Βάσεις 2009

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

KeepBreathing

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Είναι κάτι που δέν μπορώ να καταλάβω εδω και λίγες μέρες... Εξηγήστε μου άν μπορείτε... Στη θετική κατεύθυνση μειώθηκαν τα άριστα γραπτά στη φυσική κατα 12% περίπου. Στη χημεία κατα 5%. Στη βιολογία υπήρχε ελάχιστη αύξηση,επειδή όμως οι υποψήφιοι ήταν λιγότεροι,σχετικά με πέρισυ τα άριστα γραπτά μειώθηκαν(έκανα τους υπολογισμούς)και μαθηματικά αυξήθηκε το ποσοστό. Έκθεση μειώθηκε το ποσοστό κατα 0.01% και στα γενικής παιδείας τα ποσοστά είναι κλασσικά ψηλά. Πώς είναι δυνατόν να υπάρχει τόση μεγάλη αύξηση αριστούχων (σύμφωνα με τον γενικό βαθμό πρόσβασης) όταν στα περισσότερα μαθήματα μειώθηκαν τα άριστα γραπτά;;; Δηλαδή με τα στοιχεία αυτά θα έπρεπε να υπήρχε μεγάλη αύξηση των ποσοστών σε όλα τα μαθήματα και όχι μείωση,όπως συνέβη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Μπορεί απλά να έγραψαν περισσότεροι μαθητές βαθμούς από 15-18 ή κάτι τέτοιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KeepBreathing

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Μπορεί απλά να έγραψαν περισσότεροι μαθητές βαθμούς από 15-18 ή κάτι τέτοιο.

Ε τότε θα αυξάνονταν οι υποψήφιοι με Γ.Β.Π. μεταξύ 15-18 και όχι μεταξύ 19-20! Αυτό δέν μπορώ να καταλάβω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Λες να βοηθησαν τοσο πολυ τα μαθηματικα;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KeepBreathing

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Λες να βοηθησαν τοσο πολυ τα μαθηματικα;;;

Ναι ρε Αλέκα και γώ αυτό σκέφτηκα αρχικά αλλά άν δείς τα ποσοστά θα καταλάβεις πως αυτό είναι αδύνατο... Δέν μπορεί να ισοφαρίσει η αύξηση στα μαθηματικά τις μειώσεις όλων των υπόλοιπων μαθημάτων... Και αυτό γιατί η μείωση στα υπόλοιπα μαθήματα είναι μεγαλύτερη από την αύξηση στα μαθηματικά. Και εκτός αυτού τα μαθηματικά δέν είναι βαρύτητας για το 3ο πεδιο! Άλλωστε πέρισυ (όταν έδινες εσύ νομίζω) τα ποσοστά στη χημεία είχαν αυξηθεί κατα 20%!!! και στην φυσική κατα 15% και υπήρχε μείωση 7% στη χημεία και 2% μόνο στα μαθηματικά. Πραγματικά δέν μπορώ να καταλάβω απο πού ξεφύτρωσαν όλοι αυτοί οι αριστούχοι... (απο την άποψη οτι τα ποσοστά των μαθημάτων δέν δικαιολογούν τέτοια αύξηση αριστούχων)
-----------------------------------------
sorry μείωση 7% στην βιολογία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lorinser

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο lorinser αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 127 μηνύματα.
καλη η απορια σου keepbreathing! αλλα μηπως μαζευτηκαμε πολυ αποφοιτοι??????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KeepBreathing

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
καλη η απορια σου keepbreathing! αλλα μηπως μαζευτηκαμε πολυ αποφοιτοι??????
Το συζητούσα με φίλους μου και ούτε αυτοί μπορούσαν να δώσουν μια εξήγηση. Τεσπα. Απόφοιτοι όταν λές; Τώρα τελείωσα την Γ' Λυκείου. Αλλά τελείωσε το Λύκειο οπότε θεωρούμαι απόφοιτος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lorinser

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο lorinser αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 127 μηνύματα.
δευτεροετεις!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Ναι ρε Αλέκα και γώ αυτό σκέφτηκα αρχικά αλλά άν δείς τα ποσοστά θα καταλάβεις πως αυτό είναι αδύνατο... Δέν μπορεί να ισοφαρίσει η αύξηση στα μαθηματικά τις μειώσεις όλων των υπόλοιπων μαθημάτων... Και αυτό γιατί η μείωση στα υπόλοιπα μαθήματα είναι μεγαλύτερη από την αύξηση στα μαθηματικά. Και εκτός αυτού τα μαθηματικά δέν είναι βαρύτητας για το 3ο πεδιο! Άλλωστε πέρισυ (όταν έδινες εσύ νομίζω) τα ποσοστά στη χημεία είχαν αυξηθεί κατα 20%!!! και στην φυσική κατα 15% και υπήρχε μείωση 7% στη χημεία και 2% μόνο στα μαθηματικά. Πραγματικά δέν μπορώ να καταλάβω απο πού ξεφύτρωσαν όλοι αυτοί οι αριστούχοι... (απο την άποψη οτι τα ποσοστά των μαθημάτων δέν δικαιολογούν τέτοια αύξηση αριστούχων)
-----------------------------------------
sorry μείωση 7% στην βιολογία

