Βάση 10 για εισαγωγή σε Πανεπιστήμια και ΤΕΙ

Συμφωνείτε με την βάση του 10 ως απαιτούμενο όριο για την εισαγωγή σε ΑΕΙ/ΤΕΙ;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 30)
  • Ναι

    Ψήφοι: 19 63.3%
  • Όχι

    Ψήφοι: 11 36.7%

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από weak and powerless:
χμ, σε αυτό που λες για τα εργαστήρια όμως υπάρχει λύση, η προφανής: ο καθένας να κάνει το εργαστήριο στο κανονικό του έτος και άμα δεν το κάνει τότε να μπαίνει στο τέλος της ουράς προτεραιοτήτας. νταξ, στο εμπ έχει παραγίνει το κακό... έτσι όπως πάμε θα έχουμε ετησίως τετραψήφιο αριθμό εισακτέων στην κάθε σχολή...

Αλλά από την άλλη είναι απαράδεκτο να κόβουμε τα όνειρα του κάθε (γονιού αν 8ες τη γνώμη μου) να μπει το παιδί στην υψηλόβαθμη σχολή, είναι κακό που η (απαράδεκτη κατά τα άλλα) υπουργός παιδείας δεν θέλει να βάζει κόσμο στα πανεπιστήμια με βαθμό εισαγωγικών <10...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από XRZ:
Αλλά από την άλλη είναι απαράδεκτο να κόβουμε τα όνειρα του κάθε (γονιού αν 8ες τη γνώμη μου) να μπει το παιδί στην υψηλόβαθμη σχολή, είναι κακό που η (απαράδεκτη κατά τα άλλα) υπουργός παιδείας δεν θέλει να βάζει κόσμο στα πανεπιστήμια με βαθμό εισαγωγικών <10...

προφανώς και ΔΕΝ πρέπει να έχουμε εισακτέους με μέσο όρο μικρότερο του 10, έλεος δλδ , απαράδεκτο φαινόμενο :confused:. αυτός που το εμπνεύστηκε πρώτος θα πρέπει να ήταν σε οργασμό πνευματικού αυνανισμού :whistle:.
άμα ειναι να χαίρονται οι γονείς, ε ας καταργήσουμε τις (ούτως ή άλλως άθλιες) εξετάσεις και ας μπαίνει ο κάθε ένας στη σχολή που θέλει :P. έτσι θα είμαστε όλοι ευτυχισμένοι, χιέλ γιέα :D.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Για να δούμε την πρώτη εφαρμογή του <10 και τα λέμε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από emufear:
Για να δούμε την πρώτη εφαρμογή του <10 και τα λέμε..


:hmm: :ermm: εξηγήσου! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Να βγουν τα αποτελέσματα, να δούμε πόσοι μένουν εκτός σχολής και πως θα το χειριστεί τότε η υπουργός...

Εγώ είχα φίλο που έβγαλε 8,8 και για να το βγάλει αυτό πάλεψε πολύ και διάβασε και κουράστηκε.. δεν είναι το ίδιο με το 3 βέβαια.

Στη βάση συμφωνώ με το μέτρο αυτό όπως και με το ν+2 αλλά θα πρέπει να φτιαχτεί το σύστημα παιδείας που έχουμε που κατ' εμέ είναι γτπ και η β-θμια εκπαίδευση γενικότερα. Μια ενισχυτική δε φέρνει την άνοιξη και χωρίς φροντιστήρια (δλδ χωρίς λεφτά) δεν είναι εντάξει οι συνθήκες. Δώσε μου καλές συνθήκες β-θμιας εκπαίδευσης ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ και πέτα έξω όσους είναι κάτω από 10.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από emufear:
Εγώ είχα φίλο που έβγαλε 8,8 και για να το βγάλει αυτό πάλεψε πολύ και διάβασε και κουράστηκε.. δεν είναι το ίδιο με το 3 βέβαια.

