Βιβλια ÖSD - Zertifikat B2 (Βιβλίο Εξάσκησης)

Guest 753952

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θα βοηθουσαν τα βιβλια που προτεινει το OSD?Εχει επισης μηπως καποιος δωσει μονος εξετασεις χωρις δασκαλο και φροντηστηριο να πει τι θα χρειαστω?Επειδη δεν βρηκα στην περιοχη μου καποιο αξιολογο ατομο για ιδιαιτερα,ενω πληρωνω και ειμαι σωστο ατομο,ετσι αποφασια οτι με συμφερει να δωσω μονος,το πολυ πολυ να χασω 170 ευρω τα εξεταστρα,αν και δεν μπορει να κοπω σε ολλα,καπου θα περασω και ξαναδινω μετα οπου κοπω.Παραδειγμα θα χρειαστει να γραψω εκθεση,υπαρχει καποιο βιβλιο με εκθεσεις OSD να τις μαθω ολες απ' εξω και να παω να τα γραψω?Κατεληξα στο OSD γιατι ειναι κοντα στην περιοχη μου οι εξετασεις,επισης ειδα ειναι καλο πτυχιο αναγνωρισμενο,καποιος που το εχει παρει αυτο το πτυχιο μπορει να πει πως το πηρε?τι βιβλια χρειαστηκαν,τα βιβλια που προτεινει τα δικα του φανταζομαι για να προτεινουν δικα τους βιβλια πολυ λογικα θα βοηθουν και θα αξιζουν?Μονος εχω μαθει αρκετα καλα γερμανικα και εχω πολυ ορεξη για διαβασμα.Δεν εχω καλο ιντερνετ αλλιως θα εκανα on line και δεν εχω και καλο laptop,hp ειναι και σβηνει μολις ζεσταθει λιγο.Υποψην ειμαι καλος στην παπαγαλια και στην αντιγραφη,παραδειγμα μετεφρασα ως τωρα πανω απο 10 000 λεξεις και 5000 φρασεις απο ελληνικα σε γερμανικα και δεν βαριεμαι να γραφω ετσι καθημερινα επαναληψεις,γραφοντας ετσι τα εμαθα τελεια.Επισης πως μπορω να βελτιωθω προφορικα?Τι σας βοηθησε?Βλεπω πολλες ταινιες στο youtube γερμανικες και αρχισα τα παω πολυ καλα,καταλαβαινω τωρα (σχεδον ολα) και χωρις υποτιτλους τι λενε.
 

g_i_a_n_n_i_s_

Νεοφερμένος

Ο g_i_a_n_n_i_s_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Ξέρω ότι το Arena B2 από το Praxis Spezialverlag είναι μια καλή επιλογή.
Όσο για τα προφορικά, εγώ βέβαια δίνω τα πτυχία Goethe, παρακολουθώ προσομοιώσεις εξετάσεων στο YouTube και προσπαθώ να εντοπίσω λάθη (γραμματική, λεξιλόγιο, δομή, έκφραση κτλ) και επίσης ψάχνω στο Ίντερνετ για εκφράσεις. Μην αγχώνεσαι... Στην αρχή είναι δύσκολα τα προφορικά, αλλά μετά είναι ευκολα
 

Guest 753952

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ξέρω ότι το Arena B2 από το Praxis Spezialverlag είναι μια καλή επιλογή.
Όσο για τα προφορικά, εγώ βέβαια δίνω τα πτυχία Goethe, παρακολουθώ προσομοιώσεις εξετάσεων στο YouTube και προσπαθώ να εντοπίσω λάθη (γραμματική, λεξιλόγιο, δομή, έκφραση κτλ) και επίσης ψάχνω στο Ίντερνετ για εκφράσεις. Μην αγχώνεσαι... Στην αρχή είναι δύσκολα τα προφορικά, αλλά μετά είναι ευκολα
Ευχαριστω πολυ,ακουω και τωρα γερμανικα λιγο το βραδυ απο καμια ταινια,το προβλημα ειναι ενω εχω λιγα λεφτα δεν δεχοντε οι δασκαλες,τα θεωρουν πολυ λιγα τα λεφτα για αρχη,υστερα τα τρωω παραδειγμα 50 ευρω,και μετα απο λιγες μερες βρισκω 100 ευρω,τις ειπα οτι λογο κρισης δεν μπορω να ξερω ποτε θα εχω,επισης ειμαι βολικο ατομο οτι ωρες μου πουνε βολευει,ειδα τωρα καποιες σε διπλανο δημο βαζουν αγγελιες,ομως δεν εχουν επαγγελματισμο,γραφει η αλλη κανω μαθηματα μονο σε μαθητες γυμνασιου...αντε βγαλε ακρη...τωρα μολις μαζεψω λεφτα θα παρω βιβλια,θα παρω αυτο που ειπες το βιβλιο και CD να ακουω και να τα λεω μονος μου.Ειναι κουτοπονηρες,τις λεω τι βιβλια να παρω να τα εχω ετοιμα για 2-3 μαθηματα στην αρχη και μετα βλεπουμε,τις ξηγιεμαι ωραια,ουτε ζητω δωρεαν ουτε τις πιεζω!Αυτες φοβουνται μην μαθω μονος γερμανικα και βγαλουν λιγα λεφτα οι λιγοψυχες,αυτο καταλαβα,το αστειο ειναι οτι οσο μου κανουν τετοια διαβαζω απο πεισμα πιο πολυ...θα το παρω στο τελος χωρις να τις δωσω ουτε 1 ευρω.
 

