Βιοχημείας και Βιοτεχνολογίας Λάρισας

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Χρηστο ειλικρινα ευχαριστω πολυ για τις χρησιμες πληροφοριες! :) :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

χρήστος25491

Νεοφερμένος

Ο χρήστος25491 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
τπτ ρε συ ελπιζω να σε κατατοπησα οσο μπορουσα...
οτι αλλη απορεια εχεις ρωτα καλυτερα να τα μαθαινεις εκ των εσω παρα να σε αποηγευει ο καθε ασχετος...
οσο για το θεμα σπιτι μν ανησυχεις καθολου...η συνοικια του αγ κων/νου που ειναι η σχολη εχει γινει κανονικο εργοταξιο..χτιζονται παντου ολοκαινουριες πολυκατοικιες.. υπερκαλυπτουν τις αναγκες κ ετσι οι τιμες εχουν πεσει παρα πολυ! ενα ολοκαινουριο δυαρι τεραστιο 250 ευρω!!!!, μια μεγαλη γκαρσονιερα 150-200 καμια σχεση με τα κοτετσια που εχουν στου ζωγραφου,θεσ/νικη,πατρα που κανουν 300-400 ευρω!...
-----------------------------------------
*απογοητευει ηθελα να γραψω (το πληκτρολογια μου μεσα!!!!) χεχε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

charis

Νεοφερμένος

Ο charis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Είμαι τεταρτοετής φοιτητής στην σχόλη και θα ήθελα και εγώ να σε καλοσωρίσω στο ΤΒΒ. Να ξέρεις ότι το το τμήμα ιδρύθηκε πρόσφατα επόμενως έχει ακόμα ορισμένα προβλήματα. Η αλήθεια είναι ότι το κτήριο δεν είναι άριστο αλλά εξυπηρετεί τις ανάγκες τις σχολής. Πρόσφατα νοικιάστηκε επιπλέον χώρος κοντά στην σχολή για την βελτίωση της κατάστασης. Οι περισσότεροι καθηγητές είναι εντάξει αλλά υπερβολικά απαιτητικοί, σε τέτοιο βαθμό που κάποια στιγμή θα τους μισήσης. Επίσης η σχολή μας χορηγεί βιβλία,τα οποία στο βιολογικό της αθήνας που γνωρίζω οι φοιτητές αγοράζουν μόνοι τους για να περάσουν το μάθημα επειδή το βιβλίο του καθηγητή είναι ανεπαρκές.
Το θέμα των επαγγελματικών δικαιωμάτων έχει πάρει και αύτο το δρόμο του αλλά πιστεύω ότι είναι γενικά υπερεκτημημένο. Όσοι αξίζουν πιστεύω ότι ήδη τα καταφέρνουν και χωρίς τον νόμο.
Η λάρισα απο θέμα διασκέδασης δεν πέζεται( εκτός αν διασκεδάζεις στην όπερα)
Τέλος θα ήθελα να πω ότι στεναχωρήθηκα με ένα προηγουμένο μήνυμα. Δεν πιστεύω ότι είναι σωστό να απαξιώνουμε ότιδηποτε χωρίς να λέμε το γιατί. Είναι λογικό σε μια άσχημη στιγμή π.χ όταν κόβεσαι σε ένα μάθημα , να τα βάζεις με τους καθηγητές και την σχολή αλλά δεν φταίνε πάντα μόνο οι άλλοι.
Αυτά απο μένα, ελπίζω να βοήθησα..με το καλό να έρθεις λοιπόν στην σχολή..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alex_Bell

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Συναδελφοι(!!!) χαιρετω...
Και γω φετος περασα στο τμημα αλλα να σας πω την αληθεια απογοητευτηκα απ την εικονα του κτηριου..μακαρι το εσωτερικο να λεει περισσοτερο..Το προβλημα μου ειναι οτι ενω λατρευω την βιολογια,και με τραβαει αρκετα η ιατρικη..δεν μπορω καθολου την χημεια,με ορισμενες εξαιρεσεις(οργανικη κ.α.)..Η μονη "χημεια" που μ αρεσει ειναι αυτη που σχετιζεται με τον οργανισμο αμεσα Η με την βιολογια!!Συναδελφοι μεγαλυτερων ετων αυτο πιστευετε θα ειναι προβλημα??Επειδη απ οσο ειδα στο προγραμμα σπουδων παιζει πολυ χημεια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lady_Of_Carnage