sorry, δεν με πείθεις. Πες με ρατσίστρια, πες με φυτό, πες με ότι θες αλλα αν κουραστείς ΔΕΝ βγάζεις 8.8 ... Εκτος κι αν μου πεις ότι δεν είχε διαβάσει ουδέποτε στη ζωή του και ξαφνικά κάπου στην 3η λυκείου αποφάσισε να διαβάσει... Ε ναι, σορυ κιόλας αλλά αν έχεις φτάσει αγράμματος στην 3η λυκείου (και ας μην ανοιξουμε εδώ το θέμα της 2βαθμιας εκπαίδευσης γιατί πάμε για 2ο split)ναι, τότε το δέχομαι...Ότι ακόμα και για αν βγάλεις ένα 9 πρέπει να λιώσεις και να κουραστείς πολύ... Αλλά είσαι τρελά λάθος ήδη ΠΟΛΛΑ χρόνια οπότε είσαι "χαμένος" ούτως ή αλλως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Δεν το είπα για να σε πείσω, αφού σου εξηγώ ότι συμφωνώ με το μέτρο.
Απλά σου λέω πως θέλω πριν εφαρμοστεί το μέτρο:
  • ΙΣΕΣ ευκαιρίες για ΟΛΟΥΣ
  • λεφτά στην παιδεία
  • υλικοτεχνικές υποδομές
  • εκπαιδευτικό προσωπικό και μετεκπαίδευσή του (με σεμινάρια κτλ.)
  • σχολεία με ανθρώπινο πλήθος φοιτητών (πχ. 15 άτομα στην τάξη) (όχι πρωί απόγευμα και άλλα τέτοια πράγματα, τέτοιο σχολείο τελείωσα)
  • σχολεία για ξένους (το γυμνάσιο που πήγαινα έχει σήμερα 60% ξένους και οι περισσότεροι δεν ξέρουν ούτε ελληνικά, τι σόι μάθημα να γίνει δηλαδή;)
  • επίδομα (είχα συμμαθητές που δούλευαν)
  • ενισχυτική διδασκαλία της προκοπής (δε μπορεί οι πλούσιοι να πηγαίνουν φροντιστήρια και ιδιαίτερα οπότε και οι τεμπέληδες εύκολα βγάζουν 10 και παιδιά με ένα σωρό οικογενειακά, οικονομικά και κοινωνικά προβλήματα να προσπαθούν μόνα τους και να τους κλείνεις την πόρτα)
  • Σοβαρό σύστημα παιδείας επανεξέταση και εκ νέου διάρθρωσή του
Κάνε μου τα παραπάνω και ΠΕΤΑ έξω όλους τους τεμπέληδες που δε διαβάζουν και παίρνουν κάτω από τη βάση.

ΥΓ. Ξαναλέω για να δούμε την εφαρμογή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από emufear:
  • ΙΣΕΣ ευκαιρίες για ΟΛΟΥΣ

Yποτίθεται ότι δινονται με αδιάβλητο σύστημα πανελληνίων που δεν βάζει τους πλούσιους στις περιζήτητες (και ακριβές αν υπήρχαν δίδακτρα) σχολες και τους πιο φτωχούς σε πιο...κακές

Αρχική Δημοσίευση από emufear:
  • σχολεία με ανθρώπινο πλήθος φοιτητών (πχ. 15 άτομα στην τάξη) (όχι πρωί απόγευμα και άλλα τέτοια πράγματα, τέτοιο σχολείο τελείωσα)

Φαινόμενο της Αθήνας σχεδόν αποκλειστικά το οποίο σιγά σιγά καταργείται :)

Αρχική Δημοσίευση από emufear:
επίδομα (είχα συμμαθητές που δούλευαν)

Καταρχήν δεν επιτρέπεται να δουλεύουν οι ανηλικοι. Κατά δευετρον για αυτό υπάρχουν τα νυχτερινά που έχουν και πιο έυκολες εισαγωγικές εξετάσεις για να βοηθούν ακριβώς αυτά τα άτομα...