να σου πω...αυτα τα ποσοστα που λες (για τα μαθηματα) ειναι στην κλιμακα 18-20 σωστα; μηπως αυξηθηκαν τα ποσοστα επιτυχιας στην περιοχη 19-20 στα διαφορα μαθηματα και μιεωθηκαν οι βαθμολογιες 18-19 με αποτελεσμα τα μεν ποσοστα στα να μεινουν ιδια αλλα να αυξηθουν οι μαθητες με ΓΒΠ 19-20;
μπερδεμενα το πα δεν ξερω αν καταλαβες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gatoulinho

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Gatoulinho αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 300 μηνύματα.
να σου πω...αυτα τα ποσοστα που λες (για τα μαθηματα) ειναι στην κλιμακα 18-20 σωστα; μηπως αυξηθηκαν τα ποσοστα επιτυχιας στην περιοχη 19-20 στα διαφορα μαθηματα και μιεωθηκαν οι βαθμολογιες 18-19 με αποτελεσμα τα μεν ποσοστα στα να μεινουν ιδια αλλα να αυξηθουν οι μαθητες με ΓΒΠ 19-20;
μπερδεμενα το πα δεν ξερω αν καταλαβες...
Μάλλον έτσι έγινε. Δεν υπάρχει άλλη εξήγηση.:iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Natassa

Νεοφερμένος

Η Natassa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Για παιδαγωγικο θεσ/νικης κ Βολου τι λετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lorinser

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο lorinser αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 127 μηνύματα.
ακομα και αυτο να συνεβει,αλεκα τα+544 ατομα ειναι παρα πολλα και ας μου απαντησει και εμενα καποιος . ποιος θα τα απορροφησει ολα αυτα τα ατομα η θα μου πειτε οτι θα πανε στο πολυτεχνειο και το μαθηματικο?????
:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gatoulinho

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Gatoulinho αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 300 μηνύματα.
Για παιδαγωγικο θεσ/νικης κ Βολου τι λετε;
18900 και 18570 αντίστοιχα .. ποσο εβγαλες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KeepBreathing

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
να σου πω...αυτα τα ποσοστα που λες (για τα μαθηματα) ειναι στην κλιμακα 18-20 σωστα; μηπως αυξηθηκαν τα ποσοστα επιτυχιας στην περιοχη 19-20 στα διαφορα μαθηματα και μιεωθηκαν οι βαθμολογιες 18-19 με αποτελεσμα τα μεν ποσοστα στα να μεινουν ιδια αλλα να αυξηθουν οι μαθητες με ΓΒΠ 19-20;
μπερδεμενα το πα δεν ξερω αν καταλαβες...

Χαχα... Όχι dont worry κατάλαβα. Και εγώ έτσι προσπάθησα και προσπαθώ να το ερμηνεύσω αλλά μετά απο κάποιο σημείο μου φαίνεται σαν σενάριο επιστημονικής φαντασίας. Δηλαδή σε όλα τα μαθήματα πια να έγραψαν πολλοί 19-20 και ελάχιστοι 18-19; Να γινόταν σε ένα μάθημα ΟΚ αλλά σε όλα; Λίγο περίεργο δεν είναι; Με το ίδιο σκεπτικό δεν μπορεί οι περισσότεροι που αρίστευσαν να είναι μεταξύ 18600-19200 και να έχουν Γ.Β.Π. πάνω από 19;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gatoulinho

