Βοήθεια/Απορίες/Ιδέες στην Έκθεση

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Παιδιά αν είναι κανένας καλός στην παραγωγή λέξεων ας δώσει ένα χεράκι βοηθείας και σε εμένα...

χρειάζονται παράγωγα ή σύνθετα του ρήματος φέρω:
1.Μαντεύει ευκολότερα τις εξελίξεις όποιος αντιλαμβάνεται τη............. των πραγμάτων.
2.Όσοι πιστεύουν άκριτα σε ένα δόγμα είναι ................ στο φανατισμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
1)φορα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
2)φερεφωνο νομιζω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ πολύ! Η φιλόλογος μας τις έβαλε σήμερα για αύριο 3 ολόκληρες σελίδες με τέτοια και αυτά τα 2 παραδείγματα έσπασα το κεφάλι μου για να τα βρω!!
Σας είμαι ευγνώμων!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
1)ροπή
2)επιρρεπείς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papaki94

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 129 μηνύματα.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Ειναι αυτά παραγωγα ή συνθετα του :φέρω?????:hmm::hmm::hmm:

δεν πρόσεξα ότι θέλει παράγωγα του φέρω:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marilia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Marilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 258 μηνύματα.
Μπορεί κανείς να με βοηθήσει και να μου δώσει κάποιες ιδέες σχετικά με ένα θέμα που μας έβαλαν στην έκθεση?? το οποιο λέει
να βρούμε τις τρεις πτυχές του γλωσσικού προβλήματος....Το ξέρω δεν είναι και πολύ δύσκολο αλλα ρε παιδιά φωναζει πάρα πολυ αυτή η καθηγήτρια και μας είπε να τη γράψουμε με παρα πολυ πλουσιο λεξιλόγιο,,και επισης οτι αν δεν της αρέσει ακόμη και στους καλούς μαθητές θα κατεβάσει βαθμούς από τώρα........Και τώρα φοβάμαι για να πώ την αλήθεια γιατι ξέρω οτι θα μου πει οτι είναι χαλια.......
Παιδια βοήθειαααααααααα!!!!!!!!!! σας παρακαλώ δώστε μερικές ιδέες....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Μπορεί κανείς να με βοηθήσει και να μου δώσει κάποιες ιδέες σχετικά με ένα θέμα που μας έβαλαν στην έκθεση?? το οποιο λέει
να βρούμε τις τρεις πτυχές του γλωσσικού προβλήματος....Το ξέρω δεν είναι και πολύ δύσκολο αλλα ρε παιδιά φωναζει πάρα πολυ αυτή η καθηγήτρια και μας είπε να τη γράψουμε με παρα πολυ πλουσιο λεξιλόγιο,,και επισης οτι αν δεν της αρέσει ακόμη και στους καλούς μαθητές θα κατεβάσει βαθμούς από τώρα........Και τώρα φοβάμαι για να πώ την αλήθεια γιατι ξέρω οτι θα μου πει οτι είναι χαλια.......
Παιδια βοήθειαααααααααα!!!!!!!!!! σας παρακαλώ δώστε μερικές ιδέες....
καταρχην μην ξεκινας με τετοια προοπτικη!
μπορεις να αναφερθεις στο προβλημα των γκρινκλις το οποιο αποτελει και την αργκο των νεων, η συντομογραφια των λεξεων πχ τπτ αντι τιποτα, και για τα σημεια στιξης




