Βιβλία που διαβάσατε και σας άρεσαν

οΟοNantiAoOo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ναντια-βασουλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 903 μηνύματα.
το τελευταιο βιβλιο που διαβασα ητανε το κοκκινο σημαδι τησ σοφιασ βοϊκου το οποιο ειναι μυθιστορημα που μιλαει για μια κοπελα που επεζησε απο τη καταστροφη τησ σμυρνησ και τη ζω τησ μετα απο αυτη. ειναι συγκινιτικο και χαρουμενο και μ αρεσε αν και δεν ειναι κα9ολου του στυλ μου. επισησ το αρομα του πατρικ ζισκιντ ειναι το πιο τελειο βιβλιο που εχω διαβασει ποτε απο ολλεσ τισ αποψεισ.
και τελοσ το σπιτι των πνευματων τισ ιζαμπελ αλιεντε ειναι ωραιο. αυτο ειναι η ιστορια μιασ ολοκληρησ οικογενειασ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TheClash

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 375 μηνύματα.
το τελευταιο βιβλιο που διαβασα ητανε το κοκκινο σημαδι τησ σοφιασ βοϊκου το οποιο ειναι μυθιστορημα που μιλαει για μια κοπελα που επεζησε απο τη καταστροφη τησ σμυρνησ και τη ζω τησ μετα απο αυτη. ειναι συγκινιτικο και χαρουμενο και μ αρεσε αν και δεν ειναι κα9ολου του στυλ μου. επισησ το αρομα του πατρικ ζισκιντ ειναι το πιο τελειο βιβλιο που εχω διαβασει ποτε απο ολλεσ τισ αποψεισ.
και τελοσ το σπιτι των πνευματων τισ ιζαμπελ αλιεντε ειναι ωραιο. αυτο ειναι η ιστορια μιασ ολοκληρησ οικογενειασ
Έχω ακούσει καλά λόγια για το "Σπίτι των πνευμάτων' της Αλιέντε,αλλά δεν μου αρέσει το είδος.
Γιατί δεν χρησιμοποιείς το τελικό "ς" και χρησιμοποιείς το άλλο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~kynthia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κύνθια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 359 μηνύματα.
+1 στον αποπάνω.

Αν έχει κανένας τίποτα noir να προτείνει ρε.

Ιστορίες Μυστηρίου και Φαντασίας, του Edgar Allan Poe.
Αν και Poe είναι κρίμα να μη διαβάζεις ποίηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggeliki!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η aggeliki! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 137 μηνύματα.
εγω λατρευω τη σειρα του λυκοφωτος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Ιστορίες Μυστηρίου και Φαντασίας, του Edgar Allan Poe.
Αν και Poe είναι κρίμα να μη διαβάζεις ποίηση.

Α τι καλά, το έχουμε αυτό σπίτι στ'αγγλικά, θα το διαβάσω. :xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skycaptain_stav

Νεοφερμένος

Η skycaptain_stav αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Twilight saga και ξερο ψωμι! (στα αγγλικα παντα)
Επισης 8α σ προτεινα και το "Οι 8εοι πε8αναν στη Ρωμη"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Green 13

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 565 μηνύματα.
Φαρμα των Ζωων (Τζ. Οργουελ)
Κρατηστε σφικτα τον Μικροαστισμο σας (Τζ. Οργουελ)
Αθλιοι (τριλογια του Ουγκο)
Αναζητώντας Κροκανθρωπους (Ν. Ασιμος)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

napstor

Δραστήριο μέλος

Ο napstor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 715 μηνύματα.
Φαρμα των Ζωων (Τζ. Οργουελ)
Κρατηστε σφικτα τον Μικροαστισμο σας (Τζ. Οργουελ)
Αθλιοι (τριλογια του Ουγκο)
Αναζητώντας Κροκανθρωπους (Ν. Ασιμος)
του Ασιμου θα το παρω σε λιγο καιρο.μηπως μπορεις να μου πεις σε τι(περιπου)αναφερεται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Green 13

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 565 μηνύματα.
του Ασιμου θα το παρω σε λιγο καιρο.μηπως μπορεις να μου πεις σε τι(περιπου)αναφερεται?


Ειναι αφαιρετικο, δεν εχει κεντρικο θεμα, θα ελεγα ειναι κατι σαν ημερολογιο του καλλιτεχνη (προσωπικη μου αποψη οτι ο Ασιμος ηταν καλλιτεχνης) με πολλες σκορπιες μεν αλλα αποστομωτικες σκεψεις απαντησεις με ολιγη απο τη βιογραφια του. Προσωπικα θα στο προτεινα φιλε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

napstor

Δραστήριο μέλος

Ο napstor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 715 μηνύματα.
Ειναι αφαιρετικο, δεν εχει κεντρικο θεμα, θα ελεγα ειναι κατι σαν ημερολογιο του καλλιτεχνη (προσωπικη μου αποψη οτι ο Ασιμος ηταν καλλιτεχνης) με πολλες σκορπιες μεν αλλα αποστομωτικες σκεψεις απαντησεις με ολιγη απο τη βιογραφια του. Προσωπικα θα στο προτεινα φιλε..
σε ευχαριστω.θελω εδω και καιρο να το παρω,αλλα συνεχεια το αφηνω.καποια στιγμη θα γινει,ελπιζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Green 13

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 565 μηνύματα.
σε ευχαριστω.θελω εδω και καιρο να το παρω,αλλα συνεχεια το αφηνω.καποια στιγμη θα γινει,ελπιζω.


