Βάσεις 2023: που περάσατε - σχολιασμός βάσεων

Alessandra Eliza

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Alessandra Eliza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Μαθηματικών Ιωαννίνων και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
Αυρίο στο τραπέζι του 15Αυγουστού η 2η ερώτηση μετά την ερώτηση του θείου που σε ρωτάει αν έχεις γκόμενα και αν κάνεις σεξ (σε αγόρια κυρίως)
Τα κορίτσια τα ρωτάνε και καλά "εμπιστευτικά" αν έχουν αγόρι. Και το όχι δεν το δέχονται! "Τι δεν έχεις κανέναν; Δεν θα το πω εγώ " και αύριο το έχει μάθει όλη η Περιφέρεια ούτε καν ο νομός 😂
 

Obi-Wan Kenobi

Δραστήριο μέλος

Ο Obi-Wan Kenobi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Γεωπονίας Πελοποννήσου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Αυτό ξαναπές το. Εμείς στις σχολές πληροφορικής πάσχουμε από το φαινόμενο ατόμων που τις δηλώνουν επειδή είναι trendy πλέον να ασχολείσαι με τον κλάδο, που νομίζουν ότι μόνο με το πτυχίο θα βγάζουν ένα κάρο χρήματα. Αυτά τα άτομα συνήθως τρώνε ένα δυνατό reality check κάπου στον 2-3 μήνα αφού μπουν στη σχολή, μη σου πω και στον πρώτο, τα βρίσκουν σκούρα γιατί δεν έχουν ιδέα για το αντικείμενο ή απλά ανακαλύπτουν ότι δεν τους ενδιαφέρει και τη παρατάνε. Το αρνητικό? Υπάρχουν άτομα που όντως γουστάρουν τον κλάδο μας και μένουν εκτός εξαιτίας τους.

Γενικά είναι συχνό φαινόμενο από 200 άτομα που μπαίνουν σε μια σχολή πληροφορικής μετά από ένα μικρό χρονικό διάστημα να πατάει μόνο το 1/3.
Αρκετοι την δηλωνουν απλα για το στατους της κοινωνιας η επειδη πιστευουν οτι θα βγαλουν καποια εφαρμογη και θα βγαλουν δις!Μερικες σχολες αν δεν τις αγαπας η τουλαχιστον να εχεις ορεξη για μελετη δεν βγαινουν.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Alessandra Eliza

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Alessandra Eliza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Μαθηματικών Ιωαννίνων και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 192 μηνύματα.

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.

Alessandra Eliza

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Alessandra Eliza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Μαθηματικών Ιωαννίνων και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 192 μηνύματα.

Obi-Wan Kenobi

Δραστήριο μέλος

Ο Obi-Wan Kenobi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Γεωπονίας Πελοποννήσου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Αυτο με το στατους,τι θα πει η κοινωνια κ οι συγγενεις ειναι τραγικο.Γνωριζα ατομα που εβγαζαν 18500 ηθελαν να σπουδασουν σε σχολες με 15.000 και βαζανε ιατρικη απλα για το στατους(δεν την βγαλανε ποτε)!!
 

Alessandra Eliza

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Alessandra Eliza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Μαθηματικών Ιωαννίνων και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
Αυτο με το στατους,τι θα πει η κοινωνια κ οι συγγενεις ειναι τραγικο.Γνωριζα ατομα που εβγαζαν 18500 ηθελαν να σπουδασουν σε σχολες με 15.000 και βαζανε ιατρικη απλα για το στατους(δεν την βγαλανε ποτε)!!
Α, εγώ είχα έναν ξάδερφο που έγραψε 3000 μόρια και δεν πέρασε πουθενά την πρώτη χρονιά (την δεύτερη πήγε σε ένα ΤΕΙ της κακιάς ώρας) και η μάνα του μας έλεγε αν βρείτε κάποιον από το σοι να λέτε ότι πέρασε στην τάδε σχολή. Άλλη όρεξη δεν είχα εγώ να μιλαω με το σοι και να κουτσομπολεύω. Τώρα λέει ότι είναι μηχανολόγος και φυσικά δεν έχει πάρει ακόμη πτυχίο.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αυτο με το στατους,τι θα πει η κοινωνια κ οι συγγενεις ειναι τραγικο.Γνωριζα ατομα που εβγαζαν 18500 ηθελαν να σπουδασουν σε σχολες με 15.000 και βαζανε ιατρικη απλα για το στατους(δεν την βγαλανε ποτε)!!
Και να την βγάζανε στο αγροτικό ή στην ειδικότητα θα τα παρατούσαν.
 

