Βοήθεια/Απορίες/Ιδέες στην Έκθεση

faber

Νεοφερμένος

Η Γλαύκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Επιπλέον η ανάπτυξη μιας χώρας προϋποθέτει πάνω απ' όλα την ανάπτυξη της κοινωνίας πολιτών. Κυρίως αυτό ισχύει για την πολιτική ανάπτυξη μιας χώρας αν δεν υπάρχει ισορροπημένη σχέση μεταξύ κοινωνίας πολιτών και πολιτικής κοινωνίας (ή κράτους), δεν μπορεί να υπάρξει ισορροπημένη οικονομική ανάπτυξη αλλά ούτε και δημοκρατία. Και αυτό συμβαίνει διότι η δημοκρατία δεν μπορεί να λειτουργήσει αν δεν έχει κοινωνικό αντίκρισμα. Το Σύνταγμα, και η τήρησή του, επομένως, βασίζεται όχι στον εαυτό του ή σε άλλους θεσμούς αλλά στον πατριωτισμό των Ελλήνων, που σε τελευταία ανάλυση εμπίπτει και αυτός στο πεδίο αρμοδιότητας της κοινωνίας πολιτών. Και αυτό διότι πατριωτισμός δεν είναι μόνο η διάθεση να πολεμήσει κανείς τους εχθρούς του έθνους αλλά και εθισμός στην τήρηση των κανόνων, για να μπορέσουν αυτοί να λειτουργήσουν. Και ο εθισμός αυτός δεν θεσμοθετείται. Είναι αποτέλεσμα μιας μακρόχρονης εξελικτικής και παιδευτικής διαδικασίας η οποία αντανακλάται στην κοινωνία πολιτών.

Συνεκτικότητα μιας παραγράφου είναι η ύπαρξη συνδετικών / διαρθρωτικών λέξεων μεταξύ των περιόδων της (από τελεία σε τελεία δηλαδή). Μικρές λέξεις που φανερώνουν κάτι. Δεν είναι απαραίτητο και ούτε συμβαίνει συνήθως να υπάρχει συνδετική λέξη μετά από κάθε τελεία. Στην παράγραφο αυτή έχουμε:
επιπλέον = προσθήκη
κυρίως αυτό ισχύει = διασάφηση, επεξήγηση και επανάληψη σημαντικής έννοιας (εδώ η σημαντική έννοια είναι η ανάπτυξη μιας χώρας)
και αυτό συμβαίνει = επανάληψη σημαντικής έννοιας (συνήθως οι αντωνυμίες αυτό εκφράζουν).
επομένως = συμπέρασμα
και αυτό = επανάληψη σημαντικής έννοιας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anna812000

Νεοφερμένος

Η ΑΝΝΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Επιπλέον η ανάπτυξη μιας χώρας προϋποθέτει πάνω απ' όλα την ανάπτυξη της κοινωνίας πολιτών. Κυρίως αυτό ισχύει για την πολιτική ανάπτυξη μιας χώρας αν δεν υπάρχει ισορροπημένη σχέση μεταξύ κοινωνίας πολιτών και πολιτικής κοινωνίας (ή κράτους), δεν μπορεί να υπάρξει ισορροπημένη οικονομική ανάπτυξη αλλά ούτε και δημοκρατία. Και αυτό συμβαίνει διότι η δημοκρατία δεν μπορεί να λειτουργήσει αν δεν έχει κοινωνικό αντίκρισμα. Το Σύνταγμα, και η τήρησή του, επομένως, βασίζεται όχι στον εαυτό του ή σε άλλους θεσμούς αλλά στον πατριωτισμό των Ελλήνων, που σε τελευταία ανάλυση εμπίπτει και αυτός στο πεδίο αρμοδιότητας της κοινωνίας πολιτών. Και αυτό διότι πατριωτισμός δεν είναι μόνο η διάθεση να πολεμήσει κανείς τους εχθρούς του έθνους αλλά και εθισμός στην τήρηση των κανόνων, για να μπορέσουν αυτοί να λειτουργήσουν. Και ο εθισμός αυτός δεν θεσμοθετείται. Είναι αποτέλεσμα μιας μακρόχρονης εξελικτικής και παιδευτικής διαδικασίας η οποία αντανακλάται στην κοινωνία πολιτών.

