Βία από καθηγητές

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Δάσκαλος έβαλε μικρούς μαθητές να φάνε κιμωλία

"Εφευρετικός" ήταν ένας δάσκαλος σε σχολείο της πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης στην Ταϊβάν και τιμώρησε τέσσερις μικρούς μαθητές αναγκάζοντάς τους να φάνε κιμωλία διότι έκαναν φασαρία στην διάρκεια μαθήματος, προκαλώντας την έντονη διαμαρτυρία των γονέων, αναφέρει η εφημερίδα China Times σήμερα Δευτέρα.
Το συμβάν σημειώθηκε την 3η Απριλίου σε σχολείο της κομητείας της Ταϊπέι. Ο δάσκαλος, ο οποίος κατονομάσθηκε ως κ. Χουάνγκ, παρέδιδε μάθημα για τη φύση σε μαθητές της τετάρτης τάξης, όμως πολλοί μαθητές έκαναν φασαρία καθώς ο δάσκαλος έγραφε στον πίνακα, σύμφωνα με την εφημερίδα.
Ο Χουάνγκ γύρισε και φώναξε: "αν συνεχίσετε να μιλάτε, θα σας βάλω να φάτε κιμωλία". Στη συνέχεια, ανάγκασε τέσσερις μαθητές να φάνε κιμωλία σπρώχνοντάς την στα στόματά τους. Οι άλλοι μαθητές κατατρομοκρατήθηκαν και αρκετοί έβαλαν τα κλάματα. Η εφημερίδα δεν διευκρινίζει πόση κιμωλία κατάπιαν οι τέσσερις μαθητές, πάντως γράφει ότι "κατόπιν, υπεύθυνοι του σχολείου έβαλαν τους μαθητές να φτύσουν τη σκόνη της κιμωλίας και τους μίλησαν".
Μετά την έντονη διαμαρτυρία των γονέων των μαθητών, το σχολείο διεξάγει έρευνα για το εάν ο κ. Χουάνγκ, ο οποίος διδάσκει επί 20 χρόνια, είναι σε θέση να συνεχίσει το διδακτικό του έργο.
Ο Χουάνγκ Τσινγκ-γι, εκπρόσωπος της Υπηρεσίας Παιδείας της Κομητείας της Ταϊπέι, δήλωσε ότι ο δάσκαλος πρέπει να επιπληχθεί τουλάχιστον, σύμφωνα με την εφημερίδα.


Διαβάζοντας το παραπάνω άρθρο μου ήλθε η ιδέα να ανοίξω το εν λόγω θέμα. :mad:

Έχετε υποστεί ποτέ βία από καθηγητή /τρια ή έχετε γίνει μάρτυρες σχετικών συμβάντων;
Πώς αντιδράσατε;
Πώς πιστεύετε ότι πρέπει να αντιδρά ο μαθητής σε αυτές τις περιπτώσεις; Να υποκύψει και να δείξει ανοχή με το φόβο ότι αν αντιδράσει, ο καθηγητής ενδεχομένως θα του κάνει τη ζωή δύσκολη ή να αντιδράσει αντίστοιχα και αυτός επιθετικά απέναντι στον καθηγητή; :emm:

Σε αυτό το θέμα μπορούμε να συζητήσουμε και πιο ήπιες περιπτώσεις όπου οι καθηγητές, εκμεταλλευόμενοι τη θέση τους, παραβιάζουν τα δικαιώματα των μαθητών με διάφορους τρόπους (λεκτική προσβολή, διασυρμός μαθητή σε άλλους κ.τ.λ.). :idea:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Αντίδραση φυσικά. Εμένα μια φορά μόνο με έβρισε άσχημα ένας καθηγητής επειδή με είχε πάρει ο ύπνος την τελευταία ώρα και το είπα στην διευθύντρια η οποία τον έκανε επίπληξη. Έτσι και αλλιώς ήμουν και είμαι καλός μαθητής (18 & 11/13) και οι κανόνες είναι για να μην μιλάμε όχι για να μην κοιμόμαστε. Τι τον έννοιαζε αυτόν; Καλά αυτός ήταν ούτως ή αλλως εκτός πραγματικότητας, έβριζε τη διευθύνρια κτλ. Κατά τα άλλα είχαμε πολύ καλούς καθηγητές στο γυμνάσιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JAKE

Νεοφερμένος

Ο JAKE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Εμείς είχαμε μια τέτοια δασκάλα στο δημοτικό που μας βαρούσε όταν κάναμε φασαρία
πιστεύω οτι ο μαθητής πρέπει να αντιδρά στον δάσκαλο /καθηγητή.Ο καθηγητής δν είναι θεός άνθρωπος είναι και οι μαθητές δν υποχείρια κανενός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lagiator

