Θρησκευτικά - Βοήθεια/Απορίες/Εργασίες στα Θρησκευτικά

Paradise4all

Νεοφερμένος

Ο Paradise4all αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
Η απάντηση στο ερώτημά σου βρίσκεται στην πολυπλοκότητα της ανθρώπινης φύσης ή ανθρώπινης λογικής, αν θέλεις. Θα προσπαθήσω να σου γράψω κάποιες σκέψεις μου που ελπίζω να σε βοηθήσουν ν' αναπτύξεις το θέμα.
Μετά το "Πρωπατορικό αμάρτημα" ο άνθρωπος είχε ανάγκη να εξηγεί καθετί που βρισκόταν γύρω του ή κάθε τι που συνέβαινε γύρω του. Οτι δεν μπορούσε να εξηγηθεί θεοποιούταν (ήλιος, κεραυνός, κ.τ.λ.). Σε αυτή τη "στεγνή" τυπολατρεία πιστεύω ότι πολύ μεγάλο ρόλο διαδραμάτισε ο φόβος των ανθρώπων για το θάνατο και για το τι συμβαίνει μετά τη ζωή. Ο άνθρωπος έχοντας πάντοτε μέσα του τη φωνή της ορθότητας ή της ηθικής φοβόταν την τιμωρία από τη... λανθασμένη εν ζωή συμπεριφορά του. Ετσι η θρησκεία "ήρθε" να τον βγάλει απ' τη δύσκολη θέση. Δημιουργώντας πρότυπα συμπεριφοράς τα οποία ήταν σχεδόν πάντοτε "επιβεβλημένα" εξαφάνιζε το φόβο του θανάτου ! Θυμάμαι την καθηγήτρια των θρησκευτικών μας στη 2α Λυκείου όταν ήμουν, το 1985-86, να μας λέει (διδασκόμασταν τις διάφορες θρησκείες) ότι η φιλοσοφία όλων των θρησκειών έχουν σκοπό τη βελτίωση του χαρακτήρα μας και όταν εφαρμοζόταν τα πρότυπα που δίδασκε δεν υπήρχε κανένας λόγος ανησυχίας για το θάνατο.
Η ύπαρξη τώρα πολλών θρησκειών οφείλεται σε πολλούς παράγοντες όπως ο πολιτισμός που διαμόρφωσε ο άνθρωπος ανάλογα με το που και πως ζούσε.
Μπορεί ο Θεός να είναι ένας αλλά οι ανθρώπινες φιλοσοφικές αντιλήψεις στα διάφορα θέματα είναι πολλές !!!

