Βιοχημείας και Βιοτεχνολογίας Λάρισας

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Αυτη ειναι η σχολη στην οποια περασα φετος. Θα ηθελα οσοι γνωριζετε να μου δωσετε πληροφοριες γι' αυτο το τμημα.

Με ενδιαφερει κυριως να μαθω για τα επαγγελματικα δικαιωματα των αποφοιτων του τμηματος. Μπηκα σε διαφορα sites (μεταξυ αυτων και στο site της σχολης) και δεν βρηκα επαρκεις πληροφοριες γι' αυτο το θεμα. Για τα μαθηματα κλπ εχω πληροφορηθει.

Σας ευχαριστω εκ των προτερων! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aliki_s

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η aliki_s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 234 μηνύματα.
Καταρχάς συγχαρητήρια και καλές σπουδές!!!

Παραθέτω αυτό που γράφει ο οδηγός σπουδών που έδωσαν στο φροντιστήριο μου
(Φροντιστήριο Πυθαγόρας-Ρόδος)


Σκοπός
Σκοπός του τμήματος αυτού είναι να καλύψει ένα γνωστικό αντικείμενο αιχμής καθώς είναι το πρώτο τμήμα Βιοχημείας-Βιοτεχνολογίας στην Ελλάδα και να εφοδιάσει την ελληνική αγορά με εξειδικευμένο επιστημονικό προσωπικό, αποτρέποντας την οικονομικά ασύμφορη εισαγωγή ξένου προσωπικού και συμβάλλοντας στην μακροπρόθεσμη ανάπτυξη ενός ραγδαίως εξελισσόμενου πεδίου που ανταποκρίνεται στις σύγχρονες ανάγκες της κοινωνίας και οικονομίας. Στο τμήμα υπάρχει πρόσβαση και από το 4ο επιστημονικό πεδίο.

Διάρκεια φοίτησης
8 εξάμηνα

Επαγγελματικές δυνατότητες αποφοίτων
Σε εργαστήρια πανεπιστημιακών και νοσηλευτικών ιδρυμάτων και σε ερευνητικά κέντρα. Σε βιομηχανίες - βιοτεχνίες τροφίμων, παραγωγής και εμπορίας φαρμάκων και σε σχετικά ερευνητικά προγράμματα. Ως βιοχημικοί σε δημοσίους ή ιδιωτικούς φορείς, σε ερευνητικά ή διαγνωστικά εργαστήρι, φαρμακευτικές εταιρίες, οργανισμούς ή εκπαιδευτικά ιδρύματα. Ως βιοτεχνολόγοι σε βιοτεχνολογικές βιοτεχνίες/βιομηχανίες. Σε νοσοκομεία. Καθηγητές βιολογίας στη δημόσια και ιδιωτική εκπαίδευση . Το τμήμα βρίσκεται στο Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας (Λάρισα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Αρχικα σ' ευχαριστω πολυ για τις ευχες σου και για τις πληροφοριες!
Καθηγητές βιολογίας στη δημόσια και ιδιωτική εκπαίδευση
Αυτο ομολογω πως δεν το ηξερα. Ελπιζω να ειναι σιγουρο. Τα υπολοιπα τα εχω διαβασει και αλλου... Αυτο που λεει "ως βιοχημικοι" και "ως βιοτεχνολογοι" σημαινει οτι επιλεγεις κλαδο μεσα στη σχολη σε καποιο εξαμηνο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aliki_s

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η aliki_s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 234 μηνύματα.
Για να είμαι ειλικρινής, δεν γνωρίζω περισσότερα....
Απλώς σου παρέθεσα το σχετικό απόσπασμα...
Αν υπάρχει η επιλογή κατεύθυνσης λογικά στο site της σχολής θ αναφέρεται..

Δεν ξέρω αν έχεις κοιτάξει και εδώ: https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=40465
Είναι αρκετά κατατοπιστικό το link
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Εχω κοιταξει, πανω κατω τα ιδια λεει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

01011001

Δραστήριο μέλος

Ο Elric αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 408 μηνύματα.
[FONT=verdana, sans-serif]Κουρέτας Δημήτρης[/FONT]
[FONT=verdana, sans-serif]Καθηγητής, Τμήμα Βιοχημείας και Βιοτεχνολογίας, Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας

Το μόνο που ξέρω για αυτή τη σχολή είναι ότι έχει αυτό τον πολύ καλό καθηγητή(και άνθρωπο).
[/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lady_Of_Carnage

Νεοφερμένος

Η Ελένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λιτόχωρο (Πιερία). Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Και εγω σ'αυτο το τμημα περασα... :D
μπες και στη σελιδα bio.uth.gr
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stargirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νάνσυ:p αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Αυτη ειναι η σχολη στην οποια περασα φετος. Θα ηθελα οσοι γνωριζετε να μου δωσετε πληροφοριες γι' αυτο το τμημα.

Με ενδιαφερει κυριως να μαθω για τα επαγγελματικα δικαιωματα των αποφοιτων του τμηματος. Μπηκα σε διαφορα sites (μεταξυ αυτων και στο site της σχολης) και δεν βρηκα επαρκεις πληροφοριες γι' αυτο το θεμα. Για τα μαθηματα κλπ εχω πληροφορηθει.

