Βοήθεια/Απορίες για πανελλήνιες και απολυτήριο

stefa_1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Στέφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 157 μηνύματα.
Κοιτα να δεις!
Και γω ρωτησα τους καθηγητες και μου ειπαν υποχρεωτικα δινεις!:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Την αίτηση την κάνεις από το Φεβρουάριο. Αν την έκανες σαφώς και είναι υποχρεωτικό, διαφορετικά αν δεν παραστείς βαθμολογείσαι με το βαθμό 0 στα σχετικά μαθήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evi_zoi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Εύη - Ζωή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 981 μηνύματα.
Παντως μπορεις να το διορθωσεις με τα ενδοσχολικα γιατι περα απο το οτι ειναι γελοια γινονται και ΟΙ αντιγραφες.....Εμας περισυ 2 καθηγητες μας ειχαν πει τι ακριβως θα βαλουν...Οποτε μην απελπιζεσαι,προσπαθησε τωρα να γραφεις οσο καλυτερα μπορεις και οτι γινει! Μετα θα τα βολεψεις με τα ενδοσχολικα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GFrag17

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας...με βλεπω οταν οι αλλοι θα ειναι σε κλαμπ εγω να διαβαζω αρχαια :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vas564

Νεοφερμένος

Η Vas564 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Όποιος δεν επιθυμεί να εισαχθεί σε σχολή ή τμήμα της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης στην Ελλάδα ή στην Κύπρο δεν είναι υποχρεωμένος να δώσει πανελλήνιες αλλά εξετάζεται ενδοσχολικά σε ΟΛΑ τα μαθήματα για να πάρει το απολυτήριο λυκείο. Αυτό ισχύει για όλα τα λύκεια (είτε για Επαγγελματικό Λύκειο Ομάδας Α, είτε για Επαγγελματικό Λύκειο Ομάδας Β είτε για Γενικό Ενιαίο Λύκειο).

Αν έχεις κάνει δήλωση ότι θα δώσεις πανελλήνιες εξετάσεις (νομίζω ότι έγινε τον Φεβρουάριο) τότε θα δώσεις πανελλήνιες εξετάσεις υποχρεωτικά είτε υποβάλλεις μηχανογραφικό δελτίο είτε όχι. Οι γραπτοί βαθμοί των πανελλαδικά εξεταζόμενων μαθημάτων είναι εκείνοι που λαμβάνονται υπόψη στο απολυτήριο για αυτά τα μαθήματα για τους υποψηφίους που έδωσαν πανελλήνιες εξετάσεις. Αν ο υποψήφιος εξετάστηκε σε ειδικά μαθήματα, αυτά δεν λαμβάνονται υπόψη στο απολυτήριο.


Οι υποψήφιοι που έδωσαν πανελλήνιες εξετάσεις, δίνουν στα υπόλοιπα μαθήματα (μη πανελλαδικά εξεταζόμενα) γραπτές ενδοσχολικές εξετάσεις μετά από τις πανελλήνιες για να βγει βαθμός στο απολυτήριο.

Σε όλα τα μαθήματα που λαμβάνονται υπόψη για να διαμορφωθεί ο βαθμός του απολυτηρίου (είτε δίνουν πανελλήνιες είτε ενδοσχολικές εξετάσεις) ως προφορικός βαθμός του μαθήματος ορίζεται ο μέσος όρος των βαθμών των δύο τετραμήνων αυτού του μαθήματος. Ο γραπτός βαθμός είναι ο βαθμός που πήρε ο τελειόφοιτος στις γραπτές εξετάσεις (είτε είναι πανελλήνιες είτε ενδοσχολικές).

Ο βαθμός απολυτηρίου κάθε μαθήματος είναι ο μέσος όρος προφορικού και γραπτού βαθμού. Ο τελικός βαθμός απολυτηρίου είναι ο μέσος όρος των βαθμών απολυτηρίου των μαθημάτων.

Αν δεν πήγες καλά στις πανελλήνιες πρέπει να ξεσκιστείς στα ενδοσχολικά για να ισορροπήσεις, γιατί από την στιγμή που δίνεις πανελλήνιες, οι βαθμοί τους θα μετρήσουν είτε σε ενδιαφέρει είτε δεν σε ενδιαφέρει να μπεις στην τριτοβάθμια εκπαίδευση.