αυτα μου ηρθαν τωρα,παντως μν αγχωνεσαι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marilia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Marilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 258 μηνύματα.
Θα προσπαθήσω... ευχαριστώ παντως...
-----------------------------------------
να σας πώ ξέρεται ποια ακριβώς είναι τα 3 προβλήματα της ελληνικής γλώσσας??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Λοιπόν επειδή στην τριτη γυμνασ γράψαμε μια τέτοια σου δίνω περιληπτικά τους λόγους συρρίκνωσης της ελληνικής και ταυτίζονται κάπως με το θέμα σας.
1. Η ανασφάλεια του ίδιου του ατόμου ότι υστερεί έναντι των ξένων.
2.Ο άκριτος μιμητισμός ιδίως των νέων(εδώ κάνεις αναφορά και στα γκρικλισ),οι οποίοι εθίζονται από μικρή ηλικία σε ένα ορισμένο ξένο κώδικα επικοινωνίας
3. Η αδυναμία της οικογένειας να υποστηρίξει την ελληνική στα παιδιά της
4.Η αδυναμία του σχολείου να διδάξει την ελληνική γλώσσα με τον κατάλληλο τρόπο, ώστε να γίνει αυτή κτήμα των παιδιών
5. Η αποκοπή τον νέων από την αρχαία ελλ γλωσσική παράδοση
6.Η κρίση αξιών και η πολιτιστική αλλοτρίωση λόγω της καταναλωτικής μανίας.
7. Η εντυπωσιακή ακρωτηριασμένη γλώσσα, που χρησιμοποιεί η διαφήμιση
8. Η έλλειψη ερεθισμάτων ,κινήτρων για λογοτεχνία ,φιλοσοφία και δημιουργικού διαλόγου σε όλα τα επίπεδα.
9. Η κακή χρήση της γλώσσας από πολιτικούς-πνευματικούς ηγέτες στα ΜΜΕ
10. Έντονη τάση αποξένωσης και εξατομίκευσης των ανθρώπων
11. Το υπολογιστικό πνεύμα, ο εγωισμός στις ανθρώπινες σχέσεις
12.Ο τρόπος ψυχαγωγίας που δεν ευνοεί την καλλιέργεια λόγου
13.Τα αρκτικόλεξα,δηλ. τα αρχικά των λέξεων
14.Η έλλειψη ευαισθησίας και αγάπης για τη γλώσσα
15.Οι νεοέλληνες δεν διαβάζουν αλλά προτιμούν εικόνα και ήχο.
Τα κόκκινα είναι τα πιο σημαντικά και σε αυτά που θα δώσεις το περισσότερο βάρος.
Με σωστή ανάλυση των παραπάνω ιδεών πιστεύω πως θα αναπτύξεις ικανοποιητικά το θέμα.

Οι προτάσεις είναι από το βιβλίο εκθέσεις-ανάπτυξη θεμάτων της γ γυμν της Τάνια Ταλαμάγκα και με βοήθησε αρκετά πέρσι στις εκθέσεις μου καταπληκτικό βιβλίο!!!

Καλή επιτυχία:no1::no1:!!!

Και η καθηγήτρια να μάθει να μη φωνάζει από την πρώτη κιόλας μέρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marilia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Marilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 258 μηνύματα.
Πραγματικά οι ιδέες που μου έδωσες είναι καταπληκτικές..Να σαι καλά.....Σε ευχαριστώ πολύ πολύ!!!!!!!!!!!!!!!!!!:thanks: :thanks: :thanks: :thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

arkouditsa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η arkouditsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 144 μηνύματα.
το θεμα ειναι το εξησ


στισ μερεσ μασ παρατειρηται γλωσσικη κριση που οφειλετε κατα την γνωμη σασ και γιατι ειναι σημαντικοσ ο σωστοσ χειρισμος τησ γλωσσας??



δωστε ιδεεσ πλιζ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
το θεμα ειναι το εξησ
στισ μερεσ μασ παρατειρηται γλωσσικη κριση που οφειλετε κατα την γνωμη σασ και γιατι ειναι σημαντικοσ ο σωστοσ χειρισμος τησ γλωσσας??
δωστε ιδεεσ πλιζ

