Αύξηση της στρατιωτικής θητείας

petroskaz

Νεοφερμένος

Ο petroskaz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Όντως από πότε δηλαδή ο πόλεμος και οι μιλιταριστικές αντιλήψεις του κάθε κράτους είναι υγιής?!Δεν λέω εγώ να μην αγαπάς τη πατρίδα σου αλλά αυτό δεν έχει καμιά σχέση με αυτό που πρεσβεύει ο στρατός.Είναι απλά ένα παιχνίδι στρατηγικής για τους μεγάλους των κρατών και εμείς τα πιόνια τους για αυτό ας μην τα μεγαλοποιούμε στο κεφάλι μας και κάνουμε και τους μάγκες επειδή πήγαμε ένα στρατό!Καλώς ή κακώς είναι κάτι που όλοι θα το περάσουμε αλλά ως εκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
ας βγάλω το πολυτεχνείο και μετά ας πάρω τρελόχαρτο. na δούμε ποιον θα πιστέψουν,
12 μήνες απ την ζωή mou έτσι δεν χάνω.

Ωραια αποψη. Μπραβο, συγχαρητηρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jonathannnnnnn

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Για ολους φυσικα εσεις που δεν θελετε να υπηρετησετε επειδη δεν νιωθετε ελληνες να σας ενημερωσω οτι θα πρεπει να μην χρησιμοποιειται τις δημοσιες υπηρεσιες πχ νοσοκομεια,δεη,σχολεια αφου δηλωσατε μονοι σας οτι θελετε να αλλαξετε υπηκοοτητα και να μην ανηκετε πλεον στο κοινωνικο συνολο/.Οταν ζεις σε μια κοινωνια προσφερεις και παιρνεις υπηρεσιες εχεις και καποιες υποχρεωσεις απεναντι της πχ στην ασφαλεια της
εγω δε βλεπω κρατος προνοιας να υπαρχει σε αυτη τη χωρα.και οσον αφορα την ασφαλεια της ,εσυ δηλαδη θεωρεις οτι αν παω να υπηρετησω σε ενα στρατο (νατοικο) 12μηνες βοηθαω καπου?ειδαμε και οι αστυνομικοι ποσο βοηθανε στην ασφαλεια μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

apla

Νεοφερμένος

Ο apla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Στηρίζουμε την πατρίδα μας. Και στηρίζουμε το στρατό.
Ειδικά εμείς έχουμε ένα λόγο παραπάνω. Παραπάνω από έναν.
Λίγη ανάγνωση ιστορίας (πρόσφατης) θα μας πείσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jonathannnnnnn

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 205 μηνύματα.
υπαρχουν πολλοι λογοι που δεν 8ελω να παω στρατο.ο σημαντικότερος από αυτούς είναι η αδικία πou πεφτει.
δεν μπορώ στην ιδέα εγώ να είμαι υπηρετώ στον εβρο πχ να τρώω τα πάντα στην μάπα και ο άλλος να είναι στον αυλώνα και να κοιμάται κάθε βραδυ σπίτι του επειδή απλά έχει ένα κoνε.

ας βγάλω το πολυτεχνείο και μετά ας πάρω τρελόχαρτο. na δούμε ποιον θα πιστέψουν,
12 μήνες απ την ζωή mou έτσι δεν χάνω.
δεν ειναι οι 12μηνες απο τη ζωη σου που θα χασεις μονο.ειναι και οι συνειδησεις που διαμορφωνονται σε αυτο τον χωρο.οτι δηλαδη πχ πρεπει παντα να υπακους σε καποιον και οτι η πατριδα ειναι πανω απ ολα.στο ονομα της πατριδας και στη προστασια της εχουν γινει οι χειροτεροι πολεμοι και σφαγες απο ομαδες ατομων οι οποιες θελουν να εκμεταλλευτουν το πλουτοπαραγωγικο πλουτο μιας αλλης χωρας.κυριως γ αυτο το λογο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Και για όσους δεν νιώθουν Έλληνες πολίτες τι γίνεται;
Προσωπικά αν είχα και δεύτερη υπηκοότητα ενδεχομένως να μην δίσταζα να απεμπολούσα την Ελληνική μου υπηκοότητα. ΔΕΝ νιώθω Έλληνας, ΔΕΝ νιώθω κανένα λόγο να είμαι περήφανος για μία χώρα όπου βασιλεύει η σύψη και η διαφθορά και ΔΕΝ μου έχει προσφέρει τίποτα αυτή η χώρα.

Γιατί συνεπώς να την υπηρετήσω, αφού δεν νιώθω Έλληνας.

