Βάσεις 2023: που περάσατε - σχολιασμός βάσεων

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,145 μηνύματα.

Jackorien145

Νεοφερμένος

Ο Jackorien145 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Συγχαρητήρια σε όλους!!
2D96063D-0208-4164-97AB-C61A1C52834B.jpeg
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,145 μηνύματα.
Ιστορίας και Αρχαιολογίας ΑΠΘ κάθε Ιούλη και πιο σκατά. Φτάσαμε 14.000 μόρια. Θυμάμαι το 2019 που την είχα βάλει την ρημαδοσχολή πρώτη και ήμουν σίγουρος πως με 15.500 μόρια δεν θα περάσω γιατί ήταν 16.000 μόρια. Και εν τέλει έπεσε και πέρασα. Λολ.

Όσο για τον bro που από Οδοντιατρική πήγε Φαρμακευτική και έφαγε πρήξιμο από γονείς, bro που να δεις εδώ τι ιστορίες γίνανε όταν από Ιστορικό απλά ήθελα να τα αφήσω όλα και να πάω να μάθω τέχνη (υδραυλικά). Ζήσαμε επικά σκηνικά. Σε ένα παράλληλο σύμπαν όπου οι γονείς θα κοιτάνε την δουλειά τους θέλω να μεταφερθώ.
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,145 μηνύματα.
γιατί καλέ τη λες έτσι τη σχολή σου??
Γιατί με εκνευρίζουν τα ταγάρια που την απαρτίζουν. Κάθε χρόνο που βγαίνουν οι βάσεις η ίδια ιστορία... Σκοτώνονται στη σελίδα της σχολής μεταξύ τους για το αν η πτώσις των βάσεων σηματοδοτεί την είσοδο φοιτητών «κατωτέρας ποιότητος» ή όχι. Γίνεται καλό τζέρτζελο κάθε χρονιά που κάποιος παλαιότερος κάνει post με βάσεις.

Δεν κοιτάμε που οι απόφοιτοι αυτής της σχολής κάνουμε την λέξη ανεργία να αστράφτει μέχρι και στο απόλυτο σκοτάδι η ποιότητα μας μάρανε...
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
Σκοτώνονται στη σελίδα της σχολής μεταξύ τους για το αν η πτώσις των βάσεων σηματοδοτεί την είσοδο φοιτητών «κατωτέρας ποιότητος» ή όχι.
Κοίταξε να δεις επειδή και γω είμαι σε μια σχολή που έχει σχετικά χαμηλή βάση αλλά κάθε χρόνο ανεβαίνει 200-300 μόρια θέλω να σου πω πως : Ναι η πτώση των βάσεων σημαίνει κάτωτερη ποιότητα των φοιτητών που έρχονται δίχως όμως να αλλάζει την ποιότητα σπουδών που παρέχει το τμήμα
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,643 μηνύματα.
Ρε παιδιά, το γεγονός ότι μια σχολή έχει χαμηλή βάση εισαγωγής δεν σημαίνει τίποτα για την ποιότητα. Την βάση την διαμορφώνει η ζήτηση (και εν μέρη η ΕΒΕ πλέον). Αν σταματούσαν να δηλώνουν όλοι Ιατρική και δήλωναν μόνο όσοι έχουν γράψει π.χ. μέχρι 14.000 μόρια, η βάση θα έπεφτε. Αυτό που λέτε εσείς, είναι σαν να υπάρχει μια ρημαδο-βάση και να μένει σταθερή.

Τι συμπέρασμα βγάζουμε λοιπόν; Ότι πρέπει να δηλώνουμε όποια σχολή ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΜΕ, και όχι όποια είχε τα περισσότερα μόρια πέρυσι, πρόπερσι κ.λπ. Σίγουρα για να έχει υψηλή ζήτηση ένα τμήμα, μάλλον είναι και αξιόλογο, αλλά δεν ισχύει απαραίτητα πως αν ένα τμήμα δεν έχει υψηλή ζήτηση, ΔΕΝ είναι αξιόλογο.

Συμφωνώ βέβαια πως σε πολλές περιπτώσεις μπαίνει η σάρα και η μάρα, ακόμα κι εμείς που δεν το είχαμε ως πρώτη επιλογή, αλλά εμείς θα την πληρώσουμε την νύφη. Η σχολή θα μείνει ως έχει. Με το ίδιο πρόγραμμα σπουδών, με τα πάντα όλα ίδια.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,145 μηνύματα.
Κοίταξε να δεις επειδή και γω είμαι σε μια σχολή που έχει σχετικά χαμηλή βάση αλλά κάθε χρόνο ανεβαίνει 200-300 μόρια θέλω να σου πω πως : Ναι η πτώση των βάσεων σημαίνει κάτωτερη ποιότητα των φοιτητών που έρχονται δίχως όμως να αλλάζει την ποιότητα σπουδών που παρέχει το τμήμα
Διαφωνώ. Το ποιόν του ο καθένας το δείχνει εντός της σχολής. Οι πανελλήνιες δεν μπορούν να κρίνουν πόσο ποιοτικός είσαι.

Και εγώ μπήκα σχετικά πιο κάτω από τη μέση σε αριθμό κατάταξης και με τη λογική αυτών ήμουν από τα άτομα που έρριξαν την ποιότητα της σχολής μιας που εάν δεν είχε πέσει αρκετά δεν θα έμπαινα. Θες να με πεις από όσο με ξέρεις για την αγάπη μου για την ιστορία πως έρριξα το επίπεδο;
 

WindOfChange

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο WindOfChange αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 157 μηνύματα.
Τελικά σαν να ανέβηκαν λίγο οι βάσεις
 

Guhahg5837

Νεοφερμένος

Ο Guhahg5837 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμη & Τεχνολογία Υπολογιστών Μακεδονίας. Έχει γράψει 33 μηνύματα.