Μία συμβουλή. Δεν υπάρχει απολύτως κανένας λόγος ανάλυσης στο συγκεκριμένο θέμα για το εάν ο Θεός είναι ένας ή 12 ή 40 ή εάν όντως υπάρχει Θεός γιατί αφενός θα βγεις εκτός θέματος αφετέρου είναι ένα θέμα που για ν' αναλυθεί θα χρειαστούν όλα τα τετράδια και οι σελίδες όλων των χαρτοβιομηχανιών της Γης !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
θρησκεία: 1. σύνολο ιδεών και αντιλήψεων που έχουν σχέση με την πίστη του ανθρώπου στην ύπαρξη μιας ανώτερης δύναμης (θεότητας) και συνοδεύονται από τελετουργικές πράξεις που σκοπό έχουν την απευθείας μεταφυσική επικοινωνία της ανθρώπινης ψυχής με τη δύναμη αυτή2. (μτφ.) για κτ. προς το οποίο δείχνει κανείς μια σχεδόν θρησκευτική πίστη και αφοσίωση. [λόγ. < ελνστ. θρησκεία, αρχ. σημ.: `θρησκευτική λατρεία, τελετή΄]
Θεός ο [θeós] O17 λαϊκότρ. κλητ. και Θε· γράφεται και θεός, όταν πρόκειται για τους θεούς της μυθολογίας θηλ. θεά [θeá] O24 : 1. υπερφυσικό ον που πιστεύεται πως δημιούργησε και κυβερνά τον κόσμο και που αποτελεί αντικείμενο λατρείας 2. (στις μονοθεϊστικές θρησκείες) ο ένας και μοναδικός Θεός, που δημιούργησε τον κόσμο || (στη χριστιανική θρησκεία) το υπέρτατο ον, το άναρχο και αιώνιο πνεύμα που δημιούργησε τον κόσμο 3. (στις πολυθεϊστικές θρησκείες) ο καθένας από τους θεούς ως προσωποποίηση φυσικών όντων και αντικειμένων ή αφηρημένων ιδεών και αισθημάτων. 4. (μτφ.) α. για κπ. ή κτ. που αγαπάμε, εκτιμάμε μέχρι υπερβολής: Tον είχαν Θεό τους. Tο χρήμα είναι ο ~ του. β. για πρόσωπο εξαιρετικής ωραιότητας: Aυτή η γυναίκα είναι θεά. [αρχ. θεός, θεά· Θε(ός) -ούλης]
Ο ορισμός του Τριανταφυλλίδη για τη θρησκεία είναι κατατοπιστικός και απαντάει άμεσα στο ερώτημά σου. Εφόσον κάθε άνθρωπος έχει α) δικές του ιδέες και αντιλήψεις και β) έχει δική του πίστη (σύμφωνα με τον ορισμό του δικού μας Θεολόγου, πίστη είναι η σιγουριά για κάτι που δεν μπορώ να αποδείξω αφού δίνεται εσωτερική ώθηση που έχει σχέση με τη συναισθηματική λογική).
Τέλος σύμφωνα με το Χριστιανισμό ο Θεός δημιούργησε τον άνθρωπο "κατ' εικόνα" και "καθ' ομοίωσιν". "Κατ' εικόνα" είναι τα δεδομένα προσόντα, χαρίσματα του ανθρώπου που κυρίως είναι το λογικό και η ελεύθερη βούληση. Τα προσόντα αυτά δεν προσπάθησε ο άνθρωπος να τα έχει αφού είναι δεδομένα σε όλους.
Ως προς το "καθ' ομοίωσιν", αν "κατ' εικόνα" είναι τα δεδομένα προσόντα, "καθ' ομοίωσιν" είναι ο στόχος, η σωστή δηλαδή διαχείριση από τον άνθρωπο των προσόντων αυτών. Εδώ ο άνθρωπος χρειάζεται προσπάθεια για να κατευθύνει θετικά υπέρ του συνανθρώπου του τα κατ' εικόνα προσόντα. Έτσι φτάνει στο στόχο του που είναι η θέωση (=όχι ίσος με το Θεό, αλλά τείνω προς Αυτόν).

Με λίγα λόγια εάν δεχτούμε ότι υπάρχει ένας Θεός, αυτός των Χριστιανών, τότε με τα κατ' εικόνα προσόντα που έχουμε ήδη μπορούμε ακόμα και να κάνουμε δικό μας θεό. Επαναλαμβάνω ότι κατ' εικόνα είναι η ελεύθερη βούλησή μας και η λογική μας.
Ίσως είναι λίγο παράξενο όπως το θέτω αλλά σίγουρα έχει μία βάση.

Ελπίζω να σε βοήθησα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xmmmm

Νεοφερμένος

Η xmmmm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 38 μηνύματα.


Μία συμβουλή. Δεν υπάρχει απολύτως κανένας λόγος ανάλυσης στο συγκεκριμένο θέμα για το εάν ο Θεός είναι ένας ή 12 ή 40 ή εάν όντως υπάρχει Θεός γιατί αφενός θα βγεις εκτός θέματος αφετέρου είναι ένα θέμα που για ν' αναλυθεί θα χρειαστούν όλα τα τετράδια και οι σελίδες όλων των χαρτοβιομηχανιών της Γης !!!

