Βιβλία για το ECPE Michigan

Anthrax69

Νεοφερμένος

Ο Anthrax69 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Past Papers εννοείς τα practice test που θα γράφετε μιας και το Michigan δε δημοσιεύει τα θέματα.:hmm:
Μία συμβουλή μη μένεις στο τι γράφεις στα practice γιατί υπάρχουν τρανταχτά παραδείγματα που έγραφαν άριστα στα Τεστ και δεν πέρασαν με τόσο καλό βαθμό.:/:
Σημείωση: Το β' ενικό δεν πάει μόνο σε'σενα.;)
Μία ερώτηση,το All Star έχει μεγάλο βαθμό δυσκολίας;

Practice Tests, ναι. Το All Star για μένα είναι απ τα καλυτερα για προετοιμασία με μέτριο βαθμο δυσκολίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lili.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
Grammar& Structure for the ECPE (Grivas Publication)
Eγώ αυτό κάνω σε κάθε unit δουλεύει γραμματικό φαινόμενο,προθέσεις,παράγωγες (που πλέον εδώ είναι στανταράκι) και phrasal verbs. Αυτά τα Honors που έχει λυσσάξει όλος ο κόσμος καλά είναι;
Για Coursebook κάνω το On course for the Michigan ECPE πάλι του Γρίβα. Αν εξαιρέσεις το companion που έχει μάζι και που είναι κατ'εμέ χάλια το βιβλίο μ'αρέσει.


ειχα σκοπο να την παρω αυτη την γραμματικη. Εχω ακουσει οτι ειναι πολυ καλη. οσον αφορα το on course εχω ακουσει οτι ειναι πολυ καλο..παντα οι γνωμες διιστανται αλλα κατα γενικη ομολογια ειναι οκ.. τωρα οσον αφορα το honors το θεωρω απιστευτα καλο βιβλιο απλα δεν ξερω αν ενας ενηλικας πρεπει να κανει coursebook ή να μπει κατευθειαν σε practise tests.

υ.γ: οταν+οποιος μπορει ας μου απαντησει και για τα αλλα βιβλια που προειπα. θενξ!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
ειχα σκοπο να την παρω αυτη την γραμματικη. Εχω ακουσει οτι ειναι πολυ καλη. οσον αφορα το on course εχω ακουσει οτι ειναι πολυ καλο..παντα οι γνωμες διιστανται αλλα κατα γενικη ομολογια ειναι οκ.. τωρα οσον αφορα το honors το θεωρω απιστευτα καλο βιβλιο απλα δεν ξερω αν ενας ενηλικας πρεπει να κανει coursebook ή να μπει κατευθειαν σε practise tests.
Είχα μία τέτοια συζήτηση με την καθηγήτρια που μου κάνει αγγλικά τις προάλλες και τη ρώτησα αυτό που είπες παραπάνω σχετικά για το αν είναι προτιμότερο ένας ενήλικας να μπαίνει κατ'ευθείαν σε βιβλίο με practise tests μου απάντησε ότι τα Practise Tests εξετάζουν διάφορα πράγματα και μπορεί ένα ερώτημα να σε εξετάζει 2 πράγματα μαζί. Οι γνώσεις αυτές δεν σου τις παρέχει το βιβλίο με τα Τεστ στις παρέχει ένα βιβλίο γραμματικής (αν μιλάμε για το grammar) ή κάποιο βιβλίο που δουλεύει λεξιλόγιο και πιθανά και ένα coursebook.Αυτή ήταν η τοποθέτησή της επί του θέματος διότι και΄γω τυχαίνει να θεωρούμαι "διάολος" στη γραμματική. Είχα αυτό το δίλημμα όμως πίστεψέ με υπάρχουν πράγματα που μόνο από γραμματικό βιβλίο τα παίρνεις.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lili.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση ! :) και γω εκει ειχα καταληξει αλλα ηθελα μια πιο εμπεριστατωμενη αποψη !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Caribou

Νεοφερμένος

Η Caribou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Υπάρχουν κάποια sites από όπου μπορείς να κατεβάσεις ολόκληρα βιβλία αγγλικών (φροντιστηριακά), γνωστών εκδοτικών οίκων ,πληρώνοντας μια ετήσια συνδρομή.
Μήπως ξέρει κανείς από εσας κάποιο από αυτά τα sites?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eleni.1

