Βαρεμάρα vs Διάβασμα

GeorgeRtr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GeorgeRtr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 203 μηνύματα.
PHP:

Δηλαδή τι; Δεν το κατάλαβα, η βαρεμάρα είναι ένα "μέσο" το οποίο σε ωθεί στο διάβασμα; Αυτό θες να πεις; Αν είναι έτσι κάτι κάνω λάθος εγώ, γιατί εμένα δεν με ωθεί στο να διαβάζω αλλά στο να την βγάζω στον καναπέ. :P

Έναυσμα = αφορμή. Όταν εγώ προσωπικώς βαριέμαι ή δεν έχω τι να κάνω παίρνω ένα βιβλίο και αρχίζω το διάβασμα για να "σκοτώσω" λίγη ώρα από τον χρόνο μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nickthehunter88

Νεοφερμένος

Ο nickthehunter88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
sur le fil-yann tiersen (ειναι λιγο δραματικο αλλα σε χαλαρωνει)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Σε περίπτωση που σε διακατέχει μια βαρεμάρα και άρνηση για να διαβάσεις, τι στο καλό κάνεις για να ξυπνήσεις τον εγκέφαλό σου για να κάνει αυτό που θα έπρεπε να κάνει; Δηλαδή να διαβάζει και να μην είναι μπροστά στον υπολογιστή. Είναι και η άλλη περίπτωση που δεν βρίσκεις το κίνητρο ώστε να το κάνεις. Απλά λες "ε και τι έγινε; σιγά τα αυγά" το πρόβλημα είναι πως από αυτό πρόκειται να κριθεί το μέλλον σου, και η πορεία σου μετά από το λύκειο. Σοβαρά όμως δεν ξέρω γιατί δεν κάθομαι να διαβάσω. Τα βιβλία μου σε λίγο θα αποκτήσουν ιστοί αράχνης και σκόνη, αυτό είναι το μόνο σίγουρο. Δεν βρίσκω όρεξη για να διαβάσω. Σωτηρία δεν υπάρχει..λύσεις όμως; Κάντε με να λιώνω στο διάβασμα και όχι στο chat του ischool. :book:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Noμίζω ότι ένα ισχυρό κίνητρο μελέτης (και όχι διαβάσματος, διότι το διάβασμα είναι για την εφημερίδα) είναι το αίσθημα "αποτυχίας" μετά τις εξετάσεις, όταν οι συμμαθητές σου θα έχουν πάει καλά στους βαθμούς ενώ εσύ όχι. Σκέψου αυτό το ενδεχόμενο ως ιδεατή κατάσταση για να μην την αφήσεις να γίνει πραγματικότητα. Οι παραπάνω συνομιλητές έδωσαν καλές ιδέες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
'Οσον αφορά διάβασμα αλά μουσικής δεν με βοηθάει, το δοκίμασα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
'Οσον αφορά διάβασμα αλά μουσικής δεν με βοηθάει, το δοκίμασα.

Δοκιμασε αυτα που ειπαν καποια ατομα: αγαπημενες φρασεις διπλα ή πανω απο το γραφειο... Η σκεψη της αποτυχιας αλλα και η σκεψη του πρωτυπου σου! Προτεινω ζεστο ροφημα και φως στο δωματιο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Δοκιμασε αυτα που ειπαν καποια ατομα: αγαπημενες φρασεις διπλα ή πανω απο το γραφειο... Η σκεψη της αποτυχιας αλλα και η σκεψη του πρωτυπου σου! Προτεινω ζεστο ροφημα και φως στο δωματιο!

Αρχικά πρέπει να κάνω κάποια πράγματα τότε. 1) να βρω φράσεις που να με κάνουν να πεισμώσω και να διαβάζω, 2) να βρω ένα πρότυπο. Το ζεστό ρόφημα τίποτα δεν κάνει σε μένα, μάλλον θα αναγκαστούν να ανακαλύψουν νέους τρόπους εκμάθησης για να με κάνουν να διαβάσω. :angel:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SonnY

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SonnY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Μια είναι η συνταγή.
Ωριμάστε.
Προσδιορίστε επακριβώς τους στόχους σας.
Πετύχετέ τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Αρχικά πρέπει να κάνω κάποια πράγματα τότε. 1) να βρω φράσεις που να με κάνουν να πεισμώσω και να διαβάζω, 2) να βρω ένα πρότυπο. Το ζεστό ρόφημα τίποτα δεν κάνει σε μένα, μάλλον θα αναγκαστούν να ανακαλύψουν νέους τρόπους εκμάθησης για να με κάνουν να διαβάσω. :angel:

