Βοήθεια/Απορίες/Ιδέες στην Έκθεση

ΔΕΡΜΙΤΖΑΚΗΣ

Νεοφερμένος

Ο ΔΕΡΜΙΤΖΑΚΗΣ ΑΝΔΡΕΑΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Εκάλη (Αττική). Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Η τηλεόραση μπορεί να μας βοηθήσει να έχουμε κρίση πάνω σε αρκετά θέματα,να μας ψυχαγωγήσει αλλά και να μας ενημερώσει,επίσης μπορεί να μας περάσει αρνητικά μηνύματα και να μας οδηγήσει στον υπερκαταναλωτισμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manouno

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Παιδιά μπηκα Ευρωπαϊκή Ένωση, και ειδα τον Χριστό Φαντάρο. Μου έβαλαν ένα θέμα το οποίο με έχει μπερδέψει.
Τι πιστευετε οτι θα κερδισετε απο τη συμμετοχη σας σε ενα ευρωπαϊκο εκπαιδευτικο προγραμμα που μπορει να συμβαλει στη γνωριμια και τη γονιμη συνεργασια των μαθητων της Ε.Ε. ??? Να γραψετε τις σκεψεις σας για τα κοινοτικά εκπαιδευτικά προγραμματα σε ένα αρθρο.
Μπορειτε λιγο να με βοηθήσετε ?????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Όπως το καταλάβατε.
Δεν ζητάω έτοιμο πράγμα αλλά θα ήθελα μερικές ιδέες ως προς την έννοια ''εποχή'' και αν θα πρέπει να συμπεριλάβω θετικές επιδράσεις της διαφήμισης.

Ευχαριστώ:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yellowsubmarina

Νεοφερμένος

Η yellowsubmarina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
αν είναι παραγωγικός, εφαρμόζεις τα κριτήρια για την εγκυρότητα, την αλήθεια και τελικά την ορθότητα. Ως προς την αλήθεια πρόσεξε και αν τυχόν αυτό που παρουσιάζεται ως γενική αλήθεια στις προκείμενες είναι απλά μια υποκειμενική γνώμη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ταξιάρχης42940

Νεοφερμένος

Ο Ταξιάρχης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Αν μπορείς εξήγησέ το καλύτερα για να σε βοηθήσω. Ποιο είναι το όλο θέμα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
σύζευξη, ανακύπτουν, υπεύθυνος, διαλογίζομαι, συμφέροντα

Ποιό είναι το δεύτερο συνθετικό των λέξεων??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
ζευγνυμι κυπτω ευθυνη-ευθυνομαι λογος φερω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.

manouno

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Στην κρίσημη εποχή που ζούμε, οι διαφορές και οι ιδιαιτερότητες τω νκρατών και των εθνών (πολιτισμικές, πολιτικές, κοινωνικές κ.α) επιβάλλεται να αποτελούν όχι αφορμές για άγονη αντιπαράθεση και βίαιες συγκρούσεις, αλλά παράγοντες για την πρόοδο και την ευημέρεια της ανθρωπότητας. Να αναπτύξετε τις απόψεις σας για την θέση αυτή και να αναφερεται τρόπους με τους οποιους αυτές οι διαφορές και οι ιδιαιτερότητες μπορούν να λειτουργήσουν γόνιμα κια δημιουργικά.

Δεν ζητάω έτοιμο πράγμα - μονο μερικές ιδέες για να το αναπτύξω!!! Σας παρακαλώ λίγη βοήθεια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
το αρχαιο ρημα απο το οποιο προκυπτει.απο κει παραγεται.Βεβαια θα τον κουφανεις τον καθηγητη.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης_thess

Νεοφερμένος

Ο Φώτης_thess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Μπορει καποιος να μου δωσει ιδέες για τον χαρακτηρα κ τους στοχους της ευρωπαικης ενωσης? υποτιθεται οτι θα παρατεθουν σε συζητηση στο ευρωπαικο κοινοβουλιο των νεων με θεμα το μελλον της ευρωπης.ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LatinosErastis

Νεοφερμένος

Ο LatinosErastis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Αποφάσισα να ξαναδώσω Πανελλήνιες, το διάβασμα σε όλα τα μαθήματα πλην της Έκθεσης κυλάει σχετικά καλά. Για την Έκθεση έχω καταφύγει στο να διαβάζω κείμενα διαφόρων συγγραφέων (κυρίως από το σχολικό βιβλίο), είτε άρθρα εφημερίδων. Εκεί που ήταν αναμενόμενο να συναντήσω πρόβλημα είναι ότι δεν υπάρχει κάποιος τρόπος με τον οποίο μπορώ να διορθώνονται οι περιλήψεις, οι εκθέσεις και γενικότερα όσες ασκήσεις κάνω. Για αυτό θα σας παρακαλούσα μήπως μπορούσατε να μου δίνατε καμία συμβουλή για το πώς να αποφύγω το πρόβλημά μου αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manouno

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Μπορει καποιος να μου δωσει ιδέες για τον χαρακτηρα κ τους στοχους της ευρωπαικης ενωσης? υποτιθεται οτι θα παρατεθουν σε συζητηση στο ευρωπαικο κοινοβουλιο των νεων με θεμα το μελλον της ευρωπης.ευχαριστω
Οι στόχοι της Ε.Ε. είναι να θεμελιώσει την παγκόσμια ειρήνη, την παιδεία και να διαφυλάξει τα ανθρώπινα δικαιώματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
Ρε παιδια και η εκθεση μαθημα ειναι.Τι αρκειστε μονο στο να διαβαζετε?
Αμα δε πιασεις μολυβι και χαρτ να γραψεις περιληψεις πως θα μαθεις?
Απλα διαβαζεις 1 φορα τη βδομαδα...Πριν το φροντ.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jimmy007