g_i_a_n_n_i_s_

Νεοφερμένος

Ο g_i_a_n_n_i_s_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Αν θες επίσης δες και τα βίντεο του Deutsch Global στο YouTube. Είναι πολυ βοηθητικά, άσχετα από το πτυχίο
 

Guest 753952

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν θες επίσης δες και τα βίντεο του Deutsch Global στο YouTube. Είναι πολυ βοηθητικά, άσχετα από το πτυχίο
Ειδα τωρα αυτο το βιβλιο για τα προφορικα ΑΞΙΖΕΙ ΑΡΑΓΕ?
Το "HÖR-Manager" είναι μια συλλογή από 45 τεστ για το κομμάτι της ακουστικής κατανόησης, με αυξανόμενο βαθμό δυσκολίας. Τα θέματα των κειμένων είναι σύγχρονα και ενδιαφέρουν τόσο το νεαρό όσο και το μεγαλύτερης ηλικίας μαθητή.

Το "HÖR-Manager" μπορεί να χρησιμοποιηθεί συμπληρωματικά με οποιοδήποτε σύστημα διδασκαλίας των επιπέδων Α1 έως Β2. Στο βιβλίο επεξεργαζόμαστε όλα τα ζητήματα της γερμανικής γλώσσας που συνήθως δυσκολεύουν τον ξενόγλωσσο μαθητή στο κομμάτι της ακουστικής κατανόησης.

Το "HÖR-Manager" δε βοηθά μόνο στην εξάσκηση της ακουστικής κατανόησης, αλλά προκαλεί το μαθητή (με ασκήσεις για πριν και μετά το ακουστικό κομμάτι) να εξασκήσει και την προφορική του ικανότητα καθώς και το λεξιλόγιο και την παραγωγή γραπτού λόγου. Ένθετo στο βιβλίο είναι τo MP3-CD με τα ακουστικά κείμενα. Στο παράρτημα βρίσκονται οι λύσεις των ασκήσεων καθώς και οι απομαγνητοφωνήσεις των ακουστικών κειμένων.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αν θες επίσης δες και τα βίντεο του Deutsch Global στο YouTube. Είναι πολυ βοηθητικά, άσχετα από το πτυχίο
Επειδη βλεπω εχει χρονια εχω βαρεθει καπως το youtube,εχω δει την Ανια,την Τζενη..100 καναλια εχω δει με γερμανικα,πιστευω τωρα θελω οργανωση και θα ηταν καλο το "HÖR-Manager γιατι θα εκανα απο την αρχη Α1επαναληψη μεχρι Β2!Μετα συν το βιβλιο που μου ειπες και θα ημουν 100% ετοιμος για να παω και μονος να δωσω.
 

Asha

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Asha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Καταρχάς το ÖSD έχει στο site του ένα-δύο δείγματα εξέτασης τα οποία μπορείς να κάνεις για να δεις την δυσκολία της εξέτασης και αν τα περνάς/που θέλεις δουλειά. Αν κατλήξεις πως σου αρέσει σαν εξέταση και θες όντως να δώσεις αυτό, θα πρέπει να βρεις ένα βιβλίο με τεστ ÖSD για εξάσκηση. Το συγκεκριμένο βιβλίο (HÖR Manager) δεν το ξέρω αλλά θεωρώ πως εφόσον επικεντρώνεται στο ακουστικό, αν κάνεις τα τεστ (και τα ονλαιν και ξεκινήσεις και από κάποιο βιβλίο ) και δεις πως τα περνάς χωρίς να έχεις πρόβλημα, δεν χρειάζεται.
Εφόσον είσαι αυτοδίδακτος μπορείς αν δεν έχεις κάνει ήδη, να κάνεις και κάποιο ονλαιν τεστ επιπέδου π.χ.

Επίσης λες πως μαθαίνεις λέξεις κτλ. Από πού τις μαθαίνεις, ακολουθείς κάποια βιβλία; Μαθαίνεις μόνος σου και γραμματική;
Συνήθως κάποιος που κάνει μαθήματα με τον παραδοσιακό τρόπο καλύπτει κάθε φορά κάποια συγκεκριμένη ύλη που αντιστοιχεί σε κάθε επίπεδο μέσω κάποιων βιβλίων. Έχεις καλύψει την γραμματική που αντιστοιχεί στο Β2;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 753952

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καταρχάς το ÖSD έχει στο site του ένα-δύο δείγματα εξέτασης τα οποία μπορείς να κάνεις για να δεις την δυσκολία της εξέτασης και αν τα περνάς/που θέλεις δουλειά. Αν κατλήξεις πως σου αρέσει σαν εξέταση και θες όντως να δώσεις αυτό, θα πρέπει να βρεις ένα βιβλίο με τεστ ÖSD για εξάσκηση. Το συγκεκριμένο βιβλίο (HÖR Manager) δεν το ξέρω αλλά θεωρώ πως εφόσον επικεντρώνεται στο ακουστικό, αν κάνεις τα τεστ (και τα ονλαιν και ξεκινήσεις και από κάποιο βιβλίο ) και δεις πως τα περνάς χωρίς να έχεις πρόβλημα, δεν χρειάζεται.
Εφόσον είσαι αυτοδίδακτος μπορείς αν δεν έχεις κάνει ήδη, να κάνεις και κάποιο ονλαιν τεστ επιπέδου π.χ.

