Βιβλία που διαβάσατε και σας άρεσαν

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Aπό τις εκδόσεις Κέδρος τα μόνα βιβλία που πραγματικά λάτρεψα ήταν του Tolkien, ο Άρχοντας των Δαχτυλιδιών. Βέβαια μόνο εφηβικό μυθιστόρημα δε θα χαρακτήριζα τον Άρχοντα, πόσο μάλλον να τον συνδέσω με τη θεματολογία των βιβλίων που ανέφερες.

Πριν να διαβάσω τον Άρχοντα, όταν ήμουν μικρότερος, μου είχαν φέρει για δώρο ένα άλλο των εκδόσεων Κέδρος, ''Ο τελευταίος βασιλιάς της Ατλαντίδας''. Αρκετά διασκεδαστικό ήταν θα έλεγα, και της ηλικίας σου.

Επίσης άσχετο με τα βιβλία που ανέφερες, ιδανικό όμως για την ηλικία σου για να αρχίσεις σιγά σιγά να μπαίνεις στον κόσμο του Tolkien, είναι το Χόμπιτ πάλι από τις εκδόσεις Κέδρος. Σου το προτείνω ανεπιφύλακτα καθώς αν ποτέ αποφασίσεις να ασχοληθείς με τον Άρχοντα, είναι το ιδανικό ξεκίνημα.

Τέλος, κάτι γενικό για τα βιβλία, θα σου έλεγα να πας στο site ή σε διάφορα βιβλιοπωλεία και να ψάξεις και μόνη σου. Καλό είναι να ρωτάς τις απόψεις των άλλων αλλά επειδή τα βιβλία δίνουν διαφορετικά πράγματα στον καθένα μας, μπορείς άνετα να απορποσανατολιστείς.

Καλή ανάγνωση, και μπράβο σου που ασχολείσαι με το διάβασμα. :bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos127

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Εγώ παιδιά μόλις ξεκίνησα τον Αρτέμη Φαούλ και είναι πολύ ενδιαφέρον βιβλίο... Βασικά είναι μια τριλογία (η και 4 δεν ξερω) και θα το πρότεινα σε όλους όσους τους αρέσουν μυθιστορήματα με εξωπραγματικά πλάσματα, μαγικούς κόσμους και ο Τζέιμς Μπόντ (το τελευταίο θα το καταλάβετε όταν διαβάσετε το βιβλίο :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VAGGKALL1

Δραστήριο μέλος

Ο VAGGKALL1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 404 μηνύματα.
η φυλη της φωτιας Τζοαν Χαρις....
τα υπολοιπα μου τα προλαβαν αλλοι...!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

amalfi

Δραστήριο μέλος

Ο amalfi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 458 μηνύματα.
το καστρο (εξιπερι)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Winter_Sonata

Νεοφερμένος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Έγκλημα και Τιμωρία του Fyodor Dostoyevsky, Το όνομα του Ρόδου του Umberto Eco (ο πρόδρομος του "Κώδικα Da Vinci". Η διαφορά τους είναι ότι ο κώδικας είναι για τα μπάζα, ενώ το ρόδο είναι για φιλοσοφικές συζητήσεις. Γιατί ναι, το Όνομα του Ρόδου έχει και φιλοσοφία.), Ιστορία Περί των Πάντων του Bill Bryson (δύσκολες έννοιες στην αρχή, αλλά μετά δεν έχει τόσες και συνηθίζεις.), Τριλογία του Άρχοντα των Δαχτυλιδιών του Tolkien (φυσικά!)

Αν είχα να επιλέξω ένα από τα 4?
Το Έγκλημα και Τιμωρία. Εξαιρετικό βιβλίο από έναν κορυφαίο συγγραφέα! Σε κάνει να αναρωτιέσαι τι είναι ηθικό στις μέρες μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Τα τρία βιβλία της Ιζαμπέλ Αλιέντε, με ήρωα τον Άλεξ, τη γιαγιά του και τη φίλη του από τον Αμαζόνιο.
-Το βασίλειο του χρυσού δράκοντα
-Το δάσος των πυγμαίων.
-Η πόλη των θηρίων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prisila

Νεοφερμένος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Λυκοφως,Νεα σεληνη,Εκλειψη-stephenie meyer:)

