Βιολογία Vs Ιατρική

Σοφιστής

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 779 μηνύματα.
Μου αρέσει πολύ η Ιατρική ιδιαίτερα το πρόγραμμα από τα πρώτα εξάμηνα ( π.χ Βιοχημεία και Ψυχολογία τέλεια..)
Θα δηλώσω και Βιολογικό αλλά νομίζω πως έχω περάσει σε κάποια ιατρική σχολή.
Στο βιολογικό ιδιαίτερα ελκυστικοί για μένα τουλάχιστον είναι οι τομείς Μοριακής Βιολ, Γενετικής, Βιοχημείας και Βιοφυσικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katia<3

Νεοφερμένος

Η katia<3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Τελικά οι περισσότεροι διαλέγουν αυτό που είναι πιο σίγουρο , με λεφτά και κύρος...Και η Βιολογία δεν ανήκει σε αυτήν την κατηγορία.Αυτή η απόφαση νομίζω ότι με ξεπερνά, να δώ ακόμα και αν βγούν τα αποτελέσματα αν θα βρώ μια άκρη...:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christosxanthi

Δραστήριο μέλος

Ο christosxanthi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
εγω τους συμβουλευυω ολους να αποφυγουν την ιατρικη! εντελως κορεσμενο επαγγελμα και με μικρες προοπτικες.. για να βγαλεις λεφτα εχεις χασει τουλαχιστον 10 χρονια! τωρα το βιολογικο ειναι κατ' εμε πιο ενδιαφερον εγω αυτο θα εβαζα οπως και εκανα στο μηχανογραφικο μου
Κοίτα, έχεις το δικάιωμα (εννοείται) να κάνεις ότι θες στην ζωή σου όπως ο καθένας, αλλά η Ιατρική δεν είναι και κάτι κακό... Αντίθετα, υπάρχουν πολλά παραδείγματα γιατρών όπως και βιολόγων που θησαυρίζουν ,αλλά και που πεινάνε.. Που θέλω να καταλήξω.. Πρόκειται για 2 επιστήμες με προοπτικές, όπου κάποιος με κλίση και μεγάλη προσπάθεια μπορεί να επιτύχει. Καμιά σχολή δεν είναι πανάκεια, ούτε αρνητική.. Π.χ. εγώ μπορεί να πλουτίσω σαν γιατρός,ενώ σαν βιολόγος να ήμουν φτωχός και εσύ το αντίστροφο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

'Ιρις

Νεοφερμένος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Για τη σχολή του Βιολογικού έχω αναφερθεί και πιο πριν. Είναι δύσκολη, πολύ απαιτητική, όμως έχει πολύ ενδιαφέρον, για μένα. Για την Ιατρική, η σχολή δεν είναι και τόσο δα δύσκολη, ειδικά στην Αθήνα που έχω και φίλους, για επαρχία δεν ξέρω. 6,5 μέσο όρο αποφοίτησης έχουν κι οι δύο στην Αθήνα. Αν θες πραγματικά να γίνεις καλός σε αυτό που κάνεις, χρειάζεται πάντα πολλή δουλειά, αλλιώς αν θες να ξεκουράζεσαι κάπου, θα είσαι πάντα ο τεμπέλης.
Τώρα, συμβουλή μου για όσους σκέφτονται να διαλέξουν σχολή: Να σας αρέσει!!! Έχουμε γεμίσει γιατρούς που δεν ξέρουν πού παν τα τέσσερα! Έλεος... Πηγαίνεις σε 4 γιατρούς κι όλοι άλλη διάγνωση, όλοι αδιάφοροι, μπήκαν στην ιατρική για τα λεφτά και το κύρος. Εμ, δε βγαίνει έτσι το κύρος. Όπου και όποιος κι αν είσαι πρέπει να παλέψεις για το κύρος σου. Και όσον αφορά τις επαγγελματικές προοπτικές, ένα πολύ ωραίο παράδειγμα είναι οι Δάσκαλοι, 4 χρόνια πριν που έδινα, με έπρηζαν να πάω δασκάλα... αμέσως αποκατάσταση... τι να το κάνεις το λούκι... Τώρα καταλαβαίνετε, πώς απλά αυτό που θα είχα κάνει, είναι να πάω εκεί που δε μου αρέσει και να μην έχω δουλειά. Τώρα, έχω δεν έχω δουλειά, ξέρω ότι έχω κάνει ήδη κάτι που μου αρέσει!
Και επιμένω, ό, τι και να διαλέξετε, να σας αρέσει! Το 1/3 της ζωής σας θα το περνάτε εκεί, μην το κάνετε αγκαρία για να μπορείτε να περνάτε τον ελεύθερο χρόνο σας με ένα τέλειο κινητό, μια τέλεια τηλεόραση κι ένα πανάκριβο αμάξι.
ΚΑΙ ΟΙ ΚΑΛΟΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΔΕΝ ΧΑΝΟΝΤΑΙ! ΚΑΙ ΚΑΛΟΣ ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katia<3

