Βιβλίο ασκήσεων για τα αρχαία στο Πανεπιστήμιο

murphysfave

Νεοφερμένος

Η murphysfave αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
πρόκειται να πάρω ένα μάθημα αρχαίων στην σχολή το οποίο είναι ουσιαστικά το άγνωστο. Θέλει γραμματική, συντακτικό, μετάφραση. Γενικά, αν και ήμουν θεωρητική, δεν ήμουν αρκετά καλή στα αρχαία και τη τελευταία φορά που τα διάβασα ήταν πριν από 1,5 χρόνο. Χρειάζομαι λοιπόν ένα (κατά προτίμηση χοντρό και πολυσέλιδο) βιβλίο που να έχει (απαιτητικές) ασκήσεις γραμματικής/συντακτικού έτσι ώστε να μπορώ να εξασκηθώ. Θα μπορούσε κάποιος να μου προτείνει ένα τέτοιο βιβλίο/βοήθημα; έχω βρει δυο-τρια μέσω google αλλά δεν είμαι σίγουρη για το πόσο καλά είναι
 

n1ki20

Νεοφερμένος

Η n1ki20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Για συντακτικό μπορείς να πάρεις των Ζήτη. Δεν είναι πολύ δύσκολα αλλά είναι πολύ σωστά δομημένο βιβλίο με θεωρία και ασκήσεις και γενικά είναι από τα βιβλία τα προτιμούν πολύ. Επίσης κοίτα στον Πατάκη αν έχει κάτι για γραμματικη
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ο Πατάκης είχε βιβλία με ασκήσεις γραμματικής βασισμένες στη γραμματική του Οικονόμου, που την ξέρουμε άλλωστε. Δεν ξέρω αν τα εκδίδει ακόμα ομως
 
Τελευταία επεξεργασία:

murphysfave

Νεοφερμένος

Η murphysfave αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Για συντακτικό μπορείς να πάρεις των Ζήτη. Δεν είναι πολύ δύσκολα αλλά είναι πολύ σωστά δομημένο βιβλίο με θεωρία και ασκήσεις και γενικά είναι από τα βιβλία τα προτιμούν πολύ. Επίσης κοίτα στον Πατάκη αν έχει κάτι για γραμματικη
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ο Πατάκης είχε βιβλία με ασκήσεις γραμματικής βασισμένες στη γραμματική του Οικονόμου, που την ξέρουμε άλλωστε. Δεν ξέρω αν τα εκδίδει ακόμα ομως
Ευχαριστώ πολύ για την απαντησή σου ! θα τα τσεκάρω :)
 

Alexecon1991

Δραστήριο μέλος

Ο Alexecon1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 402 μηνύματα.
Ρε συ αν δεν είσαι σε φιλολογική σχολή γιατί να το κάνεις αυτό στον εαυτό σου ?
 

murphysfave

Νεοφερμένος

Η murphysfave αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Σε ποια σχολή, αν επιτρέπεται;
ιστοριας/αρχαιολογιας !
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ρε συ αν δεν είσαι σε φιλολογική σχολή γιατί να το κάνεις αυτό στον εαυτό σου ?
ειμαι αρχαιολογια. αν δεν χρειαζοταν να παρω αρχαια, δεν θα το εκανα. πρεπει ομως να περασω τουλαχιστον 3 :cry_x:
 

Alexecon1991

Δραστήριο μέλος

Ο Alexecon1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 402 μηνύματα.
Τρομάζω λίγο που θα γίνεις φιλόλογος!
 

murphysfave

Νεοφερμένος

Η murphysfave αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Τρομάζω λίγο που θα γίνεις φιλόλογος!
οχι οχι :laugh: δεν θα γινω (ουτε θελω) να γινω φιλολογος ! εγω αρχαιολογια ειμαι, αρχαιολογος θα βγω και αρχαια δε θα χρειαστω καθολου ! απλως ειναι στο προγραμμα σπουδων και πρεπει να τα περασω
 

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 947 μηνύματα.
οχι οχι :laugh: δεν θα γινω (ουτε θελω) να γινω φιλολογος ! εγω αρχαιολογια ειμαι, αρχαιολογος θα βγω και αρχαια δε θα χρειαστω καθολου ! απλως ειναι στο προγραμμα σπουδων και πρεπει να τα περασω
Καλησπέρα! Τα μαθήματα Αρχαίας Ελληνικής Φιλολογίας των τμημάτων Ιστορίας και Αρχαιολογίας δεν προαπαιτούν κάτι παραπάνω από τις γνώσεις του Λυκείου. Επομένως, μπορείς να κάνεις επανάληψη μέσα από βιβλία και βοηθήματα που απευθύνονται σε υποψήφιους πανελληνίων.