Νεοφερμένος

Η eleni.1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Burlington Practice Tests for Michigan Proficiency 1,2 (ΦΟΒΕΡΑ ΒΙΒΛΙΑ! :D)
και για γραμματική -αν και δεν είναι αποκλειστικά για cpe, ecpe κλπ.- Revised Mastermind Use of English for Advanced and Proficiency Classes (Burlington Books)

Καλή δύναμη σε όσους δίνουν! :) Και καλή επιτυχία! :)

Εμ μήπως έχεις και τις απαντήσεις από το 4ο και 5ο τεστ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

lili.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
παιδια δινω τον νοεμβριο προφισιενσυ του μισιγκαν και ηθελα να ρωτησω κατι αναφορικα με την γραμματικη και τα practice tests. εχω παρει του γριβα την γραμματικη αλλα δεν με ξετρελανε.. για την γραμματικη grammalysis C1-C2 της σειρας super course τι αποψη εχετε? Επισης τι βιβλιο να προτιμησω για practice tests?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
παιδια δινω τον νοεμβριο προφισιενσυ του μισιγκαν και ηθελα να ρωτησω κατι αναφορικα με την γραμματικη και τα practice tests. εχω παρει του γριβα την γραμματικη αλλα δεν με ξετρελανε.. για την γραμματικη grammalysis C1-C2 της σειρας super course τι αποψη εχετε? Επισης τι βιβλιο να προτιμησω για practice tests?

Δεν υπάρχει κάτι αξιόλογο.

Όσο το δυνατόν περισσότερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lili.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
Δεν υπάρχει κάτι αξιόλογο.

Όσο το δυνατόν περισσότερα.

οντως καμια γραμματικη δεν με καλυπτει απολυτα..απο την αλλη ειμαι καλη στην γραμματικη οποτε δεν με νοιαζει και τοσο πολυ αυτο απλα θελω να παω εντελως ετοιμη.. δεν εχω ουτε χρονο ουτε διαθεση για αποτυχιες:P σε ευχαριστω πολυ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria90

Δραστήριο μέλος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 415 μηνύματα.
αυτα τα βιβλια που ειπες εχω κανει.. συν της αμερικανικης και λιγο απο το super final, αλλα είναι πολύ δύσκολο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
παιδια δινω τον νοεμβριο προφισιενσυ του μισιγκαν και ηθελα να ρωτησω κατι αναφορικα με την γραμματικη και τα practice tests. εχω παρει του γριβα την γραμματικη αλλα δεν με ξετρελανε.. για την γραμματικη grammalysis C1-C2 της σειρας super course τι αποψη εχετε? Επισης τι βιβλιο να προτιμησω για practice tests?
Και΄γω το Νοέμβρη δίνω!:D
Τη γραμματική του Γρίβα κάνω και΄γω και μπορώ να πω ότι δεν είμαι ούτε κατενθουσιασμένη αλλά ούτε και χάλια. Με εκνευρίζει που στο preposition usage μου ζητάει να βάλω εγώ τις προθέσεις από μόνη μου. Η πλάκα είναι ότι σα σωστό φυτό τα ψάχνω στην online έκδοση του Oxford και μου βγάζει ένα σωρό βλακείες. Νταξ,ποτέ δεν είχα ιδιαίτερο πρόβλημα στη γραμματική γιατί πάντοτε αποτελούσε το γερό μου χαρτί. Πάντως καλά ερωτήματα έχει στο τέλος κάθε Unit στο Considilation γιατί στην ουσία εκτός από τα λίγα ερωτήματα που είναι από αυτά που έμαθες στο Unit εκείνο.Έχει μερικές fixed phrases τις οποίες όταν θα ξεκινήσετε τα Practice συχνά πυκνά θα τις συναντάς.
Το Grammar Analysis το πήρε και'μενα το μάτι μου στη βιβλιοθήκη της κυρίας μου.Το μόνο που μ'αρεσε ήταν η ελληνική επεξήγηση της γραμματικής αν και θεωρώ ότι η γραμματική του Γρίβα είναι πιο "βαρβάτη" επειδή ακριβώς είναι C2 είναι το επίπεδο που δίνεις ακριβώς άρα επιμένει σε αυτά που ζητάνε στο ECPE.
Για practice test book όσο περισσότερα κάνεις τόσο το καλύτερο.Απλώς,μην επιμένεις μόνο στο να τα κάνεις αλλά προσπάθησε μαζί με την καθηγήτριά σου να δείτε μαζί τα λάθη σου να της πεις τυχόν αδυναμίες και κενά που έχεις για να σε βοηθήσει. Το Proficiency εξάλλου δεν είναι θέμα ωρών μαθήματος όσο ωρών προσωπικού διαβάσματος.Από την HAU ανακοίνωσαν ότι δίνουν δωρεάν το βιβλίο με τα Practice Tests (μόνο το 1ο) στους μαθητές που δίνουν.Η δική μου καθηγήτρια μου παρήγγειλε το 1ο και το ξεκίνησα.Βέβαια,εγώ είχα ξεκινήσει και τα Listening από του Γρίβα,τη γραμματική και πρόλαβα να κάνω και ένα close με την καινούρια-πλέον- μορφή.

