Βοήθεια/Απορίες/Ιδέες στην Έκθεση

istudent

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο istudent αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Καταρχην στην αναπτυξη παραγραφου,χρησιμοποιουμε ως προκειμενη την αρχικη προταση για σχολιασμο που μας δινεται,και με εκεινη επρεπε να εχεις αρχισει.
Καταχρηση εκφρασεων,σε επιπεδο γλωσσικου βερμπαλισμου.
Καμια λογικη συναφεια δεν διεπει το γραπτο σου,παρα μονο μια αμεση επικληση σε αυθεντιες.Χρησιμοποιουμε λογικα επιχειρηματα με αποδεικτεα βαση,και οχι αερολογιες.Η αναπτυξη παραγραφου θελει να αποτυπωσει την εκφρασηξ και την αποψη του μαθητη,και οχι του Ριτσου.



Ελα ρε φιλαρακι,που θες να γραψεις και εκθεση.Μαθε πρωτα ορθογραφια...

Η οδηγεία έλεγε:

Παιδια (αν θελετε απαντατε φυσικα) ερμηνευστε με απλά λογια την παρακατω φραση:
Μεσα απο τη γλωσσα αντλουμε προτυπα αυτοκριτικης, με αποτελεσμα να προκόβουμε και να αποφευγουμε ρατσιστικες τασεις. (μον.15)
Περιπου 6 - 10 σειρες

Πουθενά δεν λέει ότι απαιτείται η καθαρά προσωπική άποψη του μαθητή, η πως ομαθητής δεν μπορεί να ταυτίζεται με τις απόψεις αυθεντιών και στηριζόμενος σεαυτές να κάνει αναφορές.

«Καταρχην στην αναπτυξη παραγραφου,χρησιμοποιουμε ως προκειμενη την αρχικηπροταση για σχολιασμο που μας δινεται,και με εκεινη επρεπε να εχεις αρχισει.» (χαχαχαχαχααυτό εσύ το λες; όπως θέλω θα ξεκινήσω, άκου ΠΡΕΠΕΙ να ξεκινήσεις έτσι!)

Γλωσσικός βερμπαλισμός... αν το λεξιλόγιό σου αποτελείται από 150 λέξειςείναι λογικό μια παράγραφος που έχει συνταχθεί σε 5 λεπτά να σου φαίνεται γλωσσικόςβερμπαλισμός, και όσο για την αναφορά στο lapsus digiti, απλά την εκλαμβάνω ωςχιούμορ! (παρεμπίπτοντος σου υπενθυμίζω πως το μονοτονικό σύστημα ακόμηδεν έχει καταργηθεί!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,477 μηνύματα.
Η οδηγεία έλεγε:

Παιδια (αν θελετε απαντατε φυσικα) ερμηνευστε με απλά λογια την παρακατω φραση:
Μεσα απο τη γλωσσα αντλουμε προτυπα αυτοκριτικης, με αποτελεσμα να προκόβουμε και να αποφευγουμε ρατσιστικες τασεις. (μον.15)
Περιπου 6 - 10 σειρες

Πουθενά δεν λέει ότι απαιτείται η καθαρά προσωπική άποψη του μαθητή, η πως ομαθητής δεν μπορεί να ταυτίζεται με τις απόψεις αυθεντιών και στηριζόμενος σεαυτές να κάνει αναφορές.

«Καταρχην στην αναπτυξη παραγραφου,χρησιμοποιουμε ως προκειμενη την αρχικηπροταση για σχολιασμο που μας δινεται,και με εκεινη επρεπε να εχεις αρχισει.» (χαχαχαχαχααυτό εσύ το λες; όπως θέλω θα ξεκινήσω, άκου ΠΡΕΠΕΙ να ξεκινήσεις έτσι!)

Γλωσσικός βερμπαλισμός... αν το λεξιλόγιό σου αποτελείται από 150 λέξειςείναι λογικό μια παράγραφος που έχει συνταχθεί σε 5 λεπτά να σου φαίνεται γλωσσικόςβερμπαλισμός, και όσο για την αναφορά στο lapsus digiti, απλά την εκλαμβάνω ωςχιούμορ! (παρεμπίπτοντος σου υπενθυμίζω πως το μονοτονικό σύστημα ακόμηδεν έχει καταργηθεί!)
Sorry, αλλά εμένα μόνο "απλά λόγια" δε μου φάνηκε η ανάπτυξή σου. Also, βάζεις πάρα μα πάρα πολλή σάλτσα=>κουραστικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
Δε νομίζετε ότι το κουράσατε;
Μία άποψη κατέθεσε, χρησιμοποιώντας αλλότρια εδάφια. Ε, και; Ας κρατήσουμε ό,τι δεν γνωρίζαμε από το κείμενο αυτό, αλλά και από κάθε άλλο, κι ας προχωρήσει καθένας το έργο του. Πολλή κριτική για το τίποτα. Ο χρήστης, από όσα κατάλαβα, δεν δίνει Πανελλήνιες, ούτε σκοπός του ήταν να προβάλλει την ακλόνητη ορθότητα του λόγου του. Ανέπτυξε με αποσπάσματα ένα κείμενο, επισημαίνοντας ορθά, κατ' εμέ, ότι δεν είναι δικά του, το κατέθεσε και τέλος.:hmm:

