Βιολογία Vs Ιατρική

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,848 μηνύματα.
Tόση ώρα βλέπω ότι πάλι το θέμα πάει για vs. Γιατί θα πρέπει η Βιολογία ως επιστήμη να σχετίζεται μόνο με την Ιατρική; Είναι μια εφαρμοσμένη επιστήμη εφόσον για την κατάνοησή της απαιτεί χημεία, φυσική, μαθηματικά και πληροφορική (πλέον). Νομίζω ότι η Βιολογία δεν είναι υποτελής καμίας άλλης επιστήμης, αν σκεφτεί κανείς ότι αγγίζει διεπιστημονικά και άλλα πεδία της τρέχουσας επιστημονικής έρευνας, όπως φυσική (βιοφυσική), χημεία (βιοχημεία), μαθηματικά (βιομαθηματικά ή υπολογιστική βιολογία), πληροφορική (βιοπληροφορική). Επίσης υπάρχει και το γοητευτικό πεδίο έρευνας, της πλυθυσμιακής/εξελικτικής βιολογίας που στρέφεται σε θέματα θαλάσσιου περιβάλλοντος, βιοχημικής ανάλυσης τοξικών ρύπων με επιδράσεις στους ζωντανούς οργανισμούς (ως σύνολο, μαζί και ο άνθρωπος),..κτλ. Ζητώ συγγνώμη αν έκανα κάπου λάθος ή αν χάλασα τα "όνειρα" κάποιων..ότι θα γίνονταν (γ)ιατροί από την πίσω πόρτα. Γιατί θα πρέπει να υπερτονίζεται η μοναδική "ταύτιση" με την Ιατρική, στον κλάδο της Μικροβιολογίας και να μην προβάλλεται ο διαφορετικός επιστημονικός ρόλος της βιολογίας σε θέματα οικοσυστημάτων ή φυσικού περιβάλλοντος; Νομίζω ότι είναι η μόνη επιστήμη που μπορεί να μελετήσει επαρκώς το φυσικό περιβάλλον επειδή είναι επιστήμη των ζωντανών οργανισμών σαν σύνολο, η επιστήμη της ζωής (βιο) ως σύνολο. Η Ιατρική "εξειδικεύεται" στην ανθρώπινη ζωή μόνο και την εξετάζει υπό άλλο επιστημονικό πρίσμα. Κατανοητό; Τέλος η κόντρα (θέλω να ελπίζω). Αν επιλέξω να σπουδάσω κάποτε βιολογία ως 2ο πτυχίο, θα το κάνω..όχι για να γίνω "μικροβιολόγος". Βιολόγος θα ήθελα να προκύψω μέσα από τις σπουδές μου. Γενετική, Εξελικτική Βιολογία,..κτλ ως ενότητες της επιστήμης της ζωής!!

Είναι σαν να λέμε ότι για παράδειγμα, η στατιστική ως επιστήμη εφόσον είναι μια περιοχή έρευνας του τεράστιου κλάδου των εφαρμοσμένων μαθηματικών (τμήμα υποσυνόλου), είναι υποδεέστερη επιστήμη από την "μητέρα" της, τα μαθηματικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,093 μηνύματα.
ειδικα οτι θα κανουμε ολοι μεταπτυχιακο σε ιατρικη σχολη τι να πω..

:hmm: Αφού τα ιατρικά μεταπτυχιακά γεμάτο είναι με αυτόυς εγώ φταίω;


Tόση ώρα βλέπω ότι πάλι το θέμα πάει για vs. Γιατί θα πρέπει η Βιολογία ως επιστήμη να ........................
Είναι σαν να λέμε ότι για παράδειγμα, η στατιστική ως επιστήμη εφόσον είναι μια περιοχή έρευνας του τεράστιου κλάδου των εφαρμοσμένων μαθηματικών (τμήμα υποσυνόλου), είναι υποδεέστερη επιστήμη από την "μητέρα" της, τα μαθηματικά.
Αυτό λέω και εγώ αλλά το 95% θέλει να κάνει βιολογία για να ασχοληθεί στην έρευνα μετά για φάρμακα και ιατρικές εφαρμογές. Δυστυχώς το 90% καταλήγει στην δευτεροβάθμια και στα παιδιά κάνουν τους μικρούς ιατρούς.

