Βοήθεια/Απορίες/Ιδέες στην Έκθεση

ilianna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ilianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 322 μηνύματα.
Να το κακό με τις εκθέσεις. Πρέπει να γράψουμε πράγματα στα οποία δεν πιστεύουμε!!:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexia91

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 125 μηνύματα.
Hi!Καλα δεν θα σχολιασω οτι τα πεpισσοτεpα θεματα στην εκθεση ειναι gtp .τεσπα θελω μια βοηθεια.εχετε καμια ιδεα γιατι η φωνη των πνευματικων ανθpωπων ακουγεται ολο κ λιγοτεpο στις μεpες μας?την εχω τελειωσει σχεδον ωστοσο μου φαινεται λιγο μικpη,γι'αυτο αν εχετε καμια ιδεα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thra

Νεοφερμένος

Ο Thra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Μάλλον εσύ δεν καταλαβαίνεις, τι σου ζητάει η έκθεση! Αν διαβάσεις με προσοχή και βάλεις το μυαλό σου να δουλέψει, μιλά για την σκοπιμότητα της μελέτης κάποιου στοιχείου της παράδοσής μας. Διάβαζε πιο προσεχτικά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petalouda56

Νεοφερμένος

Η ΣΟΦΙΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
ρε παιδια γεια σε ολους!:jumpy:
φετος τριτη και ακομα δν αρχισαμε τ δευτερα 2ωρο ΕΚΘΕΣΗ!:'(:(
και δε φτανει που θ γραψουμε εκθεση:'(το θεμα χαλια:mad:<Η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ Η ΠΟΛΙΤΙΜΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΚΑΙ Η ΣΗΜΑΣΙΑ ΤΗΣ>ΧΑΛΙΑ:mad:
ΧΑΛΙΑ:mad:ΧΑΛΙΑ:mad:!κ τ λεω αυτο γιατι μισω:mad::'(τα φιλολλογικα!!!!!!!!!!!!
ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ:)ΑΣ Μ ΒΟΗΘΗΣΕΙ:no1:!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
το θεμα τι ακριβως εχει και ειναι κακο ?



θα προτιμουσες να εγραφες για τον γραπτο και τον προφορικο λογο οπως καναμε εμεις?

για την δημοκρατια υπαρχει σχετικο θρεντ στο γενικα και αοριστα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stargirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νάνσυ:p αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Καλά αυτό είναι έλεος!! Δε μας λυπούνται καθόλου!! Είπαμε να μη χάνουμε ώρες οκ αλλά όχι κι έτσι!! Και είναι και δύσκολο θέμα!! Αν μπορύσα θα σε βοηθούσα αλλά δεν είμαι καλή στις εκθέσεις. Ελπίζω να μη συνεχίσετε έτσι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petalouda56

Νεοφερμένος

Η ΣΟΦΙΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
οκ παιδια δν μ καταλαβατε,ΜΙΣΩ ΤΙΣ ΕΚΘΕΣΕΙΣ:(!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
και γω δεν ειμαι και πολυ των εκθεσεων αλλα το θεμα δεν εχει κατι το τοσο χαλια..θα μπορουσαν να σου βαλουν χειροτερα και να μη ξερεις τι να γραψεις ουτε μια γραμμη..για την δημοκρατια φανταζομαι εχεις ακουσει,θα ξερεις και κανα ιστορικο στοιχειο ,κανε μια συγκριση/αντιπαραβολη με αλλα πολιτευματα,τονισε το ρολο του ενεργου πολιτη σε αυτην,το πως βρισκεις τον σημερινο τροπο ασκησης της δημοκρατιας(αν δλδ διατηρει την σημασια της) κλπ κλπ..σιγουρα ειναι καπως νωρις για να γραψετε εκθεση (ακομα μαθημα δν εχετε κανει) αλλα στο σχολειο εισαι..πρεπει να προσαρμοζεσαι γιατι επονται χειροτερα..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petalouda56