Σας ευχαριστω εκ των προτερων! :)
Εγώ δεν ήξερα καν ότι έχουμε τέτοια σχολή!!!:lol::lol::lol::lol:
Οπότε μάλλον δεν μπορώ να σου πω...λυπάμαι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Απο θεμα επαγγελματικης αποκαταστασεις μην αγχωνεσαι...εχει καλη αποκατασταση...ολοι λενε πολυ καλα λογια για την σχολη..το καλο ειναι πως συνδιαζει πολλα..Σου ευχομαι καλες σπουδες αν τελικα αποφασισεις να την ακολουθησεις..αν οχι καλη επιτυχια με τις πανελληνιες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lady_Of_Carnage

Νεοφερμένος

Η Ελένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λιτόχωρο (Πιερία). Έχει γράψει 78 μηνύματα.
εσυ razorblade εκει περασες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

izal aopodi

Νεοφερμένος

Η izal aopodi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Φίλε μου,

Η Βιοχημεία-Βιοτεχνολογία είναι το μέλλον των επιστημών ιατρικής! Φυσικά θα ήταν καλύτερα αν από την αρχή είχες προ-αποφασισμένη στόχευση για την σχολή αυτή, ωστόσο δεν ξέρω τι ακριβώς ήθελες από το ξεκίνημα αυτής της περιπέτειας, άδικης και παράλογης που λέγεται "εξετάσεις", αλλά αν σου αρέσει η έρευνα, η Χημεία, η ιατρική είσαι τυχερός! Είσαι στην σχολή που πρέπει! άλλη "όμορη" σχολή, θεωρείται η Μοριακή Βιολογία Αλεξανδρούπολης και κάπως από "σπόντα" η Βιολογικών-Βιοτεχνολογικών εφαρμογών Ιωαννίνων. Εγώ είμαι δημοσιογράφος από ιατρική οικογένεια, αλλά έχω την κόρη μου που πέρασε σε αυτή τη σχολή. Κουράγιο. Όταν συναντηθείτε όλοι στο ΑΘΛΙΟ (το μόνο άσχημο...) κτίριο της σχολής σας, θα προσαρμοστείτε σιγά-σιγά και θα βρείτε την άκρη...
από Βόλο...
Καλή πρόοδο:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lady_Of_Carnage

Νεοφερμένος

Η Ελένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λιτόχωρο (Πιερία). Έχει γράψει 78 μηνύματα.
πω πω ναι...το κτιριο της σχολης ειναι πραγματικα απαισιο...ξερει κανεις αν θα μεταφερθει το τμημα σε αλλο κτιριο;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

guess

Δραστήριο μέλος

Η guess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 478 μηνύματα.
τετοια σχολη εχει και στην αλεξανδρουπολη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Λοιπον... μολις πηρα τηλεφωνο στη γραμματεια της σχολης. Οι εγγραφες ειναι απο 16 εως 30 Σεπτεμβριου (χωρις αλφαβητικους περιορισμους και τετοια) απο τις 10:00 εως τις 13:00. Τα δικαιολογητικα που απαιτουνται ειναι:

1) Επικυρωμενα φωτοαντιγραφα βεβαιωσης προσβασης και απολυτηριου
2) Ταυτοτητα και φωτοτυπια της
3) 6 φωτογραφιες
4) Ακτινολογικες, παθολογικες και δερματολογικες εξετασεις απο ΔΗΜΟΣΙΟ νοσοκομειο της χωρας
5) Υπευθυνη δηλωση του νομου 1599 (νομιζω) που να λεει οτι δεν ειμαστε εγγεγραμενοι σε αλλο τμημα η σχολη της χωρας.

Ρωτησα το που επικυρωνουμε τη βεβαιωση και το απολυτηριο και μου ειπε να ρωτησω στο σχολειο γι' αυτο.

Τελος μια ερωτηση: την υπευθυνη δηλωση που ακριβως θα την βρω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

izal aopodi

Νεοφερμένος

Η izal aopodi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Πως θα κάνεις τις εξετάσεις; Με ραντεβού; Την βάψαμε μάλλον. Αργούν πολύ! Υπάρχει κάποια διαδικασία; Γιατί για να κλείσεις ραντεβού δερματολόγο-παθολόγο-ακτινολόγο σε πάνε μακριά...
Ξέρεις κάτι πάνω σε αυτό το θέμα;
Μια καλή λύση είναι τα...πλαστά, αλλά άντε τώρα!!!

Ιζα
-----------------------------------------
Την βρίσκεις παντού. Σε περίπτερα, δημόσιες υπηρεσίες και πιο καλά στο σχολείο σου Χρήστο!