Γιωργο, αν οντως το πιστευεις αυτο και δεν το επικαλεισαι απλα για να μην υπηρετησεις η για να υπηρετησεις ως αντιρρησιας συνειδησης, πηγαινε στο στρατολογικο γραφειο και πες "Δεν θελω να υπηρετησω γιατι δε νιωθω Ελληνας, δε νιωθω κανενα λογο να ειμαι περηφανος για μια χωρα που βασιλευει η σηψη και η διαφθορα". Τοτε θα παραδεχθω οτι εχεις το θαρρος της γνωμης σου και οτι δεν το λες απλα για να μην υπηρετησεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

petroskaz

Νεοφερμένος

Ο petroskaz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Νομίζω ότι αυτή η συζήτηση περί στρατού αφορά όλα τα κράτη!Είναι τελείως παράλογο για όλο το κόσμο.Υποτίθεται ότι υπάρχει ειρήνη,υπάρχουν συμφωνίες μεταξύ κρατών,οργανώσεις υπέρ της ειρήνης.Ποια είναι η λογική εξήγηση της ύπαρξης του στρατού??!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

the_truth

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο the_truth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 328 μηνύματα.
Όντως από πότε δηλαδή ο πόλεμος και οι μιλιταριστικές αντιλήψεις του κάθε κράτους είναι υγιής?!Δεν λέω εγώ να μην αγαπάς τη πατρίδα σου αλλά αυτό δεν έχει καμιά σχέση με αυτό που πρεσβεύει ο στρατός.Είναι απλά ένα παιχνίδι στρατηγικής για τους μεγάλους των κρατών και εμείς τα πιόνια τους για αυτό ας μην τα μεγαλοποιούμε στο κεφάλι μας και κάνουμε και τους μάγκες επειδή πήγαμε ένα στρατό!Καλώς ή κακώς είναι κάτι που όλοι θα το περάσουμε αλλά ως εκεί.
Βασικα η προνοια ενος κρατους για την ασφαλεια του και την προστασια των συμφεροντων του δεν εχει καμια σχεση με μιλιταρισμο ουτε στο ελαχιστο.
Δυστυχως δεν βρισκεσαι σε εναν κοσμο αγγελικα πλασμενο οι πλουσιοι βοηθανε τους φτωχους κλπ ιδιαιτερα οταν εχεις γειτονες με αντικρουομενα συμφεροντα και πιο μιλιταριστικους επιθετικους και εθνικιστους απο εσενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jonathannnnnnn

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Νομίζω ότι αυτή η συζήτηση περί στρατού αφορά όλα τα κράτη!Είναι τελείως παράλογο για όλο το κόσμο.Υποτίθεται ότι υπάρχει ειρήνη,υπάρχουν συμφωνίες μεταξύ κρατών,οργανώσεις υπέρ της ειρήνης.Ποια είναι η λογική εξήγηση της ύπαρξης του στρατού??!
:Pδε θελει και πολυ σκεψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Νομίζω ότι αυτή η συζήτηση περί στρατού αφορά όλα τα κράτη!Είναι τελείως παράλογο για όλο το κόσμο.Υποτίθεται ότι υπάρχει ειρήνη,υπάρχουν συμφωνίες μεταξύ κρατών,οργανώσεις υπέρ της ειρήνης.Ποια είναι η λογική εξήγηση της ύπαρξης του στρατού??!
Αφελης η ερωτηση. Οριστε η λογικη της υπαρξης του στρατου: "Η αποστολη του Στρατου είναι, να εξασφαλισει την αμυνα της Χωρας, να υπερασπιζει την Εθνικη ανεξαρτησια και την εδαφικη ακεραιοτητα της Πατριδας". Οποιος εχει υπηρετησει, αυτο το ξερει. Εκτος απο αυτο σκεφτηκες ποτε οτι ο στρατος μειωνει την ανεργια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

foreverfreak

Διάσημο μέλος

Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αροανία (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,618 μηνύματα.
Αφελης η ερωτηση. Οριστε η λογικη της υπαρξης του στρατου: "Η αποστολη του Στρατου είναι, να εξασφαλισει την αμυνα της Χωρας, να υπερασπιζει την Εθνικη ανεξαρτησια και την εδαφικη ακεραιοτητα της Πατριδας". Οποιος εχει υπηρετησει, αυτο το ξερει.
Ρε Γιωργο, ας μη δουλευομαστε μεταξυ μας:P!! Επειδη ακριβως εχεις υπηρετησει, πιστευεις οτι ο ελληνικος στρατος εκπαιδευει τους στρατιωτες για μια τετοια κατασταση (τους μαθαινει δηλαδη να αμυνονται??)?? Τα σπασμενα του καθε μαλακα πληρωνεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Ρε Γιωργο, ας μη δουλευομαστε μεταξυ μας:P!! Επειδη ακριβως εχεις υπηρετησει, πιστευεις οτι ο ελληνικος στρατος εκπαιδευει τους στρατιωτες για μια τετοια κατασταση (τους μαθαινει δηλαδη να αμυνονται??)?? Τα σπασμενα του καθε μαλακα πληρωνεις...