Νεοφερμένος

Η katia<3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Τελικά περνάω άνετα Ιατρική Αθήνας...Πήγα σήμερα και επισκέφτηκα κάποια αμφιθέατρα κτλ και η σχολή ήταν αίσχος!έκατσα σε ένα κάθισμα και έφυγε πήγα να σκοτωθώ...!πρέπει να είναι του 1000 πχ τα κτίρια... Άσε το άλλο που καμία Ιτρική δεν έχει το κλίμα ''σχολής'' γιατί τα αμφιθέατρα είναι διάσπαρτα στα διάφορα νοσοκομεία!Παρακολουθείς το μάθημα και φεύγεις..Γρήγορα σπίτι για 3 ώρες τουλάχιστον διάβασμα!!!Και όταν έχεις και κλινικές εκεί να δείς ευτυχία μμμμ! Το πρωί ψυχοπλάκωμα και το βράδυ διάβασμα...1 με 3 χρόνια περιμένεις για ειδικότητα και οοόταν σε δεχτουν (εκτός αν πάς εξωτερικό) κάνε άλλα 4-5(μέσο όρο ας πούμε) χρόνια έτσι να χεις!Μετά όταν θα τελειώσεις με το καλό (αν είσαι πολύ τυχερός στα 11 χρόνια , αν είσαι άτυχος και τεμπελάκος στα 16 χρόνια) για τρέχα να βρείς δουλειά... Τα ωράρια, ο μισθός όλα τραγικά..Άνοιξε λοιπόν δικό σου ιατρείο!ΧΑΧΑ αν τύχει και έχεις πολύ δουλειά και βγάζεις τρελά λεφτά (δεν είναι και πολύ απίθανο) αναρωτήσου πόσο αγαπάς αυτό που σπύδασες και αν θα το ξανάκανες....... Και μετά δέξου στο ιατρείο σου κάθε μέρα αρρώστους ,πάρε το 20ρικό ή 50ρικό ή 100ρικό σου από τον καθένα και δώσε τους μια σειρά από φάρμακα...Και τέλος !Αυτό θα γίνεται ξανά και ξανά και ξανά και ξανά!Και θα λές τόσα χρόνια σπούδασα για αυτό? Μα που είναι η καταξίωση? Δεν την βλέπω πουθενά!Νοιώθω μοναδικός μόνο όταν κανά άσχετος με ρωτά τί επαγγέλεστε? Και λέω ''ΙΑΤΡΟΣ'' και ακολουθει ένα βλέμμα θαυμασμού...και μετά ξαναγυρνώ πίσω στη βαρετή μου ζωή και αναρωτιέμαι τι θα γινόταν αν γινόμουν επιτυχημένος χειρούργος, πολιτικός μηχανικός , αρχιτέκτονας , βιολόγος ,οικονομολόγος κτλ...
Δεν ξέρω αν τα έχω σωστά στο μυαλό μου ή όχι αλλά πιστεύω ότι κάπου εκεί πάει το πράγμα......