π.χ. στο νοσοκομείο ήρθε ένα κορίτσι με HIN1
της είπα έκανες το εμβόλιο;
Μου είπε όχι ο βιολόγος μας στο φροντιστήριο είπε ότι δεν είναι καλο.....

Όποιος θέλει να πάει βιολογία ας πάει αλλά να ξέρει ότι θα είναι κάτω από τον ιατρό στο χώρο της υγείας ανθρώπων και μη γιατί ιατρική είναι και η κτηνιατρική.... και στα εργαστηριακά των ζωακίων κουμάντο κάνουν οι κτηνίατροι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
δυστυχως στην κοινωνια μας υπαρχουν μονο οι γιατροι και οι ημμυτες πλεον...που ΟΛΟΙ θελουν να γινουν γιατροι απο οτι μαθαινω σε αυτο το τοπικ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,093 μηνύματα.
δυστυχως στην κοινωνια μας υπαρχουν μονο οι γιατροι και οι ημμυτες πλεον...που ΟΛΟΙ θελουν να γινουν γιατροι απο οτι μαθαινω σε αυτο το τοπικ..

Δεν υπάρχουν μόνο οι ιατροί αλλά δυστυχώς οι νόμοι ευνοούς τους ιατρούς, τους δικηγόρους και τους μηχανικούς παραπάνω από κάθε άλλο κλάδο. Αυτό βέβαια πρέπει να σταματήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Δεν υπάρχουν μόνο οι ιατροί αλλά δυστυχώς οι νόμοι ευνοούς τους ιατρούς, τους δικηγόρους και τους μηχανικούς παραπάνω από κάθε άλλο κλάδο. Αυτό βέβαια πρέπει να σταματήσει.
δεν ξερω ποιον ευννοει ο νομος αλλα η λογικη του ολοι θελουν να γινουν γιατροι με νευριαζει..και οτι αυτος που εβγαλε 18000 π.χ και πηγε βιολογια ηθελε σιγουρα ιατρικη απλα δεν την επιασε..εντελως FAIL
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

'Ιρις

Νεοφερμένος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
:hmm: Αφού τα ιατρικά μεταπτυχιακά γεμάτο είναι με αυτόυς εγώ φταίω;



Αυτό λέω και εγώ αλλά το 95% θέλει να κάνει βιολογία για να ασχοληθεί στην έρευνα μετά για φάρμακα και ιατρικές εφαρμογές. Δυστυχώς το 90% καταλήγει στην δευτεροβάθμια και στα παιδιά κάνουν τους μικρούς ιατρούς.

π.χ. στο νοσοκομείο ήρθε ένα κορίτσι με HIN1
της είπα έκανες το εμβόλιο;
Μου είπε όχι ο βιολόγος μας στο φροντιστήριο είπε ότι δεν είναι καλο.....

Όποιος θέλει να πάει βιολογία ας πάει αλλά να ξέρει ότι θα είναι κάτω από τον ιατρό στο χώρο της υγείας ανθρώπων και μη γιατί ιατρική είναι και η κτηνιατρική.... και στα εργαστηριακά των ζωακίων κουμάντο κάνουν οι κτηνίατροι.

