Βοήθεια/Απορίες για Εκθέσεις Αγγλικών

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
8th February 2008​

Dear Sir/Madam,

I am writing to complain about the local train service. I am disappointed with a number of factors that confused me and made me skeptical regarding trains.

First of all, I must say that I am very dissatisfied with the service, because the staff of the ticket boot is unfriendly and the conductors are rude. I must also mention that the trains are always late in the morning, so I cannot get to work on time. I nearly lost my job due to this. Furthermore, while passengers wait for the train to arrive they get cold, as (πάει και beacause, αλλά απλά για να μην επαναλαμβανόμαστε) there is no heating in the lounge. Moreover, I cannot understand why the train schedules are often cancelled at the last minute and thus, I am not able to use this means of transport to get to work. Additionally, the trains break down regularly. Last but not least, I think your company needs more trains at the customers' disposal during busy times, so that they are not too crowded (ή, αντί του too crowded, μπορείς να γράψεις και overcrowded).

I sincerely hope my complaints will be dealt appropriately in the near future.

Yours faithfully,
(υπογραφή)
Anna (+επίθετο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Too bad that in formal letters you cannot express yourself in a form of a literary work. It would add a bit of a depth and make it less monotonous to read. But not all of us are born writers :(.

/pointless rant about the boring similiarity of formal letters

Α, και Crookshanks, δεν είναι 'dealt with' στο τελευταίο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ιζαμπελα

Νεοφερμένος

Η ιζαμπελα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
και εμεις κατι τετοιες γραφουμε...
Αλλα 8ελει προσπαθεια...και αν θες πραγματικα να την γραψεις καλα θα το καταφερεις!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Avicii

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Υπόλυττος Βρεττός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 1,944 μηνύματα.
Μας έβαλε η καθηγήτρια των αγγλικών στο σχολείο να γράψουμε ένα τέτοιο γράμμα... Και είναι το πτώτο μου...Σας παρακαλώ πείτε μου για τυχόν εκφραστικά, γραμματικά ή για άλλα λάθη...Στο γράμμα αυτό πρέπει να παραπονεθούμε για μία εταιρεία τρένων και μας έχει ήδη παραδώσει ένα διάγραμμα με τα παράπονα...Ας αρχίσω όμως, τα πολλά λόγια είναι φτώχεια!

Dear Sir or Madam

I am writing to complain about the local train servise. I am disappointed with several things.

First of all I must say that I am very dissatisfied with the service, because the staff from the ticket boot is unfriendly and the conductors are rude. I also must mention that the trains are always late in the morning, so that I can not get to work on time. I nearly lost my job over this. Furthermore while passengers are waiting for their train they are getting cold, because there is not heating in the waiting room. I also can not understand why the trains often cancelled at last minute and I have not a mean of transport to get to work. Additionally the trains break down regularly. Last but not least, I think your company need more trains at busy times, so that they are not so crowded.

I sincerly hope my complains will be dealt appropriately in the near future.

Your faithfully
(υπογραφή)
Anna (+επίθετο)


Όλες οι συμβουλές και παρατηρήσεις είναι ευπρόσδεκτες...:)
good
για πρωτη εκθεση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Εαν όλα πάνε καλά θα δόσω τον Δεκέμβριο και ο κύριος μου έβαλε να κάνω δυο εκθέσεις την πρώτη τήν έγραψα δεν είχα κάποια δυσκολία αλλά στην δευτερη κόλλοσα κάπως
Το θέμα είναι:
You have been invited to write a short story of a competition.The story must begin with these words:
John did not usually worry about the weather when he was out walking,but this time it was different
Θα ήθελα αν μπορούσατε να μου δίνατε μερικές ιδέες.
η έκθεση είναι απο το Activate B2 της Longman
Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σοφιστής

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 779 μηνύματα.
Here is a very useful plan:
  1. INTRODUCTION ( a. Describe the background scene(s), b. Introduce the main character and c. Describe the initial feelings.)
  2. MAIN PART ( Describe how the events started and developed for example, What happened? What did the main character do and how did he feel?)
  3. CONCLUSION (Describe the outcome of the events and last but not least make a short comment on the story)
Additionally make your writing task interesting by using a variety of structures such as the Passive Voice, Conditionnals, Participles and Inversion and use linking phrases to join your sentences and paragraphs!
Hope I have helped you...:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
yes.Phank you
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
Why do people change their appearance? Does our appearance reflect our character?

Για πείτε γνώμες, και λίγο γρήγορα αν γίνεται γιατί το θέλω να το κάνω σήμερα (αυριο στο σχολείο το θέλω).
Δεν μου έρχεται τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ioanna ?

