Βάση 10 για εισαγωγή σε Πανεπιστήμια και ΤΕΙ

Συμφωνείτε με την βάση του 10 ως απαιτούμενο όριο για την εισαγωγή σε ΑΕΙ/ΤΕΙ;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 30)
  • Ναι

    Ψήφοι: 19 63.3%
  • Όχι

    Ψήφοι: 11 36.7%

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
πιστεύω πως στο ποστ μου δηλώνω ξεκάθαρα ότι ο καθένας είναι υπεύθυνος για τη δουλειά του. πληρώνομαι και δεν κάνω σωστά τη δουλειά μου; ε τότε φταίω εγώ και όχι ο γείτονας. εγώ θα είμαι υπεύθυνος αν από την ανικανότητα μου προκαλέσω βραχυκύκλωμα, όχι ο υπουργός παιδείας (και τούμπαλιν).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Εγω συμφωνω και με αυτο το μετρο. Υπαρχουν πολλα προβληματα και απο καπου πρεπει να αρχισουμε. Ομως ολοι η παιδεια σημερα βασιζεται στην παραπαιδεια, το 90% των συμμαθητων μου πανε σχολειο ΜΟΝΟ για τις απουσιες. Μαθημα δεν παρακολοθουν, και το χειροτερο δεν αφηνουν να γινει (σοβαρο) μαθημα.

Εγω πιστευω οτι το ενιαιο λυκειο πρεπει να γινει τοσο αυστηρο ωστε να το φοιτουν ΜΟΝΟ οσοι εχουν καποια οραματα.

Γενικα για το πως θα ηθελα να ειναι το εκπ. συστημα συμπηπτει με το οραμα του Ν. Δημου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diddle

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η diddle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 291 μηνύματα.
ΧRZ θα συμφωνήσω μαζί σου:clapup: :clapup: :clapup: !!
Φυσικά και πρέπει να είναι η κατώτερη βάση εισαγωγής 10000μόρια.Κανένα επιχείρημα δε με πειθει και θα εξηγηθώ ευθύς αμέσως.

Με το σύστημα αυτό πολλοί μαθητές θα αναγκαστούν να στραφούν στα τεχνικά λύκεια(όπου οι πανελλήνιες είναι αισθητά πιο έυκολες και υπάρχει και προτεραιότητα των μαθητών των τεχνικών λυκείων για την κάλυψη των θέσεων στα ΤΕΙ) τα οποία πασχίζουν για καινούριους μαθητές αλλά λόγω των γνωστών συμπλεγμάτων κατωτερότητας που έχουν γονείς και παιδιά δεν τα αφήνουν να πάνε σε αυτά.Αποτέλεσμα η μεγάλη ζήτηση και παράλληλα έλλειψη σε επαγγελματίες των ειδικοτήτων των ΤΕΕ που μένουν έρημα.Εχετε επισκεφτεί εργαστήρια τεχνικού λυκείου??σε πολλές περιπτώσεις είναι πολύ πιο εξελιγμένα ακόμα και από εργαστήρια των ΑΕΙ..κ κακά τα ψέματα γιατί να πάει κάποιος σε ενιαίο Λύκειο όταν δεν εχει τη θέληση ή κ τη δυνατότητα αν θέλετε να περάσει σε ΑΕΙ???Ετσι και το επίπεδο σπουδών των ενιαίων Λυκείων θα αναβαθμιστεί και ακόμα και ο πιο διανοητικά μη προικισμένος θα είναι σε θέση να γράψει τη βάση των 10000 μορίων.

Οσο για αυτούς που εργάζονται μπορούν να πάνε σε νυχτερινά λύκεια όπου΄οι βάσεις είναι απελπιστικά χαμηλές..Εδώ είχα συμμαθητές που προσπαθούσαν να δηλώσουν ψεύτικη δουλειά για να γραφτούν σε νυχτερινό λύκειο κ τώρα αυτοι που εργάζονται πράγματι δεν θέλουν να πάνε σε νυχτερινά??μην τρεςλαθούμε κιόλας...

Τα απογευματινά λύκεια που έχουν απομείνει σε όλη την Ελλάδα είναι λιγότερα από 10 και ακόμα κ αυτά σύντομα θα μετακομίσουν σε δικά τους κτήρια άρα ούτε αυτό είναι επιχείρημα..Ασε που εγώ σε πρωινό-απογευματινό γυμνάσιο και λύκειο πήγαινα και απέδιδα και καλύτερα γιατί δεν είμαι πρωινός τύπος.Αρα αυτό δεν είναι κατά ανάγκην μειονέκτημα για όλους.