Εντάξει με το 95% μπορώ να πω ότι το παράκανες... Για το H1N1 νομίζω ότι πάλι είναι εκτός θέματος, καθώς το παραθέτεις λες και οι βιολόγοι στα φροντιστήρια ήταν κατά και οι γιατροί στα νοσοκομεία ήταν υπέρ. Επίσης, αφού παρακολουθώ το topic καιρό η κύρια απάντηση σου ήταν σε ένα άτομο που ήθελε να κάνει έρευνα στη Γενετική και της είπες να πάει ιατρική. Και η γενετική ανήκει μόνο στο χώρο της υγείας δηλαδή; Τέλος, όπως το 90% των βιολόγων καταλήγει στην εκπαίδευση στην Ελλάδα, έτσι και το 90% των ιατρών στην Ελλάδα δεν καταλήγει στην έρευνα. Και νομίζω ότι είναι πάρα πολύ λογικό γιατί αν είχαμε τόσους ερευνητές, τότε αλίμονο, ποιος θα πήγαινε στην παραγωγή... Ναι, απ'όποιο μονοπάτι κι αν θες να γίνεις ερευνητής δεν είναι εύκολο. Θέλει κότσια, πολλή δουλειά κι αγάπη γι'αυτό που κάνεις. Επειδή όμως θέλει κι αγάπη εγώ πιστεύω πως πρέπει να λάβουμε κι αυτό υπόψιν όταν κάνουμε τις επιλογές μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,093 μηνύματα.
Εντάξει με το 95% μπορώ να πω ότι το παράκανες... Για το H1N1 νομίζω ότι πάλι είναι εκτός θέματος, καθώς το παραθέτεις λες και οι βιολόγοι στα φροντιστήρια ήταν κατά και οι γιατροί στα νοσοκομεία ήταν υπέρ. Επίσης, αφού παρακολουθώ το topic καιρό η κύρια απάντηση σου ήταν σε ένα άτομο που ήθελε να κάνει έρευνα στη Γενετική και της είπες να πάει ιατρική. Και η γενετική ανήκει μόνο στο χώρο της υγείας δηλαδή; Τέλος, όπως το 90% των βιολόγων καταλήγει στην εκπαίδευση στην Ελλάδα, έτσι και το 90% των ιατρών στην Ελλάδα δεν καταλήγει στην έρευνα. Και νομίζω ότι είναι πάρα πολύ λογικό γιατί αν είχαμε τόσους ερευνητές, τότε αλίμονο, ποιος θα πήγαινε στην παραγωγή... Ναι, απ'όποιο μονοπάτι κι αν θες να γίνεις ερευνητής δεν είναι εύκολο. Θέλει κότσια, πολλή δουλειά κι αγάπη γι'αυτό που κάνεις. Επειδή όμως θέλει κι αγάπη εγώ πιστεύω πως πρέπει να λάβουμε κι αυτό υπόψιν όταν κάνουμε τις επιλογές μας.

Ο βιολόγος δεν έχει κανένα λόγο να κρίνει αν πρέπει να γίνει ή όχι ένα εμβόλιο.Αυτοί που κρίνουν είναι οι λοιμωξιολόγοι και οι παιδίατροι. Αν ένας βιολόγος παίζει τον ιατρό τοτε υποβιβάζει την ιδιότητα του (το ίδιο κάνουν και άλλοι κλάδοι)

Δε λέω ότι οι ιατροί είναι πιο καταρτισμένοι από τους βιολόγους πιστεύω ότι ο μέσος βιολόγος είναι περισσότεροες γνώστης από τον μέσο ιατρό Αλλά όπως και να το κάνουμε στην Ελλάδα στο χώρο της υγείας ο βιολόγος κάνει την δουλειά του ΤΕΙτζη. Προσωπικά διαφωνώ καθώς πιστεύω ότι ένας καταρτισμένος βιολόγός θα έπρεπε να έιχε την δυνατότητα να πιστοποιεί αιματολογικές , βιοχημικές και μικροβιολογικές εξετάσεις.

Οι ιατροί δε πάνε έρευνα γιατί μπορούν να εργαστούν με έναν καλό μισθό. λίγα λόγια μετά την λήψη του πτυχίου. Το να στρέφεται ένα μεγάλο μέρος των αποφοίτων μιας σχολής στην ερευνα αυτό δεν είναι καθόλου καλό για μια σχολή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Τι εννοείς fockos ότι κάνουν τη δουλεία του τειτζη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,093 μηνύματα.
Τι εννοείς fockos ότι κάνουν τη δουλεία του τειτζη?

