Βιβλια ÖSD - Zertifikat B2 (Βιβλίο Εξάσκησης)

Asha

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Asha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Ναι, το ÖSD επιτρέπει τη χρήση λεξικού. Στο Β2 μπορεί να είναι και δίγλωσσο (ενώ σε Γ1, Γ2 είναι μονογλωσσο).
Μην ανησυχείς αν δεν γνωρίζεις όλες τις λέξεις, το βασικό σε αυτό το επίπεδο είναι να καταλαβαίνεις αρκετά το νόημα του κειμένου ώστε να απαντάς σωστά στις ερωτήσεις.
 

Guest 753952

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Από την εμπειρία μου γνωρίζω ότι κανείς, προκειμένου να πάει να δώσει μια εξέταση στα γερμανικά, πρέπει να εξασκηθεί σε όλα τα module (Sprechen, Schreiben, Lesen, Hören). Είναι σημαντικό να γνωρίζει κανείς λέξεις και φράσεις, για να περάσει το Β2, αλλά πιστεύω ότι μεγαλύτερη έμφαση θα πρέπει να δίνεται στην παραγωγή γραπτού και προφορικού λόγου. Για παράδειγμα, στο Β2, για να εκφράσει κανείς την άποψη του είναι καλό να πει:
1) Ich bin der Auffassung, dass ...
2) Ich betrachte/empfinde ... als ...
3) Ich bin davon überzeugt, dass ...
4) Meines Erachtens ...
5) Meiner Meinung zufolge ...
6) Meiner Auffassung nach ...
7) Was meine Meinung darüber angeht, ...
κτλ, αντί για τα κλασικά: Ich glaube/denke/meine/möchte sagen, dass ... και meiner Meinung nach ...
Επίσης, αντί για zum Schluss είναι καλό να πει κανείς: Zusammenfassend möchte ich festhalten, dass ... ή Abwäge ich zum Schluss beide Aspekte, ist meines Erachtens ... als vorteilhaft/nachteilig zu betrachten ή Insgesamt zeigt sich, dass ... κτλ
Επίσης είναι σημαντικά τα εξής συνθετικά:
Zuallererst-Zudem-Darüber hinaus-Außerdem
Hingegen-Jedoch-Allerdings-Trotzdem
Die Gründe dafür liegen klar auf der Hand.
Infolgedessen-Demzufolge-Deswegen
Γιατί τα λέω αυτά;
Πρέπει να καταλάβουν οι εξεταστές-διορθωτές πως γνωρίζεις τη γλώσσα σε καλό επίπεδο. Επίσης, μην ξεχνάς τη σωστή σύνταξη και τη σωστή χρήση της γραμματικής.
Χρησιμοποίησε αν θες την πλατφόρμα Deutsch online Korrektur για αυτόματη διόρθωση των εκθέσεων σου.
Εγώ θα σου πρότεινα να αγόραζες ένα βιβλίο συνολικής προετοιμασίας (πχ Arena B2) για συνολική εξάσκηση.
Βοηθητική είναι επίσης και η ανάγνωση ειδήσεων στα γερμανικά. Εγώ διαβάζω Der Spiegel και με έχει βοηθήσει πολυ. Είναι επιπέδου Γ2, αλλά αξίζει, γιατί εμβαθύνεται η ικανότητα σου για κατανόηση γραπτού λόγου.
Επίσης, άκου ειδήσεις, προκειμένου απλά να ακούς τη γλώσσα. Έστω και κάτι ελάχιστο να καταλάβεις, είναι υπέρ αρκετό για το Β2.
Καλή επιτυχία!!
wir müssen das Problem von zwei Seiten betrachten
πρέπει να εξετάσουμε το πρόβλημα από δύο πλευρές
Τωρα βρισκω τις λεξεις στο pons και εχει ωραιες φρασεις καθημερινες...θελει πολυ διαβασμα ολη μερα και ενασχοληση,ολες τις λεξεις/φρασεις τις γραφω κ ελληνικα τωρα και αγγλικα και μετα θα κανω μονος τεστ απο ελληνικα σε γερμανικα να μην τα ξεχνω.
ich empfinde nichts mehr für ihn
δεν αισθάνομαι τίποτα πια γι' αυτόν
ich betrachte diese Angelegenheit als erledigt
θεωρώ αυτή την υπόθεση τελειωμένη