Η Βιολογία από την άλλη....Περνάς και όλοι λένε '' Μα πάει καλά γιατί δήλωσε Βιολογία ενώ περνούσε Ιατρική??''Εσένα δεν σε νοιάζει γιατί είσαι ρομαντικός και σου αρέσει η σχολή σου! Τι ωραία τα μαθήματα ,όλα! Μα όσο σπουδάζεις δεν εχεις ιδέα τι επάγγελμα θα κάνεις στο μέλλον, όλο λές ''θα δούμε''...Τελειώνεις και κάνεις μεταπτυχιακό (πχ στο εξωτερικό)..Μια χαρά όλα! Γυρνάς πίσω και......ΤΙΠΟΤΑ.......Κανείς δεν σε θέλει ,δεν σε χρειάζεται...Το μετανοιώνεις αλλά είναι αργά πια...Σου αρέσει η Βιολογία αλλά πια σε έχει πληγώσει ανεπανόρθωτα και καταλήγεις ένας πενιχρά αμειβόμενος καθηγητής(κάτι που θεωρούσες έσχατη λύση και όμως αυτό κάνεις)...Ο ρομαντισμός σου σε μάρανε! ''Καλύτερα να σπούδαζα Ιατρική (θα λές) και ας μην μου άρεσε''.... Τώρα όμως αυτό είσαι...!
Ααααχχχχ :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Τελικά περνάω άνετα Ιατρική Αθήνας...
Πήγα σήμερα και επισκέφτηκα κάποια αμφιθέατρα κτλ και η σχολή ήταν αίσχος!έκατσα σε ένα κάθισμα και έφυγε πήγα να σκοτωθώ...!πρέπει να είναι του 1000 πχ τα κτίρια... Άσε το άλλο που καμία Ιτρική δεν έχει το κλίμα ''σχολής'' γιατί τα αμφιθέατρα είναι διάσπαρτα στα διάφορα νοσοκομεία!Παρακολουθείς το μάθημα και φεύγεις..Γρήγορα σπίτι για 3 ώρες τουλάχιστον διάβασμα!!!Και όταν έχεις και κλινικές εκεί να δείς ευτυχία μμμμ! Το πρωί ψυχοπλάκωμα και το βράδυ διάβασμα...1 με 3 χρόνια περιμένεις για ειδικότητα και οοόταν σε δεχτουν (εκτός αν πάς εξωτερικό) κάνε άλλα 4-5(μέσο όρο ας πούμε) χρόνια έτσι να χεις!Μετά όταν θα τελειώσεις με το καλό (αν είσαι πολύ τυχερός στα 11 χρόνια , αν είσαι άτυχος και τεμπελάκος στα 16 χρόνια) για τρέχα να βρείς δουλειά... Τα ωράρια, ο μισθός όλα τραγικά..Άνοιξε λοιπόν δικό σου ιατρείο!ΧΑΧΑ αν τύχει και έχεις πολύ δουλειά και βγάζεις τρελά λεφτά (δεν είναι και πολύ απίθανο) αναρωτήσου πόσο αγαπάς αυτό που σπύδασες και αν θα το ξανάκανες....... Και μετά δέξου στο ιατρείο σου κάθε μέρα αρρώστους ,πάρε το 20ρικό ή 50ρικό ή 100ρικό σου από τον καθένα και δώσε τους μια σειρά από φάρμακα...Και τέλος !Αυτό θα γίνεται ξανά και ξανά και ξανά και ξανά!Και θα λές τόσα χρόνια σπούδασα για αυτό? Μα που είναι η καταξίωση? Δεν την βλέπω πουθενά!Νοιώθω μοναδικός μόνο όταν κανά άσχετος με ρωτά τί επαγγέλεστε? Και λέω ''ΙΑΤΡΟΣ'' και ακολουθει ένα βλέμμα θαυμασμού...και μετά ξαναγυρνώ πίσω στη βαρετή μου ζωή και αναρωτιέμαι τι θα γινόταν αν γινόμουν επιτυχημένος χειρούργος, πολιτικός μηχανικός , αρχιτέκτονας , βιολόγος ,οικονομολόγος κτλ...
Δεν ξέρω αν τα έχω σωστά στο μυαλό μου ή όχι αλλά πιστεύω ότι κάπου εκεί πάει το πράγμα......