Νεοφερμένος

Η ΣΟΦΙΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
μπορεις να με βοηθησεις λιγο ακομα:thanks:
-----------------------------------------
ευχαριστω:thanks::thanks::)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stargirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νάνσυ:p αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 361 μηνύματα.
και γω δεν ειμαι και πολυ των εκθεσεων αλλα το θεμα δεν εχει κατι το τοσο χαλια..θα μπορουσαν να σου βαλουν χειροτερα και να μη ξερεις τι να γραψεις ουτε μια γραμμη..για την δημοκρατια φανταζομαι εχεις ακουσει,θα ξερεις και κανα ιστορικο στοιχειο ,κανε μια συγκριση/αντιπαραβολη με αλλα πολιτευματα,τονισε το ρολο του ενεργου πολιτη σε αυτην,το πως βρισκεις τον σημερινο τροπο ασκησης της δημοκρατιας(αν δλδ διατηρει την σημασια της) κλπ κλπ..σιγουρα ειναι καπως νωρις για να γραψετε εκθεση (ακομα μαθημα δν εχετε κανει) αλλα στο σχολειο εισαι..πρεπει να προσαρμοζεσαι γιατι επονται χειροτερα..:P
Μπράβο ρε!! Φτιάξ'της κι άλλο το κέφι!! Άκου να προσαρμόζεσαι γιατί έπονται χειρότερα!! Κακιασμένη!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nfk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 185 μηνύματα.
Ξεκίνα το θέμα "Γενικά"

Τί προσφέρει η δημοκρατία στην σύγχρονη κοινωνία? Γιατί είναι απαραίτητη κτλ........

Μετά πάνε στα πλεονεκτήματα(ελεύθερη βούληση , ελευθερία απόψεων)

Αφίερωσε 2 - 3 παραγράφους στο κυρίως θέμα...

Μετά αν κάνεις κι'έναν καλό επίλογο είσαι οk!!!

Aπό το να κλαις την μοίρα σου , καλύτερο είναι να οργανώσεις το θέμα σου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petalouda56

Νεοφερμένος

Η ΣΟΦΙΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
πεστα εσυ γτ εγω αστα:(ανχος,ανχος κ παλι ανχος!:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
σταρ με το μηνυμα σου ΕΣΥ την βοηθησες παντως παρα πολυ.:iagree:
εγω της ειπα να προσαρμοζεται...οτι οταν φτασει στην ηλικια μου και στην γ λυκειου τα πραγματα θα ειναι δυσκολοτερα,ειναι ψεμα ?

λοιπον κοπελια γραψε πανω απο ολα την δικη σου αποψη..ενδεικτικα σου δινω καποια στοιχεια για τη σημασια της δημοκρατιας:
διασφαλιζει (ή τουλαχιστον ετσι θα επρεπε) τα συμφεροντα του λαου.
κατοχυρωνει την πολυφωνια,τον πλουραλισμο,το δικαιωμα να εκφερει κανεις ελευθερα την αποψη του.
επιτρεπει την πραγματικη καλλιεργεια του πνευματος και κατοχυρωνει την ισονομια.
προασπιζει την ελευθερια και συμβαλλει στην αναπτυξη ελπιδας και δημιουργικοτητας απο την πλευρα των πολιτων.

δες και το θρεντ στο γενικα και αοριστα...εκει λεμε την αποψη μας πιο αυθορμητα και μπορει να συναντησεις και τις δικες σου αποψεις εκει περα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stargirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νάνσυ:p αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 361 μηνύματα.
σταρ με το μηνυμα σου ΕΣΥ την βοηθησες παντως παρα πολυ.:iagree:
εγω της ειπα να προσαρμοζεται...οτι οταν φτασει στην ηλικια μου και στην γ λυκειου τα πραγματα θα ειναι δυσκολοτερα,ειναι ψεμα ?

λοιπον κοπελια γραψε πανω απο ολα την δικη σου αποψη..ενδεικτικα σου δινω καποια στοιχεια για τη σημασια της δημοκρατιας:
διασφαλιζει (ή τουλαχιστον ετσι θα επρεπε) τα συμφεροντα του λαου.
κατοχυρωνει την πολυφωνια,τον πλουραλισμο,το δικαιωμα να εκφερει κανεις ελευθερα την αποψη του.
επιτρεπει την πραγματικη καλλιεργεια του πνευματος και κατοχυρωνει την ισονομια.
προασπιζει την ελευθερια και συμβαλλει στην αναπτυξη ελπιδας και δημιουργικοτητας απο την πλευρα των πολιτων.

δες και το θρεντ στο γενικα και αοριστα...εκει λεμε την αποψη μας πιο αυθορμητα και μπορει να συναντησεις και τις δικες σου αποψεις εκει περα.
Ε και τι θες να κάνω? Αφού δεν είμαι για εκθέσεις!!! Και συ με το να την αγχώνεις πάλι δε την βοηθάς!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
καλα τραγουδα εσυ...