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jimmy007 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 173 μηνύματα.
Αποφάσισα να ξαναδώσω Πανελλήνιες, το διάβασμα σε όλα τα μαθήματα πλην της Έκθεσης κυλάει σχετικά καλά. Για την Έκθεση έχω καταφύγει στο να διαβάζω κείμενα διαφόρων συγγραφέων (κυρίως από το σχολικό βιβλίο), είτε άρθρα εφημερίδων. Εκεί που ήταν αναμενόμενο να συναντήσω πρόβλημα είναι ότι δεν υπάρχει κάποιος τρόπος με τον οποίο μπορώ να διορθώνονται οι περιλήψεις, οι εκθέσεις και γενικότερα όσες ασκήσεις κάνω. Για αυτό θα σας παρακαλούσα μήπως μπορούσατε να μου δίνατε καμία συμβουλή για το πώς να αποφύγω το πρόβλημά μου αυτό.

Δεν νομίζω να αποφεύγεται κάπως εκτός από το να κάνεις μάθημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Ρε παιδια και η εκθεση μαθημα ειναι.Τι αρκειστε μονο στο να διαβαζετε?
Αμα δε πιασεις μολυβι και χαρτ να γραψεις περιληψεις πως θα μαθεις?
Απλα διαβαζεις 1 φορα τη βδομαδα...Πριν το φροντ.:D

big truth
3 ωρες πριν το ιδιαιτερο αρχιζω την εκθεση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LatinosErastis

Νεοφερμένος

Ο LatinosErastis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Μόνο που με τα λεφτά του μπαμπά εγώ μια φορά πήγα φροντιστήριο και δεν σκοπεύω να γίνω περαιτέρω βάρος στους δικούς μου, αλλά από ότι φαίνεται τέτοιου είδους σκέψεις μόνο από ελάχιστα "ελληνάκια" περνάνε. Τώρα σταματήστε να μου λέτε περί ιδιαίτερων και φροντιστηρίων και απαντήστε στο ερώτημά μου. Εάν δεν έχετε κάτι να πείτε μην μπείτε καν στον κόπο να συνεχίσετε να μου σπάτε τα νεύρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Ναι, συγνωμη κι ολας που οι γονεις μας εχουν 15 ευρω παραπανω και τα δινουν για να περασουμε σε μια γαμωσχολη. Συγνωμη που σε τσαντιζουμε. :)

Για τις περιληψεις μπορω να σου δωσω καποια tips που μου εχει δωσει ο εκθεσας, οπως καποιες στανταρ φρασεις με τις οποιες ξεκινας, συνεχιζεις και κλεινεις το κειμενο σου. Για την εκθεση δεν μπορω να κανω κατι. Εχει να κανει με το προσωπικο διαβασμα του καθενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Για τις περιληψεις να υπογραμμιζεις στην καθε παραγραφο του κειμενου το νοημα και μετα να το παραφραζεις οταν θα γραφεις την περιληψη. Γενικα η περιληψη πρεπει να εχει τα απολυτως απαραιτητα, ουτε σαλτσες, ουτε σχολια δικα σου.
Για τις εκθεσεις πρεπει να εχεις στο νου σου να συνδεονται σωστα οι παραγραφοι νοηματικα,να μην ξεφευγεις απο το θεμα και να μην χρησιμοποιεις συνεχεια τις ιδιες εκφρασεις ή λεξεις. Το καλυτερο που χεις να κανεις ειναι μετα απο καθε εκθεση που γραφεις να τη διαβαζεις προσεκτικα προσπαθωντας να βρεις λαθη τετοιου ειδους και να σκεφτεσαι πως θα μπορουσες να το πεις αλλιως ωστε να ειναι πιο πλουσια η εκθεση. Για ιδεες αυτο που ειπες για εφημεριδες και κειμενα ειναι το καλυτερο, κατα προτιμηση αρθρα γιατι τα κειμενα ειδικα απο το σχολικο βιβλιο ειναι καπως περιορισμενα. Φυσικα μπορεις να ψαξεις και στο ιντερνετ διαφορα για τα θεματα που υπαρχουν στο βιβλιο οπως γνωμες αλλα και εγκυκλοπαιδικες γνωσεις γιατι χρειαζονται καποιες φορες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
Μόνο που με τα λεφτά του μπαμπά εγώ μια φορά πήγα φροντιστήριο και δεν σκοπεύω να γίνω περαιτέρω βάρος στους δικούς μου, αλλά από ότι φαίνεται τέτοιου είδους σκέψεις μόνο από ελάχιστα "ελληνάκια" περνάνε. Τώρα σταματήστε να μου λέτε περί ιδιαίτερων και φροντιστηρίων και απαντήστε στο ερώτημά μου. Εάν δεν έχετε κάτι να πείτε μην μπείτε καν στον κόπο να συνεχίσετε να μου σπάτε τα νεύρα.

Κατ'αρχας,μη μιλας προσβλητικα.Και επιπλεον.η εκθεση δεν ειναι σαν τα υπολοιπα μαθηματα που μπορεις να παρεις ενα βοηθημα και να λυνεις ασκησεις.
Πρεπει να χεις καθηγητη να σε ελεγχει,να διαβαζει τις εκθεσεις και και να σου λεει τι να κανεις.Γιατι η θεματολογια ειναι μεγαλη και το βιβλιο κακογραμμενο.
Και,οπως ειπε η ρανια συγνωμη που οι γονεις μας εχουν 15 ευρω παραπανω 2 ωρες τη βδομαδα για να παμε καλα σε ενα μαθημα,που ειναι ιδιαιτερα κρισιμο.:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top