Να σημειωθεί όμως ότι ως αρχαιολόγος θα χρειαστείς οπωσδήποτε τα Αρχαία ελληνικά, πράγμα που θα συνειδητοποιήσεις και στη σχολή.
 
Τελευταία επεξεργασία:

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
οχι οχι :laugh: δεν θα γινω (ουτε θελω) να γινω φιλολογος ! εγω αρχαιολογια ειμαι, αρχαιολογος θα βγω και αρχαια δε θα χρειαστω καθολου ! απλως ειναι στο προγραμμα σπουδων και πρεπει να τα περασω
Τι εννοείς ότι δεν θα χρειαστείς αρχαία στην αρχαιολογία; Σπουδάζεις αρχαιολογία στην Ελλάδα και τα υποχρεωτικά μαθήματα αρχαίων ελληνικών είναι αναγκαία όχι μόνο γιατί μπορεί να εργαστείς ως φιλόλογος αλλά και για την δουλειά του αρχαιολόγου. Δηλαδή θα εντοπίσεις μια αρχαία ελληνική επιγραφή στην ανασκαφή και δεν θα είσαι σε θέση να την διαβάσεις; Και αυτό είναι μόνο ένα μικρό κομμάτι για τη χρησιμότητα των αρχαίων ελληνικών για τη δουλειά του αρχαιολόγου.
 

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 947 μηνύματα.
Τι εννοείς ότι δεν θα χρειαστείς αρχαία στην αρχαιολογία; Σπουδάζεις αρχαιολογία στην Ελλάδα και τα υποχρεωτικά μαθήματα αρχαίων ελληνικών είναι αναγκαία όχι μόνο γιατί μπορεί να εργαστείς ως φιλόλογος αλλά και για την δουλειά του αρχαιολόγου. Δηλαδή θα εντοπίσεις μια αρχαία ελληνική επιγραφή στην ανασκαφή και δεν θα είσαι σε θέση να την διαβάσεις; Και αυτό είναι μόνο ένα μικρό κομμάτι για τη χρησιμότητα των αρχαίων ελληνικών για τη δουλειά του αρχαιολόγου.
Πολύ σωστά, η ανάγνωση μιας αρχαίας επιγραφής είναι μία μόνο περίπτωση. Η γνώση της αρχαία ελληνικής είναι απαραίτητη για την κατανόηση και προσέγγιση των αρχαίων πηγών, ένα εργαλείο απαραίτητο για τον αρχαιολόγο τόσο για ζητήματα χρονολόγησης, όσο και ερμηνείας-αποκατάστασης των ευρημάτων που εντοπίζει σε ανασκαφές.
 

murphysfave

Νεοφερμένος

Η murphysfave αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Καλησπέρα! Τα μαθήματα Αρχαίας Ελληνικής Φιλολογίας των τμημάτων Ιστορίας και Αρχαιολογίας δεν προαπαιτούν κάτι παραπάνω από τις γνώσεις του Λυκείου. Επομένως, μπορείς να κάνεις επανάληψη μέσα από βιβλία και βοηθήματα που απευθύνονται σε υποψήφιους πανελληνίων.

Να σημειωθεί όμως ότι ως αρχαιολόγος θα χρειαστείς οπωσδήποτε τα Αρχαία ελληνικά, πράγμα που θα συνειδητοποιήσεις και στη σχολή.
Τι εννοείς ότι δεν θα χρειαστείς αρχαία στην αρχαιολογία; Σπουδάζεις αρχαιολογία στην Ελλάδα και τα υποχρεωτικά μαθήματα αρχαίων ελληνικών είναι αναγκαία όχι μόνο γιατί μπορεί να εργαστείς ως φιλόλογος αλλά και για την δουλειά του αρχαιολόγου. Δηλαδή θα εντοπίσεις μια αρχαία ελληνική επιγραφή στην ανασκαφή και δεν θα είσαι σε θέση να την διαβάσεις; Και αυτό είναι μόνο ένα μικρό κομμάτι για τη χρησιμότητα των αρχαίων ελληνικών για τη δουλειά του αρχαιολόγου.
απαντάω και στους δύο (ευχαριστώ για το input σας!) : εγώ δεν πρόκειται να κάνω κλασικές ή βυζαντινές σπουδές. παλαιολιθική αρχαιολογία θέλω να πάω και συγκεκριμένα στην έρευνα και όχι σε κάποια δουλειά τύπου καθηγητής δευτεροβάθμιας. Ναι, τα αρχαία είναι σημαντικά και σίγουρα θα τα ξανασυναντήσω αλλά δεν νομίζω να μου είναι και τόσο εύχρηστα στον τομέα της παλαιολιθικής. βασικά αρχαία ξέρω απλώς δεν είμαι τόσο confident στα πιο δύσκολα θέματα
 