Επίσης λες πως μαθαίνεις λέξεις κτλ. Από πού τις μαθαίνεις, ακολουθείς κάποια βιβλία; Μαθαίνεις μόνος σου και γραμματική;
Συνήθως κάποιος που κάνει μαθήματα με τον παραδοσιακό τρόπο καλύπτει κάθε φορά κάποια συγκεκριμένη ύλη που αντιστοιχεί σε κάθε επίπεδο μέσω κάποιων βιβλίων. Έχεις καλύψει την γραμματική που αντιστοιχεί στο Β2;
Εχω μαθει γραμματικη μεσα απο το βιβλιο 'ΜΑΘΕ ΜΟΝΟΣ ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ',υστερα απο ενα λεξικο καλο και απο βιντεακια στο youtube,διαβαζω οτι πεσει στα χερια μου,ειχα βρει ενα λεξικο και εμαθα ολα τα ρηματα τα ανωμαλα,εμαθα υστερα ολα τα ρηματα που συντασονται με αιτιατικη,τωρα να σου πω ενα παραδειγμα για να δεις ποσο τρελα εχω να μαθω,τωρα μαθαινω το dazu,davon,dagegen,damit,dafur, για να τα κανω κοσκινο τα βρηκα στο pons και τα αντεγραψα σε 1 κολλα στα ελληνικα στην αλλη τα γερμανικα απο 30 φρασεις εχει το καθενα περιπου,τωρα περνω την κολλα που ειναι ελληνικα και την μεταφραζω στα γερμανικα,παραδειγμα λεει-ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΛΕΞΗ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ=DAVON IST KEIN WORT WAHR,μαθαινω λοιπον ολες τις φρασεις και μεσα αυτες οι φρασεις εχουν πολλες λεξεις που λογικα δεν τις ξερω,ψαχνω λοιπον τα παντα και τα κανω κοσκινο ενα ενα να δω τι σημαινουν,εχω υστερα παλι ετσι γραμμενα σε κολλες λεξεις που βρηκα στο youtube,στο pons,παραδειγμα hinter=πισω , χτες βρηκα και απο αυτο καμια 40 φρασεις και θα τις μαθω,ετσι καθε μερα απο το πρωι περνω 1 evw 5 κολλες μεταφραζω στα γερμανικα,μετα ως το βραδυ οτι μπορω τα κανω επαναληψεις και τα παλια,βρισκω νεες λεξεις παλι τις ενσωματωνω σε αυτες που ηδη εχω μαθει,εχω μαθει πως λεγονται σχεδον ολα τα ζωα,πως ειναι οι μερες,πως λεμε την ωρα,τους αριθμους ολα αυτα αν μου βαλεις να γραψω τα ξερω ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΠΡΟΦΕΡΩ παραδειγμα 923=neunhuntertdreiundzwanzig,ξερω τα κτηρια,εχω μαθει ετσι και χιλιαδες φρασεις τα εχω σε κολλες,υστερα αποφθεγματα που λενε οι γερμανοι εχω παλι ετσι,Hunden die bellen beiβen nicht,απο καθε φραση μαθαινω τα παντα και τα ψαχνω στο ιντερνετ στο pons.Ειπα στο περιπου ποσες λεξεις ξερω,μπορει να ξερω και 30 000 λεξεις σε επιπεδο C1,γιατι ξερω να γραφω 10 000 περιπου λεξεις αλλα ξερω και παρα πολλες που θα τις δω τι σημαινουν και δεν εχω μαθει ακομη να τις γραφω.Υστερα εβλεπα καθημερινα το καναλι learn german with Anja,της jeny και οτι εβρισκα το εγραφα και τα κανω επαναληψεις οπως ειπα εχω καμια 300 κολλες παραδειγμα και καθε μερα 2 εως 5 κολλες τις κανω επαναληψη ασταματητα τα γραφω,δεν αφηνω ουτε 1 μερα.Τωρα κανω επαναληψη τα επαγγελματα ολα,πως λεγεται ο σερβιτορος,ηθοποιος,κτλ....Αυτο που καταλαβα ειναι οτι αν εβρισκα μια καλη δασκαλα μπορει να πηγαινα ανετα και για C1,αφου εχω τοσο πολυ ορεξη και διαβαζω καθημερινα ανετα θα το επερνα και το C1,αν και δεν μιλαω προφορικα οτι λεξη εχω βρει την ακουω στο pons και βλεπω ταινιες επισης γερμανικες και βαζω και υποτιτλους γερμανικους και ελληνικους και παρατηρω την προφορα καθε λεξης...Υποψην αυτα δεν τα κανω εδω και λιγους μηνες,ΕΧΕΙ 4 ΧΡΟΝΙΑ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΙ!Στην αρχη πολυ λιγο ομως τον τελευταιο χρονο που μπηκα στο νοημα καπως τα εχω παρει πολυ σοβαρα και προσπαθω να διαβαζω απο το πρωι που θα ξυπνησω ως το βραδυ,και ετσι και με γερμανικες πολλες ταινιες καθε βραδυ και σημειωσεις απο τις ταινιες να μαθω τελεια γερμανικα και θα το παρω το πτυχιο,το ξερω...εστω το B2 θα διαβαζω και 8 ωρες την μερα και θα το παρω.Αυτο που με καθυστερουσε να μαθω καλυτερα ηταν οτι ελεγα οκ μωρε,θα βρω μια δασκαλα θα μου τα μαθει καλυτερα,ας μην ζοριστω,τωρα ομως εβαλα τις μηχανες στο φουλ και θα το παρω μονος.Εχω γεμισει ολο το δωματιο με κολλες γερμανικων,εχω αδειασει πανω απο 100 στυλο και τελειωσα εναν πακο ολοκληρο κολλες Α4.Θα αγορασω και αλλο πακο κολλες,και αλλο κουτι στυλο και θα το παλεψω οσο μπορω,θα βαλω οτι μεσο μπορω ωστε να πετυχω τον στοχο μου και θα ζοριστω για ωρες καθημερινα απο το πρωι ως το βραδυ διαβασμα.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 753952

