Βοήθεια/Απορίες/Ιδέες στην Έκθεση

pirloandr

Νεοφερμένος

Ο pirloandr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 96 μηνύματα.
καλησπερα και καλη χρονια σε ολους!πως ξεχωριζουμε την ενεργητικη απο την παθητικη?και πως γινεται η μετροπη της μιας σε αλλη?ευχαριστω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

doralda

Νεοφερμένος

Η doralda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
''η ελευθερια και η ευθυνη ειναι αρρηκτα συνδεδεμενες''
να δει3ετε την αλη8εια τησ διατυπωσης σε 10 γραμμεσ.

help
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σελήνη

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
Εμάς πάντως μας είχε επισημανθεί στο φροντιστήριο ως πιθανό θέμα πανελληνίων, πέρυσι. Άλλωστε και το βιβλίο, που έπεσε, δεν νομίζω να ήταν στα θέματα της τρίτης λυκείου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Flygon

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Παιδιά βοηθήστε με πλζζζζζζζζζ

Η φιλόλογός μάς έβαλε για τα Χριστούγεννα μια διαθεματική εργασία πο βρίσκεται στο βιβλίο της Γλώσσας,3η ενότητα (σελ.61)με θέμα για τα παιδικά παιχνίδια.Το α μας είπε ότι δεν θα ε΄ναι στην εργασία (δηλαδή θα έχουμε το β και το γ).

ΠΛζζζζζζζζζζζζζζζζ.τι να γράψω!?????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σελήνη

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
καλησπερα και καλη χρονια σε ολους!πως ξεχωριζουμε την ενεργητικη απο την παθητικη?και πως γινεται η μετροπη της μιας σε αλλη?ευχαριστω!

Η ενεργητική φωνή δηλώνει ότι το υποκείμενο του ρήματος δρα, ενώ η παθητική φωνή υποδηλώνει ότι το υποκείμενο δέχεται την ενέργεια του ρήματος. Έτσι, το άμεσο αντικείμενο της ενεργητικής αντιστοιχεί στο υποκείμενος της παθητικής, ενώ το υποκείμενο της ενεργητικής στο ποιητικό αίτιο της παθητικής. Με την ενεργητική σύνταξη εξαίρουμε την δράση του υποκειμένου, ενώ με την παθητική το αποτέλεσμα της ενέργειας του υποκειμένου.

Για την μετατροπή της ενεργητικής σύνταξης σε παθητική:

1. Το αντικείμενο του ρήματος της ενεργητικής διάθεσης γίνεται υποκείμενο του ρήματος παθητικής διάθεσης.
2. Το ρήμα της ενεργητικής σύνταξης μετατρέπεται στον ίδιο χρόνο της παθητικής φωνής και συμφωνεί με το νέο υποκείμενο σε πρόσωπο και αριθμό.
3. Το υποκείμενο του ρήματος της ενεργητικής σύνταξης μετατρέπεται σε ποιητικό αίτιο.

π.χ: Η Μαρία στόλισε το δέντρο-> Το δέντρο στολίστηκε από την Μαρία.

Την αντίστροφη διαδικασία ακολουθούμε για την μετατροπή της παθητικής σύνταξης σε ενεργητική.

Για περισσότερες πληροφορίες: https://www.media.uoa.gr/language/grammar/details.php?id=65
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foreverfreak

Διάσημο μέλος

Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αροανία (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,618 μηνύματα.
Πραγματικα ο,τι πιο ευκολο μπορει να ζητηθει:)!! Μακαρι να ειστε και εσεις τυχεροι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σελήνη

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
Συμφωνώ:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roilCall

Νεοφερμένος

Η Γλυκερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Έχω πρόβλημα: σιχαίνομαι την έκθεση (ενώ μου αρέσει πολύ να γράφω, γενικά, απεχθάνομαι το γράψιμο για ένα κούφιο θέμα για το οποίο πρέπει να έχεις μελετήσει ένα σωρό τυποποιημένα σχεδιαγράμματα και στο οποίο περιμένουν να γράψεις συγκεκριμένα πράγματα που σου έχουν υπαγορεύσει και όχι ό,τι σκέφτεσαι εσύ) και αν και γράφω καλά, ανησυχώ γιατί δεν μπορώ να διαβάσω τα σχεδιαγράμματα του σχολείου/φροντιστηρίου.
Αγνοήστε την παρένθεση, κι ας μην αρχίσουμε θέμα για το πώς πρέπει να είναι το μάθημα της έκθεσης, την παρένθεση την παρέθεσα για να δείτε την αντιπάθειά μου, και επίσης ας μη συζητήσουμε αν πρέπει να παπαγαλίζουμε ή όχι σχεδιαγράμματα -πείτε μου μόνο πώς να μάθω απ' εξω (ναι, αυτολεξεί) τα σχεδιαγράμματα για όλα τα κριτήρια, γιατί δεν μπορώ ειλικρινά...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athanasoulini:)