Εμείς μένουμε Βόλο, αλλά η καταγωγή είναι από Αθήνα (Καλλιθέα)
εσύ που μένεις;
Ιζα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isaak

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ισαάκ Παπαδόπουλος - Isaak Papadopoulos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Δυτικής Μακεδονίας (Φλώρινα) και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 359 μηνύματα.
Συγγνώμη αν σε στενοχωρήσω αλλά μια και είμαι απο τη Λάρισα γνωρίζω πολλά. Δυο φίλες της αδερφής μου σπουδάζουν στη σχολή και σκέφτονται τι μεταπτυχιακό να κάνουν ώστε να αρχίσουν να έχουν ελπίδες να βρούν δουλειά. Οσο σκληρο και να ακούγεται έτσι μου είπαν τα κορίτσια.
Θα έπρεπε πρώτα να ψάξεις για τη σχολή καιμετά να την δηλώσεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lady_Of_Carnage

Νεοφερμένος

Η Ελένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λιτόχωρο (Πιερία). Έχει γράψει 78 μηνύματα.
σιγουρα ειναι δυσκολο σε τετοιες σχολες να βρεις κατι στην ελλαδα γιατι ειμαστε ακομη πολυ πισω...το μεταπτυχιακο ειναι απαραιτητο...ομως εχω μιλησει με ατομα κ απο τη σχολη που εχουν τελειωσει και τωρα δουλευουν σε ερευνητικα κεντρα, και στο δημοσιο ως βιολογοι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

χρήστος25491

Νεοφερμένος

Ο χρήστος25491 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
ειμαί τριτοετής φοιτητής στο βιοχημικο αυτη κ ειδα τυχαία την αναρτηση σου.
Οσον αφορά τα εππαγγελματικά η κατάσταση δεν είναι τόσο τραγική όσο θέλει να παρουσιάζει ο παραπάνω... το εχω ψάξει αρκετά κ πιστεύω οτι σ αυτο τον τόμεα η σχολή υπερεχει απ όλα τα βιολογικά αφου εχουμε κ το δικαίωμα να γίνουμε καθηγητές και την δυνατοτητα να δουλεψουμε στο δημόσιο σε εργαστηρια νοσοκομειων (οι βιολογοι πρέπει να κανουν μεταπτυχιακές σπουδες για βιοχημικά εργαστήρια του ΕΣΥ)
υπαρχει ζήτηση κυριως στα νοσοκομεια της επαρχειας που τωρα επανδρώνονται με εξειδικευμενο προσωπικο...
Το κτηριο ειναι οντως χαλια εξωτερικα αλλα εντος τα εργαστηρια ειναι πολυ καλα εξοπλισμενα κ ενημερωμενα, και γινονται κινησεις για να μετεγγατασταθουμε...πιστευω πως το δικο σ ετος θα προλαβει να εγκατασταθει στο καινουριο κτηριο π τωρα γινεται η μελετη ( ειναι παντως λογικο να μν εχουμε ετοιμο κτηριο γιατι ειμαστε καινουρια σχολη, το βιολογικο της κρητης για 17 χρονια ηταν σε προκατ..η μοριακη της αλεξπολης το ιδιο...χρειαζεται να περασουν καποια χρονια..
)
το μονο ισως π μπορει να σε προβληματισει ειναι η δυσκολια της σχολης γιατι οι καθηγητες στοχευουν στο να βγαλουν πιο καταρτησμενους πτυχιουχους απ οτι τα υπολοιπα βιολογικα..οποτε σε περιμενει πολυ διαβ κ ακομα πιο πολλα εργαστηρια...
η λαρισα ειναι πολυ ωραια πολη κ ειμαι σιγουρος οτι θα σ αρεσει...
καλη αρχη...και κουραγιο σε περιμενει πολυ διαβασμα συναδελφε!!!!!!
(συγνωμη για το μεγεθος του μηνυματος... αν θες μπες στ γκρουπ της σχολης στο facebook εχει αναρτηθει ενα πολυ κατατοπιστικο μηνυμα για τα επαγγελματικα... ):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lady_Of_Carnage

Νεοφερμένος

Η Ελένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λιτόχωρο (Πιερία). Έχει γράψει 78 μηνύματα.
αχ χρηστο πολυ καλες οι πληροφοριες σου!!! ευχαριστουμε :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

χρήστος25491

Νεοφερμένος

Ο χρήστος25491 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
κ κατι ακομα π ξεχασα να γραψω πριν.. τον τελευταιο καιρο ακουσα οτι εχει μπει στην τελικη ευθεια να μας δωθει το δικαιωμα να ανοιγουμε βιοχημικα ιδιωτικα εργαστηρια (αν σε ενδιαφερει..) πραγμα πολυ σημαντικο γιατι μεχρι κ οι βιολογοι δεν εχουν καταφερει τοσα χρονια να ανοιγουν μικροβιολογικα (αδικως βεβαια) ,το προγραμα της σχολης μας τροποποιηται ολη την ωρα για βελτιωθει.. μεχρι κ να περνουμε αιμα μαθαινουμε στο εργαστηριο κλινικης βιοχημειας κατι που μονο σε γιατρους,νοσηλευτες κ εμας επιτρεπεται..
μην μασας λοιπον αν σ αρεσει η βιολογια-χημεια παλεψε το κ κανεις δεν χανεται!!!!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top