Βάσεις 2009

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
Και συ που το ξερεις?? Σταματιστε να λετε ποιος περναει και ποιος οχι.

Δεν το λέω εγώ. Τα στατιστικά απλά να δεις. Άνω του 19 έχουμε σε σχέση με το 2008
540 Θετικής
500 Τεχνολογικής

Δηλαδή για να σε βοηθήσω να το καταλάβεις, αυτοί είναι σαν να είχαν πέρυσι 18 και κάτι. Φέτος έχουν 19 και κάτι. Μην τρελένεσαι. Δεν είναι πυρηνική φυσική οι βάσεις. Απλή λογική είναι. Θεωρούμε σαν δεδομένο, ότι οι εισακτέοι δεν άλλαξαν δραματικά, και ότι οι προτιμήσεις δεν θα αλλάξουν δραματικά σε σχέση με πέρυσι.
-----------------------------------------
Καμια προβλεψη για φαρμακευτικη αθηνας και λογιστικη και χρηματοοικονομικη ασοεε????:)

Δοθέντος των διπλάσιων αριστούχων (άνω του 19) στην θετική, η φαρμακευτική θα ανέβει. Τώρα πόσο, δεν είμαι γκουρού να απαντήσω. Το ΛΟΓΧΡΗ επίσης θα ανέβει, λόγω των πολλών αριστούχων της Τεχνολογικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

avis

Νεοφερμένος

Η avis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
κανονική κατανομη στη κατηγορια 19-20
βαθμολογιων?
Λιγη προσοχη δεν βλαπτει. Διαβαστε λιγο στατιστικη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
κανονική κατανομη στη κατηγορια 19-20
βαθμολογιων?
Λιγη προσοχη δεν βλαπτει. Διαβαστε λιγο στατιστικη.

Έτσι πιστεύω, να ξέρεις πάντα και παντού σε βαθμολογίες μαθητών, φοιτητών, και γενικά διαγωνιζομένων υπάρχει κανονική κατανομή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

avis

Νεοφερμένος

Η avis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
μιλαω για περιοχη 19-20 που εχει πολλες ιδιομορφιες .
Στην περιοχη μου
τεχνολογικη 20 πανω απο 18.5 , 7 πανω απο 19 1 πανω απο 19.5
θετικη 20 πανω απο 18.5 9 πανω απο 19 3 πανω απο 19.5

θεωρητικη 9 πανω απο 18.5 3 πανω απο 19 1 πανω απο 19,5

συνολο υποψηφιων 555 βγαζεις κανονικη κατανομη ? και κατ επεκταση γιατι αυτο ειναι το ζητουμενο χωρις να ξερεις προτιμησεις εικαζεις ανοδο των βασεων?
με βαση προηγουμενα δεδομενα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

FFPAULPAO

Νεοφερμένος

Ο Παύλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Με 18843 περνάω ναυπηγούς μηχανικούς ΕΜΠ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
μιλαω για περιοχη 19-20 που εχει πολλες ιδιομορφιες .
Στην περιοχη μου
τεχνολογικη 20 πανω απο 18.5 , 7 πανω απο 19 1 πανω απο 19.5
θετικη 20 πανω απο 18.5 9 πανω απο 19 3 πανω απο 19.5

θεωρητικη 9 πανω απο 18.5 3 πανω απο 19 1 πανω απο 19,5


συνολο υποψηφιων 555 βγαζεις κανονικη κατανομη ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κωστακης

Δραστήριο μέλος

Ο κωστακης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 656 μηνύματα.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
μιλαω για περιοχη 19-20 που εχει πολλες ιδιομορφιες .
Στην περιοχη μου
τεχνολογικη 20 πανω απο 18.5 , 7 πανω απο 19 1 πανω απο 19.5
θετικη 20 πανω απο 18.5 9 πανω απο 19 3 πανω απο 19.5

θεωρητικη 9 πανω απο 18.5 3 πανω απο 19 1 πανω απο 19,5

συνολο υποψηφιων 555 βγαζεις κανονικη κατανομη ? και κατ επεκταση γιατι αυτο ειναι το ζητουμενο χωρις να ξερεις προτιμησεις εικαζεις ανοδο των βασεων?
με βαση προηγουμενα δεδομενα?

Αν δεις την ιστορικότητα των προτιμήσεων, θα δεις ότι παραμένουν σε ίδια επίπεδα εδώ και χρόνια. Δεν έχω λόγο να πιστεύω ότι ξαφνικά το 2009 δεν θέλουν οι καλοί μαθητές να γίνουν γιατροί, οικονομολόγοι ή να πάνε ΕΜΠ. Βέβαια στο δικό σου υποθετικό σενάριο, που ξαφνικά θα έχει αλλάξει ο κόσμος βεβαίως και δεν μπορείς να κάνεις εκτιμήσεις των βάσεων. Απλά εγώ θεωρώ ότι η συμπεριφορά των μαθητών δεν θα αλλάξει σε σχέση με πέρυσι.