στα νοσοκομεία οι βιολόγοι κάθονται στα εργαστήρια και κάνουν ακριβώς ότι κάνουν οι τεχνολόγοι ιατρικών εργαστηρίων. Η υπογραφή του βιολόγου δε πιστοποιεί τίποτα , για να είναι έγκυρη μια εξέταση πρέπει να μπαίνει υπογραφή ιατρού.

Επίσης δε μπορούν να ανοίξουν και να λειτουργήσουν μικροβιολογικό εργαστήριο, σε αυτά μπορούν να εργαστούν μόνο ως βοηθητικό προσωπικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
κάτι άσχετο το τμήμα ιατρικών μηχανημάτων με το τμήμα ιατρικών εργαστηρίων έχει τεράστια διαφορά?επίσης από το ένα τμήμα από αυτά έχω την εντύπωση ότι βγαίνουν μηχανικοί ιατρικών μηχανημάτων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,093 μηνύματα.
κάτι άσχετο το τμήμα ιατρικών μηχανημάτων με το τμήμα ιατρικών εργαστηρίων έχει τεράστια διαφορά?επίσης από το ένα τμήμα από αυτά έχω την εντύπωση ότι βγαίνουν μηχανικοί ιατρικών μηχανημάτων

Τα ιατρικά εργαστήρια ασχολούνται κυρίως με τα μικροσκόπια και παρασκευάζουν δείγματα, τα ιατρικά μηχανήματα ελέγχουν τα μηχανήματα που βγάζουν ακτινογραφίες, τις ακτινοθεραπείες. Σε μερικά πράγματα που δε ξέρω ποια οι σχολές επικαλύπτονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ναρκίσσα

Νεοφερμένος

Η Ναρκίσσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
:hmm:

Όποιος θέλει να πάει βιολογία ας πάει αλλά να ξέρει ότι θα είναι κάτω από τον ιατρό στο χώρο της υγείας ανθρώπων και μη γιατί ιατρική είναι και η κτηνιατρική.... και στα εργαστηριακά των ζωακίων κουμάντο κάνουν οι κτηνίατροι.
Γιατί πρέπει να τα βλέπουμε όλα με βάση την έννοια "εξουσία"?

Αυτός είναι πάνω από μένα, εγώ είμαι κάτω από αυτόν, θεωρούμαι κατώτερος, θεωρείται ανώτερος... Σ' αρέσει αυτό που κάνεις? Το γουστάρεις? Ε, τότε καν'το!! Σ'αρέσει βιολογία? Γίνε βιολόγος. Σ' αρέσει αποκλειστικά και μόνο η δουλειά των τεχνολόγων ιατρικών εργαστηρίων? Γίνε τεχνολόγος.

Ειδικά οι βιολόγοι υπόκεινται στην "εξουσία" ενός γιατρού, μόνο όταν εργάζονται σε κάποιο μικροβιολογικό εργαστήριο ή κάτι σχετικό... Δεν νομίζω να συμβαίνει αυτό και με την έρευνα!

Η βιολογία είναι μια αξιοθαύμαστη και απαραίτητη σε όλους τους τομείς της ζωής επιστήμη και δίχως αυτήν η ιατρική θα ήταν απλώς ανύπαρκτη.

Όσο για μένα, είχα για αρκετό καιρό το δίλλημμα "ιατρική ή βιολογία". Μου αρέσουν και οι δύο επιστήμες εξίσου πολύ και ήθελα από την αρχή να ασχοληθώ σίγουρα με μία από τις δύο.