Αρχική Δημοσίευση από emufear:
  • Σοβαρό σύστημα παιδείας επανεξέταση και εκ νέου διάρθρωσή του
Να σε ρωτήσω κάτι? Μετά το Πάσχα, όταν ήταν να δώσεις πανελλήνιες...πόσα άτομα ήσασταν στην τάξη? Ελάχιστοι μήπως??? Πόσοι δεν είπαν "θα διαβάσω για το φροντιστήριο και πάω αδιάβαστος για το σχολείο? Πόσοι είδαν το σχολείο σαν τόπο χαλάρωσης από τα φροντιστήρια. Ναι το σύστημα είναι κακό...Κάκιστο... Αλλά εμείς το κάνουμε ακόμα χειρότερο με την αδιαφορία μας. μου είναι έυκολο να "πυροβολώ" τον καθηγητή μου ότι με στέλνει στα φροντιστήρια αλλά αν ΕΓΩ τον γράφω μέσα στην τάξη μετά φταίει αυτός?

Μου είναι έυκολο να βρίζω τον καθηγητή μου στο πανεπιστήμιο που μου στερεί πχ το εργαστήριο αλλά όταν εγώ τον μπλέκω στο γρανάζι της χαρτούρας των 1000 εγγεγραμένων φοιτητών μου φταίει μόνο αυτός??? Δεν πιστεύω, αλλά υπάρχει μια πολύ σωστή φράση "ο αναμάρτητος πρώτος τω λίθω βαλέτω" και όσο εγώ η ίδια εκμεταλλεύομαι όλες τις τρύπες του συστήματος αντί να κοιτάξω να εκμεταλλευτώ τα καλά του λυπάμαι αλλά θεωρώ ότι είμαι τουλάχιστον απαράδεκτη να γκρινιάζω και να κατηγορώ τους άλλους όταν εγώ η ίδια καταπατάω τα ίδια μου τα δικαιώματα :/:

Στα υπόλοιπα που λες δεν διαφωνώ απλά οι απόψεις μου κινούνται στο πλαίσιο του παραπάνω "μανιφέστου" :)

ΥΓ. Ξαναλέω για να δούμε την εφαρμογή.

Αν και πιστεύω ότι είναι πολύ σωστό μέτρο φοβάμαι κ εγώ ότι δυστυχώς ο λαικισμός που διέπει όλες τις κυβερνησεις δεν θα επιτρέψει κάτι τέτοιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από XRZ:
Yποτίθεται ότι δινονται με αδιάβλητο σύστημα πανελληνίων που δεν βάζει τους πλούσιους στις περιζήτητες (και ακριβές αν υπήρχαν δίδακτρα) σχολες και τους πιο φτωχούς σε πιο...κακές
Όταν κάποιος με λεφτά πολλά πηγαίνει σε ιδιωτικά σχολεία, κάνει ιδιαίτερα ή φροντιστήρια κτλ. δεν το θεωρώ ίσες ευκαιρίες για όλους.

Αρχική Δημοσίευση από XRZ:
Φαινόμενο της Αθήνας σχεδόν αποκλειστικά το οποίο σιγά σιγά καταργείται :)
Φαινόμενο πράγματι της Αθήνας κυρίως το οποίο απέχει ΠΑΡΑΣΑΓΓΑΣ από το να καταργηθεί και μιλάω για τις πυκνοκατοικημένες περιοχές του κέντρου της Αθήνας κα όχι για τα προάστια.

Αρχική Δημοσίευση από XRZ:
Καταρχήν δεν επιτρέπεται να δουλεύουν οι ανηλικοι. Κατά δευετρον για αυτό υπάρχουν τα νυχτερινά που έχουν και πιο έυκολες εισαγωγικές εξετάσεις για να βοηθούν ακριβώς αυτά τα άτομα...
Πες τα στους εργοδότες αυτά και στις οικογένειες των παιδιών που παραπέουν.. Σε νυχτερινό έχεις πάει ποτέ να δεις πώς είναι;