Τέλος η ενισχυτική εχει αναβαθμιστεί πλέον αισθητά(τα μαθήματα γίνονται απο καθηγητες του σχολείου που επιλέγουν οι ίδιοι οι μαθητές σε ομάδες των 4-5 ατόμων)σε σημείο να ανταγωνίζεται τα φροντιστήρια αλλά ακόμα υπάρχει το αίσθημα του ότι αν δεν πληρώσεις δεν μαθαίνεις και γιαυτο δεν υπάρχει μέγάλη συμμετοχή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,963 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από theio_vrefos:
Αρχική Δημοσίευση από Valder:
Τώρα δε μπορώ να φτιάξω σωστό εκπαιδευτικό σύστημα. Όταν αποκτήσω γνώσεις, λεφτά και μαγκιά και μια υπουργική καρέκλα, το συζητάμε. Τώρα είμαι ενα σκ@το που με ταϊζουν άλλοι...

εμ φυσικά.... τι να σου πω παλικάρι μου αφού υπάρχει κόσμος που σκέφτεται σαν εσένα πως θα γίνει σωστό εκπαιδευτικό σύστημα?

αυτοί οι υπουργοί ΕΜΑΣ κυβερνούν και απο ΕΜΑΣ εκλέγονται (περίπου)

δε θέλω να μπω στο τρυπάκι και να πω για λαικούς αγώνες και μαλακίες... απλά ότι καποιοι απο ΕΜΑΣ αντι να θέλουν να κάνουν ΚΑΛΟ σε ΟΛΟΥΣ και στα ΠΑΙΔΙΑ τους, κοιτάνε τον εαυτούλη τους και μπλέκονται με τα πολιτικά, εξανδραποδίζονται χωρίς να το καταλαβαίνουν και γενικώς ΣΚΟΠΕΥΟΥΝ να αποκτήσουν γνώσεις, λεφτά, μαγκιά και μια υπουργική καρέκλα. Ε όχι.

Σκοπός είναι να γίνουν οι αλλαγές που προτίνει ο emufear ΤΩΡΑ ΜΑΖΙ με το ν+2 ΚΑΙ ΟΧΙ όταν γίνουμε υπουργοί....

Μου αρέσει που παρέθεσες τη φράση μου κι ολας ρε θειο βρέφος... Εγω λεω οτι ΔΕ ΜΠΟΡΩ (το χω κάνει και bold την παναχαϊκή μου μέσα) κι οχι οτι ΔΕ ΘΕΛΩ να κάνω καλό... Ξέρω τι γίνεσαι οταν είσαι υπουργός, παπάς, νεκροθάφτης, ποδοσφαιριστής... Δεν είμαι μ@λάκας για να περιμένω να το μάθω στο στέκι. Και στο κάτω κάτω, θες να αντιδράσεις; Κάντο! Δε τους γουστάρεις; Μη τους ψηφίζεις! Πως θα τους αντέξεις; Δε με ενδιαφέρει, κι εγω άντεχα τους άλλους 20 χρόνια. Αυτή είναι η δημοκρατία παλικάρια, κάποιοι πανηγυρίζουν σα σε γήπεδο για 4 χρόνια με άλλους να τρώνε και να βαράνε το τόπι και άλλοι τρώνε το τοπι απο πίσω περιμένοντας να τελειώσουν τα 4 χρόνια μπας και πανηγυρίσουν εκείνοι... Τέλος υπάρχουν πάντα κι εκείνοι που θα αντιδράσουν στους κυβερνώντες προσπαθώντας να αλλάξουν τα πράγματα επειδή το θέλουν. ΘΕΛΕΙΣ; ΘΕΛΕ! ΔΕ ΜΠΟΡΕΙΣ να περάσεις ΕΣΥ ο ΠΟΛΙΤΗΣ νομοσχέδιο! Μόνο ο ΥΠΟΥΡΓΟΣ μπορεί! Βρες λεφτά, φτιάξε κόμμα με ολες τις σωστές ιδέες και πείσε 10 εκατομμύρια ζωα να σε ακολουθήσουν, κι αμα το καταφέρεις θα στηθώ στην Ομόνοια να με περάσετε και τα 10 εκατομμύρια απο 8 οργασμούς ο καθένας!

Καλώς ήρθατε στη Γη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από diddle:
ΧRZ θα συμφωνήσω μαζί σου:clapup: :clapup: :clapup: !!
Φυσικά και πρέπει να είναι η κατώτερη βάση εισαγωγής 10000μόρια.Κανένα επιχείρημα δε με πειθει και θα εξηγηθώ ευθύς αμέσως.