+10


Και επισης το νουμερο 31328 και η κολαση των παιδιων ειναι πολυ ωραια βιβλια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oLgA 19956

Νεοφερμένος

Η olga-maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Άργος (Αργολίδα). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Η τριλογία της Κληρονομιάς είναι τέλεια!!! Το πρώτο βιβλίο μαλιστα έχει γίνει και ταινία είναι το ¨Εραγκον¨ Είναι και τα τρία φοβερά βιβλία!!! Ο Κριστιφερ Παολίνι είναι τρομερός!!Το μόνο του ελλάτωμα είναι οτι έχουν πολλές σελίδες!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαφ

Νεοφερμένος

Η Δάφνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Έγκλημα και Τιμωρία, θα συμφωνήσω είναι εξαιρετικό.
Επίσης "Ο κόσμος της Σοφίας" ( Jostein Gaarder ) -->σε βάζει στον κόσμο της φιλοσοφίας με τρόπο απλό και μαγικό..:iagree:
"Ten Sorry Tales" ( Mick Jackson ) --> εξασκείς τα αγγλικά σου διασκεδάζοντας με τις spooky ιστορίες του. :D
"100 χρόνια μοναξιάς" (Γκαμπριέλ Γκαρσία Μάρκες ) --> παραθέτω μια γνώμη που βρήκα στο https://forum.alkinoos.gr/viewtopic.php?p=67762&sid=5ce880197ca2d293f895520e087bc2f7
και νομίζω οτι με εκφράζει-->
"το συγκλονιστικότερο ανάγνωσμα στην μέχρι τώρα ζωή μου και το πιο καθηλωτικό, κατ' εμε, τέλος. Δεν ξέρω πώς να εκφράσω αυτό που αισθάνθηκα τελειώνοντας αυτό το βιβλίο. Νιώθω σαν οι τελευταίες φράσεις να έπεσαν επάνω μου και να με χτύπησαν με τέτοια μανία που μου κάνανε πληγές αθεράπευτες στην ψυχή και στο μυαλό μου. Πληγές ωστόσο ευεργετικές. Γίνεται άραγε;":no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Winter_Sonata

Νεοφερμένος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
To "O Κόσμος της Σοφίας" το έχω διαβάσει και εγώ! Πρόταση του πατέρα μου ήταν. Ναι, όντως είναι αρκετά απλό, παρ' όλα αυτά, σε κάποια σημεία σκαλώσα και χρειάστηκα τη βοήθειά του. lol
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pkgate13

Νεοφερμένος

Ο pkgate13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
1.Δρακος της αυτου μεγαλειοτητος, Ουρανιος Θρονος, Ο πολεμος του μπαρουτιου της Ναομι Νοβικ
2.Σκοτωστε τον Ρομελ, Οι πυλες της φωτιας του Πρεσφιλντ
3.Πειρατες στο Αιγαιο του Βερν

Αυτα κατα τη γνωμη ειναι απο τα καλυτερα

συμφωνω απολυτως με το 2 και το 3. τα εχω διαβασει και εγω και ειναι οντως πολυ ωραια
-----------------------------------------
η τεχνη του πολεμου αν θελετε φιλοσοφια και το 21 του μπεν μεζριτσ αν θελετε να περασετε παρα πολυ καλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Valentina~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Valentina~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,185 μηνύματα.
Η τριλογία της Κληρονομιάς είναι τέλεια!!! Το πρώτο βιβλίο μαλιστα έχει γίνει και ταινία είναι το ¨Εραγκον¨ Είναι και τα τρία φοβερά βιβλία!!! Ο Κριστιφερ Παολίνι είναι τρομερός!!Το μόνο του ελλάτωμα είναι οτι έχουν πολλές σελίδες!!!!
:no1::no1::no1:σιγα μωρε 900 σελιδουλες ειναι πανω κατω....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαρουλάκι

Δραστήριο μέλος

Η Χρονοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Η τριλογία της Κληρονομιάς είναι τέλεια!!! Το πρώτο βιβλίο μαλιστα έχει γίνει και ταινία είναι το ¨Εραγκον¨ Είναι και τα τρία φοβερά βιβλία!!! Ο Κριστιφερ Παολίνι είναι τρομερός!!Το μόνο του ελλάτωμα είναι οτι έχουν πολλές σελίδες!!!!
Τα χεις διαβάσει; Εγώ διαβάζω το Μπρίσινγκρ τώρα.
Αν θες να συζητήσεις γενικότερα για την τριλογία:
https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=48295&highlight=%CA%EB%E7%F1%EF%ED%EF%EC%E9%DC

Έχει πολλές λεπτομέρειες και παραπάνω στοιχεία για όλα τα βιβλία.:)
Και να ξέρεις ότι τα καλά βιβλία είναι και μεγάλα.


