Βιβλίο ασκήσεων για τα αρχαία στο Πανεπιστήμιο

murphysfave

Νεοφερμένος

Η murphysfave αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Ωραία, πολύ ήλπιζα να μού δώσεις αυτή την απάντηση, γιατί στο τμήμα της Κρήτης το αντικείμενο της παλαιολιθικής αρχαιολογίας διδάσκεται κανονικά (από την εξαιρετική επιστήμονα κυρία Γαλανίδου) σε αντίθεση με άλλα τμήματα, όπως της Αθήνας (δεν διδάσκεται πλέον δηλαδή).
Νομίζω πως θα λάβεις σημαντικά εφόδια πάνω στον τομέα αυτό και θα μπορέσεις να εξελιχθείς σε εξαιρετική ερευνήτρια!
Την κα Γαλανίδου πραγματικά την λατρεύω και πρέπει να πω πως με αυτή κατάλαβα ότι μου αρέσει η παλαιολιθική αρχαιολογία. Είναι λυπηρό το ότι υπάρχουν τόσα κενά σε τέτοιους τομείς. Ειλικρινά σε ευχαριστώ πάρα πάρα πάρα πολυ ! Είναι αναζωογονητικό να βλέπω άτομα παθιασμένα για αυτού του είδους τα αντικείμενα :)
 

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 949 μηνύματα.
Την κα Γαλανίδου πραγματικά την λατρεύω και πρέπει να πω πως με αυτή κατάλαβα ότι μου αρέσει η παλαιολιθική αρχαιολογία. Είναι λυπηρό το ότι υπάρχουν τόσα κενά σε τέτοιους τομείς. Ειλικρινά σε ευχαριστώ πάρα πάρα πάρα πολυ ! Είναι αναζωογονητικό να βλέπω άτομα παθιασμένα για αυτού του είδους τα αντικείμενα :)
Ακριβώς έτσι, κι εγώ είμαι παθιασμένος για ένα αντικείμενο που δυστυχώς δεν χαίρει τόσης εκτίμησης από φοιτητές και επιστήμονες εν γένει, αλλά ευτυχώς βλέπω να αποκτά σιγά-σιγά τη θέση που του αξίζει στο επιστημονικό στερέωμα. Μιλώ για την ρωμαϊκή και ύστερη ρωμαϊκή/πρωτοβυζαντινή κεραμική.

Θα χαρώ να τα ξαναπούμε κάποια στιγμή! Καλή συνέχεια με τις σπουδές σου!
 

murphysfave

Νεοφερμένος

Η murphysfave αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Δεν αμφισβητώ τις γνώσεις σου στα αρχαία. Αντέδρασα στην γενίκευση ότι ως αρχαιολόγος δεν θα χρειαστείς αρχαία. Αν και η κατεύθυνση μου ήταν η ιστορία είμαι απόφοιτος τμήματος ιστορίας και αρχαιολογίας. Τα αρχαία ως μαθήτρια δεν μου άρεσαν ιδιαίτερα αν και είχα καλούς βαθμούς. Ωστόσο στη σχολή τα εκτίμησα ιδιαίτερα γιατί κατανόησα τη σημασία τους τόσο για την ιστορία όσο και για την αρχαιολογία. Εύχομαι να πας εξαιρετικά στις σπουδές σου και να πετύχεις τους στόχους σου.
ΥΓ. Δεν ξέρω που σπουδάζεις αλλά υπάρχουν και μαθήματα αρχαίας ιστορίας στα οποία μπορεί να χρειαστείς τα αρχαία ελληνικά για την μελέτη των πηγών. Και όχι η μετάφραση δεν φτάνει όταν στις εξετάσεις σου βάζουν ερώτηση με άγνωστες πηγές στο πρωτότυπο.
Ναι συμφωνώ, έπρεπε όντως να είμαι πιο συγκεκριμένη αλλά ορκίζομαι ότι θεώρησα πολύ υπερβολικό να βάλω το "παλαιολιθική" δίπλα (στο αρχικό μήνυμα). :laugh: Τώρα όμως βλέπω ότι δεν ήταν καλή απόφαση. Και ναι ναι, συμφωνώ με το κομμάτι της αρχαίας ιστορίας, η ίδια σκεφτόμουν να πάρω παπυρολογία τα επόμενα χρόνια, και για αυτό είμαι προσεκτική όταν επιλέγω ΑΙΣ ! Πάντως σε ευχαριστώ και σενα πάρα πάρα πολυ ^^ Εύχομαι η σταδιοδρομία σου στο πεδίο της ιστορίας να εξελίσσεται όπως το θες εσυ !
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ακριβώς έτσι, κι εγώ είμαι παθιασμένος για ένα αντικείμενο που δυστυχώς δεν χαίρει τόσης εκτίμησης από φοιτητές και επιστήμονες εν γένει, αλλά ευτυχώς βλέπω να αποκτά σιγά-σιγά τη θέση που του αξίζει στο επιστημονικό στερέωμα. Μιλώ για την ρωμαϊκή και ύστερη ρωμαϊκή/πρωτοβυζαντινή κεραμική.

Θα χαρώ να τα ξαναπούμε κάποια στιγμή! Καλή συνέχεια με τις σπουδές σου!
Είχα την τύχη να παρακολουθήσω ένα μάθημα βυζαντινής μικροτεχνίας το προηγούμενο εξάμηνο και καλύψαμε πολύ γρήγορα την κεραμική. Ήταν το πιο ενδιαφέρον κομμάτι της παράδοσης όμως οι πηγές και τα άρθρα που είχαμε ήταν ελάχιστες (μπορώ να πω ότι η μόνη μας πηγή ήταν ο κ Πετρίδης, ευτυχώς υπάρχει και αυτός). Πραγματικά εύχομαι, αν όχι σύντομα, στο μέλλον να δούμε πολλά πολλά άρθρα και πολλές έρευνες από τη δική σου πένα ! Είναι ένα ενδιαφέρον πεδίο και είναι κρίμα που οι ακαδημαϊκοί (τουλάχιστον στην ελλάδα) οι οποίοι ασχολούνται με αυτό είναι μετρημένοι στα δάχτυλα. Εύχομαι και εγώ να τα ξαναπούμε ^^ Ευχαριστώ & επίσης!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Alexecon1991

Δραστήριο μέλος

Ο Alexecon1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 402 μηνύματα.
Πάντως για γραμματική βολεύει το "Ασκήσεις Γραμματικής της Αρχαίας ελληνικής" του Πετρίτση εκδόσεις Πατάκης και για συντακτικό "Μαθήματα Σύνταξης της Αρχαίας Ελληνικής" της Μπίλλα εκδόσεις Σαββάλας.
 

murphysfave

Νεοφερμένος

Η murphysfave αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Πάντως για γραμματική βολεύει το "Ασκήσεις Γραμματικής της Αρχαίας ελληνικής" του Πετρίτση εκδόσεις Πατάκης και για συντακτικό "Μαθήματα Σύνταξης της Αρχαίας Ελληνικής" της Μπίλλα εκδόσεις Σαββάλας.
Ευχαριστω ! Θα τα κοιτάξω :)
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top