Δεν μπορείτε να φανταστείτε πόσο χάρηκα όταν πέρασα στη μοριακή (την οποία προτίμησα από την απλή βιολογία)! Οκ, μπορεί στην Ελλάδα να μην έχω τα επαγγελματικά διακαιώματα ενός γιατρού (τουλάχιστον όχι σε όλους τους τομείς), αλλά το γεγονός αυτό δεν με εμποδίζει να αγαπώ την επιστήμη μου και να ξεκινώ γεμάτη όρεξη για νέες γνώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Γιατί πρέπει να τα βλέπουμε όλα με βάση την έννοια "εξουσία"?

Αυτός είναι πάνω από μένα, εγώ είμαι κάτω από αυτόν, θεωρούμαι κατώτερος, θεωρείται ανώτερος... Σ' αρέσει αυτό που κάνεις? Το γουστάρεις? Ε, τότε καν'το!! Σ'αρέσει βιολογία? Γίνε βιολόγος. Σ' αρέσει αποκλειστικά και μόνο η δουλειά των τεχνολόγων ιατρικών εργαστηρίων? Γίνε τεχνολόγος.

Ειδικά οι βιολόγοι υπόκεινται στην "εξουσία" ενός γιατρού, μόνο όταν εργάζονται σε κάποιο μικροβιολογικό εργαστήριο ή κάτι σχετικό... Δεν νομίζω να συμβαίνει αυτό και με την έρευνα!

Η βιολογία είναι μια αξιοθαύμαστη και απαραίτητη σε όλους τους τομείς της ζωής επιστήμη και δίχως αυτήν η ιατρική θα ήταν απλώς ανύπαρκτη.

Όσο για μένα, είχα για αρκετό καιρό το δίλλημμα "ιατρική ή βιολογία". Μου αρέσουν και οι δύο επιστήμες εξίσου πολύ και ήθελα από την αρχή να ασχοληθώ σίγουρα με μία από τις δύο.

Δεν μπορείτε να φανταστείτε πόσο χάρηκα όταν πέρασα στη μοριακή (την οποία προτίμησα από την απλή βιολογία)! Οκ, μπορεί στην Ελλάδα να μην έχω τα επαγγελματικά διακαιώματα ενός γιατρού (τουλάχιστον όχι σε όλους τους τομείς), αλλά το γεγονός αυτό δεν με εμποδίζει να αγαπώ την επιστήμη μου και να ξεκινώ γεμάτη όρεξη για νέες γνώσεις.
αυτο που λες ειναι μεγαλη αληθεια;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nasos21

Νεοφερμένος

Ο Nάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 34 μηνύματα.
αυτο που λες ειναι μεγαλη αληθεια;)

Ειδικα τα δυο αυτα τμηματα ειναι καταπληκτικα και τα ζηλευω (δεν ηξερα ποιο να επιλεξω και πηγα βιολογια :P ), σε σχεση με το προγραμμα σπουδων.


Παντως για να τελειωνει αυτο το αλλαλουμ. Και οι δυο επιστημες ειναι αναγκαιες για την κοινωνια. Ειναι κριμα που στην Ελλαδα εχουμε φτασει στο σημειο να λεμε αμα δεν μπας σε αυτη την σχολη πολυ πιθανο να μην βρεις δουλεια ή ειναι αποτυχημενοι οσοι πανε στην ταδε σχολη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Narcissa

Νεοφερμένος

Η Narcissa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλίας (Λάρισα) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 109 μηνύματα.
περασα μοριακη βιολογια και γενετικη και εχω ακουσει παρομοια σχολια με τα προαναφερθεντα,οτι δλδ στην Ελλαδα οι βιολογοι,μοριακοι βιολογοι,βιοχημικοι κτλ αντιμετωπιζουν δυσκολιες στον επαγγελματικο τομεα.Μου αρεσει εξισου η ιατρικη και σκεφτομαι οταν τελειωσω τη σχολη να δωσω κατατακτηριες.Ωστοσο δεν ειμαι καθολου σιγουρη αν αξιζει καθως η γενετικη μου αρεσει παρα πολυ και πιστευω πως απο τη σχολη μου θα μπορεσω να βρω μια θεση εργασιας στην ερευνα.Παρα τις δυσκολιες,πιστευω πως αν σου αρεσει το αντικειμενο σπουδων σου δεν εχεις να φοβηθεις τιποτα.Και φυσικα ας μην ξεχναμε οτι το εξωτερικο μας ανοιγει πολλους δρομους προς την ερευνα,που ενδιαφερει ενα μεγαλο ποσοστο βιολογων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