Με το σύστημα αυτό πολλοί μαθητές θα αναγκαστούν να στραφούν στα τεχνικά λύκεια(όπου οι πανελλήνιες είναι αισθητά πιο έυκολες και υπάρχει και προτεραιότητα των μαθητών των τεχνικών λυκείων για την κάλυψη των θέσεων στα ΤΕΙ) τα οποία πασχίζουν για καινούριους μαθητές αλλά λόγω των γνωστών συμπλεγμάτων κατωτερότητας που έχουν γονείς και παιδιά δεν τα αφήνουν να πάνε σε αυτά.Αποτέλεσμα η μεγάλη ζήτηση και παράλληλα έλλειψη σε επαγγελματίες των ειδικοτήτων των ΤΕΕ που μένουν έρημα.Εχετε επισκεφτεί εργαστήρια τεχνικού λυκείου??σε πολλές περιπτώσεις είναι πολύ πιο εξελιγμένα ακόμα και από εργαστήρια των ΑΕΙ..κ κακά τα ψέματα γιατί να πάει κάποιος σε ενιαίο Λύκειο όταν δεν εχει τη θέληση ή κ τη δυνατότητα αν θέλετε να περάσει σε ΑΕΙ???Ετσι και το επίπεδο σπουδών των ενιαίων Λυκείων θα αναβαθμιστεί και ακόμα και ο πιο διανοητικά μη προικισμένος θα είναι σε θέση να γράψει τη βάση των 10000 μορίων.

Οσο για αυτούς που εργάζονται μπορούν να πάνε σε νυχτερινά λύκεια όπου΄οι βάσεις είναι απελπιστικά χαμηλές..Εδώ είχα συμμαθητές που προσπαθούσαν να δηλώσουν ψεύτικη δουλειά για να γραφτούν σε νυχτερινό λύκειο κ τώρα αυτοι που εργάζονται πράγματι δεν θέλουν να πάνε σε νυχτερινά??μην τρεςλαθούμε κιόλας...

Τα απογευματινά λύκεια που έχουν απομείνει σε όλη την Ελλάδα είναι λιγότερα από 10 και ακόμα κ αυτά σύντομα θα μετακομίσουν σε δικά τους κτήρια άρα ούτε αυτό είναι επιχείρημα..Ασε που εγώ σε πρωινό-απογευματινό γυμνάσιο και λύκειο πήγαινα και απέδιδα και καλύτερα γιατί δεν είμαι πρωινός τύπος.Αρα αυτό δεν είναι κατά ανάγκην μειονέκτημα για όλους.

Τέλος η ενισχυτική εχει αναβαθμιστεί πλέον αισθητά(τα μαθήματα γίνονται απο καθηγητες του σχολείου που επιλέγουν οι ίδιοι οι μαθητές σε ομάδες των 4-5 ατόμων)σε σημείο να ανταγωνίζεται τα φροντιστήρια αλλά ακόμα υπάρχει το αίσθημα του ότι αν δεν πληρώσεις δεν μαθαίνεις και γιαυτο δεν υπάρχει μέγάλη συμμετοχή.

Kάνεις μεγάλο λάθος δεν έχουν προτεραιότητα στα ΤΕΙ το άκρως αντίθετο μάλιστα, θα πάρουν 200 απο το ενιαίο θα πάρουν 5 απο τα ΤΕΕ!
Δεν έχουν προτεραιότητα,
Δεν θα έχουν δικαίωμα πλέον να εισάγονται απόφοιτοι των ΤΕΕ στην τριτοβάθμια εκπαίδευση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cuto

Νεοφερμένος

Ο cuto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 103 μηνύματα.
Μου αρέσει που παρέθεσες τη φράση μου κι ολας ρε θειο βρέφος... Εγω λεω οτι ΔΕ ΜΠΟΡΩ (το χω κάνει και bold την παναχαϊκή μου μέσα) κι οχι οτι ΔΕ ΘΕΛΩ να κάνω καλό... Ξέρω τι γίνεσαι οταν είσαι υπουργός, παπάς, νεκροθάφτης, ποδοσφαιριστής... Δεν είμαι μ@λάκας για να περιμένω να το μάθω στο στέκι. Και στο κάτω κάτω, θες να αντιδράσεις; Κάντο! Δε τους γουστάρεις; Μη τους ψηφίζεις! Πως θα τους αντέξεις; Δε με ενδιαφέρει, κι εγω άντεχα τους άλλους 20 χρόνια. Αυτή είναι η δημοκρατία παλικάρια, κάποιοι πανηγυρίζουν σα σε γήπεδο για 4 χρόνια με άλλους να τρώνε και να βαράνε το τόπι και άλλοι τρώνε το τοπι απο πίσω περιμένοντας να τελειώσουν τα 4 χρόνια μπας και πανηγυρίσουν εκείνοι... Τέλος υπάρχουν πάντα κι εκείνοι που θα αντιδράσουν στους κυβερνώντες προσπαθώντας να αλλάξουν τα πράγματα επειδή το θέλουν. ΘΕΛΕΙΣ; ΘΕΛΕ! ΔΕ ΜΠΟΡΕΙΣ να περάσεις ΕΣΥ ο ΠΟΛΙΤΗΣ νομοσχέδιο! Μόνο ο ΥΠΟΥΡΓΟΣ μπορεί! Βρες λεφτά, φτιάξε κόμμα με ολες τις σωστές ιδέες και πείσε 10 εκατομμύρια ζωα να σε ακολουθήσουν, κι αμα το καταφέρεις θα στηθώ στην Ομόνοια να με περάσετε και τα 10 εκατομμύρια απο 8 οργασμούς ο καθένας!