στο pons με βοηθα παρα πολυ γιατι εχει και ηχο!μπορει να μην ειναι τελειος ομως κανει πολυ καλη δουλεια.Πιστευω αυτα που λεμε ολα θα βοηθησουν και αλλους.Πιστευω ομως θελει πολυ καλο διαβασμα και το davon,dazu..παραδειγμα was halten Sie davon?=πως το βρισκετε αυτο?,was meinst du dazu?=τι λες πανω σ άυτο? es gibt kein Mittel dagegen=δεν υπαρχει τιποτα εναντιον,wir kommen häufig daran vorbei=περναμε τακτικα απο εκει,wir haben kein Geld dafür=δεν εχουμε χρηματα για τετοια,damit befasse ich mich nicht=μ 'αυτο δεν ασχολουμαι.Αυτα λοιπον τα θεωρω επισης πολυ σοβαρα κ γραπτα κ προφορικα πρεπει να τα ξερει κανεις που βαζουμε το καθενα...θελει πολυ διαβασμα και πολυ καιρο,δεν μαθαινονται σε 5 μηνες μεσα αυτα που λενε καποια διαμαντια οτι ταχα σε 5 μηνες εφτασαν Β1 ας ερθουν να γραψουμε 20 000 λεξεις να δω πως θα τις γραψουνε!Oλα αυτα με το davon,dazu ειναι περιπου 200 φρασεις ακομη,απο 30-40 φρασεις καθημερινες το καθενα,το θεωρω πολυ δυσκολο,θελει ολα αυτα να τα μαθω απ'εξω!Σημερα ασχοληθηκα με το davon παραδειγμα πηρα κολλες και εγραφα τις φρασεις να τις μαθω,αυριο παλι θα τα κοιταξω και μετα θα παω στο dazu,επισης μετα εκανα ετσι επαναληψεις φρασεις..θελουν χρονο ολα αυτα,σκεφτομαι να δωσω του χρονου και φετος να τα κοσκινισω ολα αυτα στο διαβασμα,δεν ειναι μονο να παρεις ενα πτυχιο,καταλαβα θελει να τα αγαπας για να μαθεις σωστα κ να μην τα ξεχασεις ετσι ποτε!Με την μεθοδο που κανω τα μαθαινω για μια ζωη και σωστα αφου τα γραφω καθημερινα και τα ακουω σε ταινιες.Πιστευω για να μαθει κανεις γερμανικα σωστα θελει τουλαχιστο 3 χρονια,να φτασει επιπεδο Β2 και να μην τα παρατησει ποτε,καθημερινα να βελτιωνει οτι εμαθε αλλιως πανε μετα Γερμανια και δηθεν τους φταιει η διαλεκτος και δεν καταλαβαινουν,εμ πως να καταλαβει οταν εχει ενα λεξιλογιο με 2000 λεξεις και ο γερμανος εχει 100 000 λεξεις?
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ναι, το ÖSD επιτρέπει τη χρήση λεξικού. Στο Β2 μπορεί να είναι και δίγλωσσο (ενώ σε Γ1, Γ2 είναι μονογλωσσο).
Μην ανησυχείς αν δεν γνωρίζεις όλες τις λέξεις, το βασικό σε αυτό το επίπεδο είναι να καταλαβαίνεις αρκετά το νόημα του κειμένου ώστε να απαντάς σωστά στις ερωτήσεις.
Το καλο ειναι οτι ξερω χιλιαδες λεξεις και φρασεις να τις γραφω,ετσι τωρα με τα σωστα βιβλια κ πολυ διαβασμα θα βελτιωθω ακομη πιο πολυ,σημερα απο της 9 το πρωι γραφω παλι και διαβαζω νεες λεξεις και φρασεις,δεν ειναι μονο το πτυχιο,θελω να μαθω πολυ καλα γερμανικες λεξεις ωστε οταν μιλησω με εναν Γερμανο να ξερω τι λεει,οι πιο πολλοι για αυτο οταν πανε Γερμανια δηθεν τους φταιει η προφορα,οταν ο γερμανος ξερει 100 000 λεξεις και φρασεις και εγω ξερω 5000 πως θα τον καταλαβω και μιλα και γρηγορα?Τα εχω μελετησει μονος με ταινιες που βλεπω ποσο δυσκολο ειναι,σε καθε ταινια βλεπω λεξεις που δεν ξερω,ετσι θα ειναι και οταν μιλησω με καποιον.Ετσι λοιπον δεν φταιει τοσο η προφορα,πιο πολυ φταιει το φτωχο λεξιλογιο και η ακουστικη,θελει πολλες ταινιες και ραδιο να ακους οπως ειπε ο φιλος πριν,εγω αρχισα ακουω και γερμανικα τραγουδια...
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