Δεν εχεις προτυπο; Καποιον που να θαυμαζεις τοσο πολυ; Που να τον βλεπεις και να βλεπεις τον εαυτο σου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
1ον : Βάλε ένα στόχο.Προφανώς στη Β΄ όλο και κάποια σχολή έχεις βάλει στο μάτι. Κατέγραψε τα μόρια της σχολής, έχε τα σε ποστ ιτ στο γραφείο.
2ον: Βρες ένα πρότυπο. Συνήθως βοηθάει το να έχεις ένα πετυχημένο άτομο στο μυαλό σου, θέλοντας να του μοιάσεις.Μιλάμε για απτά πράγματα, όχι για τον bill Gates...
3ον: Όταν δεν έχεις όρεξη να διαβάσεις, θα πηγαίνεις και θα κάθεσαι στο γραφείο, θα ανοίγεις το βιβλίο και θα χωρίζεις μικρά μικρά κομματάκια για να διαβάσεις και έπειτα να δίνεις στον εαυτό σου ένα διάλειμμα.Δεν θα αναρωτιέσαι αν θέλω όντως να διαβάσω, απλά θα το κάνεις.
4ον: Γράψε σε ποστ ιτ κουότς που σε εμπνέουν.
5ον: Πάντα καθαρό γραφείο - δωμάτιο και κάνα 20λεπτο ύπνο τα μεσημέρια, όχι παραπάνω, θα δεις ότι θα σε γεμίζει.
Εφόσον όμως έχεις πρόβλημα συγκέντρωσης, καλό θα ήταν να βρεις τι σε απασχολεί στα προσωπικά σου και να μην το αφήσεις να σε αναλώσει. Κάτσε κάτω, στάσου σε έναν καθρέφτη και πες φωναχτά τι σε ενοχλεί. θα το δεις πιο αντικειμενικά και θα δεις ότι θα τα ξεκαθαρίσεις στο μυαλό σου. Φιλικα! :)
Εγώ πάντως όταν είχα quotes, στόχους σε post-it και τέτοια πράγματα γύρω απο το γραφείο, διάβαζα αυτά και όχι τα μαθήματα που είχα. Έτσι, τα έβγαλα και έγραψα μερικούς στίχους στο γραφείο, για να βλέπω και να ξεφεύγω. Σκέφτομαι όμως να το κάνω πάλι, γιατί μου άρεσε σαν εικόνα, ίσως να το κάνω κοντά στις εξετάσεις. Μπορεί να βοηθήσει.
Πάντως αυτό με τη μουσική που είπατε σχεδόν όλοι, ισχύει.
Το κάνω και εγώ, δεν ακούω απαραίτητα ήρεμα κομμάτια, αλλά όταν ακούω μουσική μου έρχεται όρεξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iron deficiency

Νεοφερμένος

Η iron deficiency αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω προτιμότερο είναι να διαβάζεις το βράδυ, που δεν έχεις να κάνεις και τίποτα. (φρόντισε να είσαι ξεκούραστη γιατι εκτός από βαρεμάρα θα σε πιάσει και νύστα :P). H μουσική προσωπικά ποτέ δεν με βοήθησε γιατί γενικά η προσοχή μου αποσπάτε εύκολα, αλλά δοκίμασε το. Επίσης κάνε συχνά διαλειμματάκια 5 λεπτών για να ξεκουραστείς. Εγώ ξεκινάω από τα πιο εύκολα μαθήματα, για να μην κουραστώ και τα παρατήσω στα κρύα του λουτρού και σιγά σιγά ανεβαίνω βαθμό δυσκολίας :P Τέλος να βάζεις πρόγραμμα και στόχους, (π.χ. "μέχρι τις 11:00 να έχω τελειώσει και μετά να μπω facebook xD").
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω προτιμότερο είναι να διαβάζεις το βράδυ, που δεν έχεις να κάνεις και τίποτα. (φρόντισε να είσαι ξεκούραστη γιατι εκτός από βαρεμάρα θα σε πιάσει και νύστα :P). H μουσική προσωπικά ποτέ δεν με βοήθησε γιατί γενικά η προσοχή μου αποσπάτε εύκολα, αλλά δοκίμασε το. Επίσης κάνε συχνά διαλειμματάκια 5 λεπτών για να ξεκουραστείς. Εγώ ξεκινάω από τα πιο εύκολα μαθήματα, για να μην κουραστώ και τα παρατήσω στα κρύα του λουτρού και σιγά σιγά ανεβαίνω βαθμό δυσκολίας :P Τέλος να βάζεις πρόγραμμα και στόχους, (π.χ. "μέχρι τις 11:00 να έχω τελειώσει και μετά να μπω facebook xD").