Αρχική Δημοσίευση από XRZ:
Να σε ρωτήσω κάτι? Μετά το Πάσχα, όταν ήταν να δώσεις πανελλήνιες...πόσα άτομα ήσασταν στην τάξη? Ελάχιστοι μήπως??? Πόσοι δεν είπαν "θα διαβάσω για το φροντιστήριο και πάω αδιάβαστος για το σχολείο? Πόσοι είδαν το σχολείο σαν τόπο χαλάρωσης από τα φροντιστήρια. Ναι το σύστημα είναι κακό...Κάκιστο... Αλλά εμείς το κάνουμε ακόμα χειρότερο με την αδιαφορία μας. μου είναι έυκολο να "πυροβολώ" τον καθηγητή μου ότι με στέλνει στα φροντιστήρια αλλά αν ΕΓΩ τον γράφω μέσα στην τάξη μετά φταίει αυτός?

Μου είναι έυκολο να βρίζω τον καθηγητή μου στο πανεπιστήμιο που μου στερεί πχ το εργαστήριο αλλά όταν εγώ τον μπλέκω στο γρανάζι της χαρτούρας των 1000 εγγεγραμένων φοιτητών μου φταίει μόνο αυτός??? Δεν πιστεύω, αλλά υπάρχει μια πολύ σωστή φράση "ο αναμάρτητος πρώτος τω λίθω βαλέτω" και όσο εγώ η ίδια εκμεταλλεύομαι όλες τις τρύπες του συστήματος αντί να κοιτάξω να εκμεταλλευτώ τα καλά του λυπάμαι αλλά θεωρώ ότι είμαι τουλάχιστον απαράδεκτη να γκρινιάζω και να κατηγορώ τους άλλους όταν εγώ η ίδια καταπατάω τα ίδια μου τα δικαιώματα :/:
Είπα εγώ πουθενά ότι φταίει (μόνο) αυτός; Ίσα, ίσα το αντίθετο υποστήριξα.. Θύματα είναι και οι καθηγητές σε αυτήν την περίπτωση με αυτήν την κατάσταση (κυρίως στη β-βαθμια αλλά ενίοτε και στην γ-βαθμια)

Αρχική Δημοσίευση από XRZ:
Στα υπόλοιπα που λες δεν διαφωνώ απλά οι απόψεις μου κινούνται στο πλαίσιο του παραπάνω "μανιφέστου" :)
Χαίρομαι που αντιλαμβάνεσαι τα προβλήματα. Κατά τη γνώμη μου είναι λανθασμένη η εφαρμογή όταν είναι παγιωμένα τα παραπάνω κατ' εμέ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ προβλήματα.

Αρχική Δημοσίευση από XRZ:
Αν και πιστεύω ότι είναι πολύ σωστό μέτρο φοβάμαι κ εγώ ότι δυστυχώς ο λαικισμός που διέπει όλες τις κυβερνησεις δεν θα επιτρέψει κάτι τέτοιο...
Το μέλλον θα δείξει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,823 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από emufear:
Δεν το είπα για να σε πείσω, αφού σου εξηγώ ότι συμφωνώ με το μέτρο.
Απλά σου λέω πως θέλω πριν εφαρμοστεί το μέτρο:
  • ΙΣΕΣ ευκαιρίες για ΟΛΟΥΣ
  • λεφτά στην παιδεία
  • υλικοτεχνικές υποδομές
  • εκπαιδευτικό προσωπικό και μετεκπαίδευσή του (με σεμινάρια κτλ.)
  • σχολεία με ανθρώπινο πλήθος φοιτητών (πχ. 15 άτομα στην τάξη) (όχι πρωί απόγευμα και άλλα τέτοια πράγματα, τέτοιο σχολείο τελείωσα)
  • σχολεία για ξένους (το γυμνάσιο που πήγαινα έχει σήμερα 60% ξένους και οι περισσότεροι δεν ξέρουν ούτε ελληνικά, τι σόι μάθημα να γίνει δηλαδή;)
  • επίδομα (είχα συμμαθητές που δούλευαν)
  • ενισχυτική διδασκαλία της προκοπής (δε μπορεί οι πλούσιοι να πηγαίνουν φροντιστήρια και ιδιαίτερα οπότε και οι τεμπέληδες εύκολα βγάζουν 10 και παιδιά με ένα σωρό οικογενειακά, οικονομικά και κοινωνικά προβλήματα να προσπαθούν μόνα τους και να τους κλείνεις την πόρτα)
  • Σοβαρό σύστημα παιδείας επανεξέταση και εκ νέου διάρθρωσή του
Κάνε μου τα παραπάνω και ΠΕΤΑ έξω όλους τους τεμπέληδες που δε διαβάζουν και παίρνουν κάτω από τη βάση.

