Βάσεις 2023: που περάσατε - σχολιασμός βάσεων

koukdespoina2004

Νεοφερμένος

Η koukdespoina2004 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Αξιωματικών Νοσηλευτικής (ΣΑΝ). Έχει γράψει 40 μηνύματα.

Maria_Xagorari

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Οικονομικής & Διοίκησης Τουρισμού Αιγαίου. Έχει γράψει 315 μηνύματα.

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,516 μηνύματα.
Εγώ δεν βλέπω κάποιον άλλο από το τμήμα μου 🥲
 

Maria_Xagorari

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Οικονομικής & Διοίκησης Τουρισμού Αιγαίου. Έχει γράψει 315 μηνύματα.
Εγώ δεν βλέπω κάποιον άλλο από το τμήμα μου 🥲
Θα γνωρισεις τον Οκτωβρη, εδω δεν νομιζω να υπαρχουν μελη που περασαν στη σχολη σου.
Ουτε στη δικη μου υπαρχουν εδω μελη σκεψου, που ειναι και σχολή σχετικα μεγαλυτερης ζητησης στα μηχανογραφικα.
 

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,516 μηνύματα.
Θα γνωρισεις τον Οκτωβρη, εδω δεν νομιζω να υπαρχουν μελη που περασαν στη σχολη σου.
Ουτε στη δικη μου υπαρχουν εδω μελη σκεψου, που ειναι και σχολή σχετικα μεγαλυτερης ζητησης στα μηχανογραφικα.
Είμαι σε μια ομαδική με 70 άτομα και η πλειοψηφία είναι από το τμήμα μου. Απλά θα ήταν ωραία να έχω 1-2 άτομα και εδώ πέρα 😅😂
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,653 μηνύματα.

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,516 μηνύματα.

Maria_Xagorari

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Οικονομικής & Διοίκησης Τουρισμού Αιγαίου. Έχει γράψει 315 μηνύματα.
Είμαι σε μια ομαδική με 70 άτομα και η πλειοψηφία είναι από το τμήμα μου. Απλά θα ήταν ωραία να έχω 1-2 άτομα και εδώ πέρα 😅😂
Εγω δεν αχολουμαι καν με τις ομαδικες του τμηματος, αντε να στειλω ενα μηνυμα το εξαμηνο για κανα μαθημα που δεν παρακολουθησα να ρωτησω αν εδωσε καμια διευκρυνηση ο καθηγητης για την εξεταστικη ή για την εργασια εξαμηνου.
Και εγω προτιμω επκοινωνια μεσω του φορουμ μας σε φοιτικηκα θεματα, γιατι η πλειονοτητα των συμφοιτητων στις ομαδικες ειναι ΟΤΙ ΝΑ ΝΑΙ.
 

notis_19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,538 μηνύματα.

WindOfChange

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο WindOfChange αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 157 μηνύματα.
Εγω δεν αχολουμαι καν με τις ομαδικες του τμηματος, αντε να στειλω ενα μηνυμα το εξαμηνο για κανα μαθημα που δεν παρακολουθησα να ρωτησω αν εδωσε καμια διευκρυνηση ο καθηγητης για την εξεταστικη ή για την εργασια εξαμηνου.
Και εγω προτιμω επκοινωνια μεσω του φορουμ μας σε φοιτικηκα θεματα, γιατι η πλειονοτητα των συμφοιτητων στις ομαδικες ειναι ΟΤΙ ΝΑ ΝΑΙ.
Φανταζομαι δεν μιλάνε σχεδόν καθόλου για τη σχολή στην ομαδική
 

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,516 μηνύματα.
Εγω δεν αχολουμαι καν με τις ομαδικες του τμηματος, αντε να στειλω ενα μηνυμα το εξαμηνο για κανα μαθημα που δεν παρακολουθησα να ρωτησω αν εδωσε καμια διευκρυνηση ο καθηγητης για την εξεταστικη ή για την εργασια εξαμηνου.
Και εγω προτιμω επκοινωνια μεσω του φορουμ μας σε φοιτικηκα θεματα, γιατι η πλειονοτητα των συμφοιτητων στις ομαδικες ειναι ΟΤΙ ΝΑ ΝΑΙ.
Καλά κι εγώ μην φανταστείς. Έχω κάνει σίγαση την ομαδική γιατί στέλνουν όλη την μέρα μηνύματα 🤯 μπαίνω σπάνια
 