Νεοφερμένος

Η Dunno αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 101 μηνύματα.
Why do people change their appearance? Does our appearance reflect our character?

Για πείτε γνώμες, και λίγο γρήγορα αν γίνεται γιατί το θέλω να το κάνω σήμερα (αυριο στο σχολείο το θέλω).
Δεν μου έρχεται τίποτα.

αλλαζουμε την εμφανιση μας γιατι θελουμε να γινομαστε αποδεκτοι,να αρεσουμε και να νιωθουμε ωραια με τον εαυτο μας..να εχουμε αυτοπεποιθηση..
οσο για το αν αντανακλα τον χαρακτηρα μας...οχι,θα ελεγα εγω..δεν μπορεις και δεν πρεπει να κρινεις τον αλλον απο την εξωτερικη εμφανιση - κι ας ειναι το πρωτο πραγμα που κοιταει ολος ο κοσμος..
μπορεις ισως να καταλαβεις απτο ποσο φροντιζει τν εαυτο του καποια στοιχεια της προσωπικοτητας του αλλα τα σημαντικοτερα πραγματα δεν εχουν να κανουν με την εμφανιση και πολλες φορες ερχονται σε αντιθεση..


εγω προσωπικα κατι τετοιο θα εγραφα..πιο αναπτυγμενο ofc..
cya :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.

Jasiu

Νεοφερμένος

Ο Jasiu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Εαν όλα πάνε καλά θα δόσω τον Δεκέμβριο και ο κύριος μου έβαλε να κάνω δυο εκθέσεις την πρώτη τήν έγραψα δεν είχα κάποια δυσκολία αλλά στην δευτερη κόλλοσα κάπως
Το θέμα είναι:
You have been invited to write a short story of a competition.The story must begin with these words:
John did not usually worry about the weather when he was out walking,but this time it was different
Θα ήθελα αν μπορούσατε να μου δίνατε μερικές ιδέες.
η έκθεση είναι απο το Activate B2 της Longman
Ευχαριστώ
Γράψε ο,τι είναι να γραψεις, αλλά πες το και στον δάσκαλο σου για να σε βοηθήσει να βελτιωθείς σε αυτό το σημείο.
Μην σκέφτεσαι << τι λεει ο μαλάκας, ποιος κάθεται τώρα να γράφει κι άλλες εκθέσεις>>, γιατι αν σου πέσει ένα παρόμοιο θέμα τον Δεκέμβρη, θα βαρεθείς πολύ περισσότερο άλλον ένα χρόνο αγγλικά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

therissos

Νεοφερμένος

Ο therissos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
παιδια μας εχουν βαλει δυο εκθεσεις στο φροντιστηριο..θελω να μου γραψετε τν μια αλλιως μηπως 3ερετε μου μπορω να τν βρω....εχει θεμα(γιατι οι ανθρωποι προτιμανε να μενουν στις μεγαλες πολης)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σοφιστής

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 779 μηνύματα.
αν στην γράψουμε, αγαπητέ, πως θα μάθεις να γράφεις εκθέσεις???
-και άλλος είναι ο τίτλος και άλλα αυτά που ζητάς- πρόσεχε λίγο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Καταρχάς το να παρεχονται ετοιμες εκθεσεις ειναι εναντια στη πολιτικη του φορουμ.
Για βοηθεια κατι μπορει να γινει.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
Δεν είναι δυνατόν να σου γράψουμε εμείς την έκθεση! Είναι αντιπαιδαγωγικό! Κι εσύ, όταν θα κληθείς να γράψεις μια έκθεση μόνος σου, σε κάποιες εξετάσεις διπλώματος, π.χ., τί θα κάνεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
To να παιρνεις καποιες ιδέες δεν ειναι κακό.
Αλλα πρεπει να κανεις με το δικο σου τροπο μια πρωτότυπη έκθεση στις εξετασεις των αγγλικων σου.
Αν γραψεις κατι ετοιμο (αν 1 στο 1.000 πεσει αυτη η εκθεση)τότε αυτο θα το ανακαλυψουν οι εξεταστές και δεν θα παρεις τιποτα απο βαθμους.
Πρωτοτυπία πρώτα απο όλα...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
δεν ξερω να γραφω report
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Report:

To:Theodore Jackson
From: Peter Travis
Subject:How to write a report
Date:18/11/2009

Introduction

Your main theme topic


Heading 1


Heading 2

Heading 3

.....

Conclusion

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
ευχαριστω.αν και δεν το πολυκαταλαβα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Τι δεν πολυκαταλαβες;
Δωσε μου ενα παραδειγμα να σου δειξω το φορματ...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top