ΥΓ. Ξαναλέω για να δούμε την εφαρμογή.

Θέλεις... ή λαϊκίζεις; Εμένα το 2ο μου φαίνεται. Γιατί; Γιατί έχεις πάρει ενα θέμα για τις σχολές και του έβγαλες τον ακάκιο ανάποδα προβάλλοντας όλες τις νεες κυβερνητικές εξαγγελίες με αρνητική μάλιστα χροιά. Δε λεω οτι είναι ολα καλά και άγια, ίσα ίσα μερικοί θέλουν τις σφαλιαρίτσες τους για πολλά θέματα, αλλά δεν αντέχω να μην ξεράσω αντίδραση σε αυτές τις λαϊκίστικες γκρίνιες μερικών μερικών όπως πχ εσυ. Δήλαδή, θέλεις το Χ Ψ πράγμα. Μαγκιά σου! Κι εγω θέλω να είμαι αστέρι και δίχως προβλήματα... πρέπει να βρω τον τρόπο να τα λύσω όμως. Πρέπει να κάνω μια ανάλυση, να στήσω μια μέθοδο, μια σκέψη, ενα σχέδιο, τι εφόδια έχω, τι μου λείπει, τι θέλω να επιτύχω.

Εσυ έχεις κάτσει και τα χεις κάνει ολα αυτά πριν αρχίσεις τη γκρίνια; Κι αν ναι, ποιές είναι οι προτάσεις σου; Ποιά τα σχέδια σου; Ποιός είναι ο προγραμματισμός σου; Ποιό το χρηματοοικονομικό μοντέλο που θα χρησιμοποιήσεις για τη χρηματοδότηση των αλλαγών;

Αντε γιατί στα λόγια είμαστε όλοι καλοί, στις πράξεις όμως βάζουμε τη μούρη κάτω και κλαίμε και μας φταίει το σύμπαν. Όπως έλεγε ο συγχωρεμένος ο θείος μου "Θα απαιτείς όταν θα κάνεις λεφτά δικά σου και θα είσαι αυτοδύναμος. Όταν θα χεις τ αρχ...α να το κάνεις. Ως τοτε θα είσαι ενα σκ@το που θα σε ταϊζουν άλλοι. Ακόμα και λεφτά να βγάλεις, σκ@το θα είσαι αν δεν έχεις αυτοδυναμία". Κι έβαλα την κεφάλα κάτω κι αγωνίζομαι να καταξιωθώ φίλε ωστε να μπορώ κάποτε κι εγω να απαιτώ να φτιαχτεί έτσι το Χ το Ψ και το Ζ. Τώρα δε μπορώ να φτιάξω σωστό εκπαιδευτικό σύστημα. Όταν αποκτήσω γνώσεις, λεφτά και μαγκιά και μια υπουργική καρέκλα, το συζητάμε. Τώρα είμαι ενα σκ@το που με ταϊζουν άλλοι...

Τώρα αν απλώς αντιδράς, και πάλι μαγκιά σου, αφού μπορείς κάντο. Αν θέλουν θα σε ακούσουν όμως (ή αν τους πατήσεις τα κουμπιά τους. Μπορείς?)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vaguraw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Oι βαθμοι δινονταν μεχρι τωρα χαριστικα και θα συνεχισουν να δινονται χαριστικα...
Δεν βλεπω να αλλαζουν και παρα πολλα μετα απο αυτο το μετρο που μπορω να πω οτι το βλεπω και λογικο.Παντως οι καθηγητες συμφωνουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Γιατί χαρίζονται βαθμοί??
Εγώ δεν έχω ακούσει κάποιον να έδωσε πανελλήνιες και να είπε οτι περίμενα πως είχα γράψει χαμηλότερα και πήρα τόσο??
εγώ τουλάχιστον σε 22 μαθήματα που έδωσα πανελλήνιες κανείς εξεταστής δεν έβαλε βαθμό αν έιχα γράψει μ@λακίες