και γω θελω να παω στο εξωτερικο και απο την αρχη της χρονιας ρωταω τους καθηγητες για το αν ειναι υποχρεωτικο και μου ειπαν ναι.οποτε αναγκαστικα δινω τωρα..αν το ηξερα:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GreekPilot18

Νεοφερμένος

Ο Hλιας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Και μενα ετσι μου ειπαν...:mad::mad::mad::mad::mad::mad:!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thelastnicholas

Νεοφερμένος

Ο thelastnicholas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Οι Πανελλαδικές έξετάσεις είναι απολυτήριες εξετάσεις, όχι εισαγωγικές. Οπότε σωστά σας ενημέρωσαν οι καθηγητές σας ότι χωρις αυτές δεν παίρνετε απολυτήριο. (Το γράφει και πάνω πάνω στα θέματα) Όσοι για κάποιο λόγο δεν μπορούν να εξεταστούν γραπτά εξετάζονται προφορικά στα εξεταστικά κέντρα αλλά και πάλι πανελλαδικώς. Μόνο σε πολύ ειδικές περιπτώσεις (πολύ βαριάς αναπηρίας) μπορει κάποιος να εξεταστεί ενδοσχολικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mariosxania

Δραστήριο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 538 μηνύματα.
Οι Πανελλαδικές έξετάσεις είναι απολυτήριες εξετάσεις, όχι εισαγωγικές. Οπότε σωστά σας ενημέρωσαν οι καθηγητές σας ότι χωρις αυτές δεν παίρνετε απολυτήριο. (Το γράφει και πάνω πάνω στα θέματα) Όσοι για κάποιο λόγο δεν μπορούν να εξεταστούν γραπτά εξετάζονται προφορικά στα εξεταστικά κέντρα αλλά και πάλι πανελλαδικώς. Μόνο σε πολύ ειδικές περιπτώσεις (πολύ βαριάς αναπηρίας) μπορει κάποιος να εξεταστεί ενδοσχολικά.

Μην είσαι σίγουρος ξέρω μια κοπελιά που είχε μια μόλυνση στο δεξί μάτι λίγο και δεν βλέπει καλα και τα δίνει ενδοσχολικά....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefa_1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Στέφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 157 μηνύματα.
Ολοι εσεις του εξωτερικου για τι σκεφτεστε ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spypsy

Νεοφερμένος

Ο spypsy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θέρμη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
εγω θα ηθελα δημοσιογραφια συγκεκριμενα αθλητικη.. δεν ξερω δεν εχω πολυψαχτει ειναι και αρκετα τα λεφτα.. αν βγαλω κατω απο 12400 στις πανελληνιες..πραγμα πολυ πιθανο..θα το σκεφτω σοβαρα..ως τωρα με λιγη αντιγραφη σκονακια κτλ τα ψιλοκαταφερνουμε..:Pτωρα ερχονται τα δυσκολα ομως.. ιστορια αρχαια κτλ.. θα δειξει:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefa_1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Στέφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 157 μηνύματα.
Εγω οπως τα υπολογισα βγαινω καπου στα 10500 μορια.Βρε μηπως να παω για παππας ?Στο αγιο ορος κιολας που εχει και wimax??:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GreekPilot18

Νεοφερμένος

Ο Hλιας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Πιλότος στην πολιτική Αεροπορία(Αερογραμμών)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KostasTheGreek

Δραστήριο μέλος

Ο KostasTheGreek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Συγνωμη ρε παιδια αλλα διαβαζω εδω το ποστ και αναρωτιεμαι...
Δηλαδη ρωτησατε τους καθηγητες και σας ειπανε δινετε υποχρεωτικα?
Τοτε γιατι ειχατε συμπληρωσει καποια εντυπα αν θυμαμαι καλα που ελεγαν αν επιθυμειτε να μπειτε στην τριτοβαθμια εκπαιδευση?Προφανως εκει μπορουσατε να πειτε πως δεν επιθυμω και να τελειωνω...