Συμφωνώ κι εγώ ότι δν πρέπει να αναλύσεις το πόσοι Θεοί υπάρχουν, αν υπάρχουν κλπ. γτ όντως βγαίνεις εκτός.
(αν και κατα τη γνωμη μου,έχει διατυπώσει λάθος την ερώτηση ο καθηγητής γιατί από που και ως που παίρνουμε ως δεδομένο ότι υπάρχει Θεός και κυρίως ότι είναι ένας. Δε θέλω να θέσω αυτά τα ερωτήματα απλά νομίζω ότι με τον τρόπο που το ρωτάει είναι κάπως κατευθυνόμενη η εργασία..τώρα θα μου πεις μάθημα θρησκευτικών..χελοοοου???:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Paradise4all

Νεοφερμένος

Ο Paradise4all αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
...
Οι επιστήμονες έχουν καταρρίψει πλέον το ότι ο θεός σηκώθηκε μια μέρα, και επειδή είχε τα κέφια του άρχιζε να παίζει με τα κουβαδάκια του, και έφτιαξε τον άνθρωπο.
....

Σοβαρά μιλάς ; Εχεις μία τεκμηριωμένη επιστημονική θεωρία που να το αποδεικνύει ;
Τα "κέφια" και τα "κουβαδάκια" του Θεού είναι φτηνή αντιγραφή των στενόμυαλων με παροπίδες "επιστημόνων" που ζουν μόνο και μόνο για ν' αποδείξουν την ανυπαρξία του Θεού ! Βλ. Hackel...
Η επιστήμη, όπως και η θρησκεία, γνωρίζοντας τις αδυναμίες τους πρέπει να μη "ντύνουν" με το κύρος της θεωρίας την άγνοιά τους.
Θα μπορούσαμε να μιλάμε ατελείωτα για τα "κούφια" της επιστήμης και της θρησκείας έτσι όπως κάποιοι άνθρωποι σκοπίμως παρουσιάζουν, αλλά δεν είναι το θέμα μας αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Paradise4all:
Σοβαρά μιλάς ; Εχεις μία τεκμηριωμένη επιστημονική θεωρία που να το αποδεικνύει ;
Τα "κέφια" και τα "κουβαδάκια" του Θεού είναι φτηνή αντιγραφή των στενόμυαλων με παροπίδες "επιστημόνων" που ζουν μόνο και μόνο για ν' αποδείξουν την ανυπαρξία του Θεού ! Βλ. Hackel...
Η επιστήμη, όπως και η θρησκεία, γνωρίζοντας τις αδυναμίες τους πρέπει να μη "ντύνουν" με το κύρος της θεωρίας την άγνοιά τους.
Θα μπορούσαμε να μιλάμε ατελείωτα για τα "κούφια" της επιστήμης και της θρησκείας έτσι όπως κάποιοι άνθρωποι σκοπίμως παρουσιάζουν, αλλά δεν είναι το θέμα μας αυτό.
Μπορώ να σκεφτώ 1δις λόγους για τους οποίους να πιστεύω ότι ο Θεός δεν πήρε άμμο και έφτιαξε τον άνθρωπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angelinazv

Νεοφερμένος

Η angelinazv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας με βοηθησατε αφανταστα:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Άλλο "πιστεύω ότι δεν υπάρχει Θεός" και άλλο "έχω αποδείξει ότι δεν υπάρχει Θεός". Το δεύτερο δε νομίζω καν να είναι εφικτό. (τουλάχιστον στην παρούσα φάση)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ξαροπ:
Άλλο "πιστεύω ότι δεν υπάρχει Θεός" και άλλο "έχω αποδείξει ότι δεν υπάρχει Θεός". Το δεύτερο δε νομίζω καν να είναι εφικτό. (τουλάχιστον στην παρούσα φάση)
Και ξαναρωτάω.Ο άνθρωπος φτιάχτηκε από την άμμο που έπλασε ο Θεός;
Δεν είπα ότι έχει αποδειχτεί επιστημονικά ότι δεν υπάρχει Θεός. Είπα ότι έχει καταρριφθεί η θεωρία(εικασία πιο πολύ) για τους πρωτόπλαστους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Paradise4all