Αφού μειώνονται τα μαθήματα σε 6 και αφού δευτέρα δεν θα δίνουν πανελλήνιες τότε ναι να περνάνε άτομα με πάνω απο 10000 μόρια εξαιρούνται οι σχολές με ειδικά μαθήματα εκεί είναι άλλη φάση
Εκεί μπορεί να έχουν βάση 3500 αλλά δεν σημαίνει πως έχουν Μ.Ο. 3,5
Δεν έχει σχέση ο Μ.Ο. με τα μόρια γιατί αν είχαν 3,5 δεν θα περνούσαν καν τηντάξη όχι σε σχολή
Εκεί είναι τα ειδικά μαθήματα, ξένες γλώσσες που τους κατεβάζει τόσο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Ok, Valder άρα γνώμη έχουν μόνο οι υπουργοί..
Να το κλειδώσω τότε μέχρι να γραφτούν στο e-steki υπουργοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,823 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από emufear:
Ok, Valder άρα γνώμη έχουν μόνο οι υπουργοί..
Να το κλειδώσω τότε μέχρι να γραφτούν στο e-steki υπουργοί.

Δεν είπα οτι γνώμη έχουν μόνο οι υπουργοί.. Κι εσυ έχεις! Ξαναδιάβασε το προηγούμενο πόστ μου καλύτερα και σχολίαζε και καλύτερα παρακαλώ. Αφιέρωσα πολύτιμο χρόνο για να απαντήσω σε εσένα εμπεριστατωμένα και να σου εκθέσω τον προβληματισμό μου (που σημαίνει οτι σε σεβάστηκα) και ΑΠΑΙΤΩ να απαντάς τοιουτοτρόπως και να με σέβεσαι. Το να είσαι Super Moderator δεν σημαίνει οτι μπορείς να ειρωνεύεσαι τοις πάσι.

Ευχαριστώ και ελπίζω σε γόνιμο διάλογο μαζί σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andrew19

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Andrew19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
To κόμπλεξ ότι όλοι πρέπει να τελειώσουν πανεπιστήμια το ξέρετε?
Γιαυτό και μπαίνουν σε σχολές σχεδόν όλοι και όσοι δεν μπαίνουν εκεί πάνε στο εξωτερικό.

Δεν είναι απαραίτητο να γίνουν όλοι επιστήμονες. Αλλά όταν θέλουν όλοι να γίνουν βάζουμε 1000 άτομα στις σχολές που είναι για 100 και φτιάχνουμε σχολές UFO που δεν μαθαίνει κανείς τίποτα. Μετά επειδή θέλουν να μπουν μεν αλλά δεν ασχολούνται με το να βγουν (ή δεν είχαν προδιαγραφές καν για να μπουν) μαζεύονται χιλιάδες στις σχολές.

Οχι το σύστημα πανελληνίων δεν είναι σωστό ΚΑΘΟΛΟΥ! Εξετάζεσαι για άσχετα μαθήματα για να μπεις σε μια σχολή η οποία πιθανόν δεν είναι και αυτό που θες. Καλύτερα 1000 φορές να πας στο εξωτερικό να σπουδάσεις κατευθείαν αυτό που θες, αν είσαι ικανός να πάρεις πτυχίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Valder:
Εσυ έχεις κάτσει και τα χεις κάνει ολα αυτά πριν αρχίσεις τη γκρίνια; Κι αν ναι, ποιές είναι οι προτάσεις σου; Ποιά τα σχέδια σου; Ποιός είναι ο προγραμματισμός σου; Ποιό το χρηματοοικονομικό μοντέλο που θα χρησιμοποιήσεις για τη χρηματοδότηση των αλλαγών;

Αντε γιατί στα λόγια είμαστε όλοι καλοί, στις πράξεις όμως βάζουμε τη μούρη κάτω και κλαίμε και μας φταίει το σύμπαν.
καλά τα λες, απλά υπάρχει ένα μεγάλο "αλλά" :P.