Maria_Xagorari

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Οικονομικής & Διοίκησης Τουρισμού Αιγαίου. Έχει γράψει 315 μηνύματα.
Φανταζομαι δεν μιλάνε σχεδόν καθόλου για τη σχολή στην ομαδική
Ναι, το μονο θεμα που θα πανε για ποτο, σε ποιο σπιτι θα μαζευτουνε και οι μοναδικες φορες που μιλανε για τη σχολη ειναι για να κραξουν τους καθηγητες που τους κοβουν.
Απιστευτη περιπτωση στο μαθημα "Τουριστικη Κοινωνιολογια" το οποιο το περασα με 7,5 λογω μερικης απροσεξιας σε καποιους ορισμους, και απο τα 70 ατομα που δινανε περασαμε τα 38. Εεε, μιλαμε η γυναικα στην ομαδικη εφαγε το ΜΠΙΝΕΛΙΚΙ επειδη τους εβαλε μονο αναπτυξης και οχι να κυκλωσουν το σωστο....
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Καλά κι εγώ μην φανταστείς. Έχω κάνει σίγαση την ομαδική γιατί στέλνουν όλη την μέρα μηνύματα 🤯 μπαίνω σπάνια
Ναι, και οταν θα μπαινεις θα δεις οτι θα λενε μονο μπουρδες τον Νοεμβρη
 

Obi-Wan Kenobi

Δραστήριο μέλος

Ο Obi-Wan Kenobi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Γεωπονίας Πελοποννήσου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Συνηθως στις ομαδικες στελνουν ατομα που δεν διαβαζουν και ρωτανε πραγματα τα οποια θα επρεπε να τα ξερεις. Αυτος που διαβαζει και ασχολειται με την σχολη του δεν δινει και πολυ βαση στις ομαδικες της σχολης.Οταν για παραδειγμα ο ευδοξος σου δινει περιθωριο 3 μηνες για να παρεις βιβλια και στις ομαδικες ρωτανε 1 μερα πριν κλεισει η προθεσμια απο εκει καταλαβαινεις!!!
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,956 μηνύματα.
Μόλις έριξα μια ματιά στις βάσεις και εισακτεους.
Θεωρώ τρελό να υπάρχουν τόσες κενές θέσεις νοσηλευτικής και λόγω της εβε να στέλνουν τα παιδιά στα ΙΕΚ (με σκοπό να βγαίνουν βοηθοί άρα μικρότερος μισθός)
Σε τέτοια τμήματα 1) θα έπρεπε να κλείσει κάποιο πχ Διδυμοτείχου, 2) να υπάρχει η δυνατότητα δεύτερης φάσεως αίτηση για παιδία που ήταν κοντά στην εβε άλλα δεν την έπιασαν, και έχουν έναν ελάχιστο βαθμό που επιλέγει η εκάστοτε σχολή σε ένα ή δύο συγκεκριμένα μαθηματα για να μπορούν να εισαχθούν.

Δηλαδή με 8.300 βγαίνεις νοσηλεύτρια ΠΕ ενώ με 8,250 βγαίνεις βοηθός;
:laugh:
Παράλογο. Συμφωνώ με την εβε εν μέρη αλλά όχι σε τόσο απόλυτο βαθμό, στο εξωτερικό που υπάρχουν αντίστοιχες εβε υπάρχουν τρόποι που μπορείς να εισαχθείς αν δεν έχεις την ελάχιστη επαρκή βαθμολογία (εθελοντισμός, εργασιακή/μαθητειακη εμπειρία, εργασίες κτλ.)
 

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Οι ομαδικές προς το παρόν δεν έχουν κανένα νόημα μιας κ δεν έχουν γίνει καν εγγραφές στις σχολές.Αργοτερα όμως,μέσω ομαδικών μπορούν να λυθούν σοβαρά προβλήματα όπως πχ το μοίρασμα των ατόμων στις κλινικές κ τα εργαστήρια,κάποιους τους βολεύει πρωί κ κάποιους το μεσημέρι ή γίνονται σοβαρές συζητήσεις για αυθαιρεσίες καθηγητών κτλ κτλ,είναι αρκετά χρήσιμες γενικότερα εκτός κ αν είστε σε Δαπιτοσχολη κ το μόνο που πραγματεύεται η ομαδική είναι το κλαμπ όπου θα γίνει το επόμενο πάρτυ.
 

