Βοήθεια/Απορίες/Ιδέες στην Έκθεση

johny15

Νεοφερμένος

Ο johny15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
παιδια αυριο γραφουμε την τελευταια εκθεση και χρειαζομαι βοηθεια , το θεμα εχει σχεση με την Ενδυμασία και με μοδα βασικα μας ειπε πως πιθανοτατα να πεσει το πρωτο ..... πλιζ χελπ :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Maria (^_^)*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η *Maria (^_^)* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,601 μηνύματα.
Η ενδυμασία και η μόδα παρόμοια θέματα δεν είναι? :hmm:
Πιστεύω πως θα σε βοηθήσει αυτή η σελίδα https://www.vlioras.gr/Philologia/Composition/Moda.htm ..κι εγώ σ'αυτή βασίστηκα όταν γράψαμε έκθεση με θέμα τη μόδα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Just a sweetie!!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Marguerite des près αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 348 μηνύματα.
Γεια σας παιδιάα!!!!:)
Έχει πάρει κανείς ύλη για την έκθεση??Γιατί εμασ μας είπε όλα,δεν αφαιρείται τιποτα και μπορει λεει να μασ βαλει οτιδηποτε,ακομα κ ασχετο......:( Τί να διαβασω δλδ??????????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,251 μηνύματα.
Δεν υπάρχει να μάθεις κάτι απ έξω.
Δες τα θέματα που έχετε ασχοληθεί για την έκθεση γιατί κάποιο απ' αυτά θα πέσει.
Έπειτα πρόσεξε τους τρόπους ανάπτυξης μια παραγράφου γιατί μπορεί να σας ζητήσει να αναπτύξετε μία.
Τσέκαρε κι αυτά : Παραγωγικός , Επαγωγικός και Αναλογικός συλλογισμός ,
Αυτά πάνω κάτω.
Μετά θα σας ζητάει ξέρωγω συνώνυμα-αντώνυμα , περίληψη του κειμένου που θα σας δίνεται , ερώτηση κατανόησης.κλπ
Ελπίζω να βοήθησα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Διάβασε τη θεωρία που κάνατε και τα θέματα που συζητήσατε.
Οι ασκήσεις θα είναι όμοιες με αυτές που κάνατε μέσα στη χρονιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Just a sweetie!!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Marguerite des près αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 348 μηνύματα.
ευχαριστώ πολύ και τους δύο! :) απλά αγχώθηκα γιατί είπε ότι μπορεί να βάλει το οτιδήποτε,ακόμα και άσχετο μ όσα καναμε μες στη χρονια......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δρ. Σπίτης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δρ. Σπίτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Πάντως, όσον αφορά το κείμενο που θα μπει για ανάλυση (περίληψη, ερωτήσεις κατανόησης, κτλ.), μπορεί όντως να είναι εκτός βιβλίου (αρκεί να έχει δημοσιευθεί, πχ. σε κάποια εφημερίδα) Έχω αυτή τη στιγμή μπροστά μου τις επίσημες οδηγίες και αυτό λένε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Just a sweetie!!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Marguerite des près αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 348 μηνύματα.
ναι,κ εμας αυτό μας είπε....οι οδηγίες αυτές τι λένε για το θέμα της έκθεσης?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δρ. Σπίτης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δρ. Σπίτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Here you are:

Προεδρικό Διάταγμα 86/2001 (ΦΕΚ 73 τ.Α')
Νεοελληνική Γλώσσα - Τρόπος εξέτασης


Για την εξέταση στη Νεοελληνική Γλώσσα δίνεται στους μαθητές σε φωτοαντίγραφο απόσπασμα κειμένου (δοκιμιακού, λογοτεχνικού, άρθρου κτλ.) μιας έως δύο σελίδων από βιβλίο, εφημερίδα ή περιοδικό (ή κατασκευασμένο για το σκοπό της αξιολόγησης) που αναφέρεται σε κοινωνικά, πολιτικά, πολιτιστικά, επιστημονικά ή άλλα θέματα της καθημερινής ζωής και έχει νοηματική πληρότητα. Tο κείμενο αυτό ανταποκρίνεται στην αντιληπτική ικανότητα των μαθητών και σχετίζεται άμεσα ή έμμεσα με θεματικούς κύκλους οικείους στους μαθητές από τη σχολική διδασκαλία. Οι μαθητές καλούνται:

1. Να δώσουν μια σύντομη περίληψη του κειμένου αυτού, της οποίας η έκταση καθορίζεται ανάλογα με την έκταση και το νόημα του κειμένου.