ποιός πλερώνεται από την τσέπη των ελλήνων πολιτών για να σκαρφιστεί προτάσεις, να καταστρώσει σχέδια και να βρει τρόπους χρηματοδότησης για μια μεγάλη και προς το κοινό καλό αλλαγή στα εκπαιδευτικά μας καραργκιοζιλίκια; ο μανώλης (και ο καθε μανώλης) ή ο υπουργός παιδείας της εκάστοτε κυβερνήσεως;
σόρρυ δλδ, αλλά άμα εγώ σε πέντε χρόνια πάω σε ένα σπίτι και βιδώσω (έναντι 50 ευρώ) στραβά μια λάμπα, θα γυρίσω και θα τους πω "λυπάμαι, αλλά αν έχετε να μου προτείνεται έναν ορθό τρόπο βιδώματος γλόμπων, σας παρακαλώ μοιραστείτε τον μαζί μου";
προφανώς και δε λέω να μην έχουμε άποψη και σκελετό προτάσεων για θέματα που ταλανίζουν την κενονία μας, αλλά δεν είναι δική μας δουλειά να συντάξουμε και ολόκληρη μελέτη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,823 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από weak and powerless:
καλά τα λες, απλά υπάρχει ένα μεγάλο "αλλά" :P.

ποιός πλερώνεται από την τσέπη των ελλήνων πολιτών για να σκαρφιστεί προτάσεις, να καταστρώσει σχέδια και να βρει τρόπους χρηματοδότησης για μια μεγάλη και προς το κοινό καλό αλλαγή στα εκπαιδευτικά μας καραργκιοζιλίκια; ο μανώλης (και ο καθε μανώλης) ή ο υπουργός παιδείας της εκάστοτε κυβερνήσεως;
σόρρυ δλδ, αλλά άμα εγώ σε πέντε χρόνια πάω σε ένα σπίτι και βιδώσω (έναντι 50 ευρώ) στραβά μια λάμπα, θα γυρίσω και θα τους πω "λυπάμαι, αλλά αν έχετε να μου προτείνεται έναν ορθό τρόπο βιδώματος γλόμπων, σας παρακαλώ μοιραστείτε τον μαζί μου";
προφανώς και δε λέω να μην έχουμε άποψη και σκελετό προτάσεων για θέματα που ταλανίζουν την κενονία μας, αλλά δεν είναι δική μας δουλειά να συντάξουμε και ολόκληρη μελέτη...

Κι εσυ καλά τα λες αλλά σου έχει ξεφύγει ενα μεγαλύτερο "αλλά". Τι έλεγα για τον θειο μου στο πόστ μου;
Είπα ή δεν είπα οτι:

Αρχική Δημοσίευση από Valder:
Όπως έλεγε ο συγχωρεμένος ο θείος μου "Θα απαιτείς όταν θα κάνεις λεφτά δικά σου και θα είσαι αυτοδύναμος. Όταν θα χεις τ αρχ...α να το κάνεις. Ως τοτε θα είσαι ενα σκ@το που θα σε ταϊζουν άλλοι. Ακόμα και λεφτά να βγάλεις, σκ@το θα είσαι αν δεν έχεις αυτοδυναμία". Κι έβαλα την κεφάλα κάτω κι αγωνίζομαι να καταξιωθώ φίλε ωστε να μπορώ κάποτε κι εγω να απαιτώ να φτιαχτεί έτσι το Χ το Ψ και το Ζ. Τώρα δε μπορώ να φτιάξω σωστό εκπαιδευτικό σύστημα. Όταν αποκτήσω γνώσεις, λεφτά και μαγκιά και μια υπουργική καρέκλα, το συζητάμε. Τώρα είμαι ενα σκ@το που με ταϊζουν άλλοι...

