Βοήθεια/Απορίες/Ιδέες στην Έκθεση

Fanis4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Fanis4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 137 μηνύματα.
Βασικα αναρωτιεμαι τι μπορει να μας ζητηθει απο αυτο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evi_zoi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Εύη - Ζωή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 981 μηνύματα.
Μπορει να μας δωσουν μια παραγραφο και να μας πουν ''σε ποιο ειδος λογου ανηκει(δικαιος /αδικος). να αιτιολογησετε την απαντηση σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mangkac

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mangkac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 390 μηνύματα.
Οταν μας ζητηθει να πουμε ποια μεσα πειθους χρησημοποιει ο συγγραφεας τοτε πρεπει να γραψουμε και το τεκμηριο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fanis4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Fanis4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 137 μηνύματα.
Το τεκμηριο ειναι μεσο οταν εχουμε επικληση στη λογικη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
αν ο τροπος πειθους ειναι επικληση στη λογικη. Ναι το γραφεις εφοσον εντοπισεις καποιο τεκμηριο οπως στατιστικη μελετη, παραδειγμα, ιστορικο γεγονος, μαρτυρια, γενικη αληθεια κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mangkac

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mangkac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 390 μηνύματα.
Α οκ.. Δηλαδη πχ. αν λεει η ασκηση: Να βρειτε τους τροπους πειθους που χρησημοποιει ο συγραφεας στο κειμενο, και να βρειτε και τα μεσα με τα οποια το επιτυχνανει αυτο..
Μια ολοκληρωμενη απαντηση θα ηταν..:
Επικληση στο συναισθημα και το καταφερνει με περιγραφες, εικονες κτλ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fanis4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Fanis4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 137 μηνύματα.
Ναι αυτη θα ειναι μια ολοκληρωμενη απαντηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Τρόποι πειθούς:

Επίκληση στη λογική/συναίσθημα/ήθος πομπού/αυθεντία, επίθεση στο ήθος του αντιπάλου

Μέσα πειθούς:

Ανάλογα με την περίπτωση πχ.

Λογική : επιχειρήματα δηλ θεωρητικοί-λογικοί συλλογισμοί και τεκμήρια όπως παραδείγματα,γεγονότα,γενικά αποδεκτές αλήθειες.πορίσματα ερευνών, στατιστικές κτλ.
Τα τεκμήρια ενισχύουν την πειστικότητα των επιχειρημάτων, επεξηγούν και συμπληρώνουν το θεωρητικό σκέλος του επιχειρήματος με απτά στοιχεία, ενισχύουν την υφολογική ποικιλία, επιτυγχάνουν τον επικοινωνιακό στόχο του κειμένου...Παράλληλα μπορείς να αναφέρεις την δηλωτική χρήση της γλώσσας ως μέσο πειθούς για την λογική, δηλαδή οτι οι λέξεις χρησιμοποιούνται με την κυριολεκτική τους σημασία.

Επικληση στο συναισθημα και το καταφερνει με περιγραφες, εικονες κτλ?

Ναι. Καλό θα ήταν εάν υπάρχει ΚΑΙ (κυρίως) επίκληση στην λογική μαζί με το συναίσθημα, να αναφέρεις στην αρχή:

Μερικές φορές δεν αρκεί η επίκληση στη λογική και γι΄αυτο χρησιμοποιείται και η επίκληση στο συναίσθημα.

Γενικά για την επίκληση στο συναίσθημα:

Ο συγγραφέας δηλαδή απευθύνεται στον συναισθηματικό κόσμο του αναγνώστη-δέκτη προκειμένου να διεγείρει τα συναισθήματα εκείνα που θα τον προτρέψουν 'να υιοθετήσει την θέση του συντάκτη' (ή κατι παρόμοιο στα '')
Ως μέσα πειθούς χρησιμοποιεί εικόνες,περιγραφή,αφήγηση,συγκινησιακή χρήση της γλώσσας κτλ

Σημείωση: Δεν χρειάζονται νομίζω όλες οι 'σάλτσες' που έβαλα απλά το θεωρώ καλύτερο να τις βάλω για να δείξω πχ στον διορθωτή ότι 'το έχω το μάθημα'(και άντε δώσε μου καμία παραπάνω μονάδα στην έκθεση τώρα!! :P)

EDIT Και όπως σωστά αναφέρει η Razorblade, πρέπει να αναφέρεις και το συγκεκριμένο σημείο του κειμένου για κάθε μέσο πειθούς!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Α οκ.. Δηλαδη πχ. αν λεει η ασκηση: Να βρειτε τους τροπους πειθους που χρησημοποιει ο συγραφεας στο κειμενο, και να βρειτε και τα μεσα με τα οποια το επιτυχνανει αυτο..
Μια ολοκληρωμενη απαντηση θα ηταν..: Επικληση στο συναισθημα και το καταφερνει με περιγραφες, εικονες κτλ?