Με λιγο ψαξιμο παντως το βρισκεις και ιντερνετικα ... θα εδινα λινκ αλλα δεν επιτρεπεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

napstor

Δραστήριο μέλος

Ο napstor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 715 μηνύματα.
Με λιγο ψαξιμο παντως το βρισκεις και ιντερνετικα ... θα εδινα λινκ αλλα δεν επιτρεπεται...
δεν μπορω ουτε και θελω να διαβασω ενα βιβλιο απο την οθονη του υπολογιστη.(δεν ειναι θεμα ηθικης)

Υ.Γ-αν θελεις βαλε με στο μσν,να τα πουμε καλυτερα.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Green 13

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 565 μηνύματα.
δεν μπορω ουτε και θελω να διαβασω ενα βιβλιο απο την οθονη του υπολογιστη.(δεν ειναι θεμα ηθικης)

Υ.Γ-αν θελεις βαλε με στο μσν,να τα πουμε καλυτερα.;)


Ναι και γω δεν ειμαι αυτης της αποψεως αλλα χρησιμοποιω και τα e-book...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rock93panos

Νεοφερμένος

Ο rock93panos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
εγώ πάντως συστηνω ανεπιφυλακτα το "1984" του τζορτζ οργουελ προφιτικο και πολυ χρησιμο για το ανοιγμα του νοητικου σας οριζοντα:read::no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

doctorkoukoulas

Νεοφερμένος

Ο doctorkoukoulas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
"Τρομοκρατία" (Γρίβας)
"Φυσάει κόντρα " Παπαμακάριος
"Πώς έγινα βλάκας ;" Παζ
"Ο πολιτισμός πηγή δυστυχίας " Φροϋντ
"Το δικαίωμα στην τεμπελιά ' ΠΩΛ Λαφαργκ
Περί δικαίου Πολιτεία (βιβλία 1-4) Πλάτων
"Για την εργασία ως αποτελεσματικό αίτιο του τομέα της ιδιοκτησίας" Προυτον
"Αναζητώντας Κροκανθρώπους" Ν.Ασιμος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Νικολο Μακιαβελι - Ο Ηγεμονας
Σουν Τζου - Η Τεχνη του πολεμου
Ρομπερτ Γκρην - Οι 48 νομοι της δυναμης
Robert Greene - 33 Strategies of War (μονο στα Αγγλικα, και δωρεαν να το κατεβασεις μονο σε audio book)
Καρλ φον Κλαουζεβιτζ - Περι του πολεμου
Ολα αυτα ειναι τα καλυτερα (χωρις υπερβολες) βιβλια που σου μαθενουν πως στρατηγικες του πολεμου που χρησιμοποιησαν οι ανθρωποι τοτε, ειναι ακριβως ιδιες με αυτες που χρησιμιποιουμε σημερα, και οχι μονο στην πολιτικη και στους μοντερνους πολεμους, αλλα και στην καθημερινη μας ζωης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TheClash

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 375 μηνύματα.
Νικολο Μακιαβελι - Ο Ηγεμονας
Σουν Τζου - Η Τεχνη του πολεμου
Ρομπερτ Γκρην - Οι 48 νομοι της δυναμης
Robert Greene - 33 Strategies of War (μονο στα Αγγλικα, και δωρεαν να το κατεβασεις μονο σε audio book)
Καρλ φον Κλαουζεβιτζ - Περι του πολεμου
Ολα αυτα ειναι τα καλυτερα (χωρις υπερβολες) βιβλια που σου μαθενουν πως στρατηγικες του πολεμου που χρησιμοποιησαν οι ανθρωποι τοτε, ειναι ακριβως ιδιες με αυτες που χρησιμιποιουμε σημερα, και οχι μονο στην πολιτικη και στους μοντερνους πολεμους, αλλα και στην καθημερινη μας ζωης.
Φίλε μου το βιβλίο του Ρόμπερτ Γκριν "πόλεμος,οι 33 στρατηγικές του" κυκλοφορεί και στα ελληνικά,απο τις εκδόσεις Έσοπτρον(557 σελίδες-33 ευρώ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Φίλε μου το βιβλίο του Ρόμπερτ Γκριν "πόλεμος,οι 33 στρατηγικές του" κυκλοφορεί και στα ελληνικά,απο τις εκδόσεις Έσοπτρον(557 σελίδες-33 ευρώ).

Ο, να κατι χρησιμο, ισως το βαλω στην συλλογη μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SuXu-MuXu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SuXu-MuXu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Προσωπικά αν έπρεπε να προτείνω ένα βιβλίο θα ήταν ο "Ντέμιαν" του Έρμαν Έσσε. Η πλοκή του, η εξέλιξη του αλλά οι απλές αλλά πολύ μεστές ιδέες και σκέψεις που περιέχει σίγουρα το κάνει να ξεχωρίζει απο τα υπόλοιπα βιβλία που έχω διαβάσει.

Για την ακρίβεια βέβαια όταν το διάβαζα μπορώ να πω πως δεν μου είχε κάνει τόσο μεγάλη εντυπωση. Αργότερα όμως όταν το σκεφτόμουν μπορώ να πω πως κατάλαβα την αξία του. Μερικές απο τις δυνατές σκηνές του μπορώ να πω πως ακόμα μου προκαλούν ένα "ανατρίχιασμα"

Για να μην μακρηγορώ το συνιστώ ανεπιφύλακτα!
Μην τρομάξεται όμως με τα παραπάνω το βιβλίο έχει πολύ απλή γλώσσα και πλοκή και διαβάζεται πολύ εύκολα και ευχάριστα!

*Από τον ίδιο συγγραφέα υπάρχει και ο "Σιντάρτα". Και αυτό το βιβλίο πραγματικά μπορεί και σου δίνει τεράστια δύναμη και σίγουρα αποτελεί ένα γερό στήριγμα. Όσοι το διαβάσετε θα καταλάβετε τι εννοώ. Το συνιστώ και αυτό στα σίγουρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top