Η Βιολογία από την άλλη....Περνάς και όλοι λένε '' Μα πάει καλά γιατί δήλωσε Βιολογία ενώ περνούσε Ιατρική??''Εσένα δεν σε νοιάζει γιατί είσαι ρομαντικός και σου αρέσει η σχολή σου! Τι ωραία τα μαθήματα ,όλα! Μα όσο σπουδάζεις δεν εχεις ιδέα τι επάγγελμα θα κάνεις στο μέλλον, όλο λές ''θα δούμε''...Τελειώνεις και κάνεις μεταπτυχιακό (πχ στο εξωτερικό)..Μια χαρά όλα! Γυρνάς πίσω και......ΤΙΠΟΤΑ.......Κανείς δεν σε θέλει ,δεν σε χρειάζεται...Το μετανοιώνεις αλλά είναι αργά πια...Σου αρέσει η Βιολογία αλλά πια σε έχει πληγώσει ανεπανόρθωτα και καταλήγεις ένας πενιχρά αμειβόμενος καθηγητής(κάτι που θεωρούσες έσχατη λύση και όμως αυτό κάνεις)...Ο ρομαντισμός σου σε μάρανε! ''Καλύτερα να σπούδαζα Ιατρική (θα λές) και ας μην μου άρεσε''.... Τώρα όμως αυτό είσαι...!
Ααααχχχχ :worry:

δεν καταλαβα ...τι θα δηλωσεις τελικα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

katia<3

Νεοφερμένος

Η katia<3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Χαχα μεγάληηη ερώτηση :whistle:
Μάλλον Βιολογία και ας φάω τα μούτρα μου όταν θα ψάχνω για δουλειά(και ας με πούν όλοι τρελή καθώς έγραψα 19,5)...Η ιατρική μου φαίνεται γολγοθάς όπως είναι εμφανές από το προηγούμενο μήνυμα.....Αλλά η ιατρική είναι η πιο ασφαλής εναλλακτική της Βιολογίας και έχει αρκετά παρακλάδια(ψυχιατρική ή και έρευνα που δεν είναι τόοοσο ιατρική με την έννοια της λέξης)...Το μόνο που με κρατά από το να δηλώσω και αύριο το πρωί Βιολογία ,είναι το γεγονός ότι τελειώνοντας την Ιατρική έχεις ένα επάγγελμα στα χέρια σου ( σαρέσει δν σαρέσει)και δν θα πάς χαμένος... Αλλά ξαναλέω με κόβω πιο πολύ για Βιολογία Αθήνας...Μέχρι να δηλώσω όμως δν ξέρω μπορεί να το δώ αλλιώς:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Χαχα μεγάληηη ερώτηση :whistle:
Μάλλον Βιολογία και ας φάω τα μούτρα μου όταν θα ψάχνω για δουλειά(και ας με πούν όλοι τρελή καθώς έγραψα 19,5)...Η ιατρική μου φαίνεται γολγοθάς όπως είναι εμφανές από το προηγούμενο μήνυμα.....Αλλά η ιατρική είναι η πιο ασφαλής εναλλακτική της Βιολογίας και έχει αρκετά παρακλάδια(ψυχιατρική ή και έρευνα που δεν είναι τόοοσο ιατρική με την έννοια της λέξης)...Το μόνο που με κρατά από το να δηλώσω και αύριο το πρωί Βιολογία ,είναι το γεγονός ότι τελειώνοντας την Ιατρική έχεις ένα επάγγελμα στα χέρια σου ( σαρέσει δν σαρέσει)και δν θα πάς χαμένος... Αλλά ξαναλέω με κόβω πιο πολύ για Βιολογία Αθήνας...Μέχρι να δηλώσω όμως δν ξέρω μπορεί να το δώ αλλιώς:/:

