Βοήθεια/Απορίες/Ιδέες στην Έκθεση

Marilia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Marilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 258 μηνύματα.
Μηπως ξέρει κανεις που μπρώ να βγώ στο Ιντερνετ το ποιήμα Βουρκόλακας του Αργύρη Σφταλιώτη??? έψαξα αλλά δε βρήκα τίποτα...:(( Μας την έβαλε άσκηση η Καθηγήτρια της Γλώσσας.. Κάποια βοήθεια??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σελήνη

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
Μηπως ξέρει κανεις που μπρώ να βγώ στο Ιντερνετ το ποιήμα Βουρκόλακας του Αργύρη Σφταλιώτη??? έψαξα αλλά δε βρήκα τίποτα...:(( Μας την έβαλε άσκηση η Καθηγήτρια της Γλώσσας.. Κάποια βοήθεια??

Εννοείς το θεατρικό έργο "Βουρκόλακας" του Αργύρη Εφταλιώτη μήπως;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
παιδιά η καθηγήτρια της έκθεσης μας είπε να γράψουμε 10 ιδιωτισμούς της νεοελληνικής π.χ. έχω τις μαύρες μου. Μπορείτε να βρείτε κανένα άλλο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
με δερνει η βαρεμαρα
με τυφλωσε ο ηλιος
θα σπασει το κεφαλι μου
η μουσικη μου τρυπησε τα αυτια
ο αερας χτυπαει την πορτα


χμ πιστευω να μην ειναι λαθος...αν θυμηθω και αλλα επιστρεφω να σου πω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
με δερνει η βαρεμαρα
με τυφλωσε ο ηλιος
θα σπασει το κεφαλι μου
η μουσικη μου τρυπησε τα αυτια
ο αερας χτυπαει την πορτα


χμ πιστευω να μην ειναι λαθος...αν θυμηθω και αλλα επιστρεφω να σου πω
Βάλε και το "Μάυρα μάτια κάναμε να σε δούμε...".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love 2 b hated

Νεοφερμένος

Η love 2 b hated αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αργοστόλι (Κεφαλλονιά). Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Παιδιά αν είναι κανένας καλός στην παραγωγή λέξεων ας δώσει ένα χεράκι βοηθείας και σε εμένα...

χρειάζονται παράγωγα ή σύνθετα του ρήματος φέρω:
1.Μαντεύει ευκολότερα τις εξελίξεις όποιος αντιλαμβάνεται τη............. των πραγμάτων.
2.Όσοι πιστεύουν άκριτα σε ένα δόγμα είναι ................ στο φανατισμό.

1.ουσια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.

Marilia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Marilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 258 μηνύματα.
Τελικά δεν γνωρίζει κανεις που μπορούμε να βρούμε τους στιχους του ποιήματος του Αργύρη Σφταλιώτη(( Βουρκόλακας))??? Έχουμε ευκαιρία να το βρούμε μεχρι την Τριτη και δεν έχω ψάξει καθόλου γιατι εως τώρα είχα κάποιο πρόβλημα στη σύνδεση...:((( Καμιά βοήθεια????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σελήνη

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
Τελικά δεν γνωρίζει κανεις που μπορούμε να βρούμε τους στιχους του ποιήματος του Αργύρη Σφταλιώτη(( Βουρκόλακας))??? Έχουμε ευκαιρία να το βρούμε μεχρι την Τριτη και δεν έχω ψάξει καθόλου γιατι εως τώρα είχα κάποιο πρόβλημα στη σύνδεση...:((( Καμιά βοήθεια????

Και θα σε ξαναρωτήσω, αφού προφανώς δεν το είδες. Μήπως εννοείς το θεατρικό έργο Βουρκόλακας του Αργύρη Εφταλιώτη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marilia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Marilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 258 μηνύματα.
Οχι λεει ειναι ποίημα που μιλα για ενα αδερφο που αναστένεται τηρεί την υπόσχεση που έδωσε στη μανα...κατι τετοιο....Ξερεις κατι??? Μπορει να ειναι και θεατρικο δεν γνωριζω καλα αλλα δε διευκρυνισε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Οχι λεει ειναι ποίημα που μιλα για ενα αδερφο που αναστένεται τηρεί την υπόσχεση που έδωσε στη μανα...κατι τετοιο....Ξερεις κατι??? Μπορει να ειναι και θεατρικο δεν γνωριζω καλα αλλα δε διευκρυνισε.


χμμ αυτο νομιζω ειναι στο βιβλιο των κειμενων :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marilia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Marilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 258 μηνύματα.
ειναι οντως στο πρωτο μαθημα μονο που δεν ειναι το Βουρκολακας..Με βάση αυτο ομως μας ειπε να ψαξουμε μια παρομοια ιστορια και συγκεκριμενα για το Βουρκόλακα του Αργύρη Σφταλιώτη..Μπορείτε τουλαχιστον αμα δεν γνωρίζεται για αυτο να μου βρείτε εστω και καποιο άλλο που να πραγματευεται μια τετοια ιστορια??? σας παρακαλώ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σελήνη

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
ειναι οντως στο πρωτο μαθημα μονο που δεν ειναι το Βουρκολακας..Με βάση αυτο ομως μας ειπε να ψαξουμε μια παρομοια ιστορια και συγκεκριμενα για το Βουρκόλακα του Αργύρη Σφταλιώτη..Μπορείτε τουλαχιστον αμα δεν γνωρίζεται για αυτο να μου βρείτε εστω και καποιο άλλο που να πραγματευεται μια τετοια ιστορια??? σας παρακαλώ..

https://openarchives.gr/view/391393 Δοκίμασε εδώ. Απ' όσο ξέρω Αργύρης Σφταλιώτης δεν υπάρχει. Υπάρχει όμως ο Αργύρης Εφταλιώτης που έχει γράψει το Βουρκόλακα, θεατρικό έργο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marilia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Marilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 258 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ!!! Θα το κοιτάξω....:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Παιδιά βοήθεια,θα ήθελα να μου πείτε τις ιδιότητες της γλώσσας

Μας έβαλε η κυρία στην έκθεση να βρούμε τις ιδιότητες της γλώσσσας:(:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
α)επικοινωνία
β)χαρακτηριστική αναγνώριση ενός λαού
γ)κατανοήση
δ)προάγει τη σκέψη των λαών
ε)"αντιστέκεσαι"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Είσαι η καλύτερη.Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
;);)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!!!...vivaki...!!!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βιβή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 349 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά!

Μπορείτε να μου πείτε ποιες παροιμίες έχουν τα ακόλουθα νοήματα;
Σπάω το κεφάλι μου αλλά δεν μπορώ να τις βρω.. :( :mad:

1. Οι ενδεχόμενοι κίνδυνοι κάθε στιγμή είναι πολλοί.
2. Και άδικα να σε κατηγορήσουν, μπορεί αυτό να σου φέρει μεγάλο κακό.

Και μια παροιμίες:
1. Για εκείνον που αναλαμβάνει υποχρεώσεις πέρα από τις δυνατότητες του.
2. Όταν κάποιος που έχει υπερβολική εμπιστοσύνη στις δυνάμεις του κάνει μια ανόητη ενέργεια.
3. Για εκείνον που κρίνει εύκολα και κατακρίνει τους άλλους, όταν δεν ξέρει τις δυσκολίες μιας δουλείας ή μιας κατάστασης.

Αν κάποιος μπορέσει και βρει έστω και μία παροιμία θα με βοηθήσει πολύ..!! :)

Είναι στις σελ 45-46 των γλωσσικών ασκήσεων.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. :thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top