Καλώς ήρθατε στη Γη...
εγω θα ελεγα καλως ηρθατε στην Ελλαδα...κ στην μαλακισμενη κακομοιριστικη ελληνικη νοοτροπια.το μονο σιγουρο ειναι οτι ειμαστε αξιοι της μοιρας μας σαν λαος.
Valder,θα διαφωνισω μαζι σου σε μερικα πραγματα.μπορει εγω σαν απλος κ πολιτης να μην μπορω να περασω νομοσχεδιο κ να αλλαξω τα πραγματα αλλα μπορω αλλαζοντας την μοιρολατρικη μου νοοτροπια(κ προσπαθωντας να ξυπνησω κ οσους μπορω) να δειξω στους εκαστοτε κυβερνοντες οτι δεν ειμαι ******ς κ δεν τρωω κουτοχορτο(πραγμα που το θεωρουν δεδομενο τοσες δεκαετιες πια).αυτη η λανθασμενη αντιληψη του στυλ "κ ποιος ειμαι εγω", κ "τι διαφορα θα υπαρξει" μας εφαγε τοσα χρονια.ολοι μαζι μπορουμε μακροπροθεσμα να κανουμε τη διαφορα.τι χρειαζεται λοιπον? αντιδραση.εφοσον ο μεσος ελληνας εχει χορτασει υποσχεσεις κ λογια γιατι ψηφιζει παλι τα ιδια?γιατι ειναι η καλυτερη απο τις υπαρχουσες επιλογες?εγω θα το χαιρομουν αν ενα μεγαλο ποσοστο απειχε απο τις εκλογες μια φορα ετσι για να χεστουν.
σορυ αν μακρυγορησα κ βγηκα λιιιιγο:P offtopic αλλα εβγαλα την απογοητευση μου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από cuto:
εγω θα το χαιρομουν αν ενα μεγαλο ποσοστο απειχε απο τις εκλογες μια φορα ετσι για να χεστουν.

αυτό δεν πρόκειται να συμβεί, παρά μόνο αν εξαπολυθεί την ημέρα των εκλογών θανατηφόρος ιός και όλοι πρέπει να κάτσουν σπίτια τους.
(24, σίζον 3)
(σας το χάλασα σε όσους δε το έχετε δει ε?:P)

είμαστε στην πλειοψηφία μας ολίγον λαϊκιστές. Και πάντα θα κατεβαίνουμε στις εκλογές γι'αυτο τον λόγο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
κατέβα στις εκλογές και μην ψηφίσεις πράσινο ή μπλε όπως κάνεις τόσα χρόνια. ψήφισε μαύρο, άσπρο, ροζ, κόκκινο, κίτρινο, πορτοκαλί, λαχανί, φούξια, γαλάζιο, μπροντώ. ψήφισε δέντρα, ανθρώπους πάνω σε άλογα, ανθρώπους που κυκολοφορούς με χασισόφυλλο μπροστά από τα γεννητικά τους όργανα αντί για φύλλο συκής. ψήφισε οτιδήποτε άλλο βρε αδερφέ. για να δούμε, άμα μαζέψει 20% ο πράσινος και 20% ο μπλε και δε βγάζουμε κυβέρνηση (με ότι συνεπάγεται αυτό...), παίζει να αρχίσουν να τρώνε λιγότερα από τα λεφτά του κοσμάκη και δώσουν καμμιά δραχμή και δυο γραμμάρια εγκεφάλου παραπάνω για το κοινό καλό; σιγά μη γίνει βέβαια τέτοιο πράμα, λέμε τώρα. εμείς εκεί, στη αγαπημένη μας δημοκρατία του καναπέ και του τηλεχειριστηρίου. μη χαλάσουμε ρε παιδί μου την υποτιθέμενη ζαχαρένια μας, απαπά...