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Πολύ σωστά, η ανάγνωση μιας αρχαίας επιγραφής είναι μία μόνο περίπτωση. Η γνώση της αρχαία ελληνικής είναι απαραίτητη για την κατανόηση και προσέγγιση των αρχαίων πηγών, ένα εργαλείο απαραίτητο για τον αρχαιολόγο τόσο για ζητήματα χρονολόγησης, όσο και ερμηνείας-αποκατάστασης των ευρημάτων που εντοπίζει σε ανασκαφές.
Ακριβώς. Για αυτό και εκτός από τα μαθήματα αρχαίων ελληνικών θα διδαχτεί, πιθανώς, και επιγραφική, παπυρολογία κλπ.
 

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 947 μηνύματα.
απαντάω και στους δύο (ευχαριστώ για το input σας!) : εγώ δεν πρόκειται να κάνω κλασικές ή βυζαντινές σπουδές. παλαιολιθική αρχαιολογία θέλω να πάω και συγκεκριμένα στην έρευνα και όχι σε κάποια δουλειά τύπου καθηγητής δευτεροβάθμιας. Ναι, τα αρχαία είναι σημαντικά και σίγουρα θα τα ξανασυναντήσω αλλά δεν νομίζω να μου είναι και τόσο εύχρηστα στον τομέα της παλαιολιθικής. βασικά αρχαία ξέρω απλώς δεν είμαι τόσο confident στα πιο δύσκολα θέματα
Μπράβο που από τόσο νωρίς είσαι αποφασισμένη για το πεδίο έρευνας με το οποίο θες να ασχοληθείς (και μάλιστα με ένα πεδίο που στην Ελλάδα δεν είναι τόσο προωθημένο, οπότε σού δίνεται χώρος για να πρωτοπορήσεις). Σε κάθε περίπτωση, πρέπει να έχεις στο πίσω μέρος του μυαλού σου και την διέξοδο που λέγεται καθηγητής δευτεροβάθμιας με δεδομένες τις δύσκολες εργασιακές καταστάσεις στο αντικείμενό μας στην Ελλάδα.

Σού εύχομαι κάθε επιτυχία στις σπουδές σου!
 

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
απαντάω και στους δύο (ευχαριστώ για το input σας!) : εγώ δεν πρόκειται να κάνω κλασικές ή βυζαντινές σπουδές. παλαιολιθική αρχαιολογία θέλω να πάω και συγκεκριμένα στην έρευνα και όχι σε κάποια δουλειά τύπου καθηγητής δευτεροβάθμιας. Ναι, τα αρχαία είναι σημαντικά και σίγουρα θα τα ξανασυναντήσω αλλά δεν νομίζω να μου είναι και τόσο εύχρηστα στον τομέα της παλαιολιθικής. βασικά αρχαία ξέρω απλώς δεν είμαι τόσο confident στα πιο δύσκολα θέματα
Αντιλαμβάνεσαι φυσικά ότι αν δουλέψεις σε ανασκαφές ενδέχεται να βρίσκεις ευρύματα και από μεταγενέστερες εποχές όπου υπήρχε η γραφή; Τι θα τα κάνεις αυτά θα τα πετάς στην άκρη; Θα πρέπει τουλάχιστον να μπορείς να τα κατατάξεις και να κατανοήσεις το περιεχόμενο τους για να τα μελετήσουν στη συνέχεια οι πιο ειδικοί.
 

murphysfave

Νεοφερμένος

Η murphysfave αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Ωραία όλα αυτά, και συμφωνώ μαζί σας, αλλά πέρα από τα υποχρεωτ
Μπράβο που από τόσο νωρίς είσαι αποφασισμένη για το πεδίο έρευνας με το οποίο θες να ασχοληθείς (και μάλιστα με ένα πεδίο που στην Ελλάδα δεν είναι τόσο προωθημένο, οπότε σού δίνεται χώρος για να πρωτοπορήσεις). Σε κάθε περίπτωση, πρέπει να έχεις στο πίσω μέρος του μυαλού σου και την διέξοδο που λέγεται καθηγητής δευτεροβάθμιας με δεδομένες τις δύσκολες εργασιακές συνθήκες στο αντικείμενό μας στην Ελλάδα.

