Βιβλία που διαβάσατε και σας άρεσαν

girly14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η girly14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 287 μηνύματα.
Παιδια αν ειδικα γνωριζετε αγγλικα (σχετικα απλο επιπεδο μην φανταστειτε) πρεπει οπωσδηποτε να διαβασετε το "Aristotle and Dante discover the secrets of the universe" ΜΑΓΙΚΟ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Παιδια αν ειδικα γνωριζετε αγγλικα (σχετικα απλο επιπεδο μην φανταστειτε) πρεπει οπωσδηποτε να διαβασετε το "Aristotle and Dante discover the secrets of the universe" ΜΑΓΙΚΟ!

Εκλαικευμένη επιστήμη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

frofru

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η frofru αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 200 μηνύματα.
uglies - pretties - specials - extras του Scott Westerfeld ( απ'τα καλυτερα που εχω διαβασει! σε απορροφα απ'το 1ο κεφάλαιο! )
Η τιμή και το χρήμα του Κωνσταντίνου Θεοτόκη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oasis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η oasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Η τιμή και το χρήμα του Κωνσταντίνου Θεοτόκη

Πολύ καλό! Είχα δει και τη μεταφορά του σε ταινία στο φεστιβάλ κινηματογράφου στη Θεσσαλονίκη, "Η τιμή της αγάπης", εξαίρετη επίσης.

Η σημειολογία στην καθημερινή ζωή - Ουμπέρτο Έκο
Περί τρέλας - Λέων Τολστόι
Για την υποτέλεια των γυναικών - Τζον Στιουαρτ Μιλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

frofru

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η frofru αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 200 μηνύματα.
Πολύ καλό! Είχα δει και τη μεταφορά του σε ταινία στο φεστιβάλ κινηματογράφου στη Θεσσαλονίκη, "Η τιμή της αγάπης", εξαίρετη επίσης.
Δεν το ηξερα οτι ειχε βγει και ταινια. Θα την δω συντομα! Ευχαριστω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Είναι όντως υπέροχο, και το βιβλίο και η ταινία. Το δούλεψα για τη λογοτεχνία πριν λίγο καιρό. :D

Συγκλονιστικό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 184336

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η κλέφτρα των βιβλίων-Μάρκους Ζούσακ
Ο Θόλος- Στίβεν Κινγκ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.

salazar

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο salazar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Ο τελευταίος πειρασμός του Ν.Καζαντζάκη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το νησί κάτω από τη θάλασσα

της Ιζαμπέλ Αλιέντε
:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anna....

Νεοφερμένος

Η anna.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Η "Ανατολή" της Βικτώρια Χίσλοπ....!Έκλαψα αρκετά ομολογώ, με άγγιξε βαθύτατα το κυπριακό..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akenef

Νεοφερμένος

Η Νεφέλη Ακεζίδη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Τελείωσα με το θεώρημα του παπαγάλου! Μου άρεσε πάρα πολύ! Και τώρα μου έχει μπει η ιδέα να εντρυφήσω περισσότερο στη μαθηματική λογοτεχνία! Προτάσεις; Έχω ήδη αγοράσει το "Ο θείος Πέτρος και η εικασία του Γκολντμπαχ" και το "The music of the primes"! :clapup:




Να το διαβάσεις! Είναι όντως πολύ καλό! :D
Ο λόγος που πολλοί σνομπάρουν αυτό το βιβλίο -κι εγώ όταν το διάβασα πρώτη φορά, ίσως έχω αφήσει κάπου και το στίγμα μου-, είναι γιατί αγνοούν την έννοια της "προσχηματικής πλοκής" και του παραμαθηματικού βιβλίου. Οι περισσότεροι γκρινιάζουν που δεν είχε ωραία πλοκή η ιστορία ή που τα στοιχεία έμπαιναν βεβιασμένα μέσα στο "μυθιστόρημα", όμως, ουσιαστικά, αυτή ακριβώς ήταν η πρόθεση του συγγραφέα. Σου τα λέω αυτά γιατί μπορεί να περιμένεις μυθιστόρημα με μαθηματικά στοιχεία, κάτι σαν τη Θεωρία του Γκόλντμπαχ του Δοξιάδη, που δεν είναι. Είναι σαν να διαβάζεις non-fiction, απλά σαν εσωτερική αφήγηση. Κάτι σαν τον Κόσμο της Σοφίας (φοβερό βιβλίο)...
Εμένα, πάντως, από το βιβλίο του Δοξιάδη κι ύστερα από αυτό το βιβλίο ξεκίνησε το ενδιαφέρον και η περιέργειά μου για τον κόσμο των μαθηματικών, και πήγα, εν τέλει, θετική.
Να μας πεις την γνώμη σου πάντως όταν το διαβάσεις! Καλή ανάγνωση! :D:D



Το παρήγγειλα χθες!!! :D Είναι καλό;



Μολις σε μίσησα. Μόλις, μόλις τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Τελείωσα με το θεώρημα του παπαγάλου! Μου άρεσε πάρα πολύ! Και τώρα μου έχει μπει η ιδέα να εντρυφήσω περισσότερο στη μαθηματική λογοτεχνία! Προτάσεις; Έχω ήδη αγοράσει το "Ο θείος Πέτρος και η εικασία του Γκολντμπαχ" και το "The music of the primes"! :clapup:

Εγώ θα σου πρότεινα ανεπιφύλακτα Τεύκρο Μιχαηλίδη, και μάλιστα το καινούργιο του "Μιλώντας στην Άννα για τα Μαθηματικά" (εκδ. Πατάκη) νομίζω θα ήταν ιδανικό για να ξεκινήσεις, πιο γενικό και απίστευτα ενδιαφέρον.
Ο άνθρωπος είναι γενικά κορυφή, κάθε βιβλίο του μοναδικό και κάθε ομιλία του ανεπανάληπτη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tasos1195

Νεοφερμένος

Ο τάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
"Η δίκη" του Κάφκα. Αναμφίβολα must-read.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akenef

Νεοφερμένος

Η Νεφέλη Ακεζίδη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Εγώ θα σου πρότεινα ανεπιφύλακτα Τεύκρο Μιχαηλίδη, και μάλιστα το καινούργιο του "Μιλώντας στην Άννα για τα Μαθηματικά" (εκδ. Πατάκη) νομίζω θα ήταν ιδανικό για να ξεκινήσεις, πιο γενικό και απίστευτα ενδιαφέρον.
Ο άνθρωπος είναι γενικά κορυφή, κάθε βιβλίο του μοναδικό και κάθε ομιλία του ανεπανάληπτη!

Έχω ήδη αγοράσει τα Πυθαγόρεια εγκλήματα και σκεφτόμουν να παραγγείλω και το "Μιλώντας στην Άννα για τα Μαθηματικά". Τώρα που έμαθα ότι είναι καλό θα το παραγγείλω σίγουρα!!!! Thank you!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bella92

Νεοφερμένος

Η bella92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 28 μηνύματα.
ΗΤΑΝ ΕΝΑΣ ΚΑΦΕΣ ΣΤΗ ΧΟΒΟΛΗ - ΛΕΝΑ ΜΑΝΤΑ
καταπληκτικο βιβλιο !!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top