πραγματικά τόσα χρόνια που ψιλοπαρακολουθώ πολιτικές εξελίξεις, δε μπορώ να καταλάβω αν πράττουν όπως πράττουν για συμφεροντολογικούς λόγους ή επειδή είναι απλώς άχρηστοι. και δεν έχω καταλήξει ποιά από τις δύο περιπτώσεις είναι περισσότερο επικίνδυνη. πάντως νταξ, δεν φταίνε μόνο οι κυβερνώντες για τα χάλια μας, ένα αντιπροσωπευτικό δείγμα του ελληνικού πληθυσμού είναι και αυτοί οι έρμοι. άμα δεν κάνει σωστά τη δουλειά του ο πολιτικός μηχανικός και πέφτουν σπίτια, άμα δεν κάνει σωστά τη δουλειά του ο γιατρός και πεθαίνουν άδικα άνθρωποι, γιατί να κάνει σωστά τη δουλειά του (και γιατί να μην πάρει και το "φακελάκι" του) ο πολιτικός δλδ, κορόιδο είναι; ο καθένας παίρνει αυτό που του αξίζει. εμάς αυτές οι κυβερνήσεις μας αξίζουν, αυτές εισπράττουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

theio_vrefos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο theio_vrefos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 823 μηνύματα.
ρε Valder δεν δε κατηγορώ για το δε μπορώ/δε θέλω (αν και ωραία απάντηση... μου θυμίζουν αυτούς τους... πως τους λένε... ΝΔ???)

Για άλλο πράγμα έλεγα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,963 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από theio_vrefos:
ρε Valder δεν δε κατηγορώ για το δε μπορώ/δε θέλω (αν και ωραία απάντηση... μου θυμίζουν αυτούς τους... πως τους λένε... ΝΔ???)

Για άλλο πράγμα έλεγα :P

Ωραία αφού δε με κατηγορείς, είμαστε κομπλέ κι ωραίοι:) :) :) Το τι σου θυμίζει βέβαια η απάντησή μου είναι άλλο θέμα, δε με απασχολεί ούτε είμαι ο Υπουργός Χ Ψ Ζ για να με συμφέρει να στα πω αλα ΝΔ. Δες τα όπως θέλεις φίλε μου...(εχω ξεχάσει και τ' όνομά σου, νταξει μη το πεις δημοσίως δεν είναι ανάγκη).:redface:

Αν έλεγες για άλλο πράγμα όπως λες τότε κάτι μου λέει οτι δεν εκφράζεσαι όπως θα απαιτείτο σε κάθε καίριο ζήτημα, με αποτέλεσμα άλλα να θες να πείς στον κόσμο κι άλλα να του λες. Αυτό καλείται αποτυχημένη απόπειρα για άσκηση πολιτικής...και είναι κακό.:bleh:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theio_vrefos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο theio_vrefos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 823 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Valder:
Αν έλεγες για άλλο πράγμα όπως λες τότε κάτι μου λέει οτι δεν εκφράζεσαι όπως θα απαιτείτο σε κάθε καίριο ζήτημα, με αποτέλεσμα άλλα να θες να πείς στον κόσμο κι άλλα να του λες. Αυτό καλείται αποτυχημένη απόπειρα για άσκηση πολιτικής...και είναι κακό.:bleh:

ή οτι εσύ πολιτικά ξέρεις τα κόλπα και τις "evasion τεχνικές"

-Ποια είναι η γνώμη σας για το τάδε θέμα?
-Είναι ωραίος ο καιρός σήμερα για να λύσουμε το τάδε θέμα.

Ακόμα χειρότερος είναι ο ξυλινος πολιτικός λόγος αγαπητέ μου :P φαινόμενο πολλών υπουργών και πρωθυπουργών των τελευταίων χρόνων! Εύγε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,963 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από theio_vrefos:
ή οτι εσύ πολιτικά ξέρεις τα κόλπα και τις "evasion τεχνικές"

-Ποια είναι η γνώμη σας για το τάδε θέμα?
-Είναι ωραίος ο καιρός σήμερα για να λύσουμε το τάδε θέμα.

Ακόμα χειρότερος είναι ο ξυλινος πολιτικός λόγος αγαπητέ μου :P φαινόμενο πολλών υπουργών και πρωθυπουργών των τελευταίων χρόνων! Εύγε!

Με έχεις δει να χρησιμοποιώ κόλπα και τεχνικές αποφυγής και ξύλινο πολιτικό λόγο; Δε νομίζω να εχω πράξει έτσι. Ξερνάω ανα πάσα στιγμή όποιον θέλω και όπου θέλω και δε μου καίγεται καρφί γιατί λεω ακριβώς αυτά που θέλω κι αυτά που απαιτεί κάθε ζήτημα να πω.