2. Να απαντήσουν σε ερωτήσεις, με τις οποίες ελέγχονται:
α) η κατανόηση του κειμένου (ιδεολογικά σημεία του κειμένου, επιχειρήματα συγγραφέα, προβλήματα που θέτει, κτλ.)
β) η οργάνωση του λόγου (διάρθρωση, δομή διαίρεση και τιτλοφόρηση ενοτήτων, συνοχή, ενότητα, συλλογιστική, κτλ.)
γ) τα σημασιολογικά στοιχεία (σημασία λέξεων, συνώνυμα-αντώνυμα, κατασκευή φράσεων ή παραγράφων με ορισμένες λέξεις, αντικατάσταση λέξεων ή φράσεων κτλ.).
δ) η ικανότητά τους να αναγνωρίζουν τη λειτουργία των μορφοσυντακτικών δομών, καθώς και να χειρίζονται αυτές τις δομές, ανάλογα με τους επικοινωνιακούς στόχους του κειμένου.

3. Να συντάξουν ένα κείμενο, ενταγμένο σε επικοινωνιακό πλαίσιο, με το οποίο κρίνουν ή σχολιάζουν κάποια σημεία του κειμένου ή αναπτύσσουν προσωπικές απόψεις, παίρνοντας αφορμή από το κείμενο. Η έκταση της ανάπτυξης αυτής καθορίζεται κατά προσέγγιση, χωρίς να υπερβαίνει τις 600 λέξεις.


Το πρώτο και δεύτερο θέμα βαθμολογούνται με 25 μονάδες, οι οποίες κατανέμονται αντίστοιχα στις επιμέρους ερωτήσεις, ενώ η τρίτη άσκηση βαθμολογείται με 50 μονάδες. Κατά τη βαθμολόγηση όλων των θεμάτων λαμβάνεται υπόψη η ορθογραφία, η δομή του κειμένου, ο λεξιλογικός πλούτος, η ακρίβεια και η ορθότητα της διατύπωσης καθώς και το περιεχόμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Just a sweetie!!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Marguerite des près αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 348 μηνύματα.
σ ευχαριστω παααρα πολύ,να σαι καλα!!!:) :) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akis95

Δραστήριο μέλος

Ο akis95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 535 μηνύματα.
Παιδιά αύριο γράφω έκθεση μπορείτε να μου πείτε τουλάχιστον όσοι γράψατε ποιο θέμα έκθεσης σας έπεσε??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*GetinMeCrazy*

Νεοφερμένος

Ο *GetinMeCrazy* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
καλησπέρα σας
μου κανει αναγκη να μου απαντησετε αμεσα αν μπορειτε στην παρακατω ερώτηση:

Η γλώσσα της εξουσίας: τι φθειρει και τι διαφθειρει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Prokopis22

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Prokopis22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Παιδια μπορειτε να μου πειτε μερικους ιδιωτισμους με την λεξη γλωσσα?Για παραδειγμα μαλλιασε η γλωσσα μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Εκφράσεις


  • βγάζω γλώσσα
  • βγάζω τη γλώσσα μου
  • δαγκώνω τη γλώσσα μου
  • δε βγάζει γλώσσα μέσα του
  • δεν μπορεί να κρατήσει τη γλώσσα του
  • έγινε η γλώσσα μου παπούτσι, έγινε η γλώσσα μου τσαρούχι
  • έχω μακριά γλώσσα, έχω μια γλώσσα!
  • η γλώσσα του βγάζει μέλι
  • η γλώσσα των αγγέλων
  • κακοποιώ τη γλώσσα
  • κατάπια τη γλώσσα μου
  • λύθηκε η γλώσσα του
  • μάλλιασε η γλώσσα μου
  • μου βγαίνει η γλώσσα
  • ροδάνι πάει η γλώσσα του
  • το έχω στην άκρη της γλώσσας μου
κάτι τέτοια μάλλον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Right.
Όπως το λες το ξέρω.
Εξάλλου έκανα copy-paste, δεν ξέρω αν ταιριάζουν όλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DoraXX

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Lucιfεr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,245 μηνύματα.
Παιδιά, help!
Η καθηγήτρια μας, μας έβαλε να γράψουμε μια παράγραφο για την ωφελιμοτητα και την βλαπτικοτητα των ιδιωματων. Δεν έχω ιδέα τι πρέπει να γράψω.
Καμία ιδεα?? Please.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Πληροφορίες μπορείς να παρεις και από εδώ https://repository.edulll.gr/edulll/retrieve/1604/271.pdf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DoraXX

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Lucιfεr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,245 μηνύματα.
OMG!
ευχαριστώ πολυυ!!
με σώζεις!

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

SteliosIoa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SteliosIoa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 355 μηνύματα.
SOS μπορει καποιος να με βοηθησει? εχω τις λεξεις ξενολατρια και λεξιπενια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top