Δες εδώ...τα έχει όλα!!
https://www.google.gr/url?sa=t&sourc...+κριση&usg=AFQjCNFrTNMlnjyfATxW9OYonZFM7LpjpA
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

migi

Νεοφερμένος

Η Miglena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
«Μια βασική προϋπόθεση για την πετυχημένη έκβαση ενός διαλόγου είναι οι συζητητές να επιδιώκουν την εύρεση της αλήθειας και όχι την επιβολή των προσωπικών τους απόψεων»
…έχουμε αυτή την πρόταση και πρέπει να την αναπτύξουμε σε παράγραφο χρησιμοποιώντας ως τρόπο ανάπτυξης «αιτία και αποτέλεσμα»
Αιτία= εύρεση της αλήθειας και όχι την επιβολή των προσωπικών τους απόψεων
Αποτέλεσμα= πετυχημένος διάλογος
ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

linaki

Νεοφερμένος

Η linaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
γεια σασ!!
λοιπον εχω και εγω ενα προβλημα.
δεν ξερω γιατι αλλα η καθηγητρια μασ μασ πηγε στην σελλιδα 77 και μασ εβαλε να κανουμε περικυψη στο κειμενο μεχρι την μεση τησ σελ. 79-στο βιβλιο ΕΚΦΡΑΣΗ ΕΚΘΕΣΗ
λοιπον μπορει καποιοσ να με βοηθησει αν το εχει ηδη κανει?
μερικεσ ιδεεσ θελω και μετα δεν εχω προβλημα στο να το συνταξω!!
ευχαριστω εξ'αρχησ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

migi

Νεοφερμένος

Η Miglena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
γεια σασ!!
λοιπον εχω και εγω ενα προβλημα.
δεν ξερω γιατι αλλα η καθηγητρια μασ μασ πηγε στην σελλιδα 77 και μασ εβαλε να κανουμε περικυψη στο κειμενο μεχρι την μεση τησ σελ. 79-στο βιβλιο ΕΚΦΡΑΣΗ ΕΚΘΕΣΗ
λοιπον μπορει καποιοσ να με βοηθησει αν το εχει ηδη κανει?
μερικεσ ιδεεσ θελω και μετα δεν εχω προβλημα στο να το συνταξω!!
ευχαριστω εξ'αρχησ!!

Η γλωσσομάθεια στην εποχή της παγκοσμιοποίησης είναι πολύ σημαντική καθώς συνεχώς αναπτύσσονται στενές σχέσεις επικοινωνίας μεταξύ ανθρώπων διαφορετικών εθνοτήτων .Εκτός από το να επικοινωνούμε με τους άλλους η γνώση μιας ξένης γλώσσας μας βοηθάει και στο επάγγελμα που θα επιλέξουμε στο μέλλον και ταυτόχρονα μας γνωρίζει με τον πολιτισμό και την ιστορία της χώρας από την οποία προέρχεται. Μας πάει στην ψυχολογία και την νοοτροπία του άλλου λαού και μας ανοίγει νέους ορίζοντες και τρόπους σκέψης.

... Μέχρι εδώ το έχω κάνει…δηλ. σου μένει να κάνεις την περίληψη στο 4,το 5 και το 6 :bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

arkouditsa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η arkouditsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 144 μηνύματα.
να αναπτυξετε σε μια παραγραφω 100 λεξεων μιια συνεπεια του γλωσσικου προβληματοσ και αλλη μια προταση αντιμετοπισεισ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
εχω ενα πολυ καλο βοηθημα (κατα τη γνωμη μου)
του σαββαλα ειναι, λεγεται εκφραση-εκθεση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris15

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Παιδια.. φετος ειμαι στην 1η λυκειου.. ταυτοχρονα κανω Γ2 επιπεδο αγγλικων και Γ1 γερμανικων καθως και μαθηματα φυσικης.. Για να μην σας ζαλιζω παιδια.. σημερα ειχα περιπου 6 ωρες μαθημα και ειμαι εξουθενομενος αλλα δεν θελω να παω κ αυριο αδιαβαστος.. θα μπορουσατε ισως να μου δωσετε καμια ιδεα στο τι μπορω να γραψω στην ασκηση στη σελιδα 16 του βιβλιου της "Εκφρασης Εκθεσης".. ευχαριστω εκ των προτερων!!!

:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top