αυτα τα βιβλια που ειπες εχω κανει.. συν της αμερικανικης και λιγο απο το super final, αλλα είναι πολύ δύσκολο!
Αν θες ζόρικα ψάξε για τα All Star κάπως έτσι. Αυτά είναι δύσκολα..:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lili.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
η καθηγητρια μου, μου ειχε προτεινει την γραμματικη grammalysis αλλα ειχα αγορασει ηδη του γριβα και ξεκινησαμε με αυτην. Αλλωστε θεωρω οτι οι σωστοι καθηγητες μπορουν να δουλεψουν οποιοδηποτε καλο βιβλιο.. Δεν ειναι τοσο επιλεκτικοι. Φυσικα θα σε συμβουλεψουν αλλα ως εκει.. Για practice tests θελω να παρω το super final.. Βεβαια θα με συμβουλευσει και η καθηγητρια αλλα θεωρω (απο το λιγο που το εχω δει) οτι ειναι απαιτητικο μεν αλλα πολυ καλο βιβλιο για εξασκηση δε.. Τωρα ειμαι στην φαση που κανουμε το ecpe honors το οποιο το θεωρω πολυ δυνατο.. ειδωμεν! Το δυσκολο ειναι οτι κανω μαθημα μαζι με την αδερφη μου για προφ. Η αδερφη μου ειναι πιο δυνατη σε αλλα σημεια (πχ: speaking, listening) και εγω σε αλλα (π.χ γραμματικη,reading)..Και εκει το χανουμε λιγο αλλα ελπιζω να ξεπεραστει το οποιο προβλημα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria90

Δραστήριο μέλος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 415 μηνύματα.
χμμ .. εμένα μου ειπαν το final είναι δυσκολο! ενταξει οτι κανουμε για καλο μας ειναι..
εγω δινω Μαιο αλλα με βλεπω για Νοεμβρη μαζι σας :P