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Gatoulinho αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 300 μηνύματα.
Χαχα... Όχι dont worry κατάλαβα. Και εγώ έτσι προσπάθησα και προσπαθώ να το ερμηνεύσω αλλά μετά απο κάποιο σημείο μου φαίνεται σαν σενάριο επιστημονικής φαντασίας. Δηλαδή σε όλα τα μαθήματα πια να έγραψαν πολλοί 19-20 και ελάχιστοι 18-19; Να γινόταν σε ένα μάθημα ΟΚ αλλά σε όλα; Λίγο περίεργο δεν είναι; Με το ίδιο σκεπτικό δεν μπορεί οι περισσότεροι που αρίστευσαν να είναι μεταξύ 18600-19200 και να έχουν Γ.Β.Π. πάνω από 19;
Αρκουν μερικα μαθηματα για να γινει η δουλεια πιστευω. Όσο για το άλλο όλα παίζουν αλλα αυτοί που κάνουν εκτιμήσεις κατι παραπανω ξερουν θέλω να πιστεύω.
Θέλω να πω ότι ίσως τους δίνονται και περισσότερα στατιστικά από όσα βγαίνουν στη δημοσιότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Χαχα... Όχι dont worry κατάλαβα. Και εγώ έτσι προσπάθησα και προσπαθώ να το ερμηνεύσω αλλά μετά απο κάποιο σημείο μου φαίνεται σαν σενάριο επιστημονικής φαντασίας. Δηλαδή σε όλα τα μαθήματα πια να έγραψαν πολλοί 19-20 και ελάχιστοι 18-19; Να γινόταν σε ένα μάθημα ΟΚ αλλά σε όλα; Λίγο περίεργο δεν είναι; Με το ίδιο σκεπτικό δεν μπορεί οι περισσότεροι που αρίστευσαν να είναι μεταξύ 18600-19200 και να έχουν Γ.Β.Π. πάνω από 19;

εγω αυτο το θεωρω σχεδον βεβαιο...συνεβαλαν τα μαθηματικα στην αυξηση του ΓΒΠ αλλα λογω σχετικα "κακων" επιδοσεων στη βιολογια η οποια ειναι μαθημα βαρυτητας τα μορια στο 3ο πεδιο να ειναι "χαμηλοτερα" σε σχεση με το ΓΒΠ...
κατα τ αλλα εχεις δικιο, πραγματικα πολυ περιεργο ειναι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gatoulinho

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Gatoulinho αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 300 μηνύματα.
εγω αυτο το θεωρω σχεδον βεβαιο...συνεβαλαν τα μαθηματικα στην αυξηση του ΓΒΠ αλλα λογω σχετικα "κακων" επιδοσεων στη βιολογια η οποια ειναι μαθημα βαρυτητας τα μορια στο 3ο πεδιο να ειναι "χαμηλοτερα" σε σχεση με το ΓΒΠ...
κατα τ αλλα εχεις δικιο, πραγματικα πολυ περιεργο ειναι...
Άρα, Αλέκα πιστεύεις ότι οι εκτιμήσεις για αυτές τις τόσο μεγάλες αυξήσεις στις ιατρικές είναι ανεδαφικές;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Natassa

Νεοφερμένος

Η Natassa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
18900 και 18570 αντίστοιχα .. ποσο εβγαλες?
18787....Οταν βγηκαν οι βαθμολογιες ελεγαν οτι 8α εχουν πτωση...τωρα εχω απελπιστει και φοβαμαι μηπως χασω κ τν Βολο,αν και πρωτη επιλογη μου ειναι η Θεσ/νικη...Αφου στα μαθηματα βαρυτητας εγραψαν χειροτερα ποσο πια να ανεβουν...;; αμαν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gatoulinho

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Gatoulinho αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 300 μηνύματα.
18787....Οταν βγηκαν οι βαθμολογιες ελεγαν οτι 8α εχουν πτωση...τωρα εχω απελπιστει και φοβαμαι μηπως χασω κ τν Βολο,αν και πρωτη επιλογη μου ειναι η Θεσ/νικη...Αφου στα μαθηματα βαρυτητας εγραψαν χειροτερα ποσο πια να ανεβουν...;; αμαν...
Βόλο είσαι μέσα μην το σκέφτεσαι.:iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KeepBreathing

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Αρκουν μερικα μαθηματα για να γινει η δουλεια πιστευω. Όσο για το άλλο όλα παίζουν αλλα αυτοί που κάνουν εκτιμήσεις κατι παραπανω ξερουν θέλω να πιστεύω.
Θέλω να πω ότι ίσως τους δίνονται και περισσότερα στατιστικά από όσα βγαίνουν στη δημοσιότητα.

Μα καθηγητές είναι όλοι οι δήθεν αρμόδιοι για τις βάσεις. Μόνο άν έχουν μέσο μπορούν να ξέρουν κάτι παραπάνω. Άν, όμως, ήξεραν παραπάνω απ'όσα βγαίνουν στην δημοσιότητα θα έδιναν την ιατρική Αθήνας το 2006 με 19400 ενώ τελικά είχε 19171; ή πέρισυ την ιατρική Αλεξανδρούπολης που της έδιναν 18950 παρακαλώ (όποιος θέλει να του δώσω σχετικό link μήν νομίζετε πως τα βγάζω και απτο μυαλό μου) ενώ τελικά είχε 18712; Γενικά τις περισσότερες φορές πέφτουν έξω εκτός απο το 2007 που είχαν πέσει στα περισσότερα μέσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top