Συνεκτικότητα μιας παραγράφου είναι η ύπαρξη συνδετικών / διαρθρωτικών λέξεων μεταξύ των περιόδων της (από τελεία σε τελεία δηλαδή). Μικρές λέξεις που φανερώνουν κάτι. Δεν είναι απαραίτητο και ούτε συμβαίνει συνήθως να υπάρχει συνδετική λέξη μετά από κάθε τελεία. Στην παράγραφο αυτή έχουμε:
επιπλέον = προσθήκη
κυρίως αυτό ισχύει = διασάφηση, επεξήγηση και επανάληψη σημαντικής έννοιας (εδώ η σημαντική έννοια είναι η ανάπτυξη μιας χώρας)
και αυτό συμβαίνει = επανάληψη σημαντικής έννοιας (συνήθως οι αντωνυμίες αυτό εκφράζουν).
επομένως = συμπέρασμα
και αυτό = επανάληψη σημαντικής έννοιας
Χιλια ευχαριστω ειναι το πρωτο κριτηριο που πεφτει στα χερια μου και εχω πελαγωσει. Χωρις φροντιστηριο ζορικα τα πραματα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

brit

Νεοφερμένος

Η brit αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Επιπλέον η ανάπτυξη μιας χώρας προϋποθέτει πάνω απ' όλα την ανάπτυξη της κοινωνίας πολιτών. Κυρίως αυτό ισχύει για την πολιτική ανάπτυξη μιας χώρας αν δεν υπάρχει ισορροπημένη σχέση μεταξύ κοινωνίας πολιτών και πολιτικής κοινωνίας (ή κράτους), δεν μπορεί να υπάρξει ισορροπημένη οικονομική ανάπτυξη αλλά ούτε και δημοκρατία. Και αυτό συμβαίνει διότι η δημοκρατία δεν μπορεί να λειτουργήσει αν δεν έχει κοινωνικό αντίκρισμα. Το Σύνταγμα, και η τήρησή του, επομένως, βασίζεται όχι στον εαυτό του ή σε άλλους θεσμούς αλλά στον πατριωτισμό των Ελλήνων, που σε τελευταία ανάλυση εμπίπτει και αυτός στο πεδίο αρμοδιότητας της κοινωνίας πολιτών. Και αυτό διότι πατριωτισμός δεν είναι μόνο η διάθεση να πολεμήσει κανείς τους εχθρούς του έθνους αλλά και εθισμός στην τήρηση των κανόνων, για να μπορέσουν αυτοί να λειτουργήσουν. Και ο εθισμός αυτός δεν θεσμοθετείται. Είναι αποτέλεσμα μιας μακρόχρονης εξελικτικής και παιδευτικής διαδικασίας η οποία αντανακλάται στην κοινωνία πολιτών.

Συνεκτικότητα μιας παραγράφου είναι η ύπαρξη συνδετικών / διαρθρωτικών λέξεων μεταξύ των περιόδων της (από τελεία σε τελεία δηλαδή). Μικρές λέξεις που φανερώνουν κάτι. Δεν είναι απαραίτητο και ούτε συμβαίνει συνήθως να υπάρχει συνδετική λέξη μετά από κάθε τελεία. Στην παράγραφο αυτή έχουμε:
επιπλέον = προσθήκη
κυρίως αυτό ισχύει = διασάφηση, επεξήγηση και επανάληψη σημαντικής έννοιας (εδώ η σημαντική έννοια είναι η ανάπτυξη μιας χώρας)
και αυτό συμβαίνει = επανάληψη σημαντικής έννοιας (συνήθως οι αντωνυμίες αυτό εκφράζουν).
επομένως = συμπέρασμα
και αυτό = επανάληψη σημαντικής έννοιας

διορθωσε με αν κανω λαθος αλλα νομιζω οτι η χρηση συνδετικων η διαρθροτικων λεξεων διασφαλιζουν τη συνοχη
ενω τη συνεκτικοτητα η επαναληυη μιας λεξης /φρασης ,η αντικατασταση μιας λεξης μς αντωνυμια
(δεν ειμαι σιγουρη αλλα νομιζω αλλα πραγματα διασφαλιζουν τη συνοχη και αλλα τη συνεκτικοτητα ):confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evangelos13

Νεοφερμένος

Ο evangelos13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά. Ψάχνω να βρω υλικο για τα μεταλλαγμένα προϊόντα και δεν μπορω να βρω. Έχει κανείς κάτι να μου προτείνει; Σας ευχαριστω πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faber