Πρώτος όρος λοιπόν για να απαιτείς κάτι, είναι να είσαι σε θέση να απαιτείς και να διαμορφώνεις τις συνθήκες που επιθυμείς και αλληλένδετα με αυτό, να έχεις και τις προτάσεις και τα σχέδια.

Έτσι και με τη λάμπα. Αν δε μπορείς να τη βιδώσεις εσυ, δε θα καλέσεις το γείτονα επειδή ξέρει να σου φτιάχνει ωραίο κρεμ πουλέ, που είναι και άσχετος και θα στα κάψει όλα, αλλά τον ηλεκτρολόγο που ξέρει να διαμορφώνει τις συνθήκες ως σπουδασμένος στο επάγγελμα και ικανός, και ξέρει να σου προτείνει και χίλιους δυο τρόπους (ενίοτε και τόπους:P ) βιδώματος της λάμπας.

Σε κάλυψα, έτσι;:)

ΥΓ: Φυσικά εννοείται οτι ή θα λες απαιτώ και θα έχεις τα καραμπαλίκια (θα είσαι πολιτικός κλπ ωστε να έχεις τη δύναμη να αλλάξεις τα πράγματα)
ή θα λες αντιδρώ και θα είσαι το απλό παλτουδάκι (και συνήθως θα τρως κρεμ πουλε και θα τους λες ευχαριστώ γιατί όπως είπες αυτοί ειναι οι πολιτικοί.)

Μπορείτε να τα αλλάξετε; Απαιτήστε! Δε μπορείτε; Αντιδράστε! Αλλά μετά κλείστε το και μη λαϊκίζετε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Valder:
Αν δε μπορείς να τη βιδώσεις εσυ, δε θα καλέσεις το γείτονα επειδή ξέρει να σου φτιάχνει ωραίο κρεμ πουλέ, που είναι και άσχετος και θα στα κάψει όλα, αλλά τον ηλεκτρολόγο που ξέρει να διαμορφώνει τις συνθήκες ως σπουδασμένος στο επάγγελμα και ικανός, και ξέρει να σου προτείνει και χίλιους δυο τρόπους (ενίοτε και τόπους:P ) βιδώματος της λάμπας.

εχμ, εγώ είμαι ο ηλεκτρολόγος, οπότε... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,823 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από weak and powerless:
εχμ, εγώ είμαι ο ηλεκτρολόγος, οπότε... ;)

Το ξέρω, σχήμα λόγου ήταν. Μην τρελαίνεσαι!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theio_vrefos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο theio_vrefos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 823 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Valder:
Τώρα δε μπορώ να φτιάξω σωστό εκπαιδευτικό σύστημα. Όταν αποκτήσω γνώσεις, λεφτά και μαγκιά και μια υπουργική καρέκλα, το συζητάμε. Τώρα είμαι ενα σκ@το που με ταϊζουν άλλοι...

εμ φυσικά.... τι να σου πω παλικάρι μου αφού υπάρχει κόσμος που σκέφτεται σαν εσένα :P πως θα γίνει σωστό εκπαιδευτικό σύστημα?

αυτοί οι υπουργοί ΕΜΑΣ κυβερνούν και απο ΕΜΑΣ εκλέγονται (περίπου)

δε θέλω να μπω στο τρυπάκι και να πω για λαικούς αγώνες και μαλακίες... απλά ότι καποιοι απο ΕΜΑΣ αντι να θέλουν να κάνουν ΚΑΛΟ σε ΟΛΟΥΣ και στα ΠΑΙΔΙΑ τους, κοιτάνε τον εαυτούλη τους και μπλέκονται με τα πολιτικά, εξανδραποδίζονται χωρίς να το καταλαβαίνουν και γενικώς ΣΚΟΠΕΥΟΥΝ να αποκτήσουν γνώσεις, λεφτά, μαγκιά και μια υπουργική καρέκλα. Ε όχι.

Σκοπός είναι να γίνουν οι αλλαγές που προτίνει ο emufear ΤΩΡΑ ΜΑΖΙ με το ν+2 ΚΑΙ ΟΧΙ όταν γίνουμε υπουργοί....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top