Αλλα οτι και να λεμε τωρα...Μ@λ@κες εκπαιδευτικοι..δεν ξερουν τι τους γινεται και σας λεγανε παραμυθια...ελεος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vas564

Νεοφερμένος

Η Vas564 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
εγω θα ηθελα δημοσιογραφια συγκεκριμενα αθλητικη.. δεν ξερω δεν εχω πολυψαχτει ειναι και αρκετα τα λεφτα.. αν βγαλω κατω απο 12400 στις πανελληνιες..πραγμα πολυ πιθανο..θα το σκεφτω σοβαρα..ως τωρα με λιγη αντιγραφη σκονακια κτλ τα ψιλοκαταφερνουμε..:Pτωρα ερχονται τα δυσκολα ομως.. ιστορια αρχαια κτλ.. θα δειξει:D

σε ποια χωρα θελεισ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spypsy

Νεοφερμένος

Ο spypsy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θέρμη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Αγγλια σκεφτηκα αρχικα.. δεν ξερω ακομα δεν εχω πολυψαχτει..ενδιαφερεσαι και συ για δημοσιογραφια εξωτερικο etc;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefa_1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Στέφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 157 μηνύματα.
Για αγγλια προλαβαινεις ακομα ?Νομιζω οτι επρεπε να ειχες στειλει χαρτια τον Ιανουαριο (αιτησεις κτλ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spypsy

Νεοφερμένος

Ο spypsy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θέρμη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
χααλλλαρααα μωρε , δεν βιαζομαστε:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina91

Νεοφερμένος

Η marina91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άρτα (Άρτα). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Για Αγγλια συγκεκριμενα επρεπε να ειχες στειλει αιτησεις λιγο μετα τα Χριστουγεννα γιατι εκανα κ εγω τα χαρτια μου!! Εχει ψαξει κανεις για συγκεκριμενο πανεπιστημιο στη δημοσιγραφια??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefa_1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Στέφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 157 μηνύματα.
Eχμ...ναι...
Βασικα αν καλεσεις στο σπιτι σου στην αγγλια τον υπευθυνο για τις εισαγωγες στα πανεπιστημια και τον κερασεις καμια 10 αρια κουπες τσαι και μπισκοτα την θεση την εχεις εξασφαλισμενη οποτε θες:lol:
-----------------------------------------
Για Αγγλια συγκεκριμενα επρεπε να ειχες στειλει αιτησεις λιγο μετα τα Χριστουγεννα γιατι εκανα κ εγω τα χαρτια μου!! Εχει ψαξει κανεις για συγκεκριμενο πανεπιστημιο στη δημοσιγραφια??

Ωραια αν σκεφτεσαι ακομα για Αγγλια θα περασεις εναν ωραιοτατο χειμωνα ακομα στην Ελλαδαρα!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

termitis

Νεοφερμένος

Ο termitis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Μέχρι να πάρεις το πτυχίο από το πανεπιστήμιο, αν θέλεις να δουλέψεις, θα χρησιμοποιήσεις το απολυτήριο. Δεν πρέπει να έχει έναν αξιοπρεπή βαθμό;

Επίσης το χρησιμοποιείς για πρόσβαση σε ΙΕΚ, πανεπιστήμια του εξωτερικού, ΕΑΠ, οποιοδήποτε ιδιωτικό ίδρυμα εκπαίδευσης εσωτερικού ή εξωτερικού...

Μη ξεχνάς ότι ο βαθμός των πανελληνίων διορθώνεται με επανεξέταση, αλλά ο βαθμός του απολυτηρίου είναι μόνιμος...

Αυτοί νομίζω είναι καλοί λόγοι, για να κάνεις το καλύτερο δυνατό και στα ενδοσχολικά μαθήματα...
Δηλαδη εαν εγω εχω μπει ΑΣΟΕΕ με 19.200 θα μου πουνε δεν σε παιρνω λογω απολυτηριου?μην τρελαθω τωρα!πιστευω οτι το απολυτηριο ειναι για οσους δεν εχουν τπτ αλλο να δειξουν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top