Νεοφερμένος

Η Ελένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λιτόχωρο (Πιερία). Έχει γράψει 78 μηνύματα.
κι εγω εχω λιγο προβλημα με την ανοργανη χημεια...η οργανικη με συναρπαζει...δηλαδη θα ειμαστε συναδερφοι!! χαχα ωραια...μαζευομαστε σιγα σιγα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Λοιπον, εγω πηγα Λαρισα για να γραφτω και ξαναγυρισα Αθηνα!
Το κτηριο πραγματικα ΑΘΛΙΟ! Απογοητευτηκα οσο δεν παει... Και ειδα και κατι αποτελεσματα απο την εξεταστικη και απ' οτι καταλαβα... πεφτει ΠΟΛΥ τσεκουρι! :p

Ελπιζω η επομενη φορα που θα ξαναπαω εκει να ειναι για να ξεγραφτω! :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lady_Of_Carnage

Νεοφερμένος

Η Ελένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λιτόχωρο (Πιερία). Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Αν ειναι να χαρακτηριζουμε μια σχολη απο το κτιριο και μονο.....αστο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

demerlad

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 365 μηνύματα.
Εμεις που δεν εχουμε καν κτηριο για τη σχολη τι να πουμε ? Θα τρεχουμε καθε μερα απο το Χημικο στην Ιατρικη και απο εκει στις γραμματειες :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alex_Bell

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Εμμ δε γούσταρες demerlad να ρθεις βιοχημεία φάτα τωρα;)..πλακίτσα!Κοίτα για τη σχολή σου να πω την αλήθεια και χωρίς να θέλω να σε ξενερώσω άκουσα παρα πολλά αρνητικά σχόλια(επείδη την είχα μεσ'τις επιλογές μου)και από βιολόγους και γενικά ανθρωπους που είναι μεσ' τα πράγματα..κύριως οτί επιχειρεί να λειτουργήσει στα πρότυπα του πολυτεχνείου(5ετές πρόγραμμα σπουδων,ανύπαρκτα εργασιακά δικαιώματα) χωρις όμως να έχει οργανωθεί ανάλογα..φαντάζομαι όμως ότι εσύ θα το χεις κοιτάξει και λίγο παραπάνω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Αν ειναι να χαρακτηριζουμε μια σχολη απο το κτιριο και μονο.....αστο..
Δεν την χαρακτηριζω μονο απο το κτηριο! Αλλα οπως και να 'χει σου δημιουργει μια πρωτη εντυπωση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lady_Of_Carnage

Νεοφερμένος

Η Ελένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λιτόχωρο (Πιερία). Έχει γράψει 78 μηνύματα.
εχει 2 κτιρια η σχολη βασικα....ναι η πρωτη εντυπωση δεν ειναι κ η καλυτερη!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Στην αρχη πηγα σε ενα κτηριο πιο καινουργιο και πιο μικρο, καθως εκει νομιζα οτι γινοντουσαν οι εγγραφες! Ομως ηταν κλειστο και τελικα πηγα στο παλιο... Και στο προγραμμα κατω απο μερικα μαθηματα γραφει "νεο κτηριο"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

demerlad

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 365 μηνύματα.
Εμμ δε γούσταρες demerlad να ρθεις βιοχημεία φάτα τωρα;)..πλακίτσα!Κοίτα για τη σχολή σου να πω την αλήθεια και χωρίς να θέλω να σε ξενερώσω άκουσα παρα πολλά αρνητικά σχόλια(επείδη την είχα μεσ'τις επιλογές μου)και από βιολόγους και γενικά ανθρωπους που είναι μεσ' τα πράγματα..κύριως οτί επιχειρεί να λειτουργήσει στα πρότυπα του πολυτεχνείου(5ετές πρόγραμμα σπουδων,ανύπαρκτα εργασιακά δικαιώματα) χωρις όμως να έχει οργανωθεί ανάλογα..φαντάζομαι όμως ότι εσύ θα το χεις κοιτάξει και λίγο παραπάνω...