Εσυ αντιθέτως όπως ήδη είπα:

Αρχική Δημοσίευση από Valder
Αν έλεγες για άλλο πράγμα όπως λες τότε κάτι μου λέει οτι δεν εκφράζεσαι όπως θα απαιτείτο σε κάθε καίριο ζήτημα, με αποτέλεσμα άλλα να θες να πείς στον κόσμο κι άλλα να του λες. Αυτό καλείται αποτυχημένη απόπειρα για άσκηση πολιτικής...και είναι κακό.

Δε σου είπα λοιπόν να χρησιμοποιήσεις ξύλινη γλώσσα. Όπως βλέπεις είμαι κύριος με τις λέξεις που χρησιμοποιώ και δεν μιλάω για να εντυπωσιάσω, οπότε δεν πα να με χαρακτηρίζεις και σατράπη της Περσίας, εγω θα ξερνάω επ' απειρον ως κύριος κι εσυ αγαπητό μέλος της ΦΠΠ ΕΚΠΑ:whistle: θα προσπαθείς να εντυπωσιάσεις κόσμο στη σχολή σας για να σας ψηφίσει.:P Αυτά στη σχολή σας όμως. Εδω είναι φόρουμ!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Μιας κι έχω να γράψω καιρό και είμαι ορεξάτη θα προσπαθήσω να αναλύσω την αποψή μου όσο μπορώ χωρίς πολιτικές προεκτάσεις(διαφορετικά θα αναγκαστώ να κάνω σπλιτ στο σπλιτ το δικό μου και τα τλτ ποστ και είμαι και ντεφορμέ για τέτοια).
Αυτό που έχω καταλάβει είναι πως στην Ελλάδα τα τλτ 10 χρόνια αλλάζουν το σύστημα εισαγωγής με την συχνότητα που εγώ ανάβω τσιγάρο(και καπνίζω σαν π**στης).
Τουτέστιν(αθάνατη ατάκα:P ) εγώ αποφοίτησα κι έδωσα πανελλήνιες με τις δέσμες(φαντάζομαι και οι μικρότεροι τις έχετε ακουστά αλλά δεν ξέρετε πως ακριβώς λειτουργούσαν).Τέσπα έδινες τέσσερα μαθήματα υποτίθεται πιο παρεμφερή στο αντικείμενο σπουδών.Οι βαθμοί που επιτύγχαναν οι μαθητές κυμαίνονταν απο 0,01-19,9.
Το σωτήριο έτος 2000 αλλάζουν το σύστημα (για να γίνει αξιοκρατικότερο και θεσπίζουν ενιαίο απολυτήριο τάχα μου για να αναβαθμιστεί κι ο απολυτήριος τίτλος Λυκείου).Οι μαθητές δίνουν 10 μαθήματα και σε πείσμα των επικριτών την πρώτη χρονιά της εφαρμογής ως εκ θαύματος το 45% των υποψηφίων βαθμολογήθηκαν με άριστα(18,5-19,9).Όχι δεν χαρίστηκαν βαθμοί εσκεμμένα για να αποδείξουν ότι είχαν δίκιο για την μεταρρύθμιση απλά όλως τυχαίως όσοι γεννήθηκαν τα έτη 1982-83 ήταν ιδιοφυίες.Και τώρα μετά 6 χρόνια εφαρμογής (και μετά τις πιέσεις της Ε.Ε. να αναγνωριστούν επιτέλους τα πτυχία των κολλεγίων και να ιδρυθούν ιδιωτικά παν/μια) αποφασίζουν να θέσουν πλαφόν εισαγωγής για να αναβαθμίσουν την τριτοβάθμια εκπαίδευση.
Γιατί μόνο στην Ελλάδα ισχύει η λογική : τα παν/μια και ΤΕΙ μπορεί να θυμίζουν μπουρδ*λα αλλά αν εισάγουμε μόνο "καλούς" μαθητές ως δια μαγείας θα αναβαθμιστούν κι αυτά χωρίς να χρειαστεί να προβούμε σε όλες αυτές τις ουσιαστικές αλλαγές που κοστίζουν χρόνο και κυρίως χρήμα.
Κάτι σαν την σκέψη του Μοντεχρήστου(βλ.Αρκά):Οι φυλακές δεν θα αλλάξουν αν δεν αρχίσουν να φυλακίζουν καλύτερους ανθρώπους.
Φυσικά δεν θα σχολιάσω την τύχη πολλών ΤΕΙ και κάποιων ΑΕΙ (Ισπανικής φιλολογίας κλπ) που κινδυνεύουν με λουκέτο αφού παραδοσιακά τραβούσαν βαθμολογίες 10<.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