Νεοφερμένος

Ο Paradise4all αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
Και ξαναρωτάω.Ο άνθρωπος φτιάχτηκε από την άμμο που έπλασε ο Θεός;
Δεν είπα ότι έχει αποδειχτεί επιστημονικά ότι δεν υπάρχει Θεός. Είπα ότι έχει καταρριφθεί η θεωρία(εικασία πιο πολύ) για τους πρωτόπλαστους.

Μπορεί η ιστορία των Πρωτόπλαστων να είναι αλληγορία, αλλά ΔΕ μας εξηγείς πως οι επιστήμονες κατέρριψαν τη θεωρία αυτή. Ποιά ΣΟΒΑΡΗ εξήγηση δίνουν για την εμφάνιση του ανθρώπου (και της ΖΩΗΣ γενικότερα) στον πλανήτη μας ; Ποιά ΣΟΒΑΡΗ ερμηνεία δίνουν για την "εμφάνιση" του αρσενικού και του θηλυκού ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
Όποιος προσπαθήσει να ερμηνεύσει την Αγία Γραφή κυριολεκτικά έχει χάσει το παιχνίδι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Μπορώ να σκεφτώ 1δις λόγους για τους οποίους να πιστεύω ότι ο Θεός δεν πήρε άμμο και έφτιαξε τον άνθρωπο.

Πραγματικά ώρες ώρες αμφιβάλλω για το αν υπήρξαν συζητήσεις θρησκευτικού περιεχομένου 1600 απαντήσεων σε αυτό το site. Και ειλικρινά, όσο και αν υπό διαφορετικές συνθήκες δεν θα το 'λεγα, αντίστοιχες τυπολατρικές ερμηνείες θρησκευτικών βιβλίων καθώς και εξωφρενικά άστοχες ειρωνείες σαν και αυτή που παρέθεσα παραπάνω, λοιπόν, ντροπιάζουν το σύνολο των ανθρώπων που δεν πιστεύουν καθώς και τον κάθε άθεο μεμονωμένα.

Έχει πλάκα πάντως, τις περισσότερες φορές, πώς πολλοί αντιδρούν με πάθος εναντίον κάθε οργανωμένης θρησκείας χωρίς καν να μπαίνουν πρώτα στον κόπο να καταλάβουν τι πρεσβεύουν οι φιλοσοφίες τους καθώς και το τι πιστεύουν - ή και όχι - οι ίδιοι. Ναι, κοινώς τους λέω φερέφωνα γιατί τέτοια είναι, και όπως ήδη ανέφερα, προσβάλλουν μία όλο και αυξανόμενη μερίδα ανθρώπων. Ας βοηθήσουμε λοιπόν και άλλο τον κάθε είδους δημιουργιστή* να γελάσει με την ψυχή του μια και απ' ό,τι φαίνεται, ούτε οι ίδιοι αναγνωρίζουμε πλέον τι πρεσβεύουμε.

* Εξηγώ παρακάτω σε ποιους αναφέρομαι με τον όρο καθώς και γιατί χρησιμοποιώ το ''κάθε είδους''. Η θεωρία τους συμπίπτει πιθανώς με ό,τι παρέθεσα όμως ελπίζω η εξήγηση που θα δοθεί να καλύψει τυχόν παράδοξα.

Όπως έγινε και με τον χριστιανισμό. Οι επιστήμονες έχουν καταρρίψει πλέον το ότι ο θεός σηκώθηκε μια μέρα, και επειδή είχε τα κέφια του άρχιζε να παίζει με τα κουβαδάκια του, και έφτιαξε τον άνθρωπο.