Κάτσε βρε, δεν είναι η Βιολογία επάγγελμα?
Αν είναι να πας Ιατρική μόνο για να έχεις μια πληρωμένη απάντηση στην ερώτηση "σε ποια σχολή θα μπεις με τόσα μόρια?" ή για να έχεις την ψευδαίσθηση ότι όλες οι πόρτες θα είναι ανοιχτές τελειώνοντας, μείνε μακριά. Πρέπει να σ' αρέσει για να ασχοληθείς. Να σ' αρέσει σαν Ιατρική, όχι σαν εναλλακτικός τρόπος δουλειάς ή βλέποντας παρακλάδια. Δε θα σπουδάσεις τα παρακλάδια ή την έρευνα, την Ιατρική θα φας στη μάπα 6 χρόνια. :) Αν ξεκινάς με την λογική ότι είναι Γολγοθάς, θα τα φτύσεις από τα προκλινικά έτη.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Κάτσε βρε, δεν είναι η Βιολογία επάγγελμα?
Αν είναι να πας Ιατρική μόνο για να έχεις μια πληρωμένη απάντηση στην ερώτηση "σε ποια σχολή θα μπεις με τόσα μόρια?" ή για να έχεις την ψευδαίσθηση ότι όλες οι πόρτες θα είναι ανοιχτές τελειώνοντας, μείνε μακριά. Πρέπει να σ' αρέσει για να ασχοληθείς. Να σ' αρέσει σαν Ιατρική, όχι σαν εναλλακτικός τρόπος δουλειάς ή βλέποντας παρακλάδια. Δε θα σπουδάσεις τα παρακλάδια ή την έρευνα, την Ιατρική θα φας στη μάπα 6 χρόνια. :) Αν ξεκινάς με την λογική ότι είναι Γολγοθάς, θα τα φτύσεις από τα προκλινικά έτη.:)

αυτο ισχυει για ολες τις σχολες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katia<3

Νεοφερμένος

Η katia<3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Κάτσε βρε, δεν είναι η Βιολογία επάγγελμα?
Αν είναι να πας Ιατρική μόνο για να έχεις μια πληρωμένη απάντηση στην ερώτηση "σε ποια σχολή θα μπεις με τόσα μόρια?" ή για να έχεις την ψευδαίσθηση ότι όλες οι πόρτες θα είναι ανοιχτές τελειώνοντας, μείνε μακριά. Πρέπει να σ' αρέσει για να ασχοληθείς. Να σ' αρέσει σαν Ιατρική, όχι σαν εναλλακτικός τρόπος δουλειάς ή βλέποντας παρακλάδια. Δε θα σπουδάσεις τα παρακλάδια ή την έρευνα, την Ιατρική θα φας στη μάπα 6 χρόνια. :) Αν ξεκινάς με την λογική ότι είναι Γολγοθάς, θα τα φτύσεις από τα προκλινικά έτη.:)
Δεν ξέρω αλλά η Βιολογία μου φαίνεται κάτι αόριστο και γενικό ,που αν και εμφανίζει ανάπτυξη σαν επιστήμη,στην Ελλάδα σου αφήνει ελάχιστα περιθώρια (πέρα της εκπαίδευσης)...Τώρα η Ιατρική είναι η αλήθεια ότι πρέπει να την έχω πάρει εγώ πολύ στραβά (σε σημείο που μου πονούσε η κοιλιά όταν την επισκέφτηκα στην Αθήνα) ...Το ξέρω ότι θα δυσκολευτώ να τη τελειώσω αλλά σιγά και στο σχολείο τόσα χρόνια που τα πήγαινα καλά δεν τρελαινόμουν από τα μαθήματα...Απλά διάβαζα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
αυτο ισχυει για ολες τις σχολες

Δεν είπα το αντίθετο. Εδώ συγκρίνουμε Βιολογία και Ιατρική όμως. :)

Δεν ξέρω αλλά η Βιολογία μου φαίνεται κάτι αόριστο και γενικό ,που αν και εμφανίζει ανάπτυξη σαν επιστήμη,στην Ελλάδα σου αφήνει ελάχιστα περιθώρια (πέρα της εκπαίδευσης)...Τώρα η Ιατρική είναι η αλήθεια ότι πρέπει να την έχω πάρει εγώ πολύ στραβά (σε σημείο που μου πονούσε η κοιλιά όταν την επισκέφτηκα στην Αθήνα) ...Το ξέρω ότι θα δυσκολευτώ να τη τελειώσω αλλά σιγά και στο σχολείο τόσα χρόνια που τα πήγαινα καλά δεν τρελαινόμουν από τα μαθήματα...Απλά διάβαζα!