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καταρχάς το ÖSD έχει στο site του ένα-δύο δείγματα εξέτασης τα οποία μπορείς να κάνεις για να δεις την δυσκολία της εξέτασης και αν τα περνάς/που θέλεις δουλειά. Αν κατλήξεις πως σου αρέσει σαν εξέταση και θες όντως να δώσεις αυτό, θα πρέπει να βρεις ένα βιβλίο με τεστ ÖSD για εξάσκηση. Το συγκεκριμένο βιβλίο (HÖR Manager) δεν το ξέρω αλλά θεωρώ πως εφόσον επικεντρώνεται στο ακουστικό, αν κάνεις τα τεστ (και τα ονλαιν και ξεκινήσεις και από κάποιο βιβλίο ) και δεις πως τα περνάς χωρίς να έχεις πρόβλημα, δεν χρειάζεται.
Εφόσον είσαι αυτοδίδακτος μπορείς αν δεν έχεις κάνει ήδη, να κάνεις και κάποιο ονλαιν τεστ επιπέδου π.χ.

Επίσης λες πως μαθαίνεις λέξεις κτλ. Από πού τις μαθαίνεις, ακολουθείς κάποια βιβλία; Μαθαίνεις μόνος σου και γραμματική;
Συνήθως κάποιος που κάνει μαθήματα με τον παραδοσιακό τρόπο καλύπτει κάθε φορά κάποια συγκεκριμένη ύλη που αντιστοιχεί σε κάθε επίπεδο μέσω κάποιων βιβλίων. Έχεις καλύψει την γραμματική που αντιστοιχεί στο Β2;
Επισης εψαξα για τεστ,στο Goethe τα βρηκα τα τεστ τους ομως σε αυτους δεν βρηκα,μηπως τα αφαιρεσαν?Ειδες προσφατα και ειχαν τεστ στο site τους?
 

Asha

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Asha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Επισης εψαξα για τεστ,στο Goethe τα βρηκα τα τεστ τους ομως σε αυτους δεν βρηκα,μηπως τα αφαιρεσαν?Ειδες προσφατα και ειχαν τεστ στο site τους?
https://www.osd.gr/levels/b2-mittelstufe-deutsch.html
Είναι στο πράσινο πλαίσιο που λέει υπόδειγμα εξέτασης. Έχει δύο αρχεία Erwachsene και Jugendvariante.
 

Guest 753952

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
https://www.osd.gr/levels/b2-mittelstufe-deutsch.html
Είναι στο πράσινο πλαίσιο που λέει υπόδειγμα εξέτασης. Έχει δύο αρχεία Erwachsene και Jugendvariante.
Το κατεβασα και μου λεει η εφαρμογη δεν βρεθηκε!Ισως φταιει το λαπτοπ που εχω γιατι δεν ανοιγει ισως τετοια αρχεια,εσυ τωρα τα δοκιμασες και ειναι ενταξη?Μηπως δεν υπαρχουν ποια?Τα ειχα προσπαθησει αυτα να τα δω και παλιοτερα,οτι εχει σχεση με γερμανικα μεσα στο ιντερνετ το εχω ψαξει...
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Asha

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Asha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Το κατεβασα και μου λεει η εφαρμογη δεν βρεθηκε!Ισως φταιει το λαπτοπ που εχω γιατι δεν ανοιγει ισως τετοια αρχεια,εσυ τωρα τα δοκιμασες και ειναι ενταξη?Μηπως δεν υπαρχουν ποια?Τα ειχα προσπαθησει αυτα να τα δω και παλιοτερα,οτι εχει σχεση με γερμανικα μεσα στο ιντερνετ το εχω ψαξει...
Πάτα unzip files online η κάτι τέτοιο στο google και θα βρεις μια σελίδα που θα στο ανοίξει.
 