Στο θέμα μας λοιπόν, τι ακριβώς κατέρριψαν οι επιστήμονες; Σοβαρολογούμε τώρα ρε παιδιά; Η επιστήμη δεν έχει αποδείξει απολύτως τίποτα σχετικό με τις εκάστοτε θρησκείες. Απολύτως τίποτα. Γιατί; Γιατί πολύ απλά, όσο και αν προχωρήσει η επιστήμη, όσο και αν εξελιχθεί συνολικά ως γνώση αλλά και μεμονωμένα στο επίπεδο των επιμέρους κλάδων της, ποτέ δε θα μπορέσει να καλύψει τα πάντα σε θεωρητικό-γνωστικό επίπεδο. Πάντα θα γεννιούνται νέες απορίες και ανεξερεύνητα κομμάτια γνώσεων. Είναι λοιπόν ανούσιο να προσπαθεί κανείς να καταρρίψει την εκάστοτε θρησκεία με όπλο την επιστήμη ακριβώς γιατί η πρώτη θα μπορεί πάντα να βρίσκει κατάλυμα στα σκοτεινά και ανεξερεύνητα κομμάτια στα οποία η δεύτερη δεν έχει ρίξει φως ακόμη.

Άκομψη και πιθανώς άστοχη τοποθέτηση σχετικής άποψης του Einstein από εμένα. Αλλά ας υποθέσουμε πως ακόμα και το παραπάνω δε γίνεται αντιληπτό. Είναι δυνατόν να ξεκινάμε με βάση το χώμα, και να πιστεύουμε πως έτσι θα καταφέρουμε να αποστομώσουμε τους υποστηρικτές της αντίθετης από τη δική μας άποψης; Αλίμονο δηλαδή! Και φυσικά όταν εγώ αναφέρομαι σε Χριστιανούς Ορθόδοξους δεν έχω στο μυαλό μου τη γιαγιά μου, η οποία κάλλιστα μπορεί να πιστεύει κατά γράμμα το συμβολισμό. Αντίθετα στο μυαλό μου έχω τον πραγματικά φιλοσοφημένο χριστιανό, ο οποίος αντιλαμβάνεται το συμβολικό χαρακτήρα της Βίβλου και γι' αυτό την ερμηνεύει αναλόγως.

Μην παρεξηγηθείτε παρακαλώ - σε όσους αναφέρομαι το λέω - αλλά έτσι είναι τα πράγματα δυστυχώς ή ευτυχώς. Αύριο μεθαύριο, αγαπητοί μου επίδοξοι άθεοι/αγνωστικοί, με αυτούς** τους υποστηρικτές θρησκειών θα συνδιαλεχθείτε. Όχι πάντα σαφώς αλλά με αυτούς, αργά ή γρήγορα, θα βρεθείτε αντιμέτωποι στα πλαίσια συζητήσεων. Αυτοί θα πρέπει να είναι άλλωστε πρώτοι στις επιδιώξεις σας, και όχι οι παππούδες στα χωριά. Ε, σας λέω ξεκάθαρα πως μπροστά σε αυτό,

Μπορώ να σκεφτώ 1δις λόγους για τους οποίους να πιστεύω ότι ο Θεός δεν πήρε άμμο και έφτιαξε τον άνθρωπο.

μην περιμένετε σοβαρή αντίδραση. Μόνο να γελάσουν θα μπορούν οι άνθρωποι, και με το δίκιο τους φυσικά.

** (= χριστιανοί που ερμηνεύουν τους συμβολισμούς, μη τυπολάτρες)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

superman

Δραστήριο μέλος

Ο superman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Εργασία:Εφοσον ο Θεός είναι ένας γιατί υπάρχουν τόσες θρησκείες;
μα πού ξερουμε πως ο Θεος ειναι ενας?καλα αυτη η εργασια θα ναι σιγουρα απο κανενα φασιστα θεολογο και δεν προσφερει ουτε καν εσωτερικο προβληματισμο!Εγω θα τον εβριζα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
μα πού ξερουμε πως ο Θεος ειναι ενας?καλα αυτη η εργασια θα ναι σιγουρα απο κανενα φασιστα θεολογο και δεν προσφερει ουτε καν εσωτερικο προβληματισμο!Εγω θα τον εβριζα