Guhahg5837

Νεοφερμένος

Ο Guhahg5837 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμη & Τεχνολογία Υπολογιστών Μακεδονίας. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Μόλις έριξα μια ματιά στις βάσεις και εισακτεους.
Θεωρώ τρελό να υπάρχουν τόσες κενές θέσεις νοσηλευτικής και λόγω της εβε να στέλνουν τα παιδιά στα ΙΕΚ (με σκοπό να βγαίνουν βοηθοί άρα μικρότερος μισθός)
Σε τέτοια τμήματα 1) θα έπρεπε να κλείσει κάποιο πχ Διδυμοτείχου, 2) να υπάρχει η δυνατότητα δεύτερης φάσεως αίτηση για παιδία που ήταν κοντά στην εβε άλλα δεν την έπιασαν, και έχουν έναν ελάχιστο βαθμό που επιλέγει η εκάστοτε σχολή σε ένα ή δύο συγκεκριμένα μαθηματα για να μπορούν να εισαχθούν.

Δηλαδή με 8.300 βγαίνεις νοσηλεύτρια ΠΕ ενώ με 8,250 βγαίνεις βοηθός;
:laugh:
Παράλογο. Συμφωνώ με την εβε εν μέρη αλλά όχι σε τόσο απόλυτο βαθμό, στο εξωτερικό που υπάρχουν αντίστοιχες εβε υπάρχουν τρόποι που μπορείς να εισαχθείς αν δεν έχεις την ελάχιστη επαρκή βαθμολογία (εθελοντισμός, εργασιακή/μαθητειακη εμπειρία, εργασίες κτλ.)
Αυτό που λες βγάζει νόημα, επομένως δε πρόκειται να εφαρμοστεί.
 

HelloWorld

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ψηφιακών Τεχνών & Κινηματογράφου ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 210 μηνύματα.

Γιατί δεν το διάλεξε κανένας το συγκεκριμένο τμήμα; Από το πρόγραμμα σπουδών φαίνεται να είναι μία αξιοπρεπέστατη σχολή Γεωπονίας.
 

Guhahg5837

Νεοφερμένος

Ο Guhahg5837 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμη & Τεχνολογία Υπολογιστών Μακεδονίας. Έχει γράψει 33 μηνύματα.

Γιατί δεν το διάλεξε κανένας το συγκεκριμένο τμήμα; Από το πρόγραμμα σπουδών φαίνεται να είναι μία αξιοπρεπέστατη σχολή Γεωπονίας.
Μπήκαν μόνο από ΕΠΑΛ. Τέτοια καινούρια τμήματα, των οποίων το αντικείμενο σπουδών δεν γίνεται άμεσα αντιληπτό από την ονομασία τους και βρίσκονται σε άκυρες επαρχιακές πόλεις όπως είναι σ'αυτή τη περίπτωση το Αγρίνιο, δε πρόκειται να προσελκύσουν κόσμο εύκολα. Υπάρχει και σχολή Γεωπονίας στη Πάτρα η οποία φαίνεται περισσότερο ελκυστική.
 

HelloWorld

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ψηφιακών Τεχνών & Κινηματογράφου ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Σε αυτές τις περιπτώσεις τι γίνεται; Το τμήμα θα λειτουργήσει κανονικά για όσου φοιτητές πέρασαν ή τους στέλνουν σε κάποιο άλλο αντίστοιχο τμήμα; π.χ. Το Πανεπιστήμιο Πατρών έχει το τμήμα Γεωπονίας στο Μεσολόγγι όπως είπες.
 

Guhahg5837

Νεοφερμένος

Ο Guhahg5837 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμη & Τεχνολογία Υπολογιστών Μακεδονίας. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Σε αυτές τις περιπτώσεις τι γίνεται; Το τμήμα θα λειτουργήσει κανονικά για όσου φοιτητές πέρασαν ή τους στέλνουν σε κάποιο άλλο αντίστοιχο τμήμα; π.χ. Το Πανεπιστήμιο Πατρών έχει το τμήμα Γεωπονίας στο Μεσολόγγι όπως είπες.
Αν και τα επόμενα χρόνια παραμείνουν άδεια τότε είναι πολύ πιθανό να κλείσουν. Τα 5-10 άτομα που θα περάσουν θα κάνουν κανονικά μάθημα, έστω και σε σχεδόν άδειο αμφιθέατρο.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top