Μα και το απόγευμα είναι κάποιος ξεκούραστος, άλλο που δεν διαβάζει. Το βράδυ δεν δημιουργήθηκε για διάβασμα για το σχολείο αλλά για λογοτεχνικά βιβλία έτσι ώστε καθώς τα διαβάζεις να ταξιδεύεις με το μυαλό και σιγά σιγά να σε πάρει και ο ύπνος. Με τα αρχαία για παράδειγμα μόνο νύστα σε πιάνει και νεύρα τίποτα παραπάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Πάλι είμαι ο μόνος άνθρωπος που και να βαριέμαι,με βάζω να διαβάζω με το ζόρι επειδή μετά θα΄χω τύψεις επειδή δε διάβασα.:redface:
I'm a nerd.:slourp:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Εσύ είσαι περίπτωση. Νταξ εγώ έχω τύψεις μόνο όταν μας βάζουν κανένα τεστ και δεν έχω διαβάσει και μετά που τα βλέπω με βρίζω διότι ήταν αρκετά εύκολα. Γενικότερα δεν έχω τύψεις μια χαρά κοιμάμαι τα βράδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Εσύ είσαι περίπτωση. Νταξ εγώ έχω τύψεις μόνο όταν μας βάζουν κανένα τεστ και δεν έχω διαβάσει και μετά που τα βλέπω με βρίζω διότι ήταν αρκετά εύκολα. Γενικότερα δεν έχω τύψεις μια χαρά κοιμάμαι τα βράδια.
Εγώ εκνευρίζομαι και με πιάνει στο σχολείο η αντίδραση αν δεν έχω διαβάσει.
Επίσης,στα διαλείμματα διαβάζω.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Είσαι ολίγον φυτό, πόα θα έλεγα αλλά σε αγαπάμε γιατί και τα φυτά έχουν ψυχή καθώς και συναισθήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Τι Α λυκείου είσαι, τι Β, τι Γ, πάντα θα βαριέσαι να διαβάσεις ακόμη και αν έχεις κάποιο στόχο. Δεν γίνεται ούτε μια φορά να μην έχει πει κάποιος "βαριέμαι να διαβάσω". Πάλι καλά που υπάρχουν και τα άτοπα που σε βάζουν σε ένα πρόγραμμα γιατί αλλιώς τα βιβλία θα είχαν βγάλει ιστούς αράχνης, όμως ακόμα και τότε βαριέσαι ώρες ώρες να διαβάσεις, δύσκολα τα πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NickSo

Νεοφερμένος

Ο NickSo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Λοιπόν καλησπέρα είμαι μαθητής Γ Λυκείου !Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα εγώ έχω βάλει ως στόχο την σχολή Αξιωματικών της Αστυνομίας και την Σημαιοφόρων του Λιμενικού όμως το πρόβλημα μου είναι ότι δεν έχω καθόλου όρεξη για διάβασμα δηλαδή ξεκινάω να διαβάζω και μετά από λίγο τα παρατάω και κάθομαι στο insta και στο til tok ! Πάντα σε όλα τα χρόνια από το γυμνάσιο μέχρι και την β λυκείου ημουν μαθητής του 19,5 και πάνω .Εχω βάλει στόχο , είμαι στην Οικονομική Κατεύθυνση , να γραψω ΑΟΘ και ΑΕΠΠ πάνω από 19 και Μαθηματικά πάνω από 15 όμως το διάβασμα μου δεν είναι γι αυτούς τους βαθμούς και δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω έτσι ώστε να αρχίσω να διαβάζω για Γ Λυκείου .Ηδη έκανα ένα χρόνο φροντιστήρια (από την Β Λυκείου ) + καλοκαιρινά και έχω αφήσει κενά στο ΑΟΘ την θεωρία τον κεφαλαίων 3,4 ! Δεν ξέρω τι να κάνω ; Εσείς τι θα με συμβουλεύατε ;;
 