Οι περισσότερες θρησκείες που επικρατούν είναι μονοθεϊστικές.
Όταν λέει "ο Θεός είναι ένας" εννοεί τη φιλοσοφική έννοια του ζητήματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

superman

Δραστήριο μέλος

Ο superman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Οι περισσότερες θρησκείες που επικρατούν είναι μονοθεϊστικές.
Όταν λέει "ο Θεός είναι ένας" εννοεί τη φιλοσοφική έννοια του ζητήματος.
ναι ρε Χρονη αλλα ο καθενας μπορει να πιστευει οπου θελει πχ στο δωδεκαθεο.Τι νοημα εχει λοιπον αυτη η εργασια?
φιλικα παντα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
ναι ρε Χρονη αλλα ο καθενας μπορει να πιστευει οπου θελει πχ στο δωδεκαθεο.Τι νοημα εχει λοιπον αυτη η εργασια?
φιλικα παντα:)

Μέχρι στιγμής σε Γυμνάσιο και Λύκειο έχουμε εξετάσει περισσότερο το κομμάτι της Φιλοσοφίας από ότι αυτό της καθαρής προπαγανδιστικής Θρησκείας.
----------------
Η εργασία η συγκεκριμένη δε θεωρώ ότι μπορεί να επιβάλλει τίποτα σε κανέναν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

superman

Δραστήριο μέλος

Ο superman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Μέχρι στιγμής σε Γυμνάσιο και Λύκειο έχουμε εξετάσει περισσότερο το κομμάτι της Φιλοσοφίας από ότι αυτό της καθαρής προπαγανδιστικής Θρησκείας.
----------------
Η εργασία η συγκεκριμένη δε θεωρώ ότι μπορεί να επιβάλλει τίποτα σε κανέναν.
συμφωνω.την ωρα των θρησκευτικων γινονται ωραιες συζητησεις,αν και ειχαμε διαφορους που προσπαθουσαν ντε και καλα να μας επιβαλλουν τις αποψεις τους.Εκεινο που δε μπορω εγω να καταλαβω ειναι γιατι στην εργασια να λεει οτι ο Θεος ειναι μονο ενας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xmmmm

Νεοφερμένος

Η xmmmm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Αυτό αναρωτιέμαι κι εγώ...ανεξάρτητα από το τι πιστεύει ο καθένας, θα μπορούσε να είναι γενικό και να πει ο καθένας την άποψη του χωρίς να είναι κατευθυνόμενο (απλά και μόνο επειδή το μαθημα είναι τα θρησκευτικά και είμαστε στην Ελλάδα όπου είμαστε χριστιανοί.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Shadowfax: Πας καθόλου καλά; Διάβασες το θέμα πριν αρχίσεις να μου αραδιάζεις αυτές τις καλοστημένες μπούρδες;Κατάλαβες περι τίνους μιλάω;
Επειδή μάλλον όχι, θα σου εξηγήσω εγώ. Το θέμα ρωτούσε: Εφόσον ο θεος είναι ένας γιατί υπάρχουν πολλές θρησκείες. Εγώ στην προσπάθειά μου να στηρίξω ότι οι θρησκείες αλλάζουν ανάλογα με τις καταστάσεις και τα πιστεύω των ανθρώπων είπα, ότι ενώ παλιότερα οι άνθρωποι πίστευαν(ναι, πιστεύαν) ότι ο θεός έφτιαξε τον άνθρωπο από άμμο, τώρα πια οι ίδιοι οι θεολόγοι λένε ότι είναι συμβολικό. Η θρησκεία προσαρμόζεται για να ταιριάξει στα καινούρια δεδομένα, όχι ο άνθρωπος για να ταιριάξει στην θρησκεία.
Το ότι με είπες με λίγα λόγια ηλίθια και φερέφωνο, κάπου εδώ αντιστρέφεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
Shadowfax: Πας καθόλου καλά; Διάβασες το θέμα πριν αρχίσεις να μου αραδιάζεις αυτές τις καλοστημένες μπούρδες;Κατάλαβες περι τίνους μιλάω;
Επειδή μάλλον όχι, θα σου εξηγήσω εγώ. Το θέμα ρωτούσε: Εφόσον ο θεος είναι ένας γιατί υπάρχουν πολλές θρησκείες. Εγώ στην προσπάθειά μου να στηρίξω ότι οι θρησκείες αλλάζουν ανάλογα με τις καταστάσεις και τα πιστεύω των ανθρώπων είπα, ότι ενώ παλιότερα οι άνθρωποι πίστευαν(ναι, πιστεύαν) ότι ο θεός έφτιαξε τον άνθρωπο από άμμο, τώρα πια οι ίδιοι οι θεολόγοι λένε ότι είναι συμβολικό. Η θρησκεία προσαρμόζεται για να ταιριάξει στα καινούρια δεδομένα, όχι ο άνθρωπος για να ταιριάξει στην θρησκεία.
Το ότι με είπες με λίγα λόγια ηλίθια και φερέφωνο, κάπου εδώ αντιστρέφεται.