Ναι, με ελαχιστο σχολιασμο των οσων λες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Α οκ.. Δηλαδη πχ. αν λεει η ασκηση: Να βρειτε τους τροπους πειθους που χρησημοποιει ο συγραφεας στο κειμενο, και να βρειτε και τα μεσα με τα οποια το επιτυχνανει αυτο..
Μια ολοκληρωμενη απαντηση θα ηταν..:
Επικληση στο συναισθημα και το καταφερνει με περιγραφες, εικονες κτλ?
ναι αλλα +να αναφερεις και σε καποιο κομματι του κειμενου το βλεπεις αυτο..δλδ ποιες προτασεις σου υποδεινυουν κατι τετοιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Foux

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η (: αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 121 μηνύματα.
δεν έχουμε κάνει ποτέ κάτι τέτοιο ούτε στο φροντ ούτε στο σχολείο.. :'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioanna_2

Νεοφερμένος

Η ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
in flames συγγνωμη αλλα θα διαφωνησω. μολισ πηρα τηλ την καθηγητρια μου γτ ειδα αυτο για τν δικαιο κ αδικο λογο κ μου ειπε πωσ αυτο ειναι απλα ενα κεφαλαιο που καποιοι φιλολογοι επιμενουν να διδασκουν κ ειναι εκτοσ υλήσ. μπεσ κ στο υπουργειο να δεισ την υλη οπωσ εκανα κ εγω μολισ. απλα για να μην αγχωθεισ κ εσυ φουξ. δν ειναι στην υλη μασ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mangkac

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mangkac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 390 μηνύματα.
in flames συγγνωμη αλλα θα διαφωνησω. μολισ πηρα τηλ την καθηγητρια μου γτ ειδα αυτο για τν δικαιο κ αδικο λογο κ μου ειπε πωσ αυτο ειναι απλα ενα κεφαλαιο που καποιοι φιλολογοι επιμενουν να διδασκουν κ ειναι εκτοσ υλήσ. μπεσ κ στο υπουργειο να δεισ την υλη οπωσ εκανα κ εγω μολισ. απλα για να μην αγχωθεισ κ εσυ φουξ. δν ειναι στην υλη μασ.

Εχεις δικιο και εγω το ρωτησα.. Μην ανχωνεστε δεν παιζει να πεσει τπτ κουλο..;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lostG

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 65 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Παιδιά προσπαθήστε να ηρεμήσετε.Μη βλέπετε φαντάσματα.Στη χρονική στιγμή που βρίσκεστε η μεγαλύτερη πηγή άγχους είναι η ανευθυνότητα του διπλανού σας.
Η κοινότυπη ερώτηση "Τι θα πέσει στην Έκθεση" συγχωρήστε μου αλλά είναι, μιά ηλίθια ερώτηση.Με την ίδια λογική πείτε μου σας παρακαλώ τους αριθμούς στο Τζόκερ!
Κάντε μιά βολτούλα, χαλαρώστε, προσπαθήστε να κοιμηθείτε αρκετές ώρες και γιά αύριο Καλή Τύχη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rotundjere

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμπάκα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Ωραια!Αυτος ο καθηγητης ειναι απο το λυκειο μου,και εχς να πω καλα λογια!Παντως,οταν τον ρωτησαμε τι πιστευει οτι θα βαλουν αυριο,ειπε Εθελοντισμο και φαινεται καλο θεμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κωστακης

Δραστήριο μέλος

Ο κωστακης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 656 μηνύματα.
αυριο θα πεσει παιδεια εκπαιδευση νεεσ τεχνολογιεσ η τουρισμοσ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marios_marios_19

Νεοφερμένος

Ο marios_marios_19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Επιρεαζουν στην βαθμολογια οι μουτζουρες στο γραπτο της εκθεσης???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!!!Eua!!!

Νεοφερμένος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
αναλογα...αμα ειναι μια εδω κ μια εκει οχι αλλα αμα ειναι γεματο στις μουτζουρες,εεεε τοτε αμα ειναι κ λιγο ιδιοτροπος ο εξεταστης ισως να σου κοψει κατιτις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angelina001

Νεοφερμένος

Η angelina001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
και τελικα απο θεωρια δεν επεσε τιποτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
ναι! μονο μια βλακια με την επικληση στην αυθεντια που πρεπει να εχεις νοητικα προβληματα για να μην την απαντησεις.:P(ελπιζω να μην παρεξηγηθηκε κανεις που δεν την απαντησε)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top