Έκθεση - Βοήθεια/Απορίες/Ιδέες στην Έκθεση

D.Gray-man

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο D.Gray-man αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 316 μηνύματα.
5-6(19, 18, 12(!), 19, 18) ...εκτός από τα προκαθορισμένα διαγωνίσματα έχουμε γράψει και μία στο σχολείο (19).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

violitzou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η violitzou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 202 μηνύματα.
εμεις γραψαμε 5!!!!!!!!1 σε διαγωνισμα και 4 στην ταξη!!!!
δεν μας βαζειβαθμο στην κολλα μας αλλα τον γραφει στο τετραδιο της σε εμας μονο χαρακτιρισμους γραφει!!!!

20 δεν βαζει ποτε στο τριμηνο ...... μοννο εγω πηρα 19....οι αλλοι 18 και κατω πολυ αυστυρη ενω υπαρχουν παιδια που αξξιζαν πιο πανω και αλλα 19..........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dreamy girl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η dreamy girl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Βέλγιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 140 μηνύματα.
δεν μας βαζει βαθμο στην κολλα μας αλλα τον γραφει στο τετραδιο της σε εμας μονο χαρακτιρισμους γραφει!!! κ μας ετσι,μονο στο διαγωνισμα μας εβαλε βαθμο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

violitzou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η violitzou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 202 μηνύματα.
δεν μας βαζει βαθμο στην κολλα μας αλλα τον γραφει στο τετραδιο της σε εμας μονο χαρακτιρισμους γραφει!!! κ μας ετσι,μονο στο διαγωνισμα μας εβαλε βαθμο
ναι ακριβως ετσι.......πηρα 10/10(εβαλε σε3 ολους πολυ καλους βαθμους!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dreamy girl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η dreamy girl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Βέλγιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 140 μηνύματα.
εγω στην εκθεση-διαγωνισμα 18,στις υπολοιπες τα πηγα πολυ καλα κ στο τριμηνο πηρα 19
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

violitzou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η violitzou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 202 μηνύματα.
bravo!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαριτίνη45543

Νεοφερμένος

Η Χαριτίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
1 μονο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Γράψαμε 2η την Τετάρτη με θέμα ''Ένα Χριστουγεννιάτικο τραπέζι''
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ntontini

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Ερυθρές (Αττική). Έχει γράψει 142 μηνύματα.
2 έχουμε γράψει 18-19!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 828 μηνύματα.
Γράψαμε, την Τετάρτη με θέμα: βρίσκεστε σε ένα ταχυφαγίο.Περιγράψτε τα φαγητά και συγκρίνετέ τα με τους κανόνες διατροφής του Υπουγίου Υγείας. ( θα αξιολογηθείτε από τη χρήση επιθ έτων,δομή παραγράφου και λεξιλόγια) Θα τις πάρουμε την Δευτέρα, πιστεύω τα πήγα πολύ καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
Γράψαμε, την Τετάρτη με θέμα: βρίσκεστε σε ένα ταχυφαγίο.Περιγράψτε τα φαγητά και συγκρίνετέ τα με τους κανόνες διατροφής του Υπουγίου Υγείας. ( θα αξιολογηθείτε από τη χρήση επιθ έτων,δομή παραγράφου και λεξιλόγια) Θα τις πάρουμε την Δευτέρα, πιστεύω τα πήγα πολύ καλά.

Καλό θεματάκι, ιδανικό για ανάπτυξη θα έλεγα.... :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimosthenisgeo

Νεοφερμένος

Ο dimosthenisgeo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 49 μηνύματα.
2 και 1 σε στο διαγωνισμα τριμηνου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimosthenisgeo

Νεοφερμένος

Ο dimosthenisgeo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 49 μηνύματα.
μας εβαλαν μια εργασια στη γλωσσα για αυριο και πρεπει να παρουσιασουμε στην ταξη ενα συντομο ποημα και να γραψουμε γιατι το διαλεξαμε.δεν ξερω ποιο να διαλεξω.εχει κανεις να μου προτεινει κατι????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

betoni

Νεοφερμένος

Η Bέτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Μπορεις να διαλεξεις το ποιημα του Νανου Βαλαωριτη Με πλοιο (κειμενα α 'γυμνασιου σελ 112-113).Αμα διαλεξεις αυτο μπορεις να δικαιολογησεις την επιλογη σου λεγοντας οτι σου αρεσει παρα πολυ γιατι εχει πολλες εικονες και οτι μεσα στο ποιημα υπαρχει σαρκασμος και νεολογισμος( οταν χρησιμοποιουμε λεξεις ξενες ή συγχρονες σε ποιηματα που δεν ταιριαζουν λεγεται νεολογισμος) Ελπιζω να σε βοηθησα!! Καλη Επιτυχια!!!!
------------------------------
Μπορείτε να μου εξηγήσετε τις διαθέσεις του ρήματος; Δεν τις καταλαβαίνω καθόλου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

faber

Νεοφερμένος

Η Γλαύκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Ενεργητική φωνή = το υποκείμενο ενεργεί και αυτή η ενέργεια μεταβαίνει κάπου αλλού
π.χ. Η Μαρία λούζει την κούκλα της
Παθητική φωνή = το υποκείμενο δέχεται ενέργεια από κάποιον άλλον
π.χ. Η Μαρία λούζεται από τη Μαμά της (η μαμά είναι αυτή που ενεργεί και η ενέργειά της έχει αντίκτυπο στη Μαρία)
Μέση φωνή = το υποκείμενο ΚΑΙ ενεργεί ΚΑΙ δέχεται την ενέργεια
π.χ. Η Μαρία λούζεται (ενεργεί, ξοδεύει ενέργεια, χάνει θερμίδες για να λουστεί;) και στο τέλος έχει δεχτεί αυτήν την ενέργεια, έχει ομορφύνει, είναι πια λουσμένη). Έτσι, τα ρήματα χτενίζομαι, κοιτιέμαι στον καθρέφτη, κρύβομαι κ.τ.λ.)
Ουδέτερη διάθεση = όταν δεν ξοδεύουμε θερμίδες
π.χ. Η Μαρία κοιμάται, ξεκουράζεται, ησυχάζει κ.τ.λ.