diddle

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η diddle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 291 μηνύματα.
Η ισπανική φιλολογία συγκεκριμένα δεν νομίζω ότι κινδυνεύει.Η βάση είναι μικρότερη του 10 δηλαδή ο βαθμός του τελευταίου εισαγόμενου.Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν εισακτέοι με 15000 μόρια ή ακόμα κ 17000 μόρια.Ισως μειωθεί ο αριθμός των φοιτητών αλλά δε νομιζω να μπει μεχρι και λουκετο...Βεβαια αυτό δεν ισχύει για όλες τις σχολές έτσι?Κάποια ΤΕΙ όντως απειλούνται με λουκέτο αλλά για ΑΕΙ δεν το πιστευω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από diddle:
Η ισπανική φιλολογία συγκεκριμένα δεν νομίζω ότι κινδυνεύει.Η βάση είναι μικρότερη του 10 δηλαδή ο βαθμός του τελευταίου εισαγόμενου.Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν εισακτέοι με 15000 μόρια ή ακόμα κ 17000 μόρια.Ισως μειωθεί ο αριθμός των φοιτητών αλλά δε νομιζω να μπει μεχρι και λουκετο...Βεβαια αυτό δεν ισχύει για όλες τις σχολές έτσι?Κάποια ΤΕΙ όντως απειλούνται με λουκέτο αλλά για ΑΕΙ δεν το πιστευω.

Σίγουρα τα ΤΕΙ κινδυνεύουν πολύ παραπάνω.Όσον αφορά τα δύο φιλολογικά τμήματα Ισπανικών και Ιταλικών παραδοσιακά το 40% είναι εισακτεοι με 10<.Όχι δεν θα κλείσουν αλλά θα μειωθεί δραστικά ο αριθμός φοιτητών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από kleftra:
Μιας κι έχω να γράψω καιρό και είμαι ορεξάτη θα προσπαθήσω να αναλύσω την αποψή μου όσο μπορώ χωρίς πολιτικές προεκτάσεις(διαφορετικά θα αναγκαστώ να κάνω σπλιτ στο σπλιτ το δικό μου και τα τλτ ποστ και είμαι και ντεφορμέ για τέτοια).
Αυτό που έχω καταλάβει είναι πως στην Ελλάδα τα τλτ 10 χρόνια αλλάζουν το σύστημα εισαγωγής με την συχνότητα που εγώ ανάβω τσιγάρο(και καπνίζω σαν π**στης).
Τουτέστιν(αθάνατη ατάκα:P ) εγώ αποφοίτησα κι έδωσα πανελλήνιες με τις δέσμες(φαντάζομαι και οι μικρότεροι τις έχετε ακουστά αλλά δεν ξέρετε πως ακριβώς λειτουργούσαν).Τέσπα έδινες τέσσερα μαθήματα υποτίθεται πιο παρεμφερή στο αντικείμενο σπουδών.Οι βαθμοί που επιτύγχαναν οι μαθητές κυμαίνονταν απο 0,01-19,9.
Το σωτήριο έτος 2000 αλλάζουν το σύστημα (για να γίνει αξιοκρατικότερο και θεσπίζουν ενιαίο απολυτήριο τάχα μου για να αναβαθμιστεί κι ο απολυτήριος τίτλος Λυκείου).Οι μαθητές δίνουν 10 μαθήματα και σε πείσμα των επικριτών την πρώτη χρονιά της εφαρμογής ως εκ θαύματος το 45% των υποψηφίων βαθμολογήθηκαν με άριστα(18,5-19,9).Όχι δεν χαρίστηκαν βαθμοί εσκεμμένα για να αποδείξουν ότι είχαν δίκιο για την μεταρρύθμιση απλά όλως τυχαίως όσοι γεννήθηκαν τα έτη 1982-83 ήταν ιδιοφυίες.Και τώρα μετά 6 χρόνια εφαρμογής (και μετά τις πιέσεις της Ε.Ε. να αναγνωριστούν επιτέλους τα πτυχία των κολλεγίων και να ιδρυθούν ιδιωτικά παν/μια) αποφασίζουν να θέσουν πλαφόν εισαγωγής για να αναβαθμίσουν την τριτοβάθμια εκπαίδευση.
Γιατί μόνο στην Ελλάδα ισχύει η λογική : τα παν/μια και ΤΕΙ μπορεί να θυμίζουν μπουρδ*λα αλλά αν εισάγουμε μόνο "καλούς" μαθητές ως δια μαγείας θα αναβαθμιστούν κι αυτά χωρίς να χρειαστεί να προβούμε σε όλες αυτές τις ουσιαστικές αλλαγές που κοστίζουν χρόνο και κυρίως χρήμα.
Κάτι σαν την σκέψη του Μοντεχρήστου(βλ.Αρκά):Οι φυλακές δεν θα αλλάξουν αν δεν αρχίσουν να φυλακίζουν καλύτερους ανθρώπους.
Φυσικά δεν θα σχολιάσω την τύχη πολλών ΤΕΙ και κάποιων ΑΕΙ (Ισπανικής φιλολογίας κλπ) που κινδυνεύουν με λουκέτο αφού παραδοσιακά τραβούσαν βαθμολογίες 10<.
Όντως επανήλθες ορεξάτη και καθόλου ντεφορμέ Kleftra :)
Έχεις πολύ δίκιο σε όσα λες.Σχεδόν πίσω από οτιδήποτε γίνεται στην αγαπημένη μας πατρίδα, κρύβεται σκοπιμότητα.Αν θέλουν, οι "αντικειμενικοί και αδιάβλητοι" που βάζουν τα θέματα κάθε χρονιάς, μπορούνε να πάνε τον μέσο όρο τη μία χρονιά στο 19 και την άλλη στο 5.Άνετα.Και αν κάποια χρονιά "τύχει" να γράψουν κάτω από 10 πολλοί, ίσως αλλάξει και η άποψη της πλειοψηφίας, που τώρα είναι εναντίον των ιδιωτικών πανεπιστημίων.Λέμε τώρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από faithplus1:
Όντως επανήλθες ορεξάτη και καθόλου ντεφορμέ Kleftra :)
Έχεις πολύ δίκιο σε όσα λες.Σχεδόν πίσω από οτιδήποτε γίνεται στην αγαπημένη μας πατρίδα, κρύβεται σκοπιμότητα.Αν θέλουν, οι "αντικειμενικοί και αδιάβλητοι" που βάζουν τα θέματα κάθε χρονιάς, μπορούνε να πάνε τον μέσο όρο τη μία χρονιά στο 19 και την άλλη στο 5.Άνετα.Και αν κάποια χρονιά "τύχει" να γράψουν κάτω από 10 πολλοί, ίσως αλλάξει και η άποψη της πλειοψηφίας, που τώρα είναι εναντίον των ιδιωτικών πανεπιστημίων.Λέμε τώρα...