Νεοφερμένος

Η Γλαύκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
διορθωσε με αν κανω λαθος αλλα νομιζω οτι η χρηση συνδετικων η διαρθροτικων λεξεων διασφαλιζουν τη συνοχη
ενω τη συνεκτικοτητα η επαναληυη μιας λεξης /φρασης ,η αντικατασταση μιας λεξης μς αντωνυμια
(δεν ειμαι σιγουρη αλλα νομιζω αλλα πραγματα διασφαλιζουν τη συνοχη και αλλα τη συνεκτικοτητα ):confused:

Η συνεκτικότητα στα αποδεικτικά κείμενα είναι η νοηματική συνάφεια ανάμεσα στις προτάσεις, στις περιόδους και τις παραγράφους του κειμένου. Υπό αυτήν την έννοια, ναι, η επανάληψη λέξης/φράσης, η χρήση αντωνυμίας αποδεικνύουν τη συνεκτικότητα σε ένα κείμενο
Η συνοχή είναι η σύνδεση των προτάσεων/περιόδων/των παραγράφων με διάφορους τρόπους συνοχής, όπως με τη χρήση διαρθρωτικών λέξεων/φράσεων, με την οργάνωση του λόγου στον άξονα του χώρου ή του χρόνου, με τη διατήρηση ενιαίου ύφους κ.τ.λ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tinaki!!

Νεοφερμένος

Η χριστινα! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Δάφνη (Αττική). Έχει γράψει 91 μηνύματα.
γεια σασ μπορει καποιοσ να μου πει με απλα λογια τι ακριβωσ ειναι η μαζοποιηση γιατι ειναι ενα κοματι θεματοσ εκθεσησ και δεν εχω καταλαβει τι ακριβωσ ειναι για να την γραψω !!!!!!:) ευχαριστω εκ των προτερων!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
γεια σασ μπορει καποιοσ να μου πει με απλα λογια τι ακριβωσ ειναι η μαζοποιηση γιατι ειναι ενα κοματι θεματοσ εκθεσησ και δεν εχω καταλαβει τι ακριβωσ ειναι για να την γραψω !!!!!!:) ευχαριστω εκ των προτερων!!!!!
Μαζοποιηση ειναι οταν πραττουμε κατι ακολουθωντας την μαζα δηλ την πλειονοτητα του πληθυσμου.
δεν εχει θετικη σημασια αλλα αρνητικη.
πχ μπορει οι φιλοι μου και ολοι οι γνωστοι μου να φορανε μια συγκεκριμενη μαρκα τζιν και αν και δεν με ενθουσιαζζει τοσο να αγορασω κ εγω για να ειμαι in..

δες και εδω https://el.wikipedia.org/wiki/Μαζοποίηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

forakos

Νεοφερμένος

Ο Χριστόφορος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 83 μηνύματα.
"Η φραστική αναγνώριση των δικαιωμάτων του ανθρώπου από όλα τα κράτη εύκολα αμβλύνει τη ματιά για τις θεμελιώδεις παραβιάσεις τους"
Πειτε καμια ιδεα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angelinazv

Νεοφερμένος

Η angelinazv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Εχω να γραψω εκθεση πανω στο θεμα τησ ασκησης 2. σελιδας 85 του σχολικου βιβλιου της νεοελληνικης γλωσσας Γ Γυμνασιου και δεν ξερω πως να το αναπτυξω ( βασικα τι να γραψω...:redface: )
Μηπως μπορειτε να με βοηθησετε με διαφορεσ ιδεες? εσεις τι θα γραφατε?
ευχαριστω προκαταβολικα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Εχω να γραψω εκθεση πανω στο θεμα τησ ασκησης 2. σελιδας 85 του σχολικου βιβλιου της νεοελληνικης γλωσσας Γ Γυμνασιου και δεν ξερω πως να το αναπτυξω ( βασικα τι να γραψω...:redface: )
Μηπως μπορειτε να με βοηθησετε με διαφορεσ ιδεες? εσεις τι θα γραφατε?
ευχαριστω προκαταβολικα :)
αμε, να βοηθησουμε αλλα δωσε μας την εκφωνηση και για εμας που δεν εχουμε το βιβλιο:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angelinazv

Νεοφερμένος

Η angelinazv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
αμε, να βοηθησουμε αλλα δωσε μας την εκφωνηση και για εμας που δεν εχουμε το βιβλιο:redface:

~Ειστε πολιτες μιας ευρωπης που σταδιακα ενοποιειται.Τι περισσοτερο ελπιζετε και τι κυριως φοβαστε απο την προοπτικη αυτη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
~Ειστε πολιτες μιας ευρωπης που σταδιακα ενοποιειται.Τι περισσοτερο ελπιζετε και τι κυριως φοβαστε απο την προοπτικη αυτη?
Εν συντομία θα έγραφα ότι:

Ελπίζω:
- στην ευημερία της χώρας μου με ανάπτυξη όλων των τομέων (ναυτιλία, βιομηχανία κα)
- στην καταπολέμηση της ανεργίας
- στην καταπολέμηση του ρατσισμού και κάθε είδους φαινομένου κοινωνικής παθογένειας
- σεβασμό στην διαφορετικότητα

Φοβάμαι:
- υιοθέτηση ξένων στοιχείων και σταδιακή εξαφάνιση του δικού μας πολιτισμού, ξενομανία
- έλεγχος και εξάρτηση της χώρας μας από άλλες ισχυρές
- αυξημένα ποσοστά ανεργίας λόγω εισαγωγής προϊόντων


Κάτι τέτοιο θα έγραφα….Μιλάτε για την Ε.Ε; Ανάλογα με το θέμα που διαπραγματεύεται η ενότητά σας μπορείς να ψάξεις στο νετ!


υγ. αν είναι λάθος δεν ευθύνομαι εγώ αλλά αυτή που τα έγραψε:redface::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tinaki!!

Νεοφερμένος

Η χριστινα! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Δάφνη (Αττική). Έχει γράψει 91 μηνύματα.
βοηθειααα!!!!!!!!!!η καθηγιτρια μ μασ εβαλε μια παραγραφο(περιπου 10-15 σειρεσ) την οποια δεν εχω ιδεεεσ να την γραψω :

θελει να γραψουμε το εξης θεμα με συγκριση και αντιθεση :


Οι λαικιστέσ ενδιαφέρονται θεωριτηκά για τα δικαιώματα του λαού.Στην πραγματικοτητα ομωσ τα καταστρατηγούν!


οποιοσ μπορει ασ βοηθισει !!!!!!ειναι για αυριο !!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristianna14

Νεοφερμένος

Η xristianna14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
βοηθειααα!!!!!!!!!!η καθηγιτρια μ μασ εβαλε μια παραγραφο(περιπου 10-15 σειρεσ) την οποια δεν εχω ιδεεεσ να την γραψω :

θελει να γραψουμε το εξης θεμα με συγκριση και αντιθεση :


Οι λαικιστέσ ενδιαφέρονται θεωριτηκά για τα δικαιώματα του λαού.Στην πραγματικοτητα ομωσ τα καταστρατηγούν!


οποιοσ μπορει ασ βοηθισει !!!!!!ειναι για αυριο !!!!!!!!



οι λαικιστες τι είναι???:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tinaki!!

Νεοφερμένος

Η χριστινα! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Δάφνη (Αττική). Έχει γράψει 91 μηνύματα.
ανθρωποι που χρισιμοποιουν το πληθος αλλα στην ουσια δεν κανουν κατι !!!!!!!πχ.πολιτικοι ,δημοσιογραφοι( ο μεν λει συνεχει ολα τα κανουμε για το λαο , ο δε λει για το κοσμακι κανω εκπομπη :αποτελεσμα ..μηδεν !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

forakos

Νεοφερμένος

Ο Χριστόφορος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Εκανε κανεις τον ΟΕΦΕ για φετος;Θυμαται κανενας τι εβαλε στον τροπο αναπτυξης που ζητουσε στη 10η παραγραφο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stroumfita

Νεοφερμένος

Η Κρυσταλλένια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Παιδια ψαχνω σημειωσεις απο ολη την υλη! Sos κτλ! Υπαρχουν? Αν εχει καποιος ας μου στειλει πμ παρακαλω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rafaa

Νεοφερμένος

Η Ρ.+ Θ. = <3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 64 μηνύματα.
μηπως μπορειτε να βοηθησετε στο εξης;
ενσυνειδητη να προσδιορισετε εννοιολογικα τη λεξη και να διευκρινεσετε τη διαφορα της απο τις ομορριζες υποσυνειδητη,ασυνειδητη και ευσυνειδητη.
και να γραψετε τα αντωνυμα των λεξεων κυνικοτερο και καταστρατηγηση.;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JoHNybEAt

Νεοφερμένος

Ο JoHNybEAt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Παιδιά χρειάζομαι βοήθεια .....
Στην γλώσσα σελ. 102 μας έβαλε να κάνουμε την 3 άσκηση αλλά να μην χωριστούμε σε ομάδες , μόνοι μας.:worry:
Δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς πρέπει να γράψω στην έκθεση .....:(
Help!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pandemonium

Νεοφερμένος

Ο Pandemonium αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
τι λεει η εκφωνηση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top