Βασικα εχω δικα μου ατομα μεσα στη σχολη ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

χρήστος25491

Νεοφερμένος

Ο χρήστος25491 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
θα συμφωνησω με την lady of carnage στο θεμα του κτηριου.... κ εγω επαθα την πλακα μ οταν το πρωτοειδα....κ ακομα με ενοχλει αυτο το θεμα..αλλα στα 3 χρονια π ειμαι φοιτητης εχω δει πολυ χειροτερες σχολες ... στο τει της αθηνας εχουν σπασμενα τζαμια κ χαλασμενα καλοριφερ...τουλαχ εσωτερικα εμεις ειμαστε μια χαρα...στο θεμα υποδομες η ελλαδα εχει τα μαυρα της τα χαλια..
υπομονονη το νεο κτηριο ειναι στα σκαρια...
αν θελετε μια συμβουλη απο εναν μεγαλυτερο θα σας ελεγα οτι απο την στιγμη που αποφασισατε να ερθετε εδω,υποστηριξτε την επιλογη σας κ δειτε τα πραγματα πιο αισιοδοξα...ο καλος φοιτητης δεν χανεται...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Η σχολη αυτη δεν ηταν επιλογη μου απο την αρχη, αν αναφερεσαι σε εμενα Χρηστο. Απλα εβγαλα ΠΟΛΥ λιγοτερα μορια απο αυτα που ηθελα και την δηλωσα απλα για να ειμαι γραμμενος σε μια σχολη και να παρω αναβολη στρατευσης. Και επισης για να εχω διαθεσιμη μια σχολη σε περιπτωση που δεν γραψω καλα ουτε του χρονου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

izal aopodi

Νεοφερμένος

Η izal aopodi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Εμμ δε γούσταρες demerlad να ρθεις βιοχημεία φάτα τωρα;)..πλακίτσα!Κοίτα για τη σχολή σου να πω την αλήθεια και χωρίς να θέλω να σε ξενερώσω άκουσα παρα πολλά αρνητικά σχόλια(επείδη την είχα μεσ'τις επιλογές μου)και από βιολόγους και γενικά ανθρωπους που είναι μεσ' τα πράγματα..κύριως οτί επιχειρεί να λειτουργήσει στα πρότυπα του πολυτεχνείου(5ετές πρόγραμμα σπουδων,ανύπαρκτα εργασιακά δικαιώματα) χωρις όμως να έχει οργανωθεί ανάλογα..φαντάζομαι όμως ότι εσύ θα το χεις κοιτάξει και λίγο παραπάνω...
-----------------------------------------
H Βιολογικών Βιοτεχνικών εφαρμογών Ιωαννίνων ίσως κάποια μέρα βρει τον "δρόμο" της, προς το παρόν "ψάχνεται" . Πάντως επειδή είμαι μεγάλη ένα θα σας πω. Σίγουρα οι παλιές δοκιμασμένες σχολές έχουν ένα (κίβδηλο...) κύρος και εμβέλεια. Οι νέες σχολές θέλουν τον χ΄ρονο τους για να κερδίσουν την εμπιστοσύνη των νεών φοιτητών και να γίνουν αναγνωρίσιμες. Επίσης λάβετε υπόψιν ότι σε λίγα χρόνια επειδή η επιστήμη και η έρευνα τρέχει με χίλια και η Βιοχημεία και η Βιοτεχνολογία θα είναι "πρώτο τραπέζι στην πίστα" της επαγγελματικής αποκατάστασης.
Εξίσου σοβαρό είναι να κάνετε αυτό που πραγματικά επιθυμείτε. Αν δεν αγαπάτε αυτό που πάτε να σπουδάσετε έχετε την αποτυχία στο τσεπάκι. Για λόγους ειλικρίνειας πάντως πρέπει να πούμε ότι η Βιοχημεί είναι πιο δομημένη σχολή με πιο συγκεκριμένο αντικείμενο σε αντίθεση με την Βιοτεχνολογία που έχει πιο "θολό" τοπίο. Και φυσικά αυτή η 5ετία "σκοτώνει"...