g_i_a_n_n_i_s_

Νεοφερμένος

Ο g_i_a_n_n_i_s_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Συμφωνώ με αυτά που λες, αλλά υπάρχει μια βασική διαφορά. Είναι διαφορετικό το να εκφράζεσαι στη μητρική σου γλώσσα και διαφορετικό το να τη μαθαίνεις ως ξένη γλώσσα. Εγώ προσωπικά ξέρω πολυ καλα γερμανικά, αλλά σε καμία περίπτωση δεν μπορώ να συγκρίνω το επίπεδό μου (αρχή γ1) με ένα παιδί από τη Γερμανία που θα πάει πρώτη λυκείου (10. Klasse). Για μένα τα γερμανικά είναι ξένη γλώσσα και γι εκείνον μητρική. Μην προσπαθείς να συγκριθείς. Για να περάσεις το β2 πρέπει να επικοινωνείς με μερική άνεση για απλά καθημερινά θέματα (σχολείο, φίλοι, σκέψεις για το μέλλον, επίλυση προβλημάτων, περιβάλλον). Για αυτό κιόλας οι έφηβοι δίνουν το B2 Jugendversion (ίδια αναγνώριση παγκοσμίως), γιατί δε χρειάζεται να έχουν εξεζητημένες γνώσεις που απαιτούνται από τους ενήλικες.
 

Guest 753952

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Συμφωνώ με αυτά που λες, αλλά υπάρχει μια βασική διαφορά. Είναι διαφορετικό το να εκφράζεσαι στη μητρική σου γλώσσα και διαφορετικό το να τη μαθαίνεις ως ξένη γλώσσα. Εγώ προσωπικά ξέρω πολυ καλα γερμανικά, αλλά σε καμία περίπτωση δεν μπορώ να συγκρίνω το επίπεδό μου (αρχή γ1) με ένα παιδί από τη Γερμανία που θα πάει πρώτη λυκείου (10. Klasse). Για μένα τα γερμανικά είναι ξένη γλώσσα και γι εκείνον μητρική. Μην προσπαθείς να συγκριθείς. Για να περάσεις το β2 πρέπει να επικοινωνείς με μερική άνεση για απλά καθημερινά θέματα (σχολείο, φίλοι, σκέψεις για το μέλλον, επίλυση προβλημάτων, περιβάλλον). Για αυτό κιόλας οι έφηβοι δίνουν το B2 Jugendversion (ίδια αναγνώριση παγκοσμίως), γιατί δε χρειάζεται να έχουν εξεζητημένες γνώσεις που απαιτούνται από τους ενήλικες.
Ναι καταλαβαινω,με ενα πλουσιο ομως λεξιλογιο και καθημερινη ομιλια με καποιον που μιλαει γερμανικα σαν μητρικη γλωσσα ανετα μετα γινεται η μητρικη σου γλωσσα και τα γερμανικα πολυ συντομα,παραδειγμα αν παντρευτω μια γερμανιδα και ζουμε μαζι και μεχρι τοτε εχω μαθει χιλιαδες λεξεις,μιλωντας καθημερινα μαζι της θα γινει και δικη μου μητρικη γλωσσα σε 1 χρονο το πολυ μεσα,ειδικα αν ειναι καμια πολυλογου σε 3 μηνες το πολυ...αν ομως δεν ξερεις καλο λεξιλογιο θα παρει πιο πολυ χρονο η ποτε...ξερω ατομα που ειναι Γερμανια 40 χρονια και δεν ξερουν ακομη να μιλησουν σωστα,επισης ειναι 40 χρονια Γερμανια και δεν γραφουν καν 1 λεξη!Ειναι και πως το βλεπει ο καθενας,εγω σεβομαι τους γερμανους και την γλωσσα αυτη,το εχω δει πολυ ζεστα,ετσι φυσικα θα βρω κ πολυ γρηγορα εργασια,σεβονται οι γερμανοι οποιον ειναι εργατικος,δεν ειναι χαζοι...βλεπουν ποιον εχει ορεξη και τον ανταμοιβουν πολυ γερα..παρα πολυ γερα.τον αλλον επειδη διαβαζε κ πηρε γ1 απο 4500ευρω τον μηνα που επερνε τον ανεβασαν ποστο στην εταιρια και επερνε 10 000ευρω!Η φαση ειναι οτι ηταν και Συριος...δεν ηταν καν κατοικος ΕΕ.Ενας λογος που ξεκινησα τα γερμανικα ειναι αυτος,ουτε ο αινσταιν ηταν,απλος υπαλληλος ηταν,επειδη δουλευε πολυ και διαβαζε πολυ εφτασε να περνει 10 000ευρω τον μηνα....
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top