Σού εύχομαι κάθε επιτυχία στις σπουδές σου!
Σε ευχαριστώ πολύ πολύ & επίσης ! :)
 

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 947 μηνύματα.

murphysfave

Νεοφερμένος

Η murphysfave αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Αντιλαμβάνεσαι φυσικά ότι αν δουλέψεις σε ανασκαφές ενδέχεται να βρίσκεις ευρύματα και από μεταγενέστερες εποχές όπου υπήρχε η γραφή; Τι θα τα κάνεις αυτά θα τα πετάς στην άκρη; Θα πρέπει τουλάχιστον να μπορείς να τα κατατάξεις και να κατανοήσεις το περιεχόμενο τους για να τα μελετήσουν στη συνέχεια οι πιο ειδικοί.
Μα δεν είμαι άσχετη από αρχαία πρώτον και δεύτερον (αν κάνω λάθος διορθώστε με!) για αυτό υπάρχουν και άλλοι αρχαιολόγοι ειδικευμένοι σε άλλους τομείς. Παίζει ρόλο και πού είναι η θέση και πού γίνεται ανασκαφή. Συμφωνώ ότι είναι σημαντικά τα αρχαία αλλά δουλεία γίνεται και χωρίς αυτά. Το πολύ πολύ να γίνω λίγο ρεζίλι
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αν επιτρέπεται, σε ποια πόλη σπουδάζεις;
στο ρέθυμνο !
 

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 947 μηνύματα.
στο ρέθυμνο !
Ωραία, πολύ ήλπιζα να μού δώσεις αυτή την απάντηση, γιατί στο τμήμα της Κρήτης το αντικείμενο της παλαιολιθικής αρχαιολογίας διδάσκεται κανονικά (από την εξαιρετική επιστήμονα κυρία Γαλανίδου) σε αντίθεση με άλλα τμήματα, όπως της Αθήνας (δεν διδάσκεται πλέον δηλαδή).
Νομίζω πως θα λάβεις σημαντικά εφόδια πάνω στον τομέα αυτό και θα μπορέσεις να εξελιχθείς σε εξαιρετική ερευνήτρια!
 

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Μα δεν είμαι άσχετη από αρχαία πρώτον και δεύτερον (αν κάνω λάθος διορθώστε με!) για αυτό υπάρχουν και άλλοι αρχαιολόγοι ειδικευμένοι σε άλλους τομείς. Παίζει ρόλο και πού είναι η θέση και πού γίνεται ανασκαφή. Συμφωνώ ότι είναι σημαντικά τα αρχαία αλλά δουλεία γίνεται και χωρίς αυτά. Το πολύ πολύ να γίνω λίγο ρεζίλι
Δεν αμφισβητώ τις γνώσεις σου στα αρχαία. Αντέδρασα στην γενίκευση ότι ως αρχαιολόγος δεν θα χρειαστείς αρχαία. Αν και η κατεύθυνση μου ήταν η ιστορία είμαι απόφοιτος τμήματος ιστορίας και αρχαιολογίας. Τα αρχαία ως μαθήτρια δεν μου άρεσαν ιδιαίτερα αν και είχα καλούς βαθμούς. Ωστόσο στη σχολή τα εκτίμησα ιδιαίτερα γιατί κατανόησα τη σημασία τους τόσο για την ιστορία όσο και για την αρχαιολογία. Εύχομαι να πας εξαιρετικά στις σπουδές σου και να πετύχεις τους στόχους σου.
ΥΓ. Δεν ξέρω που σπουδάζεις αλλά υπάρχουν και μαθήματα αρχαίας ιστορίας στα οποία μπορεί να χρειαστείς τα αρχαία ελληνικά για την μελέτη των πηγών. Και όχι η μετάφραση δεν φτάνει όταν στις εξετάσεις σου βάζουν ερώτηση με άγνωστες πηγές στο πρωτότυπο.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top