Νεοφερμένος

Η Athanasoulini:) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Φιλε μου, νομίζω το δοκίμιο έχει τίτλο! Εναν απλό μεστό,και περιεκτικό (όπως σωστά προαναφέρθηκε...) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

personGR

Νεοφερμένος

Ο Χριστόφορος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Τύρναβος (Λάρισα). Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα (πρόβλημα... που λέει ο λόγος):

Όλοι γνωρίζουμε πως το όριο που δίνεται για τις λέξεις στην έκθεση είναι περι τις 550-600.

Δεν ξέρω γιατί, αλλά οι δικές μου εκθέσεις βγαίνουν γύρω στις 450-500. Μπορώ να γράψω παραπάνω, αλλά νομίζω ότι οι έξτρα αυτές λέξεις καταντούν κουραστικές (στα δικά μου γραπτά).

Εσείς τι πιστεύετε; Αν γράψω στο τέλος τόσες θα πέσει τσεκούρι ή μπα;

ΥΓ: Δεν έχω προβλήματα θέματος, μέχρι τώρα πάντα πιάνω όλα τα ερωτήματα και γενικώς πέρα από τα παραπάνω δεν αντιμετωπίζω κάποιο σοβαρό πρόβλημα στην έκθεση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
Ε βασικα κανεις δε καθεται να μετρησει λεξεις.

Αλλα καλο θα ηταν να γραφεις οσες σου ζητουν οχι τπτ αλλα γτ μπορουν να κοψουν λογω μη επαρκους αναλυσης.Και 800 να γραψεις δεν παρχει προβλημα/.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ε όχι και 800.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
Ενα Πχ εφερα για αν δειξω οτι δεν κοβουν.Νταξ 700
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
E όχι και 700.Κόψε κάτι,δεν βγαίνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
Ουτε και γω.Ανεχεια,εχουμε.Αντε 30 κατω το πολυ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
40.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
35.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σύμφωνοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orestes

Δραστήριο μέλος

Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Άμα πέσεις σε μαλάκα διορθωτή υπάρχει περίπτωση να σου κόψει και για τις λέξεις, οπότε θα πρέπει να είσαι εντός ορίων (450 είναι λίγες αν σου ζητάει 600)... Προσπάθησε να ακολουθείς την εξής δομή στην έκθεσή σου:

Πρόλογος - 60 λέξεις
5 Παράγραφοι - 100 λέξεις έκαστη (όπου σε κάθε μία θα αναλύεις και από ένα στοιχείο του ερωτήματος, πχ. ένα αίτιο)
Επίλογος - 40 λέξεις

Γενικά προσπάθησε να μην είσαι λακωνικός στις επιχειρήματα που αναλύεις (το είχα και εγώ αυτό το πρόβλημα αλλά ευτυχώς το ξεπέρασα) αλλά να τις επεξηγείς από κάθε πιθανή οπτική γωνία ώστε να επιτύχεις και την απαραίτητη έκταση σε κάθε παράγραφο.. Εφόσον πλησιάζεις αρκετά στο όριο πάει να πει ότι έχεις ιδέες, απλά δεν τις αναπτύσσεις στον κατάλληλο βαθμό. Γενικά στην έκθεση τους αρέσει να βλέπουν πολλά λόγια και δεν θα το βαθμολογήσουν ως αρνητικό στοιχείο.. Απλά προσπάθησε να μην επαναλαμβάνεσαι και δεν θα υπάρξει πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
Ενταξει καθε διορθωτης εχει να διορθώσει ενα σωρο γραπτά..δεν θα κατσει να μετρήσει τις λεξεις..με το ματι θα καταλαβει περιπου και οταν αρχισει να διαβαζει θα ξερει αν εχεις γραψει μεσα στα ορια..Ενα κοριτσι που περυσι εγραψε 19,6 (!) στην εκθεση, νομιζω ειχε γραψει ή 5 ή 7 σελιδες..δεν θυμαμαι ακριβως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top