Τέλος, μιλάω για κανονική και όχι ομοιόμορφη κατανομή όπως αυτή που παρουσιάζεις. Η κανονική κατανομή, θεωρεί ότι η μέση τιμή είναι η επικρατούσα τιμή και έχει συμμετρία αριστερά και δεξιά αυτής. Εννοείται πως σε βαθμολογίες εξετάσεων δεν υπάρχει η ΟΜΟΙΟΜΟΡΦΗ κατανομή που εσύ παρουσίασες. Ελπίζω να σε κάλυψα.
-----------------------------------------
Με 18843 περνάω ναυπηγούς μηχανικούς ΕΜΠ;

Και εγώ ναι. Όχι 100% αλλά πιθανότατα ναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κωστακης

Δραστήριο μέλος

Ο κωστακης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 656 μηνύματα.
στατιστικε το τμημα σου στην ασοεε ποσο το βλεπεις να πηγαινει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

avis

Νεοφερμένος

Η avis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
δηλαδη σε πραγματικο δειγμα στη περιοχη του 19-20 μεση τιμη ειναι 19.5 ? και εαν εχεις 12 π.χ παρατηρησεις απο 19-19.5 θα εχεις και αλλες 12 απο 19.5 εως 20

εγω πραγματικο δειγμα τετοιο δεν εχω συναντησει σε ελληνικο σχολειο.
οσο για τις προτημησεις ναι δεν αλλαζουν ευκολα αλλα τοση βεβαιοτητα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

παυλος1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο παυλος1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 121 μηνύματα.
παιδια η σχολη που θέλω παίρνει 78 ατομα και οι υποψηφιοι είναι 167,μιλάω για την αξιωματικών (μονο για αστυνομικούς).εχω 16614 μόρια.μπορώ να ελπίζω;.αυτη η σχολη έπερνε πάντα 18 ατομα,και πρωτη φορα φέτος τους τετραπλασίασε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
δηλαδη σε πραγματικο δειγμα στη περιοχη του 19-20 μεση τιμη ειναι 19.5 ? και εαν εχεις 12 π.χ παρατηρησεις απο 19-19.5 θα εχεις και αλλες 12 απο 19.5 εως 20

εγω πραγματικο δειγμα τετοιο δεν εχω συναντησει σε ελληνικο σχολειο.
οσο για τις προτημησεις ναι δεν αλλαζουν ευκολα αλλα τοση βεβαιοτητα....

Έχω πει σε προηγούμενο post μου στον rollingstone ότι ακριβώς επειδή δεν έχω στοιχεία για πάνω από 19 αναλυτικά, δεν μπορώ να κάνω εκτίμηση για την Ιατρική. Απλά σίγουρα, οι σχολές που είχαν γύρω στο 18 θα πάνε πιο πάνω λόγω ότι τις τραβάνε οι αριστούχοι.

Η μέση τιμή ανάμεσα στο 19 και 20 θα ήταν 19.5 αν είχαμε ΟΜΟΙΟΜΟΡΦΗ κατανομή. Εδώ έχουμε κανονική και σίγουρα είναι κάτω από το 19.5. Δεν έχω όμως αναλυτικά στατιστικά για να το εκτιμήσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eLina17

Νεοφερμένος

Η Ελινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Statistikos...να σε ρωτησω και εγω με τη σειρα μου...με 15589 περναω Χημικο Ηρακλειου ?? (15160 η περσυνη βαση )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
παιδια η σχολη που θέλω παίρνει 78 ατομα και οι υποψηφιοι είναι 167,μιλάω για την αξιωματικών (μονο για αστυνομικούς).εχω 16614 μόρια.μπορώ να ελπίζω;.αυτη η σχολη έπερνε πάντα 18 ατομα,και πρωτη φορα φέτος τους τετραπλασίασε.

Αν σε περνάνε το πολύ 77 ατόμα, τότε πέρασες. Ειδικά σε αυτή την περίπτωση κανείς δεν ξέρει. Πέρυσι 18 και δεν είχε;
-----------------------------------------
στατιστικε το τμημα σου στην ασοεε ποσο το βλεπεις να πηγαινει?