Νεοφερμένος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 101 μηνύματα.
Εμάς μας τραβούσε τα αυτιά, αλλά τον είχα στην μπούκα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mitsos The Great

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Βαρθολομιό (Ηλεία). Έχει γράψει 2,165 μηνύματα.
Εμάς με χάρακα 40εκ...:mad:
Έλεος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
εμένα στην πέμπτη μου τράβηξε τ'αυτάκι η Αγγλικού... :xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mitsos The Great

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Βαρθολομιό (Ηλεία). Έχει γράψει 2,165 μηνύματα.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
ε, τι να το πω? Φιλική και εγκάρδια συμπεριφορά? :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ilianna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ilianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 322 μηνύματα.
Όταν ήμουν Πέμπτη Δημοτικού θυμάμαι μια που μας έκανε Ιστορία είχε ρίξει μια σφαλιάρα σε 1 κορίτσι που μιλούσε...! Το κορίτσι αυτό έχει ακόμα σημάδι από τη βέρα που φορούσε όταν της έριξε σφαλιάρα! Φανταστείτε! Βέβαια τότε είχαν πάει οι γονείς της και της τα έψαλλαν της δασκάλας και από τότε έγινε αρνάκι...!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
έχουν περάσει 6 χρόνια από τότε... και τα πράγματα έχουν αλλάξει... τότε ήμουνα πρωτάκι... :xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
έχουν περάσει 6 χρόνια από τότε... και τα πράγματα έχουν αλλάξει... τότε ήμουνα πρωτάκι... :xixi:

Μα πως γίνεται αυτό, αφού στην πρώτη δεν κάνουν Αγγλικά τα παιδιά, εκτός και αν εννοείς το φροντιστήριο, αλλά θα ήταν απαράδεκτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
αναφερόμουνα στην ιστορία της Ηλιάνας... :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Εμένα στο γυμνάσιο μου είχε τρίψει ο μαθηματικός ενα τεστ στη μούρη επειδή τα είχα πάει χάλια (όπως και η υπόλοιπη τάξη βασικά :P) Ήθελα να του κάνω τη μούρη κιμά. Τώρα που το θυμάμαι βέβαι γελάω :P Τραγικός ήταν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Na_Na_X_x_X

Νεοφερμένος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
εμένα δεν μου έχει συμβεί κάποιο περιστατικό βιας...ευτυχώς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johndrim

Νεοφερμένος

Ο ΓΙΑΝΝΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Ο καθηγητής στην Πέμπτη και στην Έκτη δημοτικού είχε πάρει τον παλιό χάρακα του σχολείου και όποτε δεν προσέχαμε μας βάραγε μια.Ευτυχώς που στην έκτη δημοτικού στην μέση της τάξης του έσπασε όταν βάρεσε ένα παιδί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Πόσο λυπάμαι τον καημένο.............













τον χάρακα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mad cow

Νεοφερμένος

Ο mad cow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Ειχα εναν καθηγητη που ειχε μια βεργα που την χτυπουσε στα κεφαλια των μαθητων. Βεβαια οχι πολυ δυνατα αλλα ηταν ενοχλητικο αν και ολοκληρωνε το συνθημα " sex και βια στα σχολικα θρανια"

Αυτο σταματησε να συμβαινει ομως οταν χτυπησε με δυναμη εναν και ... εσπασε η βεργα:jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aristogata**

Νεοφερμένος

Η Αντριανα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
εμάς μας κλωτσούσε έλεος είχε γίνει χαμός μεγάλο σκάνδαλο έλεος ήμασταν δημοτικό ευτυχώς!! μέχρι και μήνυση 8α του έκανε η μαμά μου 8εε μου κακές εποχες!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
εμάς μας κλωτσούσε έλεος είχε γίνει χαμός μεγάλο σκάνδαλο έλεος ήμασταν δημοτικό ευτυχώς!! μέχρι και μήνυση 8α του έκανε η μαμά μου 8εε μου κακές εποχες!!!
Θα 'πρεπε ίσως να προχωρήσει, αλλά τεσπα, ελπίζω να το πράξει αν σου συμβεί κάτι ανάλογο. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aristogata**

Νεοφερμένος

Η Αντριανα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
οχι ευτυχως καλο ειναι το γυμνασιο καμια σχεση ΔΟΞΑ ΤΟΝ ΘΕΟ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top