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Λοιπόν καλησπέρα είμαι μαθητής Γ Λυκείου !Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα εγώ έχω βάλει ως στόχο την σχολή Αξιωματικών της Αστυνομίας και την Σημαιοφόρων του Λιμενικού όμως το πρόβλημα μου είναι ότι δεν έχω καθόλου όρεξη για διάβασμα δηλαδή ξεκινάω να διαβάζω και μετά από λίγο τα παρατάω και κάθομαι στο insta και στο til tok ! Πάντα σε όλα τα χρόνια από το γυμνάσιο μέχρι και την β λυκείου ημουν μαθητής του 19,5 και πάνω .Εχω βάλει στόχο , είμαι στην Οικονομική Κατεύθυνση , να γραψω ΑΟΘ και ΑΕΠΠ πάνω από 19 και Μαθηματικά πάνω από 15 όμως το διάβασμα μου δεν είναι γι αυτούς τους βαθμούς και δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω έτσι ώστε να αρχίσω να διαβάζω για Γ Λυκείου .Ηδη έκανα ένα χρόνο φροντιστήρια (από την Β Λυκείου ) + καλοκαιρινά και έχω αφήσει κενά στο ΑΟΘ την θεωρία τον κεφαλαίων 3,4 ! Δεν ξέρω τι να κάνω ; Εσείς τι θα με συμβουλεύατε ;;
Κατέβασε εφαρμογή όπως το Stay Focused με την οποία μπορείς να μπλοκάρεις εφαρμογές αν χρησιμοποιούνται για κάποιο χρονικό διάστημα (ανά μέρα). Μάλιστα μπορείς να βάλεις να εμφανίζει custom μήνυμα στην οθόνη αν προσπαθήσεις να ξανανοίξεις την εφαρμογή ενώ έχεις φτάσει το όριο.
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Λοιπόν καλησπέρα είμαι μαθητής Γ Λυκείου !Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα εγώ έχω βάλει ως στόχο την σχολή Αξιωματικών της Αστυνομίας και την Σημαιοφόρων του Λιμενικού όμως το πρόβλημα μου είναι ότι δεν έχω καθόλου όρεξη για διάβασμα δηλαδή ξεκινάω να διαβάζω και μετά από λίγο τα παρατάω και κάθομαι στο insta και στο til tok ! Πάντα σε όλα τα χρόνια από το γυμνάσιο μέχρι και την β λυκείου ημουν μαθητής του 19,5 και πάνω .Εχω βάλει στόχο , είμαι στην Οικονομική Κατεύθυνση , να γραψω ΑΟΘ και ΑΕΠΠ πάνω από 19 και Μαθηματικά πάνω από 15 όμως το διάβασμα μου δεν είναι γι αυτούς τους βαθμούς και δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω έτσι ώστε να αρχίσω να διαβάζω για Γ Λυκείου .Ηδη έκανα ένα χρόνο φροντιστήρια (από την Β Λυκείου ) + καλοκαιρινά και έχω αφήσει κενά στο ΑΟΘ την θεωρία τον κεφαλαίων 3,4 ! Δεν ξέρω τι να κάνω ; Εσείς τι θα με συμβουλεύατε ;;

Αν δεν πιάσει αυτό που σου προτείνει ο @Andypro μπορείς πάντα να τα κλείσεις. Δε θα χαθείς με τους φίλους σου, σίγουρα, απλά θα μιλάτε λιγότερο. Μπορείς, επίσης, να βγάλεις πρόγραμμα για το διάβασμά σου και να σου ορίσεις και μικρές ανταμοιβές. Για παράδειγμα, είχα έναν μαθητή που μου έλεγε: «Θα διαβάζω σήμερα μέχρι τις Χ και μετά θα βγω μια ώρα με την κοπέλα μου» - μετά χωρίσανε και έχασε λίγο τον ρυθμό του, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα. :Ρ

Μάλιστα μπορείς να βάλεις να εμφανίζει custom μήνυμα στην οθόνη αν προσπαθήσεις να ξανανοίξεις την εφαρμογή ενώ έχεις φτάσει το όριο.

Αυτό με το custom μήνυμα πολύ μου άρεσε. Ήδη έχω σκεφτεί πολλά...
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top