Εγώ προτίνω:
Slumdog Millionaire του Βίκα Σουαρόπ. Έχει γίνει και ταινία.
Επίσης το Imaginarium Geographika I, Έρχονται οι Δράκοι!
Και αυτό πολύ καλό!
Καλή χώνεψη στους βιβλιοφάγους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nightwish 4 ever

Νεοφερμένος

Η Nightwish 4 ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Σε οσους αρεσουν τα μαθηματικα προτεινω τα "Πυθαγορεια εγκληματα" και το "ο θειος Πετρος και η εικασια του Γκολντμπαχ" ειναι φανταστικα βιβλια , σε μυουν στο μεγαλειο των μαθηματικων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toknil

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η toknil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 315 μηνύματα.
Σε οσους αρεσουν τα μαθηματικα προτεινω τα "Πυθαγορεια εγκληματα" και το "ο θειος Πετρος και η εικασια του Γκολντμπαχ" ειναι φανταστικα βιβλια , σε μυουν στο μεγαλειο των μαθηματικων!
Σε περίπτωση που έχεις διαβάσει και ''το θεώρημα του παπαγάλου'', θα ήθελα να τα ''συγκρίνεις'' αν γίνεται;

Σε βαθμό φλυαρίας και βραδύτητας εννοώ, γιατί το παραπάνω βιβλίο νομίζω ήταν απάλευτο σε αυτούς τους τομείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cogito ergo sum

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Cogito ergo sum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Aπό τις εκδόσεις Κέδρος τα μόνα βιβλία που πραγματικά λάτρεψα ήταν του Tolkien, ο Άρχοντας των Δαχτυλιδιών. Βέβαια μόνο εφηβικό μυθιστόρημα δε θα χαρακτήριζα τον Άρχοντα, πόσο μάλλον να τον συνδέσω με τη θεματολογία των βιβλίων που ανέφερες.

Πριν να διαβάσω τον Άρχοντα, όταν ήμουν μικρότερος, μου είχαν φέρει για δώρο ένα άλλο των εκδόσεων Κέδρος, ''Ο τελευταίος βασιλιάς της Ατλαντίδας''. Αρκετά διασκεδαστικό ήταν θα έλεγα, και της ηλικίας σου.

Επίσης άσχετο με τα βιβλία που ανέφερες, ιδανικό όμως για την ηλικία σου για να αρχίσεις σιγά σιγά να μπαίνεις στον κόσμο του Tolkien, είναι το Χόμπιτ πάλι από τις εκδόσεις Κέδρος. Σου το προτείνω ανεπιφύλακτα καθώς αν ποτέ αποφασίσεις να ασχοληθείς με τον Άρχοντα, είναι το ιδανικό ξεκίνημα.

Τέλος, κάτι γενικό για τα βιβλία, θα σου έλεγα να πας στο site ή σε διάφορα βιβλιοπωλεία και να ψάξεις και μόνη σου. Καλό είναι να ρωτάς τις απόψεις των άλλων αλλά επειδή τα βιβλία δίνουν διαφορετικά πράγματα στον καθένα μας, μπορείς άνετα να απορποσανατολιστείς.

Καλή ανάγνωση, και μπράβο σου που ασχολείσαι με το διάβασμα. :bye:

Πω πω... Το πήρα χθες και ξεκίνησα να το διαβάζω. Περιλαμβάνει μία εισαγωγή περίπου 11 σελίδων! :wow:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nightwish 4 ever

Νεοφερμένος

Η Nightwish 4 ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Σε περίπτωση που έχεις διαβάσει και ''το θεώρημα του παπαγάλου'', θα ήθελα να τα ''συγκρίνεις'' αν γίνεται;