Υπάρχουν πολύ καλά μεταπτυχιακά στη Βιολογία που καλύπτουν ευρύ φάσμα των επιστημών και ανοίγουν δρόμους. Δε χρειάζεται να περιοριστείς στο πτυχίο (και έτσι όπως έχουμε γίνει δεν αρκεί κιόλας).

Ναι εντάξει, μόνο που το σχολείο ήταν υποχρεωτικό και δεν σου άφηνε περιθώρια. Εδώ κανένας δε σου λέει να πας Ιατρική. Plus, ότι δεν είναι σαν το σχολείο, άντε τελειώσαμε και πάει στο διάολο. Είναι κάτι με το οποίο θα ασχολείσαι όλη σου τη ζωή, οπότε αυτό το "κάτι" με το οποίο θα ασχοληθείς, αν δε σ' αρέσει, τουλάχιστον κοίταξε να μη το έχεις πάρει στραβά εξαρχής. :)


p.s. Η Ιατρική, και γενικά το πανεπιστήμιο, δεν είναι "απλά διάβασμα".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katia<3

Νεοφερμένος

Η katia<3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Υπάρχουν πολύ καλά μεταπτυχιακά στη Βιολογία που καλύπτουν ευρύ φάσμα των επιστημών και ανοίγουν δρόμους. Δε χρειάζεται να περιοριστείς στο πτυχίο (και έτσι όπως έχουμε γίνει δεν αρκεί κιόλας).

Ναι εντάξει, μόνο που το σχολείο ήταν υποχρεωτικό και δεν σου άφηνε περιθώρια. Εδώ κανένας δε σου λέει να πας Ιατρική. Plus, ότι δεν είναι σαν το σχολείο, άντε τελειώσαμε και πάει στο διάολο. Είναι κάτι με το οποίο θα ασχολείσαι όλη σου τη ζωή, οπότε αυτό το "κάτι" με το οποίο θα ασχοληθείς, αν δε σ' αρέσει, τουλάχιστον κοίταξε να μη το έχεις πάρει στραβά εξαρχής. :)


p.s. Η Ιατρική, και γενικά το πανεπιστήμιο, δεν είναι "απλά διάβασμα".
Το ξέρω ότι έχεις απόλυτο δίκιο σε ό,τι λές και εγώ έτσι θα συμβούλευα κάποιον άλλο.:)Αλλά όταν έρχεται η δική μου η σειρά κάνω τρελές σκέψεις και όλα οδηγούν σε ένα λαβύρινθο...(έχω μάλιστα πάντα μια κρυφή ελπίδα ότι η Ιατρική αν τελικά την επιλέξω ότι θα τη δώ αλλιώς)! Αλήθεια η Ιατρική πως σου φαίνεται???(από τα στοιχεία σου βλέπω ότι είσαι φοιτήτρια ιατρικής) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Αλήθεια η Ιατρική πως σου φαίνεται???(από τα στοιχεία σου βλέπω ότι είσαι φοιτήτρια ιατρικής) :)

Θέλει να το θέλεις αυτό που σπουδάζεις. Στην ιατρική ίσως ένα λόγο παραπάνω γιατί είναι περισσότερα χρόνια και περισσότερος κόπος. :) Μη κάνεις το "λάθος" και πας σε σχολή που δε σ' ενδιαφέρει επειδή διατηρείς κρυφή ελπίδα ότι ίσως, μπορεί, πιθανόν και μάλλον να σ' αρέσει. Να πας σε σχολή που είσαι σίγουρη ότι σ' αρέσει.:)


To the point: Τελειώνω 1ο έτος, αλλά δεν έχω κάνει κάτι...ιατρικό. Ήταν μια προσαρμογή το 1ο έτος σ' αυτά που θα ακολουθήσουν από το Γ' εξάμηνο. :D
Αν έχεις άλλη απορία, στέλνε πιμι ελεύθερα. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katia<3

Νεοφερμένος

Η katia<3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Οκ !σε ευχαριστώ πολύ:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Βιολογικό : μελετάς τα κύτταρα και τους μηχανισμούς με τους οποίους λειτουργούν τα διάφορα συστήματα.