music_is_life

Νεοφερμένος

Η music_is_life αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Διάβασα όλες τις απόψεις και δεν μπορώ παρά να πω τη γνώμη μου.. Πέρασα φέτος Βιολογία ως πρώτη μου επιλογή.. είχα κάποια πράγματα στο μυαλό μου για τη σχολή, αλλά πραγματικά με την είσοδό μου, ανακάλυψα πολλά περισσότερα..ένας κόσμος ανοίγεται μπροστά σου!. Δεν καταλαβαίνω γιατί όλα πρέπει περιστρέφονται γύρω από τον άνθρωπο? . σε κάποιους θα φανεί πρωτάκουστο, αλλά ναι, η Βιολογία μελετά εκτός των άλλων, φυτά και ζώα, σύνολα που είναι απαραίτητα για να επιβιώσει ο άνθρωπος!. ας μην τα υποβαθμίζουμε λοιπόν. Επιπλέον, δεν θέλουν όλοι οι βιολόγοι να κάνουν μεταπτυχιακό στην Ιατρική(αυτό αποτελεί ανούσια γενίκευση) Ιατρική και βιολογία είναι δυο διαφορετικές επιστήμες! δεν υπάρχει θες βιολογία, μπες ιατρική, σε αυτή την περίπτωση είσαι γιατρός όχι βιολόγος(άλλες σπουδές).. όπως και το αντίστροφο. Για ΄μένα δεν υπάρχει σύγκριση καμία. . .και οι δύο επιστήμες έχουν τη μαγεία τους. και η άποψη σχετικά με την επαγγελματική αποκατάσταση(βιολόγοι κατώτεροι, βιολόγοι υπάλληλοι, γιατροί άσχετοι κλπ) έφεραν την Ελλάδα στην κατάσταση που βρίσκεται στις εργασιακές επιλογές..όλα για το χρήμα, και τελικά τα τρώνε άλλοι.. Όποιος κυνηγά το όνειρό του δεν χάνεται!!.

ελπίζω να μην σας κούρασα, αλλά δεν αντέχω την υποβάθμιση στο χώρο των επιστημών...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Γιατί, πες μου γιατί.. Γιατί απ' ΟΛΑ τα θέματα να ξεθάψεις ΑΥΤΟ. Γιατί ΕΔΩ.

Δεν είναι ωραίο αυτό που ακολουθεί αν το συνεχίσεις, αλήθεια. And don't get me wrong, there are some REALLY cool folks around here κι απ' τις δύο σχολές που θα μιλήσουν πολύ καλά για τα πράγματα χωρίς τη ταμπέλα στη μέση. Αλλά δεν είναι όλοι αυτοί, κι απ' τη στιγμή που διάβασες το θέμα θα είδες φαντάζομαι.

But oh well, since you bumped it already, a relevant-ish sidenote.

Δεν καταλαβαίνω γιατί όλα πρέπει περιστρέφονται γύρω από τον άνθρωπο? η Βιολογία μελετά εκτός των άλλων, φυτά και ζώα,

Το πας τόσο καλά εδώ απλά για να το φέρεις τούμπα μια γραμμή μετά.

σύνολα που είναι απαραίτητα για να επιβιώσει ο άνθρωπος!

Τι το 'θελες αυτό το τελευταίο? Αναιρεί αυτό που είπες πριν αν, τελικά, τη σημασία των υπόλοιπων ομάδων που αφορούν τη βιολογία τη βλέπεις στην επιβίωση του ανθρώπου.