Σε βαθμό φλυαρίας και βραδύτητας εννοώ, γιατί το παραπάνω βιβλίο νομίζω ήταν απάλευτο σε αυτούς τους τομείς.
Αυτο τον καιρο διαβαζω το θεωρημα του παπαγαλου.Σε ορισμενα σημεια με κουραζει αρκετα, καθως δινει μεγαλη βαση σε ιστορικες λεπτομερειες. Επισης ειναι υπεραναλυτικο οσον αφορα ορισμενους μαθηματικους ορους και θεωρηματα. Ειναι και αυτο βεβαια πολυ ενδιαφερον βιβλιο και μου αρεσει, αλλα τα αλλα 2 που ανεφερα διαβαζονται με μεγαλυτερη ευκολια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaliorova

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Ο Χρησμός, Η Χίμαιρα από Βαλέριο Μάσιμο - Μανφρέντι.
Φανταστικά βιβλία! Συνδυάζουν ιστορία, σασπενς, τρόμο και έρωτα και σου δίνει την αίσθηση ότι βρίσκεσαι στον κινηματογράφο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

seize the day

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η seize the day αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 280 μηνύματα.
"Γεύση πικραμύγδαλου","Ο έρωτας στα χρόνια της χολέρας","Το όνομα του ρόδου".Απλά καταπληκτικά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TheClash

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 375 μηνύματα.
Τα 15 βιβλία που προτείνω,με τυχαία σειρά(Επιστημονική φαντασία)

1)Ο Τζακ Μπάρον και η αιωνιότητα-Νόρμαν Σπίνραντ
2)Το ηλεκτρικό πρόβατο(Do Androids Dream of Electric Sheep?)-Φίλιπ Ντικ
3)Το κινητό-Στέφεν Κινγκ
4)Σχέδιο Φράκταλ-Κώστας Χαρίτος
5)Οι επικυρίαρχοι-Άρθουρ Κλαρκ
6)Το τέλος της αιωνιότητας-Ισαάκ Ασίμωφ
7)Το πεπρωμένο μου είναι τ'άστρα-Άλφρεντ Μπέστερ
8)1984-Τζώρτζ Όργουελ
9)UBIK-Φίλιπ Ντικ
10)Κυλήστε,δάκρυά μου,είπε ο αστυνομικός-Φίλιπ Ντικ
11)Γυρίστε τον Γαλαξία με ωτοστόπ-Ντάγκλας Άνταμς
12)Ο αιώνιος πόλεμος-Τζόε Χάλντεμαν
13)Οι πράκτορες του χάους-Νόρμαν Σπίνραντ
14)Οι ειδήσεις των 11-Νόρμαν Σπίνραντ(Δεν είναι επιστημονική φαντασία βέβαια...)
15)Ο άνθρωπος στο απόρθητο κάστρο(ή ο άνθρωπος στο ψηλό κάστρο,ανάλογα με τις εκδόσεις)-Φίλιπ Ντικ
-----------------------------------------
15 Βιβλία που προτείνω απο άλλα είδη μυθιστορημάτων:

1)Καλλίστο-Τόρστεν Κρόλ
2)Η παραλία-Άλεξ Γκάρλαντ
3)Το κράτος του φόβου-Μάϊκλ Κράϊτον
4)Πιάσε με αν μπορείς-Φρανκ Άμπιγκνεϊλ
5)Η βεντέτα του Λαζάρου-Ρόμπερτ Λάντλαμ
6)Ο επίμονος κηπουρός-Τζων Λε Καρέ
7)Ο κατάσκοπος που γύρισε απο το κρύο-Τζων Λε Καρέ
8)Απόλυτη εξουσία-Ντέϊβιντ Μπαλντάτσι
9)Απειλητικός ουρανός-Νέλσον Ντεμίλ
10)Άγρια φωτιά-Νέλσον Ντεμίλ
11)Το πράσινο μίλι-Στέφεν Κινγκ
12)Σκοτεινό ποτάμι-Ντένις Λεχέϊν
13)Νυχτερινή πτήση 29-Στέφεν Κινγκ
14)Δίψα για αίμα-Σάϊμον Κλαρκ
15)Οι Αχυράνθρωποι(Η συνωμοσία του αίματος)-Μάϊκλ Μάρσαλ Σμιθ αλλά στο συγκεκριμένο μυθιστόρημα γράφει σαν Μαϊκλ Σμιθ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top