Βοήθεια/Απορίες/Ιδέες στην Έκθεση

Arya

Νεοφερμένος

Η Maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Μας έχει βάλει ο φιλόλογος, έκθεση για το σπίτι με θέμα τα ριαλιτι σοου.
Μπορεί κάποιος παρακαλώ να με βοηθήσει με την εισαγωγή? :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
Στη σημερινη εποχη αυταποδεκτο γεγονος αποτελει το οτι μπλα μπλα μπλα, και θα δωσεις τον ορισμο των reality ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Είναι κοινώς αποδεκτό ότι στην σημερινή εποχή τα ριαλιτι σοου έχουν καταλάβει κτλ κτλ κτλ κτλ.....:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
ορισμος και κατι για υποκουλτουρα και τα σχετικα.

παντως εχει φοβερη πλακα αυτο με τις εκθεσεις..που ΟΛΑ τα σνομπαρουμε,ολα ειναι υποκουλτουρα και τα σχετικα..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
ορισμος και κατι σχετικο με υποκουλτουρα και τα σχετικα.

παντως εχει φοβερη πλακα αυτο με τις εκθεσεις..που ΟΛΑ τα σνομπαρουμε,ολα ειναι υποκουλτουρα και τα σχετικα..:P

αν πουμε την πραγματικη μας αποψη, οτι μας αρεσουν κτλ, τοτε ο καθηγητης τα παιρνει και κοοοοοβει μοναδες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lunatic ftw

Νεοφερμένος

Η lunatic ftw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Και μετα σου λενε 'Εκφραση-Εκθεση΄''!!:P

Ισως θα μπορουσες να βαλεις και για την δυναμη της τηλεορασης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Εντάξει ρε σεις,Δεν είναι απαραίτητα η γνώμη μας,πιθανόν θα θελουν να δουν τον λόγο σε θέματα στανταρ....(μην μου χαλάτε την σκέψη:P) Και τώρα on...Θα μπορούσες να γράψεις με βάση τα ριαλιτι σόου, τα αρνητικά της τηλεόρασης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elenaki92paok

Νεοφερμένος

Η elenaki92paok αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Κατα κοινη ομολογία,στη σημερινη εποχη σημαντικο ρολο παίζουν τα ριαλιτι σοου καθως εχουν καθιερωθει στη συνειδηση του κοσμου παρα το γεγονος οτι τα βαρεθηκε κτλ κτλ


δεν ειμαι και πολυ δυνατη στην εκθεση..
-----------------------------------------
Η αληθεια ειναι πως ειμαι λιγακι εκτος τοπου και χρόνου...!!Και εκτος συζητησης αυτη τη φορα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Arya

Νεοφερμένος

Η Maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
χαχα
τέλειο αυτό johngreek_mad!!!
σας ευχαριστώ ολους σας παρα πολυ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domenica7

Πολύ δραστήριο μέλος

Η domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 1,056 μηνύματα.
Γεια σας!Ψάχνω σημειώσεις με θέμα τη σημασία της ορθής επιλογής επαγγέλματος.Έψαξα στο google αλλά δε βρήκα κάτι.:(Μήπως ξέρει κανείς κάποια σελίδα που μπορώ να πάρω ιδέες για το παρόν θέμα;Γράφω αύριο την έκθεση.Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
μπορεις να αναφερθεις στα αρνητικα που πηγαζουν απο το θεμα της εξειδικευσεις....
-----------------------------------------
https://egpaid.blogspot.com/2009/02/blog-post_6559.html
δες και εδω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domenica7

Πολύ δραστήριο μέλος

Η domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 1,056 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ!!!:DΤην ευκή μου να'χεις παιδάκι μου.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ!!!:DΤην ευκή μου να'χεις παιδάκι μου.:P
:lol:
εξαρταται την ευχη:P
αντε καλη επιτυχια!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domenica7

Πολύ δραστήριο μέλος

Η domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 1,056 μηνύματα.
ένας καλός γαμπρός ντε τι άλλο;:P

Ευχαριστώ!:xixi:

(Ζήτω τα off-topic spam!:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Τί στο καλό, την Παρασκευή έγραψα έκθεση με το ίδιο θέμα!

Λοιπόν, θα παραθέσω τους νοηματικούς άξονες (που θυμάμαι πως έγραψα:P), και αν μου έρθει κανένας άλλος στο μυαλό όσο γράφω, θα τον γράψω κι αυτόν:

Τα οφέλη της ορθής επιλογής επαγγέλματος εντοπίζονται τόσο σε Ι) ατομικό/προσωπικό, όσο και ΙΙ) σε κοινωνικοοικονομικό επίπεδο.