Obi-Wan Kenobi

Δραστήριο μέλος

Ο Obi-Wan Kenobi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Γεωπονίας Πελοποννήσου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Μην ξεχναμε και την υποκρισια.Πχ:που περασε το παιδι σου?Περασε τει κουραμπιε.Ααα συγχαρητηρια!και οταν παει σπιτι λεει στ παιδι:Κοιτα μην περασεις κ εσυ στο τει κουραμπιε,εσυ ιατρικη η πολυτεχνειο!
 

Guest 203117

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εδώ η άλλη δεν έλεγε ότι σπουδάζει λογιστική και χρηματοοικονομική και έλεγε Accounting & Finance
Έχω πολλές φίλες που σπουδάζουν σε τέτοιο τμήμα και όλες έτσι το λένε, είναι η ακριβής μετάφραση actually. Εγώ από την άλλη επέλεξα ανδροκρατούμενο κλάδο αλλά έχω καλές αποδόσεις και το φύλο μου δεν με έχει επηρεάσει ποτέ αρνητικά κάπως στο τμήμα(θετικά θα έλεγα κιόλλας, καθώς τα αγόρια πληροφορικάριοι συνίθως είναι πολύ φιλικά). Τώρα στην αγορά εργασίας δεν έχω βγει και δεν πολύ ξέρω τι γίνεται, ο θεός βοηθός.
 

Alessandra Eliza

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Alessandra Eliza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Μαθηματικών Ιωαννίνων και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
Μην ξεχναμε και την υποκρισια.Πχ:που περασε το παιδι σου?Περασε τει κουραμπιε.Ααα συγχαρητηρια!και οταν παει σπιτι λεει στ παιδι:Κοιτα μην περασεις κ εσυ στο τει κουραμπιε,εσυ ιατρικη η πολυτεχνειο!
ΤΕΙ κουραμπιε 😂😂😂
Αλλά αν περάσει το δικό της το παιδί στο ΤΕΙ κουραμπιε θα το παρουσιάζει ως ένα βήμα πιο κάτω από το MIT
 

Grand Duchess

Περιβόητο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,035 μηνύματα.
Πατέρας συμμαθητή της αδερφής μου είχε κουρείο με 10€ το αντρικό κούρεμα (επαρχία). Δούλευε σερί από τις 8 το πρωί μέχρι 9+ το βράδυ. Τό παιδί ντύνονταν αποκλειστικά με μάρκες και φυσικά πήγε στην αντίστοιχη ειδικότητα των ΕΠΑ.Λ.
Όλες οι νυχουδες με τσάντες guess κυκλοφορούν, οι Έλληνες ας κάτσουν να τις περιφρονούν 😂
 

Alessandra Eliza

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Alessandra Eliza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Μαθηματικών Ιωαννίνων και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
Όλες οι νυχουδες με τσάντες guess κυκλοφορούν, οι Έλληνες ας κάτσουν να τις περιφρονούν 😂
Δεν μπορώ να κάνω αυτή την δουλειά γιατί δεν "τό 'χω" με την "ζωγραφική" που χρειάζεται να κάνεις στα νύχια και σιχαίνομαι τα ταλαιπωρημένα πόδια των άλλων. Αλλιώς άνετα θα πήγαινα ΕΠΑ.Λ/ΙΕΚ τώρα που τελείωσα με την σχολή μου.
 