όλα τα προβληματα προσπερνιουνται, αρκει να το θες ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
η καθηγητρια μου, μου ειχε προτεινει την γραμματικη grammalysis αλλα ειχα αγορασει ηδη του γριβα και ξεκινησαμε με αυτην. Αλλωστε θεωρω οτι οι σωστοι καθηγητες μπορουν να δουλεψουν οποιοδηποτε καλο βιβλιο.. Δεν ειναι τοσο επιλεκτικοι. Φυσικα θα σε συμβουλεψουν αλλα ως εκει.. Για practice tests θελω να παρω το super final.. Βεβαια θα με συμβουλευσει και η καθηγητρια αλλα θεωρω (απο το λιγο που το εχω δει) οτι ειναι απαιτητικο μεν αλλα πολυ καλο βιβλιο για εξασκηση δε.. Τωρα ειμαι στην φαση που κανουμε το ecpe honors το οποιο το θεωρω πολυ δυνατο.. ειδωμεν! Το δυσκολο ειναι οτι κανω μαθημα μαζι με την αδερφη μου για προφ. Η αδερφη μου ειναι πιο δυνατη σε αλλα σημεια (πχ: speaking, listening) και εγω σε αλλα (π.χ γραμματικη,reading)..Και εκει το χανουμε λιγο αλλα ελπιζω να ξεπεραστει το οποιο προβλημα!
Για΄μενα το Grammar Analysis μπροστά στου Γρίβα το μπλε φαντάζει γραμματική για A junior.Βέβαια,εμάς η καθηγήτρια στο Lower μας είχε ξεκάνει στη γραμματική οπότε μπορεί να φταίει και αυτό. Σχετικά,με το πού είναι καλός ο καθένας μας είναι χαρακτηριστικό του καθένα μας. Εγώ για παράδειγμα είμαι τέρας μαθήσεως στη γραμματική ενώ επειδή έχω μείνει λιγάκι πίσω με το λεξιλόγιο ζορίζομαι λίγο στα κείμενα.Στην έκθεση γράφω κάμποσα και για προφορικά η καθηγήτρια μου κάνει πλάκα και μου λέει ότι τόσο πολύ θα βαρεθούν να με ακούνε να μιλάω.:redface:
χμμ .. εμένα μου ειπαν το final είναι δυσκολο! ενταξει οτι κανουμε για καλο μας ειναι..
εγω δινω Μαιο αλλα με βλεπω για Νοεμβρη μαζι σας :P
όλα τα προβληματα προσπερνιουνται, αρκει να το θες ;)
Έλα μωρέ! Προσπάθησε να ξεμπερδέψεις τώρα και μην τρέχεις για Νοέμβρη.
Κάτι άλλο,το τι είναι δύσκολο και το τι όχι δεν το καθορίζουν οι άλλοι για΄μας.Μην ακούτε τι λέει ο καθένας.Μπορεί ο άλλος να μην ξέρει τίποτα και να του φαίνεται ένα βιβλίο παλούκι και ενός άλλου που έχει δουλέψει σωστά να του φαίνεται γελοίο.Αυτά είναι καθάρα υποκειμενικά κριτήρια.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria90

Δραστήριο μέλος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 415 μηνύματα.
Έλα μωρέ! Προσπάθησε να ξεμπερδέψεις τώρα και μην τρέχεις για Νοέμβρη.
Κάτι άλλο,το τι είναι δύσκολο και το τι όχι δεν το καθορίζουν οι άλλοι για΄μας.Μην ακούτε τι λέει ο καθένας.Μπορεί ο άλλος να μην ξέρει τίποτα και να του φαίνεται ένα βιβλίο παλούκι και ενός άλλου που έχει δουλέψει σωστά να του φαίνεται γελοίο.Αυτά είναι καθάρα υποκειμενικά κριτήρια.:)[/QUOTE]

Εχω θεμα με τη γραμματικη :( ενω διαβαζω δεν ανεβαζω το σκορ! και δυστυχως θα κοπω gcvr, στα αλλα τα παω καλα μεχρι στιγμης..εκεινη την ημερα δεν ξερω! Μεταξυ μας ειναι να σαι και λιγο τυχερος/η :redface: Θα συμφωνησω ομως μαζι σου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Soldier83