Το 2ο πεδίο, ήταν παραδοσιακά το πεδίο με τις λιγότερες προτιμήσεις και πέρα από το ότι θα ανέβει, δεν μπορώ να πω. Πάντως λόγω του διπλού συνδυασμού πεδίων, συνήθως αποφεύγουν το 2ο. Η αλήθεια είναι ότι είναι οι περισσότερες αρκετά δύσκολες σχολές, και πρέπει να έχεις κόλλημα για να πας σε αυτές. Όπως και εγώ είχα όνειρο να ασχοληθώ με τα Μαθηματικά και γι'αυτό είχα βάλει Στατιστική. Σίγουρα οι σχολές δεν θα φτάσουν τα επίπεδα 3ου, 4ου και 5ου πεδίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

παυλος1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο παυλος1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 121 μηνύματα.
Αν σε περνάνε το πολύ 77 ατόμα, τότε πέρασες. Ειδικά σε αυτή την περίπτωση κανείς δεν ξέρει. Πέρυσι 18 και δεν είχε;

ναι όντως 18 αλλα φ[ετος το νούμερο δεν είναι πολυ μεγαλύτερο για να μπορει να πεσει τόσο;.είναι αδύνατο;τι πιστεύεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
Statistikos...να σε ρωτησω και εγω με τη σειρα μου...με 15589 περναω Χημικο Ηρακλειου ?? (15160 η περσυνη βαση )

Για σχολές κάτω από 16 δεν έχω κοιτάξει και ότι και να πω είναι επίφοβο. Επειδή είναι σχολή χωρίς μεγάλη ζήτηση και η οποία ανήκει στο 2ο πεδίο θεωρώ πως δεν θα κινηθεί τρομερά ανοδικά σίγουρα. Θεωρώ πως ανεξαρτήτως του τι θα συμβεί, κανείς δεν μπορεί να σου κόψει τις ελπίδες.
-----------------------------------------
ναι όντως 18 αλλα φ[ετος το νούμερο δεν είναι πολυ μεγαλύτερο για να μπορει να πεσει τόσο;.είναι αδύνατο;τι πιστεύεις;

Θεωρώ πως δεν θα πέσει και ο λόγος είναι απλός. Σίγουρα και πέρυσι υπήρχαν 78 άτομα με πάνω από 17. Απλά πέρασαν οι πρώτοι 18 με βαθμό 18,4 και πάνω. Απλά φέτος θα περάσουν και οι υπόλοιποι. Τώρα να φτάσει στο 16 και, το βλέπω πολύ δύσκολο. Μόνο αν είσαι τυχερός, και δεν την έχουν δηλώσει μαθητάρες, που χλωμό το βρίσκω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

παυλος1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο παυλος1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 121 μηνύματα.
Για σχολές κάτω από 16 δεν έχω κοιτάξει και ότι και να πω είναι επίφοβο. Επειδή είναι σχολή χωρίς μεγάλη ζήτηση και η οποία ανήκει στο 2ο πεδίο θεωρώ πως δεν θα κινηθεί τρομερά ανοδικά σίγουρα. Θεωρώ πως ανεξαρτήτως του τι θα συμβεί, κανείς δεν μπορεί να σου κόψει τις ελπίδες.
-----------------------------------------


Θεωρώ πως δεν θα πέσει και ο λόγος είναι απλός. Σίγουρα και πέρυσι υπήρχαν 78 άτομα με πάνω από 17. Απλά πέρασαν οι πρώτοι 18 με βαθμό 18,4 και πάνω. Απλά φέτος θα περάσουν και οι υπόλοιποι. Τώρα να φτάσει στο 16 και, το βλέπω πολύ δύσκολο. Μόνο αν είσαι τυχερός, και δεν την έχουν δηλώσει μαθητάρες, που χλωμό το βρίσκω.

κιομος φ'ιλε πέρυσι ο 78 αποτυχών είχε 16450.τώρα τι έχεις να μου πείς;μην ξεχνας οτι δίνουν αστυνομικοι που δουλεύουν και οχι μαθητες.αλλα ποτε δεν ξερεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
κιομος φ'ιλε πέρυσι ο 78 αποτυχών είχε 16450.τώρα τι έχεις να μου πείς;μην ξεχνας οτι δίνουν αστυνομικοι που δουλεύουν και οχι μαθητες.αλλα ποτε δεν ξερεις.

Δεν μιλάς για την γενική σειρά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

παυλος1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο παυλος1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 121 μηνύματα.
Δεν μιλάς για την γενική σειρά;

μιλάω για την σχολη αξιωματικών μόνο για αστυνομικους.είδα την περσινη κατασταση με το τι γράψανε όλοι οι αστυνομικοι,γιαυτο και δεν μπορώ να υπολογίσω.σχετικα παντα με τα μορια μου.οι αστυνομικοι που δώσανε φέτος είναι 167.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chalbi

Νεοφερμένος

Ο chalbi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
φιλε στατιστικε με 19150 εχω πιθανοτητες για καποια ιατρικη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top