WindOfChange

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο WindOfChange αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 157 μηνύματα.
Η Πληροφορική πήγε στο Θεό φέτος, οι μεγαλύτερες βάσεις σχολών Πληροφορικής από το 2010. Και οι υψηλόβαθμες του 3ου πεδίου τελικά ανέβηκαν και αυτές.
Ιατρική, ψυχολογία, πληροφορική, νομική ανέβηκαν πολύ
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
Θες να με πεις από όσο με ξέρεις για την αγάπη μου για την ιστορία πως έρριξα το επίπεδο;
Εσύ μπορεί να έχεις αγάπη για την ιστορία αλλά είσαι 1 από τα 400 άτομα που μπήκαν στη σχολή...πόσοι να αγαπούν την ιστορία από τους υπόλοιπους 399 όταν η σχολή αυτή ειναι 2-3-4-5 κλπ επιλογή...
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,145 μηνύματα.
Εσύ μπορεί να έχεις αγάπη για την ιστορία αλλά είσαι 1 από τα 400 άτομα που μπήκαν στη σχολή...πόσοι να αγαπούν την ιστορία από τους υπόλοιπους 399 όταν η σχολή αυτή ειναι 2-3-4-5 κλπ επιλογή...
καλά η σχολή Ιστορίας και Αρχαιολογίας από πολλούς θεωρείται η φαρμακευτική της θεωρητικής. Αυτοί που απέτυχαν να μπουν Νομική και θέλουν με κατατακτήριες να πάνε εκεί.
 

Maria_Xagorari

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Οικονομικής & Διοίκησης Τουρισμού Αιγαίου. Έχει γράψει 315 μηνύματα.
καλά η σχολή Ιστορίας και Αρχαιολογίας από πολλούς θεωρείται η φαρμακευτική της θεωρητικής. Αυτοί που απέτυχαν να μπουν Νομική και θέλουν με κατατακτήριες να πάνε εκεί.
So damn true.
Για το 4ο πεδιο, οποιος δεν πιάνει διεθνών ή οικονομικά, πάει σε ΟΔΕ κυριως.
 

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 546 μηνύματα.
Εσύ μπορεί να έχεις αγάπη για την ιστορία αλλά είσαι 1 από τα 400 άτομα που μπήκαν στη σχολή...πόσοι να αγαπούν την ιστορία από τους υπόλοιπους 399 όταν η σχολή αυτή ειναι 2-3-4-5 κλπ επιλογή...
Ο βαθμός των πανελληνίων δεν αντικατοπτρίζει πάντα την ποιότητα ενός φοιτητή. Ορισμένες φορές κάποιος μπαίνει στην 5η,6η,10η επιλογή του και ανακαλύπτει ότι του ταιριάζει πολύ περισσότερο. Γενικά το ζήτημα της ποιότητας των φοιτητών και των σχολών είναι σύνθετο. Το χειρότερο είναι ότι
πολλες σχολές δεν έχουν την ποιότητα που διαλαλούν και γι'αυτό δεν φταίνε οι φοιτητές, αλλά το πρόγραμμα σπουδών, οι διδάσκοντες που δεν επιλέγονται πάντα αξιοκρατικά, η οργάνωση κλπ.
 

Pharmacist01

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pharmacist01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 385 μηνύματα.
καλά η σχολή Ιστορίας και Αρχαιολογίας από πολλούς θεωρείται η φαρμακευτική της θεωρητικής. Αυτοί που απέτυχαν να μπουν Νομική και θέλουν με κατατακτήριες να πάνε εκεί.
Ευτυχώς στη φαρμακευτική στους περισσότερους μετά αρέσει η σχολή και κατανοούν πόσες ευκαιρίες παρέχει.
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
Ο βαθμός των πανελληνίων δεν αντικατοπτρίζει πάντα την ποιότητα ενός φοιτητή.
ναι οκ δεκτό αλλά δεν ισχύει πάντα αυτό...
ρισμένες φορές κάποιος μπαίνει στην 5η,6η,10η επιλογή του και ανακαλύπτει ότι του ταιριάζει πολύ περισσότερο.
Αν ασχοληθεί...γιατί οι περισσότεροι που μπαίνουν σε σχολές 13500 και κατω δεν ασχολούνται γιατί συνήθως περνάνε κατά τύχη...
Το χειρότερο είναι ότι
πολλες σχολές δεν έχουν την ποιότητα που διαλαλούν και γι'αυτό δεν φταίνε οι φοιτητές, αλλά το πρόγραμμα σπουδών, οι διδάσκοντες που δεν επιλέγονται πάντα αξιοκρατικά, η οργάνωση κλπ.
Καλά αυτό ισχυεί σε μεγάλο βαθμό
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,145 μηνύματα.
Ευτυχώς στη φαρμακευτική στους περισσότερους μετά αρέσει η σχολή και κατανοούν πόσες ευκαιρίες παρέχει.
Και καλά κάνουν. Απόρησα όταν το πρωτοάκουσα αυτό. Πάντα ήξερα πως η φαρμακευτική είναι σχολή που αν την βγάλεις δεν χάνεσαι εύκολα στην αγορά εργασίας.
 

giannis05

Νεοφερμένος

Ο giannis05 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
IMG_20230727_145134.jpg

Πέρασα στη πρώτη μου επιλογή. Είμαι πολύ χαρούμενος διότι τα πήγα καλύτερα αποτι περίμενα στις εξετάσεις και θα σπουδάσω κάτι που μου αρέσει, αλλά ακόμη πιο χαρούμενος που δικαίωσα τους γονείς μου που στερήθηκαν αρκετά για να ανταπεξέλθουν στα έξοδα της φετινής χρονιάς.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top