Νεοφερμένος

Η Soldier83 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 121 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλημέρα και από μενα σε όλους σας! Να ζητήσω μια μικρή εξυπηρέτηση - χάρη; Δίνω ECPE την Κυριακή αλλά η καθηγήτρια μου βρίσκεται για λόγους υγείας εκτός αυτή την εβδομάδα. Δουλεύαμε από Practice tests το ECPE Book 1 της HAU και δυστυχώς δεν προλάβαμε να ελέγξουμε τo listening από τα test 7 και 8 καθώς και το GCVR από το 8. Υπάρχει μήπως κάποιος που έχει τις απαντήσεις ώστε να τις ανεβάσει και να το διορθώσω; Ευχαριστώ πολύ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΝΙΚΟΣ Σ.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΝΙΚΟΣ Σ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 284 μηνύματα.
Το super final είναι δύσκολο αλλά καλό βιβλίο. Εμένα με βοήθησε και τα κατάφερα. Η γνώμη μου για οποιεσδήποτε εξετάσεις είναι να είσαι έτοιμος/η για το maximum της δυσκολίας που μπορούν να σε τεστάρουν. Αν τα καταφέρεις πας και γράφεις σαν να έχεις περάσει ήδη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Το super final είναι δύσκολο αλλά καλό βιβλίο. Εμένα με βοήθησε και τα κατάφερα. Η γνώμη μου για οποιεσδήποτε εξετάσεις είναι να είσαι έτοιμος/η για το maximum της δυσκολίας που μπορούν να σε τεστάρουν. Αν τα καταφέρεις πας και γράφεις σαν να έχεις περάσει ήδη.
Δεν ισχύει πάντα ο κανόνας αν σε΄να δύσκολο practice γράψεις καλά πέρασες...
Και η εξαίρεση αυτή έχει επιβεβαιωθεί πολλές φορές και από προσωπική μου εμπειρία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KotCoC100

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο KotCoC100 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 258 μηνύματα.
Λοιπόν:

Examination 7 (Listening):
1-A, 2-B, 3-B, 4-B, 5-B, 6-B, 7-B, 8-A, 9-B, 10-A, 11-A, 12-B, 13-C, 14-C, 15-C, 16-B, 17-B, 18-C, 19-B, 20-A, 21-A, 22-B, 23-C, 24-A, 25-C, 26-B, 27-C, 28-A, 29-C, 30-A, 31-C, 32-C, 33-C, 34-C, 35-C, 36-C, 37-B, 38-A, 39-A, 40-C, 41-B, 42-C, 43-B, 44-C, 45-A, 46-B, 47-B, 48-A, 49-C, 50-A

Examination 8 (Listening):
1-B, 2-A, 3-A, 4-B, 5-C, 6-B, 7-C, 8-A, 9-B, 10-B, 11-B, 12-C, 13-B, 14-B, 15-C, 16-A, 17-B, 18-B, 19-B, 20-B, 21-A, 22-B, 23-A, 24-A, 25-B, 26-B, 27-A, 28-C, 29-B, 30-C, 31-B, 32-B, 33-C, 34-A, 35-A, 36-B, 37-B, 38-B, 39-B, 40-C, 41-C, 42-A, 43-A, 44-A, 45-A, 46-B, 47-A, 48-C, 49-C, 50-C

Examination 8 (GCVR):
51-B, 52-B, 53-C, 54-B, 55-A, 56-A, 57-D, 58-B, 59-C, 60-C, 61-A, 62-A, 63-C, 64-B, 65-D, 66-B, 67-B, 68-B, 69-A, 70-C, 71-B, 72-D, 73-C, 74-B, 75-A, 76-A, 77-B, 78-B, 79-D, 80-D, 81-B, 82-A, 83-C, 84-D, 85-D, 86-B, 87-C, 88-D, 89-C, 90-C, 91-D, 92-B, 93-C, 94-D, 95-A, 96-C, 97-C, 98-B, 99-A,
100-D, 101-A, 102-D, 103-C, 104-B, 105-D, 106-B, 107-B, 108-C, 109-D, 110-A, 111-D, 112-B, 113-C, 114-C, 115-C, 116-D, 117-A, 118-A, 119-A, 120-D, 121-C, 122-B, 123-D, 124-C, 125-B, 126-C, 127-A, 128-B, 129-B, 130-B, 131-C, 132-D, 133-D, 134-D, 135-B, 136-C, 137-B, 138-C, 139-D, 140-A, 141-D, 142-D, 143-A, 144-D, 145-D, 146-D, 147-C, 148-B, 149-C, 150-D, 151-D, 152-D, 153-A, 154-B, 155-A, 156-B, 157-C, 158-B, 159-A, 160-B, 161-C, 162-D, 163-A, 164-B, 165-D, 166-A, 167-B, 168-C, 169-C, 170-C

:D GOOD LUCK!!! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Soldier83

Νεοφερμένος

Η Soldier83 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 121 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Eυχαριστώ πάρα πολύ! KotCo, you are a lifesaver!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top