H «διόρθωση» εξηγήθηκε πολλάκις κι έγινε ήδη κατανοητή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Εμενα παντως μου αρεσε η παραγραφος σου. :P
Οταν εδινα εγω ειχα μαθει παντως πως στη Β1 πρεπει να βαζεις απλα τελειο λεξιλογιο και καλα επιχειρηματα, τωρα αυτα τα φορμαλιστικα που λετε για θεματικες κατακλειδες και ιστοριες εγω δε τα ξερω, και δε μου φαινονται και σημαντικα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

λιλα7

Νεοφερμένος

Η λιλα7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
θελω αναπτυξη:
ο γραπτος λογος:
- αποτελει σταθμο στην αναπτυξη του πολιτισμου-εξαλλου ειναι γνωστο οτι διακρινει συην ιστορικη απο την προϊστορικη περιοδο του ανθρωπου
-υποχρεωνει σε αυστηρη και λογικη χρησης της γλωσσας
-κανει το γλωσσικο μηνυμα ανεξαρτητο απο το δημιουργο του και το καθιστα αθανατο
:) ελπιζω να μην ζηταω πολλα... :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lena Dallas

Νεοφερμένος

Η Lena Dallas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Χρειάζομαι μια βοήθεια με τις σημασίες των λέξεων ...δεν τις βρήκα σε λεξικό ...
λοιπόν οι λέξεις ειναι : έκβαση -παρέκβαση
γενίκευση -γενικοτητα
απλοποίηση -απλοϊκότητα
όσες μπορείτε :) ευχαριστώ !

Σημείωση συντονιστή : Τα μηνύματα 663-666 προήλθαν από thread με παραπλήσιο θέμα με το παρόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

eirinolaki

Νεοφερμένος

Η eirinolaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Το πρόβλημά μου δεν ήταν με την εργασία, έχω απόψεις και τις εκφράζω, το πρόβλημά μου είναι με το κείμενο.

σε ευχαριστω πολυ με βοηθησες πολυυυυυ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lena Dallas

Νεοφερμένος

Η Lena Dallas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
->Χρειάζομαι μια βοήθεια με τις σημασίες των λέξεων ...δεν τις βρήκα σε λεξικό ...*δεν έχω και απο τ κλτρ..χδ
λοιπόν οι λέξεις ειναι : έκβαση -παρέκβαση
γενίκευση -γενικοτητα
απλοποίηση -απλοϊκότητα
όσες μπορείτε ευχαριστώ !
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.

Lena Dallas

Νεοφερμένος

Η Lena Dallas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
ευχαριστώ παρα πολυ :) ^
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Soz αλλα αμα ψαχνεις στο λεξικο την σημασια της λεξης ''γενικευση'' και ''απλοικοτητα'',τοτε με λεξεις οι οποιες εχουν μια πιο δυσνοητη εννοιολογικη σημασια,τι θα κανεις?

Προσεξε το.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lena Dallas

Νεοφερμένος

Η Lena Dallas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
βασικά ξέρω τι σημαίνουν απλά το πρόβλημα ειναι οτι δεν μπορώ να το γράψω με δικα μου λόγια ...:Ρ

κ κατι ακόμα ...που αυτά δεν μπορω να τα καταλάβω .. τι εννοεί "ατέρμονες συζητήσεις " και "..λειτουργεί αμφιδρομα " ;;; :ς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

catlin

Δραστήριο μέλος

Η Βάσια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 427 μηνύματα.
ατερμονος ειναι ο ατελειωτος,ο απειρος.
λειτουργει αμφιδρομα ,λειτουργει με δυο τροπους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lena Dallas

Νεοφερμένος

Η Lena Dallas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
ευχαριστώ παρα πολυ :D με βοηθησες πολυ ..δεν έβγαζα νόημα ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αλεξακις

Νεοφερμένος

Ο Αλεξακις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Καλησπερα!
Να χαρακτηρισετε το υφος του συγγραφεα στο παρακατω αποσπασμα και να το μετασχηματισετε σε επισημο:
<<Η νεολαια μας,που τρωει πολυ λιγοτερο κουτοχορτο απο τους μεγαλους και σιγουρα δεν το χωνευει καθολου,καταλαβε γρηγορα οτι το θεαμα,με το κιλο,της τηλεορασης δεν ειναι μηνυμα,δεν ειναι προτυπο ουτε φορεας ονειρων και δημιουργιας.>>

Εχει σχεση με <<τα προτυπα και οι νεοι>>
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κων/νος 1997

Νεοφερμένος

Ο κων/νος 1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Χρειαζομαι την βοηθεια σας!Λοιπον κληθηκα να αναπτυξω ενα δοκιμιο με θεμα <<τις ευθυνες που αναλογουν στον νεο οσο και στους φορεις αγωγης προκειμενου να περιοριστουν τα φαινομενα νεανικου πεσιμισμου>>καλοδεχουμενη ολων σας η αποψη :)
Για οσους δν γνωριζουν πεσιμισμος ειναι η απαισιοδοξια που δεχνουν οι νεοι για την ζωη τους και το μελλον τους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
και εμεις τι θες να σου πούμε; δεν καταλαβα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria100000

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ελενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 176 μηνύματα.
παιδια θελω βοηθεια..εχω θεμα το εξης τεχνη και παιδεια? ασ μου πει καποιος 2 βασικα..:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Γίνε πιο συγκεκριμένος. Πάντως, στις θεματικές ενότητες για φέτος δεν έχει καμία τέχνη ή παιδεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oasis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η oasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Καλημέρα σε όλους παιδιά! Γνωρίζει μήπως κάποιος αν τα κείμενα που μπαίνουν στις εξετάσεις της έκθεσης, είναι από το βιβλίο ή όχι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top