κοπελια αν θες ιστορικα στοιχεια πανω στη συμβολη της δημοκρατιας για να παρεις ιδεες δες και δω :
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petalouda56

Νεοφερμένος

Η ΣΟΦΙΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Σας ευχαριστω ολους!!!!!!:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manosmark

Νεοφερμένος

Ο manosmark αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Παιδιά δεν νομίζω να είναι το θέμα η δημοκρατία. Εμάς αυτό που μας είπε για το θέμα είναι: Τα προβλήματα που απασχολούν τις σύχρονες κοινωνίες και να προτείνεις λύσεις στο πλαίσιο των αρχων και των διαδικασιών τις δημοκρατίας 400-500 λέξεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

korineto

Νεοφερμένος

Η Κορίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
κριμα τι να σ πω υπομονη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Παιδιά δεν νομίζω να είναι το θέμα η δημοκρατία. Εμάς αυτό που μας είπε για το θέμα είναι: Τα προβλήματα που απασχολούν τις σύχρονες κοινωνίες και να προτείνεις λύσεις στο πλαίσιο των αρχων και των διαδικασιών τις δημοκρατίας 400-500 λέξεις

Η δημοκρατία από μόνη της όχι, δεν είναι θέμα. Οι εκθέσεις πάντα έχουν ένα δεδομένο πρόβλημα και πρέπει να γράψεις ακριβώς ό,τι σου ζητάει. Αν πχ. το θέμα "Πως θα προασπίσουμε τη Δημοκρατία;" (γιατι αυτό ειναι πεπερασμένο πρόβλημα και όχι γενικώς η "Δημοκρατία") το αναπτύξεις γράφοντας μέσα τα πάντα για τη Δημοκρατία είσαι λάθος. Γιατί το θέμα σου ζητάει απλά να αναλύσεις μια κατάσταση και να προτείνεις μια λύση. Συνήθως αυτό είναι και το στυλ των Πανελληνίων. Τόσο γενικόλογα θέματα όπως "Η Δημοκρατία, η αξία και η πολυτιμότητά της" δεν μπαίνουν. Επίσης, στο θέμα αυτό αν πας και αναλύσεις γενικώς τη Δημοκρατία και πάλι είσαι λάθος. Πρέπει πρώτον, να μιλήσεις για τη Δημοκρατία και δεύτερον για την αξία και την πολυτιμότητά της. Αν μιλήσεις μόνο για τη Δημοκρατία τότε δεν απαντάς στην εκφώνηση. Αυτό που θέλω να πω και πρέπει να καταλάβουν οι πάντες είναι ότι οι εκφωνήσεις των εκθέσεων πρώτον, δεν έχουν περιττά στοιχεία και οτιδήποτε αναφέρουν, πρέπει ν'αναλυθεί και δεύτερον αναλύεις ακριβώς μόνο ό,τι σου ζητάνε και τίποτα παραπάνω. Μόνη εξαίρεση σε εκφωνήσεις που δεν ζητάνε πρόταση λύσεων, που πρέπει, με δική σου βούληση, να προτείνεις κάποιες επιγραμματικές λύσεις στον επίλογο. Επιγραμματικές, όμως, όχι το ίδιο όπως θα σου έλεγαν από την εκφώνηση να προτείνεις λύσεις.

Παράδειγμα για να καταλάβουμε την αξία της εκφώνησης:
Θέμα: "Το βιβλίο και η προσφορά του στον άνθρωπο".
Πάνε, λοιπόν, όλοι και γράφουν για την προσφορά του βιβλίου στον άνθρωπο. Μεγαλύτερος βαθμός το 11. Μπορείτε να μου πείτε γιατί;



PS: Όπως θα έχετε καταλάβει, έχω πέσει σε καλούς φιλολόγους τα τελευταία χρόνια. Σας μεταφέρω τις δικές τους συμβουλές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exxxdy

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' ΕΠΑΛ και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Παιδιά δεν νομίζω να είναι το θέμα η δημοκρατία. Εμάς αυτό που μας είπε για το θέμα είναι: Τα προβλήματα που απασχολούν τις σύχρονες κοινωνίες και να προτείνεις λύσεις στο πλαίσιο των αρχων και των διαδικασιών τις δημοκρατίας 400-500 λέξεις
Απο πού εισαι? γιατι και εμάς μας βαλαν ακριβώς το ίδιο......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top