Ελπίζω να βοήθησα αρκετά...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

betoni

Νεοφερμένος

Η Bέτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Ευχαριστώ πάρα πολύ !! Με καλύψατε απόλυτα!:)Ομως σε ένα κείμενο πώς μπορώ να τα ξεχωρίσω δηλαδη π.χ. έχω ενα κείμενο μου ζητάει να βρώ τα ρήματα , απο κάτω μου έχει ένα πινακάκι με τις διαθέσεις και μου ζητάει να τα ξεχωρισω πώς θα καταλάβω που να τα βάλω;Οτι απορία έχετε για το παράδειγμα μου πείτε μου γιατι, νιώθω οτι δεν εξήγησα καλά τι ήθελα να πώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Ευχαριστώ πάρα πολύ !! Με καλύψατε απόλυτα!:)Ομως σε ένα κείμενο πώς μπορώ να τα ξεχωρίσω δηλαδη π.χ. έχω ενα κείμενο μου ζητάει να βρώ τα ρήματα , απο κάτω μου έχει ένα πινακάκι με τις διαθέσεις και μου ζητάει να τα ξεχωρισω πώς θα καταλάβω που να τα βάλω;
Από τις καταλήξεις των ρημάτων..αν θες βαλε ενα αποσπασμα να σου δειξω,οποιο κειμενο θες!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

betoni

Νεοφερμένος

Η Bέτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Από τις καταλήξεις των ρημάτων..αν θες βαλε ενα αποσπασμα να σου δειξω,οποιο κειμενο θες!:)
Να το απόσπασμα: Ο Καραγκιόζης ανεξάρτητα από την οποιαδήποτε καταγωγή του ,εχει αφομοιωθεί σε τέτοιο βαθμό από το λαό , ώστε τον εκφράζει απόλυτα. Ακόμα σαν ζωντανή τέχνη , επηρεάζεται σε μεγάλο βαθμό από το περιβάλλον του και συνήθως προσαρμόζεται , σχεδόν αυτόματα , στις υπάρχουσες συνθήκες , γιατι αυτό εξασφαλίζει τη ζωντανή λειτουργία του. Συχνα αντιμετωπίζει οξύτατο πρόβλημα της επιβίωσης ,πράγμα που τον υποχρεώνει να ταυτίζεται με το κοινό του όχι μόνο για λόγους εκφραστικούς , αλλά και για καθαρά λόγους βιοποριστικούς .
Περίπου στο 1930 ο Καραγκιόζης πρωτοαντιμετωπίζει σοβαρή κρίση .Αιτία ο οξύτατος συναγωνισμός του θεάτρου και του κινηματογράφου , που τότε γεννιέται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Να το απόσπασμα: Ο Καραγκιόζης ανεξάρτητα από την οποιαδήποτε καταγωγή του ,
εχει αφομοιωθεί σε τέτοιο βαθμό από το λαό , ώστε τον εκφράζει απόλυτα. Ακόμα σαν ζωντανή τέχνη , επηρεάζεται σε μεγάλο βαθμό από το περιβάλλον του και συνήθως προσαρμόζεται , σχεδόν αυτόματα , στις υπάρχουσες συνθήκες , γιατι αυτό εξασφαλίζει τη ζωντανή λειτουργία του. Συχνα αντιμετωπίζει οξύτατο πρόβλημα της επιβίωσης ,πράγμα που τον υποχρεώνει να ταυτίζεται με το κοινό του όχι μόνο για λόγους εκφραστικούς , αλλά και για καθαρά λόγους βιοποριστικούς .
Περίπου στο 1930 ο Καραγκιόζης πρωτοαντιμετωπίζει σοβαρή κρίση .Αιτία ο οξύτατος συναγωνισμός του θεάτρου και του κινηματογράφου , που τότε
γεννιέται.


από τα συμφραζόμενα κυρίως σύμφωνα με την θεωρία στο 2ο post....πχ ''ώστε να τον εκφράζει απολυτα'' τι εννοει; οτι ο Καραγκιοζης εκφράζει απόλυτα τον λαό. άρα είναι ενεργητική (μπορούμε να καταλήξουμε σε ένα συμπέρασμα με το να απορρίψουμε τα άλλα)
πχ2 ''
επηρεάζεται σε μεγάλο βαθμό από'' η τέχνη επηρεάζεται από το περιβάλλον της>>παθητική..

η αληθεια ειναι πως τα εχω ξεχασει αλλα αυτο που θα σε βοηθησει ειναι η εξασκηση!δες το 2ο ποστ και με βασει αυτο και το τι εννοει καθε προταση προσπαθησε να τα καταταξεις σε κατηγοριες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

betoni

Νεοφερμένος

Η Bέτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 64 μηνύματα.

η αληθεια ειναι πως τα εχω ξεχασει αλλα αυτο που θα σε βοηθησει ειναι η εξασκηση!δες το 2ο ποστ και με βασει αυτο και το τι εννοει καθε προταση προσπαθησε να τα καταταξεις σε κατηγοριες..
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ !!!!!!!!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top