Ιατρική : μελετάς τα ανθρώπινα κύτταρα, τους μηχανισμούς που λειτουργούν και τις παθήσεις που συνδέονται μ αυτά.

Προσωπικά, αν βγάλεις βιολογικό και μετά πας ιατρική με κατατακτήριες, θα είναι πιο εύκολα τα πράγματα και θα έχεις έναν πιο διευρημένο τρόπο σκέψεως για τους ζωντανούς οργανισμούς, οπότε θα είσαι οκ με την ιατρική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katia<3

Νεοφερμένος

Η katia<3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Βιολογικό : μελετάς τα κύτταρα και τους μηχανισμούς με τους οποίους λειτουργούν τα διάφορα συστήματα.

Ιατρική : μελετάς τα ανθρώπινα κύτταρα, τους μηχανισμούς που λειτουργούν και τις παθήσεις που συνδέονται μ αυτά.

Προσωπικά, αν βγάλεις βιολογικό και μετά πας ιατρική με κατατακτήριες, θα είναι πιο εύκολα τα πράγματα και θα έχεις έναν πιο διευρημένο τρόπο σκέψεως για τους ζωντανούς οργανισμούς, οπότε θα είσαι οκ με την ιατρική.

Πολλά τα χρόνια δεν νομίζεις?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Πολλά τα χρόνια δεν νομίζεις?:P

Είναι πολλά τα χρόνια, αλλά αν έχεις πάθος για την βιολογία, τότε κυνήγησε το.

Σκέψου, όμως, ότι αν μπεις ιατρική δεν θα υπάρχουν διαλείμματα από το διάβασμα (πλην τον διακοπών) και θα πρέπει να αφιερώσεις ΠΑΡΑ πολύ χρόνο, για να μάθεις τον ανθρώπινο οργανισμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Πολλά τα χρόνια δεν νομίζεις?:P

Σου εστειλα πμ αν το ειδες ,κατα τη γνωμη μου καλυτερα ιατρικη (σου ειπα τους λογους) καλη επιτυχια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katia<3

Νεοφερμένος

Η katia<3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Σου εστειλα πμ αν το ειδες ,κατα τη γνωμη μου καλυτερα ιατρικη (σου ειπα τους λογους) καλη επιτυχια
Tο είδα σε ευχαριστώ πολύ:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kassandra13

Νεοφερμένος

Η Kassandra13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
μη δηλωσεις με τιποτα ιατρικη. προφανως δεν εισαι διατεθειμενη να κανεις τις "θυσιες" που απαιτει αυτη η σχολη. θα το μετανιωσεις.
την ιατρικη πρεπει να την αγαπας και τα ωραρια,η οποια στερηση προσωπικου,ελευθερου χρονου, η καθημερινη επαφη με ασθενεις και συνταγογραφηση φαρμακων και ολα αυτα που αναφερεις οσο γελοιο και αν σου ακουγεται πρεπει να σε πορωνουν και οχι να τα αποστρεφεσαι. ειδικα οταν εχεις κλινικες που το αναφερεις σαν αγγαρεια. επισης σκεψου οτι δεν ειναι μονο 6 χρονια. τα διπλα ειναι σχεδον :P ασε που θα το κανεις μια ζωη αυτο...
δε το λεω για να σε θιξω, το αντιθετο.

επισης η βιολογια σου δινει ενα σωρο ευκαιριες για δουλεια σε διαφορους τομεις. ψαξου, ρωτα κανενα γνωστο οτιδηποτε... δε ξερω γιατι τη θεωρειται ουδετερη σχολη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top