Η Θρησκεία δεν αλλάζει ποτέ.
Τα δόγματά της είναι αυτά που είναι και δε δέχονται επεξεργασία.
Π.χ.: Το τριαδικό δόγμα είναι αυτό που είναι. Ένας Θεός έχει τρεις υποστάσεις.
Ο ένας λέει ότι ο Θεός χωρίζεται σε 3 πρόσωπα.
Ο άλλος λέει ότι έχουμε 3 Θεούς.
Ο Θεολόγος λέει ότι το τριαδικό δόγμα δεν μπορεί να εξηγηθεί με μαθηματικό τρόπο και συνεχίζει στο ότι όπως οι 3 υποστάσεις του Θεού γίνονται ένα, έτσι και οι άνθρωποι με την τέλεια αγάπη μπορούν να γίνουν ένα (ενότητα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από chronis_25:
Η Θρησκεία δεν αλλάζει ποτέ.
Τα δόγματά της είναι αυτά που είναι και δε δέχονται επεξεργασία.
Π.χ.: Το τριαδικό δόγμα είναι αυτό που είναι. Ένας Θεός έχει τρεις υποστάσεις.
Ο ένας λέει ότι ο Θεός χωρίζεται σε 3 πρόσωπα.
Ο άλλος λέει ότι έχουμε 3 Θεούς.
Ο Θεολόγος λέει ότι το τριαδικό δόγμα δεν μπορεί να εξηγηθεί με μαθηματικό τρόπο και συνεχίζει στο ότι όπως οι 3 υποστάσεις του Θεού γίνονται ένα, έτσι και οι άνθρωποι με την τέλεια αγάπη μπορούν να γίνουν ένα (ενότητα).
Ας αφήσουμε λίγο έξω τις προσκολλήσεις. Απαντήστε μου απλά σε κάτι. Παλιότερα οι άνθρωποι πίστευαν ότι ο θεός έφτιαξε τον κόσμο σε 7 μέρες, ότι η γυναίκα πλάστηκε από το πλευρό του Αδάμ, ο οποίος ήταν από άμμο ναι ή όχι; Τώρα πια, ακόμη και στα βιβλία των θρησκευτικών, διαψεύδει όλα τα παραπάνω.
Αυτή την στιγμή, όπως παρανόησε ο σάντοουφαξ, δεν προσπαθώ να κατηγορήσω τον χριστιανισμό, ούτε να πω "δεν υπάρχει θεός". Λέω ότι οι θρησκείες αλλάζουν και προσαρμόζονται. Τα δόγματα τα συγκεκριμένα, όπως αυτό του τριαδικού θεού που προανέφερες φυσικά και μένουν ανέγγιχτα στο χρόνο (προς το παρόν τουλάχιστον).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top