Υπάρχει ένα τρελά μεγάλο κομμάτι της βιολογίας που ασχολείται με τον άνθρωπο. Sure. And by that I don't mean άμεσα απαραίτητα. Μπορεί να 'ναι σαν αυτό που λες, να μελετάς φυτά, άλλα ζώα, βακτήρια, whatever ΓΙΑ τον άνθρωπο (για το δικό του καλό, τη δική του ανάπτυξη, blah blah and all). Αλλά δεν αφορούν ΟΛΑ τον άνθρωπο τελικά. Γιατί? Απλά γιατί δεν ενδιαφέρονται ΟΛΟΙ οι επιστήμονες για τον άνθρωπο. Χοντρός παράγοντας της κατεύθυνσης που θα πάρει αύριο η έρευνά σου, η δική μου, του άλλου δίπλα, είναι τα ενδιαφέροντα του καθενός, το τι μας αρέσει να ψάχνουμε και να κάνουμε. Κι απ' τη στιγμή που ο άνθρωπος σαν οργανισμός δεν είναι στο μυαλό όλων, και η ίδια η έρευνα δε θα 'χει πάντα αντικείμενο αυτόν.

Τώρα από κει και πέρα ναι, με την εικόνα που σου δίνει το σχολείο για τη βιολογία, με τους αποτυχημένους γιατρούς που καταλήγουν στα βιολογικά, με όλο το hype που δημιουργείται από άλλες κι άλλες πηγές καταλήγεις να πιστεύεις ότι η έρευνα στη βιολογία είναι οι ασθένειες, ότι έρευνα είναι τα φάρμακα, ότι ο βιολόγος εργαστηριακά τρώει τα σκατά του γιατρού ή τέλος πάντων όλες αυτές τις πίπες που διαβάζεις πίσω.

Something that, in the end, is completely fine by me. Αν δε θες να δεις τι παίζει στ' αλήθεια και η φαντασίωση ακούγεται καλύτερη, be my guest, δε θα κάτσω ν' αλλάξω κοσμοθεωρίες τώρα. Αλλά όταν θα 'ρθουν αυτές οι φαντασίες να μιλήσουν για την ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗ χρησιμότητα της επιστήμης ε, θα 'μαι εκεί, η βλακεία έχει όρια ακόμα και για μένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kou_nikos

Νεοφερμένος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Ανάμεσσα σε Βιολογία & Ιατρική , στην Ελλάδα θα έλεγα καλύτερα Ιατρική γιατί μετά μπορείς να πάρεις ειδικότητα μικροβιολόγου και έτσι θα ασχολείσαι μ'αυτό που σ'αρέσει (Βιολογία) και παράλληλα θα έχεις συγκεκριμένα - κατοχυρωμένα δικαιώματα.Δυστυχώς οι Βιολόγοι στην Ελλάδα αντιμετωπίζουν πολλά προβλήματα στην εργασία και οι Βιολόγοι που μεσ΄την μιζέρια αυτης της χώρας κάνουν κάτι πραγματικά ενδιαφέρον είναι είτε κομματόσκυλα είτε έχουν διασυνδέσεις - γνωριμίες κτλ. Ελάχιστοι άξιοι Βιολόγοι κάνουν σοβαρή έρευνα αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα.
Σε Αγγλία , Γαλλία , ΉΠΑ , Γερμανία ακόμα και στην Τουρκία έχεις εξίσου πολλές ευκαιρίες απασχόλησης είτε σαν Βιολόγος είτε σαν Γιατρός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,093 μηνύματα.
Ιατρική και από μένα.
Από βιολογία 1000 φορές χημικό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Ιατρική και από μένα.
Από βιολογία 1000 φορές χημικό
πω ρε Φόκο..υπάρχουν παιδιά εδώ μέσα που θέλουν πραγματικά να αποφασίσουν τι θα κάνουν στη ζωή τους..παίξε με κάτι άλλο:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top