Guest 753952

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καταρχάς το ÖSD έχει στο site του ένα-δύο δείγματα εξέτασης τα οποία μπορείς να κάνεις για να δεις την δυσκολία της εξέτασης και αν τα περνάς/που θέλεις δουλειά. Αν κατλήξεις πως σου αρέσει σαν εξέταση και θες όντως να δώσεις αυτό, θα πρέπει να βρεις ένα βιβλίο με τεστ ÖSD για εξάσκηση. Το συγκεκριμένο βιβλίο (HÖR Manager) δεν το ξέρω αλλά θεωρώ πως εφόσον επικεντρώνεται στο ακουστικό, αν κάνεις τα τεστ (και τα ονλαιν και ξεκινήσεις και από κάποιο βιβλίο ) και δεις πως τα περνάς χωρίς να έχεις πρόβλημα, δεν χρειάζεται.
Εφόσον είσαι αυτοδίδακτος μπορείς αν δεν έχεις κάνει ήδη, να κάνεις και κάποιο ονλαιν τεστ επιπέδου π.χ.

Επίσης λες πως μαθαίνεις λέξεις κτλ. Από πού τις μαθαίνεις, ακολουθείς κάποια βιβλία; Μαθαίνεις μόνος σου και γραμματική;
Συνήθως κάποιος που κάνει μαθήματα με τον παραδοσιακό τρόπο καλύπτει κάθε φορά κάποια συγκεκριμένη ύλη που αντιστοιχεί σε κάθε επίπεδο μέσω κάποιων βιβλίων. Έχεις καλύψει την γραμματική που αντιστοιχεί στο Β2;
Εκανα τεστ Β1 πολυ δυσκολο ενα που βρηκα και ημουν κοντα στην βαση,εκανα λαθος σε πραματα που πρωτη φορα εβλεπα,το davon,dazu,dagegen σε αυτα ολα τα εκανα λαθος,τωρα θα τα μαθω απ εξω οπως ειπα,γενικα για πρωτη φορα πηγα πολυ καλα γιατι προς το τελος βαρεθηκα/κουραστηκα,διαβαζα απο το πρωι και το παρατησα,αν εδινα λιγο προσοχη το περνουσα ανετα.Αυτο ομως που παρατηρησα ηταν το λεξιλογιο,ενω εμαθα τοσες χιλιαδες λεξεις και παλι πολλες δεν τις ηξερα!ΑΡΑ ΘΕΛΕΙ ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΛΕΞΙΛΟΓΙΟ!Δεν ειναι μονο το πτυχιο,με νοιαζει πιο πολυ οταν θα παω Γερμανια να καταλαβαινω καταρχην τι μου λενε,αν ξερω γραμματικη πολυ καλη και δεν ξερω λεξιλογιο δεν θα μαθω ποτε γερμανικα,ετσι για αυτο αποφασισα να μαθω πρωτα φρασεις και λεξιλογιο!Τωρα την γραμματικη μπορω να την μαθω ακομη καλυτερα αγοραζοντας και ενα πολυ καλο βιβλιο γραμματικης που να τα εξηγει μεσα απλα,ωραια ωστε να τα καταλαβαινω μονος μου.Για αυτο ανοιξα το θεμα αυτο να ενημερωθω απο αυτους που ξερουν ποια βιβλια αξιζουν και τι μπορω να κανω για να γινω καλυτερος!Πολλες φορες πηγα να τα παρατησω,αν καθομουν να μαθω και την γραμματικη μαζι θα τα ειχα παρατησει ως τωρα 100 φορες,ανθρωπος ειμαι,ειναι πολυ δυσκολη γλωσσα,αν ηταν ολοι τωρα θα μιλουσαν γερμανικα και θα ειχαν C2,
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πάτα unzip files online η κάτι τέτοιο στο google και θα βρεις μια σελίδα που θα στο ανοίξει.
Δεν το ρισκαρω,ειναι μπαχαντελα το λαπτοπ που εχω το hp,μην γινει καμια στραβη και μετα δεν εχω και λαπτοπ εντελως!Ασε θα βρω αλλα τεστ απο το goethe η θα παρω τα βιβλια με τεστ που εχουν μεσα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

https://www.osd.gr/levels/b2-mittelstufe-deutsch.html
Είναι στο πράσινο πλαίσιο που λέει υπόδειγμα εξέτασης. Έχει δύο αρχεία Erwachsene και Jugendvariante.
Ευχαριστω πολυ,κατεβασα ενα δωρεαν προγραμμα τελικα και το ανοιξα,θα το κοιταξω τωρα,τα παω πολυ καλα με τους υπολογιστες απλα φοβαμαι μην τα παιξει το λαπτοπ,σε 2 λεπτα κατεβασα την εφαρμογη και εκανα αποσυμπιεση αρχειου....
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Steffie88

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Steffie88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 394 μηνύματα.
Καλησπέρα, δεν ξέρω γερμανικά και συνεπώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω προτείνοντας σου βιβλία. Έχω μια πρόταση την οποία αν θες την σκέφτεσαι. Υπάρχουν δήμοι που έχουν προγράμματα δια βίου μάθησης (δωρεάν) και μέσα σε αυτά προσφέρονται και τα γερμανικά σε επίπεδο α1-α2. Μπορεί να είναι χαμηλότερο το επίπεδο από αυτό που θες ωστόσο από τη στιγμή που ψάχνεσαι μόνος σου μπορεί να σε βοηθήσει ώστε να ξεμπερδέψεις κάποια πράγματα αλλά και να ζητήσεις κάποια βοήθεια από τον καθηγητή-καθηγήτρια που θα έχετε. Κάποια στιγμή σε ένα πρόγραμμα που ήμουν σε άλλη γλώσσα βέβαια η καθηγήτρια που είχαμε ήταν πρόθυμη και μας απαντούσε σε ότι απορίες είχαμε.
 