Grand Duchess

Περιβόητο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,035 μηνύματα.
Αυρίο στο τραπέζι του 15Αυγουστού η 2η ερώτηση μετά την ερώτηση του θείου που σε ρωτάει αν έχεις γκόμενα και αν κάνεις σεξ (σε αγόρια κυρίως)
Και αν είναι τίποτε κυριλέ θείος το φέρνει αλλιώς
"Μεγάλωσες τώρα, να δεις σιγά σιγά να τακτοποιήσεις. Να μην είσαι κλειστός (υπονοώντας την ερώτηση αν έχεις κάποια)"
Περισσότερο χυδαίες όμως είναι οι θείες στα κορίτσια
"Άντε κανένα φλερτ/κάνα αγόρι έχεις;"
Έχω θεία που μου έκανε ολόκληρη ομιλία (προσωπικά σε δωμάτιο) ότι το τελευταίο στεπ για να κάνω την χάρη της μάνας μου είναι "να βρω ένα καλό παιδί να παντρευτώ" (σημείωση ήμουν 19 τότε😂). Όταν με ρώτησε πόσο πόσο είμαι μετά μου κάνει "α καλέ είσαι νέα ακόμη το ξέχασα!".


Ο φίλος μου την άφησε διαβάστηκε και όλα καλά...
Το έχω κάνει αυτό σε παρόμοια κατάσταση. Ο,τι καλύτερο. Κάποιοι νομίζουν ότι έχουν δικαίωμα να ενοχλούν από το πουθενά.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Obi-Wan Kenobi

Δραστήριο μέλος

Ο Obi-Wan Kenobi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Γεωπονίας Πελοποννήσου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 403 μηνύματα.

Grand Duchess

Περιβόητο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,035 μηνύματα.
Δεν μπορώ να κάνω αυτή την δουλειά γιατί δεν "τό 'χω" με την "ζωγραφική" που χρειάζεται να κάνεις στα νύχια και σιχαίνομαι τα ταλαιπωρημένα πόδια των άλλων. Αλλιώς άνετα θα πήγαινα ΕΠΑ.Λ/ΙΕΚ τώρα που τελείωσα με την σχολή μου.
Δεκτό. Θέλει μια κλίση στην τέχνη σίγουρα.
 

Obi-Wan Kenobi

Δραστήριο μέλος

Ο Obi-Wan Kenobi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Γεωπονίας Πελοποννήσου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Εγω καποτε δουλευα σε πωλησεις παπουτσιων πηγα να τον βοηθησω με το παπουτσι αλλα εκανα πισω γιατι τα νυχια ηταν λες κ ειχαν πιασει σαλμονελα
 

Grand Duchess

Περιβόητο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,035 μηνύματα.
Αν περασει καπου που δεν μπορει να το βγαλει λεει:δεν μου αρεσει η σχολη!
Σου έχω καλύτερο:
"Εεεεε είναι και πολύ πολύ δύσκολα (και ας είναι ένα άκυρο εύκολο σε σχέση με άλλα τμήμα), και δεν είναι και ΑυΤο ΠοΥ ΘεΛαμε οπότε μάλλον θα την αφήσει "
 

Alessandra Eliza

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Alessandra Eliza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Μαθηματικών Ιωαννίνων και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
Έχω θεία που μου έκανε ολόκληρη ομιλία (προσωπικά σε δωμάτιο) ότι το τελευταίο στεπ για να κάνω την χάρη της μάνας μου είναι "να βρω ένα καλό παιδί να παντρευτώ" (σημείωση ήμουν 19 τότε😂). Όταν με ρωτήσω πόσο είμαι μετά μου κάνει "α καλέ είσαι νέα ακόμη το ξέχασα!".
Καλέ Ναι, αυτό θέλει η μάνα σου αλλιώς είσαι αποτυχημένη και 10 μεταπτυχιακά να έχεις. Απορώ όμως, ολόκληρη ομιλία και στο τέλος δεν είχε κάποιον να σου προτείνει;
 

Obi-Wan Kenobi

Δραστήριο μέλος

Ο Obi-Wan Kenobi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Γεωπονίας Πελοποννήσου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Μην ξεχναμε και το κομπλεξ:Μου ηταν ευκολη η σχολη με μαθηματικα,χημεια,φυσικη που δεν διαβαζα απλα το ειχα!
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
Έχω πολλές φίλες που σπουδάζουν σε τέτοιο τμήμα και όλες έτσι το λένε, είναι η ακριβής μετάφραση actually.
εγώ αν πω το ακριβές όνομα του τμήματος μου είναι σιδηρόδρομος αχαχχαχα οπότε λέω οικονομικά πάντειο και τέλος
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top