(Ι)
-ηθική ικανοποίηση από τη συνεισφορά στην κοινωνία
-ανάπτυξη επαγγελματικής συνείδησης και της αίσθησης της χρησιμότητας
-ικανοποίηση των πνευματικών ενδιαφερόντων του ανθρώπου, έκφραση της δημιουργικότητάς του, εξωτερίκευση των συναισθημάτων του, χωρίς να καταπιέζεται από ένα επάγγελμα που αποστρέφεται και βαριέται
-εξασφάλιση των απαραιτήτων υλικών αγαθών αγαθών και επίπεδο ασφάλειας διατήρησης της ίδιας θέσης μεγαλύτερο από ό,τι αν γινόταν μια τυχαία επιλογή επαγγέλματος
-συμβολή στην επίτευξη μιας ισορροπημένης και, αν το επιτρέψουν και οι άλλοι παράγοντες, ως επί το πλείστον ευτυχισμένης ζωής

(ΙΙ)
-καταπολέμηση της ανεργίας, αφού οι απολύσεις πηγάζουν πολλές φορές λόγω της απαρέσκειας των εργαζομένων για τη δουλειά τους
-ανταγωνιστικότερη θέση και μεγαλύτερη δυνατότα κινητικότητας στην αγορά εργασίας, πράγμα που καθίσταται ακόμη πιο επιτακτικό λόγω της παγκοσμιοποίησης
-βελτίωση των εργασιακών συνθηκών από τους εργοδότες, λόγω ανταγωνισμού για τους καλύτερους υπαλλήλους
-γενικότερη καλή λειτουργία της κοινωνίας, λόγω της καλύτερης ψυχολογίας των μελών της

Αυτά, δε μου έρχονται άλλα:(.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domenica7

Πολύ δραστήριο μέλος

Η domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 1,056 μηνύματα.
Χίλια ευχαριστώ Αλέξανδρε!!!!!!:D:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

helena_16_kolin

Νεοφερμένος

Η helena_16_kolin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Ότι στοιχείο μπορείτε να μου δώσετε για την ανεργία (αίτια,συνέπειες,τρόποι αντιμετώπισης)......ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Μου αρέσει αυτό το θέμα.:D
Λοιπόν...
Αίτια Ανεργίας: Εκπαιδευτική ανεπάρκεια, απουσία επαγγελματικού προσανατολισμού.Ο περιορισμός των θέσεων εργασίας.Οι προσφερόμενες θέσεις εργασίας δεν είναι και ανάλογες της ζήτησης.Εκμετάλλευση εργατικού δυναμικού.Διάκριση επαγγελμάτων με βάση τα κυρίαρχα πρότυπα της κοινωνίας. Και γενικα η απουσία σχεδιασμου από την πλευρά του κράτους αναφορικά με τις ανάγκες της κοινωνίας και της χώρας σε ό,τι αφορά τον χώρο εργασίας.

Συνέπειες: Η υψηλή ανεργία δημιουργεί φαινόμενα κοινωνικού αποκλεισμού και περιθωριοποιήσης δηλαδή άστεγους,φτωχούς, και νεόφτωχους,οικονομικούς πρόσφυγες ή ακόμα και εργαζόμενους χωρίς καμία εξασφάλιση. Υποθάλπει επίσης και φαινόμενα αντικοινωνικής συμπεριφοράς.(πολύ πολύ σημαντικό.) Αλλά και προβλήματα ψυχολογικών διαστασεων.

Τρόποι Αντιμετώπισης: Δημιουργία νέων θέσεων εργασίας(που μπορούν να γίνουν με την πραγματοποίηση νέων μεγάλων ή μικρών έργων υποδομής.

:iagree: οι τρόποι αντιμετώπισης είναι ένας.(:P) δεν μπορούσα να σκεφτώ κάτι άλλο.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Δεσπω δεν με βοηθάς και στη δικιά μου έκθεση?:P

Πάντως αν το ψήνεις για περισσότερες πληροφορίες δες εδώ, έχει και κάποια παραπάνω αίτια.
https://examsos.yooblog.gr/2008/05/23/15/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Πάντως αν το ψήνεις για περισσότερες πληροφορίες δες εδώ, έχει και κάποια παραπάνω αίτια.
https://examsos.yooblog.gr/2008/05/23/15/

Υποννοείς κάτι για τα δικά μου αίτια; Ότι δεν είναι καλά μήπως και δίνεις και άλλα;:P
Καλά καλά. :P


(Πλακίζω:iagree:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top