Guest 753952

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
https://www.osd.gr/levels/b2-mittelstufe-deutsch.html
Είναι στο πράσινο πλαίσιο που λέει υπόδειγμα εξέτασης. Έχει δύο αρχεία Erwachsene και Jugendvariante.
Τωρα θυμηθηκα και εχω μια απορια,νομιζω διαβασα καπου οτι μπορουμε να χρησιμοποιησουμε λεξικο?Ειχες εσυ λεξικο οταν εδωσες?
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Καλησπέρα, δεν ξέρω γερμανικά και συνεπώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω προτείνοντας σου βιβλία. Έχω μια πρόταση την οποία αν θες την σκέφτεσαι. Υπάρχουν δήμοι που έχουν προγράμματα δια βίου μάθησης (δωρεάν) και μέσα σε αυτά προσφέρονται και τα γερμανικά σε επίπεδο α1-α2. Μπορεί να είναι χαμηλότερο το επίπεδο από αυτό που θες ωστόσο από τη στιγμή που ψάχνεσαι μόνος σου μπορεί να σε βοηθήσει ώστε να ξεμπερδέψεις κάποια πράγματα αλλά και να ζητήσεις κάποια βοήθεια από τον καθηγητή-καθηγήτρια που θα έχετε. Κάποια στιγμή σε ένα πρόγραμμα που ήμουν σε άλλη γλώσσα βέβαια η καθηγήτρια που είχαμε ήταν πρόθυμη και μας απαντούσε σε ότι απορίες είχαμε.
Ο Δημος που μενω ειναι ο πιο αχρηστος της Ελλαδας,μεχρι και τους αστεγους πετουν στο δρομο και δεν τους δινουν ενα πιατο φαι θα κανουν και δωρεαν μαθηματα?Εισαι πολυ τυχερη που μενεις σε τετοιο Δημο,πηγαινε παιξε κανενα τζοκερ...τους ρωτησα και δεν νοιαζονται,δεν τους καιγεται καρφι,εβαλαν και γαλαζιους τωρα δικους τους σε ολες τις θεσεις και θα τρωνε αραχτοι.Ρωτησα και στον οαεδ και εκει επιασαν ολοι τους απο μια καρεκλα και καθονται και τρωνε και δεν κανουν τιποτα ενω ειναι υπευθυνοι για eures ευρωπαικα προγραμματα δεν με εξυπηρετησαν,μου ειπαν πηγαινε βρες ακρη μονος σου!Το εψαξα εχω εναν φιλο στην Αφρικη και εκει εχουν δωρεαν μαθηματα ξενων γλωσσων και δωρεαν υπολογιστες στους ανεργους,σε τριτοκοσμικες χωρες μονο γινεται αυτο που ειπες για δωρεαν,εδω ειμαστε 5 κοσμικη χωρα!ΕΔΩ ΕΧΕΙ ΜΙΖΕΣ ΚΑΙ ΕΚΟΨΑΝ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΗΤΑΝ ΔΩΡΕΑΝ!Ηθελα να παω ειχε δωρεαν μαγειρικη μαθηματα κ τα εκοψαν και αυτα ολα!Τα εκοψαν γιατι παντου τρωνε μιζες,για να παμε να πληρωσουμε με την ψυχη μας.Τωρα εψαξα ξανα και ειδα οτι δεν εχουν τα γερμανικα,εμαθα ειχε 2 δασκαλες γερμανικων που ηταν σε θεσεις στον δημο μου...μαντεψε λοιπον γιατι δεν ειχαν γερμανικα δωρεαν!
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Steffie88

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Steffie88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 394 μηνύματα.
Ο Δημος που μενω ειναι ο πιο αχρηστος της Ελλαδας,μεχρι και τους αστεγους πετουν στο δρομο και δεν τους δινουν ενα πιατο φαι θα κανουν και δωρεαν μαθηματα?Εισαι πολυ τυχερη που μενεις σε τετοιο Δημο,πηγαινε παιξε κανενα τζοκερ...τους ρωτησα και δεν νοιαζονται,δεν τους καιγεται καρφι,εβαλαν και γαλαζιους τωρα δικους τους σε ολες τις θεσεις και θα τρωνε αραχτοι.Ρωτησα και στον οαεδ και εκει επιασαν ολοι τους απο μια καρεκλα και καθονται και τρωνε και δεν κανουν τιποτα ενω ειναι υπευθυνοι για eures ευρωπαικα προγραμματα δεν με εξυπηρετησαν,μου ειπαν πηγαινε βρες ακρη μονος σου!Το εψαξα εχω εναν φιλο στην Αφρικη και εκει εχουν δωρεαν μαθηματα ξενων γλωσσων και δωρεαν υπολογιστες στους ανεργους,σε τριτοκοσμικες χωρες μονο γινεται αυτο που ειπες για δωρεαν,εδω ειμαστε 5 κοσμικη χωρα!ΕΔΩ ΕΧΕΙ ΜΙΖΕΣ ΚΑΙ ΕΚΟΨΑΝ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΗΤΑΝ ΔΩΡΕΑΝ!Ηθελα να παω ειχε δωρεαν μαγειρικη μαθηματα κ τα εκοψαν και αυτα ολα!Τα εκοψαν γιατι παντου τρωνε μιζες,για να παμε να πληρωσουμε με την ψυχη μας.Τωρα εψαξα ξανα και ειδα οτι δεν εχουν τα γερμανικα,εμαθα ειχε 2 δασκαλες γερμανικων που ηταν σε θεσεις στον δημο μου...μαντεψε λοιπον γιατι δεν ειχαν γερμανικα δωρεαν!