You got my point;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
μακάρι να ήταν μόνο δέκα τα μαθήματα μου είχαμε δώσει το "σωτήριο" έτος 2000 :P.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Πολύ σωστή η kleftra! Welcome back..

Οκ, weak το καταλάβαμε μπήκες ΗΜΜΥ επειδή έγραψες Κοινωνιολογία και Θρησκευτικά 20.. :P
14 μαθήματα τότε νομίζω ε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από weak and powerless:
μακάρι να ήταν μόνο δέκα τα μαθήματα μου είχαμε δώσει το "σωτήριο" έτος 2000 :P.

Πότε ήρθες βρε;Δεν ήθελα να σε προσβάλλω αν όμως ανατρέξεις στα στατιστικά εκείνης της χρονιάς θα δεις πως ήταν "έκρηξη" αριστούχων η οποία φυσικά έγινε σε βάρος των για δεύτερη φορά υποψηφίων του 1999 που εισήχθησαν μόνο κατά 30% των θέσεων με αποτέλεσμα να μπουν με μέσο όρο μέχρι και 12-11,5 περίπου.Καταλαβαίνεις πόσοι αδίκως έμειναν απ΄έξω με σκοπό να προβληθεί η καταλληλότητα του νέου συστήματος.Ουσιαστικά τα παιδια που αποφοίτησαν το 1999 είχαν 1 στις 1 ευκαιρείες να μπουν αφού το 2000 εισήχθησαν με ποσοστό 30% επί των θεσεων και το 2001 με 10% (κι όχι με κατάθεση μηχανογραφικού γιατί δεν προβλεπόταν στο παλαιό σύστημα αλλά με εκ νεου εξετάσεις).Απο το δε 2002 έχασαν το δικαίωμα πρόσβασης με τα μαθήματα που έδιναν μέχρι τότε κι αν επιθυμούσαν έπρεπε να δώσουν με το νέο σύστημα και μαθήματα τα οποία κάποιοι δεν είχαν καν διδαχτεί ως μαθητές.
Λυπάμαι αν δεν σου αρέσει η διαπίστωση μου αλλά ήταν μια απο τις μεγαλύτερες αδικίες σε βάρος υποψηφίων που έγινε ποτέ(κατά την προσωπική μου κρίση πάντα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top