηματικά κατ στα τετραμηνα και γραψω 17 στις παννελαδικές για το απολυτηριο θα χρησιμοποιηθούν μόνο τα δυο 20 ή και το 17 των παννελαδικών?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Και το 17 μετράει ως γραπτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MakisPr

Νεοφερμένος

Ο MakisPr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Παιδια σημερα ηρθε ενας και μας μιλησε για τις σχολες και τη παιζει με αυτες.. επισης ανεφερε και για την αιτηση που θα κανουμε αυτες τις μερες και μας ειπε οτι οποιος θελει μπορει να μην δηλωσει και να μην γραψει πανελλαδικες.. σκεφτομαι να μην γραψω πανελλαδικες μιας και δεν με ενδιαφερει να περασω πανεπιστημιο και απλα θελω να παρω το απολυτηριο.. θα ηθελα οποιος ξερει να μου πει τη γινετε μετα.. δηλαδη εγω αυτα τα μαθηματα που οι αλλοι θα τα γραψουν πεναλλαδικα εγω δεν θα τα γραψω καθολου η θα τα γραψω ενδοσχολικα? και γενικα οτι πληροφοριες ξερετε γι'αυτο δεκτες.:) ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.

Takis_Kal

Νεοφερμένος

Ο Takis_Kal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 63 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Οι εξετασεις που γραφετε ειναι προαγωγικες συνεπως και υποχρεωτικες.
Οι εισαγωγικες τελειωσαν το 1999
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
..... οποιος θελει μπορει να μην δηλωσει και να μην γραψει πανελλαδικες.. σκεφτομαι να μην γραψω πανελλαδικες μιας και δεν με ενδιαφερει να περασω πανεπιστημιο και απλα θελω να παρω το απολυτηριο.... δηλαδη εγω αυτα τα μαθηματα που οι αλλοι θα τα γραψουν πεναλλαδικα εγω δεν θα τα γραψω καθολου η θα τα γραψω ενδοσχολικα? ....
Όπως έγραψε και ο καθηγητής:
Οι εξετασεις που γραφετε ειναι προαγωγικες συνεπως και υποχρεωτικες.
Δηλαδή κάτι τέτοιο που γράφεις δεν παίζει, αν είσαι γενικό λύκειο. Μόνη εξαίρεση υπάρχει για όποιους έχουν σοβαρές παθήσεις. (Έχουμε στο σχολείο μου, παιδί διαβητικό που θα εξεταστεί μόνο ενδοσχολικά). Αν είσαι ΕΠΑΛ, νομίζω γίνεται. Αλλά αν είσαι γενικό, αποκελείεται να σας είπε κάποιος κάτι τέτοιο, άρα ή παράκουσες ή μάλλον μας κάνεις πλάκα...

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Απ' ό,τι θυμάμαι, μπορείς να δηλώσεις ότι δεν θες να δώσεις τα μαθήματα αυτά σε Πανελλαδικό Επίπεδο, απλώς. Θα εξεταστείς υποχρεωτικά σε αυτά, απλώς σε ενδοσχολικό επίπεδο. Μπορείς να το κάνεις αν θες κάποιο καλό απολυτήριο για έξω. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Απ' ό,τι θυμάμαι, μπορείς να δηλώσεις ότι δεν θες να δώσεις τα μαθήματα αυτά σε Πανελλαδικό Επίπεδο, απλώς. Θα εξεταστείς υποχρεωτικά σε αυτά, απλώς σε ενδοσχολικό επίπεδο. Μπορείς να το κάνεις αν θες κάποιο καλό απολυτήριο για έξω. :)
Δεν υπάρχει κάτι τέτοιο στο γενικό λύκειο, εκτός αν έχεις σοβαρή πάθηση. Μόνο στο ΕΠΑΛ γίνεται. Για εξωτερικό το μόνο που υπάρχει είναι το Ι.Β. σε ορισμένα ιδιωτικά.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catgirlbarbara

Δραστήριο μέλος

Η catgirlbarbara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 428 μηνύματα.
τι ρολο παιζουν τα μορια μιας σχολης? Αν για παραδειγμα ειναι η βαση μιας σχολης 14000 μπορει κανεις να περασει και με μικροτερο βαθμο, δηλαδη με λιγοτερα μορια κι αν ναι πώς;Ρωταω γιατι εχω δει στο διαδικτυο σε πινακα κατανομης σχολων καθε ετους, πως ενω οι σχολες εχουν καποια συγκεκριμενα μορια εισαγωγης, γραφει υψηλοτερος βαθμος πχ 17936 και χαμηλοτερος 12835. Πώς γινεται αυτο δηλαδη; Ας μου εξηγησει καποιος.:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Tα μόρια είναι ο βαθμός του τελευταίου.
Δηλαδή αν τα μόρια μιας σχολής είναι Χ, τότε μπαίνουν όσοι έχουν μόρια>Χ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

navarhos

Νεοφερμένος

Ο Φώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο). Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Ο υψηλοτερος βαθμος ειναι ο βαθμος του πρωτου που εισαγεται στη σχολη και ο χαμηλοτερος ειναι ο βαθμος του τελευταιου που εισαγεται στη σχολη.Οτελευταιος που εισαγεται στη σχολη διαμορφωνει και τη βαση της σχολης.
Για παραδειγμα, το ΤΕΙ ζαμπονοκοπτικης με λεϊζερ δεχεται φετος 100 ατομα.Ο 1ος που εισαγεται στο ΤΕΙ εχει 19000 μορια.Αφου ο ταδε μπαινει πρωτος στη σχολη τα 19000 μορια θα ειναι και ο υψηλοτερος βαθμος.Ο 100ος εισαγεται στο ΤΕΙ με 10000 μορια.Αρα τα 10000 ειναι ο χαμηλοτερος βαθμος αφου ο ταδε εισαγεται τελευταιος.Επισης ο 100ος διαμορφωνει τη βαση του ΤΕΙ αφου δεν δεχεται αλλους το ΤΕΙ ...
Ελπιζω να βοηθησα :D ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catgirlbarbara

Δραστήριο μέλος

Η catgirlbarbara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 428 μηνύματα.
navarhos σε ευχαριστω.Με βοηθησες πολυ. Αρα σημασια δεν εχει ο βαθμος για να περασει κανεις, αλλα το ποσα ατομα δεχονται.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

navarhos

Νεοφερμένος

Ο Φώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο). Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Αρα σημασια δεν εχει ο βαθμος για να περασει κανεις, αλλα το ποσα ατομα δεχονται.:)
Χμμμ...Παιζει ΚΑΙ αυτο ρολο ...Περισσοτερο ρολο παιζουν τα μορια που θα βγαλεις... Αν π.χ. θες το παραπανω ΤΕΙ και υπαρχουν 100 ατομα που το εχουν δηλωσει και εχουν γραψει καλυτερα απο εσενα,πολυ απλα δεν θα το πιασεις αυτο το ΤΕΙ ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catgirlbarbara

Δραστήριο μέλος

Η catgirlbarbara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 428 μηνύματα.
εχω μια απορια. οι υποψηφιοι για τις πανελληνιες δινουν με 90% ή με 10%;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Τα παιδιά που πάνε ακόμα σχολείο και δίνουν πανελλήνιες είναι το 90%.
Οι απόφοιτοι το 10%.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top