Κατάλαβα..Κρίμα πάντως γιατί θα ήταν μια καλή ευκαιρία και να λύσεις κάποιες απορίες σου και να σε βοηθήσει να οργανωθείς καλύτερα ώστε να προχωρήσεις πιο σωστά και μόνος σου.
 

Guest 753952

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κατάλαβα..Κρίμα πάντως γιατί θα ήταν μια καλή ευκαιρία και να λύσεις κάποιες απορίες σου και να σε βοηθήσει να οργανωθείς καλύτερα ώστε να προχωρήσεις πιο σωστά και μόνος σου.
Εστειλα παντος στον δημο email να ενημερωθω αν υπαρξει κατι,η ιδεα σου ηταν πολυ καλη.Αυτο που καταλαβα θελει καταρχην καλο λεξιλογιο,τωρα διαβαζω ενα κειμενο γερμανικο Β2 και πολλες λεξεις δεν τις ξερω,θελει ετσι καθημερινη ενασχοληση και ψαξιμο πολυ με διαβασμα και θα περασω πολυ ανετα και μονος μου.Τωρα σημειωνω οσες λεξεις δεν ξερω.Αν παρω και τα βιβλια Β2 osd και μαθω το αναλογο λεξιλογιο θα εχω κανει ενα πολυ μεγαλο βημα να περασω.
 

Steffie88

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Steffie88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 394 μηνύματα.
Εστειλα παντος στον δημο email να ενημερωθω αν υπαρξει κατι,η ιδεα σου ηταν πολυ καλη.Αυτο που καταλαβα θελει καταρχην καλο λεξιλογιο,τωρα διαβαζω ενα κειμενο γερμανικο Β2 και πολλες λεξεις δεν τις ξερω,θελει ετσι καθημερινη ενασχοληση και ψαξιμο πολυ με διαβασμα και θα περασω πολυ ανετα και μονος μου.Τωρα σημειωνω οσες λεξεις δεν ξερω.Αν παρω και τα βιβλια Β2 osd και μαθω το αναλογο λεξιλογιο θα εχω κανει ενα πολυ μεγαλο βημα να περασω.

Καλά έκανες και έστειλες mail. Η καθημερινή ενασχόληση είναι ότι καλύτερο γιατί θα σε βοηθήσει πάρα πολύ. Αν βρεις και κάποια απλά λογοτεχνικά βιβλία για να δεις και εκεί την γλώσσα θα είναι ακόμα καλύτερα. Σου εύχομαι να πετύχεις τον στόχο σου!!
 

Guest 753952

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλά έκανες και έστειλες mail. Η καθημερινή ενασχόληση είναι ότι καλύτερο γιατί θα σε βοηθήσει πάρα πολύ. Αν βρεις και κάποια απλά λογοτεχνικά βιβλία για να δεις και εκεί την γλώσσα θα είναι ακόμα καλύτερα. Σου εύχομαι να πετύχεις τον στόχο σου!!
Ευχαριστω πολυ,να εισαι καλα.
 

g_i_a_n_n_i_s_

Νεοφερμένος

Ο g_i_a_n_n_i_s_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Από την εμπειρία μου γνωρίζω ότι κανείς, προκειμένου να πάει να δώσει μια εξέταση στα γερμανικά, πρέπει να εξασκηθεί σε όλα τα module (Sprechen, Schreiben, Lesen, Hören). Είναι σημαντικό να γνωρίζει κανείς λέξεις και φράσεις, για να περάσει το Β2, αλλά πιστεύω ότι μεγαλύτερη έμφαση θα πρέπει να δίνεται στην παραγωγή γραπτού και προφορικού λόγου. Για παράδειγμα, στο Β2, για να εκφράσει κανείς την άποψη του είναι καλό να πει:
1) Ich bin der Auffassung, dass ...
2) Ich betrachte/empfinde ... als ...
3) Ich bin davon überzeugt, dass ...
4) Meines Erachtens ...
5) Meiner Meinung zufolge ...
6) Meiner Auffassung nach ...
7) Was meine Meinung darüber angeht, ...
κτλ, αντί για τα κλασικά: Ich glaube/denke/meine/möchte sagen, dass ... και meiner Meinung nach ...
Επίσης, αντί για zum Schluss είναι καλό να πει κανείς: Zusammenfassend möchte ich festhalten, dass ... ή Abwäge ich zum Schluss beide Aspekte, ist meines Erachtens ... als vorteilhaft/nachteilig zu betrachten ή Insgesamt zeigt sich, dass ... κτλ
Επίσης είναι σημαντικά τα εξής συνθετικά:
Zuallererst-Zudem-Darüber hinaus-Außerdem
Hingegen-Jedoch-Allerdings-Trotzdem
Die Gründe dafür liegen klar auf der Hand.
Infolgedessen-Demzufolge-Deswegen
Γιατί τα λέω αυτά;
Πρέπει να καταλάβουν οι εξεταστές-διορθωτές πως γνωρίζεις τη γλώσσα σε καλό επίπεδο. Επίσης, μην ξεχνάς τη σωστή σύνταξη και τη σωστή χρήση της γραμματικής.
Χρησιμοποίησε αν θες την πλατφόρμα Deutsch online Korrektur για αυτόματη διόρθωση των εκθέσεων σου.
Εγώ θα σου πρότεινα να αγόραζες ένα βιβλίο συνολικής προετοιμασίας (πχ Arena B2) για συνολική εξάσκηση.
Βοηθητική είναι επίσης και η ανάγνωση ειδήσεων στα γερμανικά. Εγώ διαβάζω Der Spiegel και με έχει βοηθήσει πολυ. Είναι επιπέδου Γ2, αλλά αξίζει, γιατί εμβαθύνεται η ικανότητα σου για κατανόηση γραπτού λόγου.
Επίσης, άκου ειδήσεις, προκειμένου απλά να ακούς τη γλώσσα. Έστω και κάτι ελάχιστο να καταλάβεις, είναι υπέρ αρκετό για το Β2.
Καλή επιτυχία!!
 