Ίζα Λαοπόδη
Δημοσιογράφος-Βόλος:'(
-----------------------------------------
Δεν την χαρακτηριζω μονο απο το κτηριο! Αλλα οπως και να 'χει σου δημιουργει μια πρωτη εντυπωση!
----------------------------------------------------------
Ξαναπήγαμε στην σχολή. Η δέυτερη ματιά ήταν καλύτερη. ΄Διαπίστωσα καλή οργάνωση και εγώ προσωπικά θεωρώ πολύ καλό ότι οι καθηγητές είναι αυστηροί και απαιτητητικοί. Επιστήμονες θα βγούνε από εκεί μέσα, όχι αεριτζήδες. έχει τα ζόρια της η σχολή και το αντικείμενό της. Επικοινώνησα με αντίστοιχους επιστήμονες από Πανεπιστήμιο της Αμερικής και της Αγγλίας και μου είπαν ότι η επιστήμη αυτή έχει μέλλον. άλλωστε τα μεταπτυχιακά της μπορούν να οδηγήσουν σε άλλες ΄κατευθύνσεις με αρκετή ευκολία όσον αφορά τις επιλογές.:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

izal aopodi

Νεοφερμένος

Η izal aopodi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Η σχολη αυτη δεν ηταν επιλογη μου απο την αρχη, αν αναφερεσαι σε εμενα Χρηστο. Απλα εβγαλα ΠΟΛΥ λιγοτερα μορια απο αυτα που ηθελα και την δηλωσα απλα για να ειμαι γραμμενος σε μια σχολη και να παρω αναβολη στρατευσης. Και επισης για να εχω διαθεσιμη μια σχολη σε περιπτωση που δεν γραψω καλα ουτε του χρονου...
---------
:nono:Xρήστο, πίστεψέ με -αν αυτό μπορεί να σε βοηθήσει βέβαια- έχεις μπει σε μια σχολή του ΜΕΛΛΟΝΤΟΣ. Οι βιοχημικοί με ένα καλό μεταπτυχιακό σε λίγο θα είναι ανάρπαστοι σε μια κοινωνία όπου η έρευνα και οι νέες ανακαλύψεις σε υγεία-τεχνολογία θα είναι τόσο απαραίτητες (και σε μεγάλες δόσεις) όσο το νερό στο χορτάρι. Δες την σλλιώς και πήγαινε να προλάβεις τον χρόνο και να σπουδάσεις κάτι για το οποίο δεν θα μετανιώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dolly

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Και εγω σ'αυτο το τμημα περασα... :D
μπες και στη σελιδα bio.uth.gr
γεια σου lady of carnage....θα ηθελα αν σου ειναι ευκολο να μου δωσεις καποιες πληροφοριες για τη σχολη οπως την εχεις δει εσυ το καιρο που εισαι στο πανεπιστημιο δηλαδη απο αποψη οργανωσης υποστηριξης των φοιτητων απο την ιδια τη σχολη τισ υποδομες που διαθετει ή που βρισκονται σε αναπτυξη...ενδιαφερομαι για τη σχολη τωρα ειδικα που περιμενω να δωσω το μηχανογραφικο μου αν και ως πρωτη επιλογη ειχα την ιατρικη που δυστυχως δεν τη πιανω φετος...με ενδιαφερουν ομως πολυ τα μαθηματα που εχει το προγραμμα σπουδων της σχολης και σκεφτομαι να την δηλωσω..σε ευχαριστω εκ των προτερων και ελπιζω να τα πουμε συντομα...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

monroe201120

Νεοφερμένος

Ο monroe201120 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
γεια σασ εδωσα φετοσ πανελληνιες κ ενδιαφερομαι για τ συγκεκριμενο τμημα...ειναι σιγουρο οτι εχεισ δικαιωμα διδασκαλιας αφου αποφοιτησεισ???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dolly

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
γεια monroe201120 προσφατα ειχα συζητηση γι αυτο το θεμα και μετα απο ενεργειες τησ ΠΕΒ (ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΕΝΩΣΗ ΒΙΟΕΠΙΣΤΗΜΩΝ) βγηκε φεκ και τα επαγγελματικα δικαιωματα κατοχυρωθηκαν...μπες αν ειναι και στην ιστιοσελιδα της πεβ και δες το κ εσυ https://www.pev.gr/
ωστοσο αν μαθεις τιποτα παραπανω για τη σχολη πες τιποτα και σε μενα γτ θα τη δηλωσω κ θελω να δω τι παιζει μεσα στη σχολη αν εχει εστια να μεινεις κτλ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top