Guest 753952

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Από την εμπειρία μου γνωρίζω ότι κανείς, προκειμένου να πάει να δώσει μια εξέταση στα γερμανικά, πρέπει να εξασκηθεί σε όλα τα module (Sprechen, Schreiben, Lesen, Hören). Είναι σημαντικό να γνωρίζει κανείς λέξεις και φράσεις, για να περάσει το Β2, αλλά πιστεύω ότι μεγαλύτερη έμφαση θα πρέπει να δίνεται στην παραγωγή γραπτού και προφορικού λόγου. Για παράδειγμα, στο Β2, για να εκφράσει κανείς την άποψη του είναι καλό να πει:
1) Ich bin der Auffassung, dass ...
2) Ich betrachte/empfinde ... als ...
3) Ich bin davon überzeugt, dass ...
4) Meines Erachtens ...
5) Meiner Meinung zufolge ...
6) Meiner Auffassung nach ...
7) Was meine Meinung darüber angeht, ...
κτλ, αντί για τα κλασικά: Ich glaube/denke/meine/möchte sagen, dass ... και meiner Meinung nach ...
Επίσης, αντί για zum Schluss είναι καλό να πει κανείς: Zusammenfassend möchte ich festhalten, dass ... ή Abwäge ich zum Schluss beide Aspekte, ist meines Erachtens ... als vorteilhaft/nachteilig zu betrachten ή Insgesamt zeigt sich, dass ... κτλ
Επίσης είναι σημαντικά τα εξής συνθετικά:
Zuallererst-Zudem-Darüber hinaus-Außerdem
Hingegen-Jedoch-Allerdings-Trotzdem
Die Gründe dafür liegen klar auf der Hand.
Infolgedessen-Demzufolge-Deswegen
Γιατί τα λέω αυτά;
Πρέπει να καταλάβουν οι εξεταστές-διορθωτές πως γνωρίζεις τη γλώσσα σε καλό επίπεδο. Επίσης, μην ξεχνάς τη σωστή σύνταξη και τη σωστή χρήση της γραμματικής.
Χρησιμοποίησε αν θες την πλατφόρμα Deutsch online Korrektur για αυτόματη διόρθωση των εκθέσεων σου.
Εγώ θα σου πρότεινα να αγόραζες ένα βιβλίο συνολικής προετοιμασίας (πχ Arena B2) για συνολική εξάσκηση.
Βοηθητική είναι επίσης και η ανάγνωση ειδήσεων στα γερμανικά. Εγώ διαβάζω Der Spiegel και με έχει βοηθήσει πολυ. Είναι επιπέδου Γ2, αλλά αξίζει, γιατί εμβαθύνεται η ικανότητα σου για κατανόηση γραπτού λόγου.
Επίσης, άκου ειδήσεις, προκειμένου απλά να ακούς τη γλώσσα. Έστω και κάτι ελάχιστο να καταλάβεις, είναι υπέρ αρκετό για το Β2.
Καλή επιτυχία!!
Σε ευχαριστω πολυ,ξεκινησα μαθαινω τωρα ολες τις λεξεις που δεν ξερω απο το τεστ τους OSD που εχουν στο site τους,θελει πολυ καλο λεξιλογιο ακομη να μαθω εχω πολλα,χθες ειδα το βραδυ μια γερμανικη ταινια και προσπαθω να παρατηρω τα παντα,θα ξαναδω 20 φορες την ιδια ταινια και με γερμανικους υποτιτλους,ετσι ειδα οτι με βοηθα παρα πολυ!Μια θα την βλεπω με ελληνικους και μια με γερμανικους υποτιτλους,θα σημειωσω τωρα και ποιες λεξεις δεν ξερω ωστε να μαθαινω συνεχεια νεο λεξιλογιο.Θα μαθω και οσα εγραψες και δεν ξερω.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top