Δεν ειναι ακριβως ετσι τα πραγματα. Αυτη ειναι η μια οψη του νομισματος. Οντως η εκπαιδευση δεν γινεται οπως πρεπει να γινει. Απο τη μια φταινε τα μισοεκπαιδδευμενα στελεγχη που δεν ειναι ικανοι να εκπαιδευσουν, απο την αλλη οι ελλειψεις στα υλικα αλλα φταινε και οι φανταροι γιατι δεν τους νοιαζει. Το μονο που τους νοιαζει ειναι ποτε θα απολυθουν (πολλοι απο τους φανταρους, οχι ολοι για να μην παρεξηγουμαι). Φταει βεβαια και το καθεστως ελλειψης προσωπικου που οι φανταροι ξεσκιζονται κυριολεκτικα στις υπηρεσιες και ειναι επομενο να μην εχουν κουραγιο ουτε να παρουν τα ποδια τους. Ο στρατος πρεπει να διορθωθει, οχι να καταργηθει. Αυτο ειναι που δεν καταλαβαινουν πολλοι. Η λυση δεν ειναι ποναει χερι, κοβω χερι. Κοιταξε εγω εχω βιωσει το στρατο τοσο απο την πλευρα του φανταρου οσο και απο του αξιωματικου και ξερω τι παιζει. Σου λεω λοιπον οτι δεν ειναι ολοι μαλακες, υπαρχουν και αξιωματικοι γαματοι που θα μαθεις πραγματα. Και για να μη νομιζει κανεις οτι ειμαι φαλοκρατικο γουρουνι η στρατοκ(δεν το λεω), εχω τεθει δημοσια υπερ της αναθεωρησης του συνταγματος και της καταργησης της υποχρεωτικης στρατευσης. Δυστυχως ομως η οικονομια μας δεν μας επιτρεπει να εχουμε επαγγελματικο στρατο αποκλειστικα και γι αυτο πρεπει να προσφερουν οι αρρενες πολιτες τις υπηρεσιες τους στην πατριδα. Επιπλεον ο στρατιωτης πρεπει να εχει καποια προσοντα που δεν τα εχουν ολοι. Δεν κανουν ολοι για στρατιωτες, παρολα αυτα υπηρετουν και δυσκολευουν το υπολοιπο στρατευμα αλλα δυσκολευουν και αυτοι τη ζωη τους χωρις να προσφερουν επι της ουσιας. Ομως οταν καποιος δεν παει να υπηρετησει γιατι πολυ απλα δεν γουσταρει και ψαχνει δικαιολογιες και παραθυρακια, δεν σκεφτεται οτι οι αλλοι που θα υπηρετησουν θα εχουν περισσοτερες υπηρεσιες και θα κανουν καθε μερα σκοπετο. Αν ομως αυτοι οι φυγοστρατοι πηγαιναν να υπηρετησουν στο στρατο, οι ιδιες υπηρεσιες θα κατανεμονταν σε περισσοτερα ατομα και θα εβγαιναν πιο ανθρωπινα για ολους. Γι αυτο λεω οτι οποιος δεν παει να υπηρετησει χωρις να συντρεχει νομιμος λογος κοιταει την παρτη του και δεν τον νοιαζει για το λουκι που θα τραβηξουν οι αλλοι. Σημερα φτασαμε σε αυτην την τραγικη κατασταση γιατι καποιοι (τι καποιοι, παααρα πολλοι) κοιτουσαν την παρτι τους. Δυστυχως βλεπω οτι αυτο συνεχιζεται και απο τους νεοτερους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Δεν ειναι ακριβως ετσι τα πραγματα. Αυτη ειναι η μια οψη του νομισματος. Οντως η εκπαιδευση δεν γινεται οπως πρεπει να γινει. Απο τη μια φταινε τα μισοεκπαιδδευμενα στελεγχη που δεν ειναι ικανοι να εκπαιδευσουν, απο την αλλη οι ελλειψεις στα υλικα αλλα φταινε και οι φανταροι γιατι δεν τους νοιαζει. Το μονο που τους νοιαζει ειναι ποτε θα απολυθουν (πολλοι απο τους φανταρους, οχι ολοι για να μην παρεξηγουμαι). Φταει βεβαια και το καθεστως ελλειψης προσωπικου που οι φανταροι ξεσκιζονται κυριολεκτικα στις υπηρεσιες και ειναι επομενο να μην εχουν κουραγιο ουτε να παρουν τα ποδια τους. Ο στρατος πρεπει να διορθωθει, οχι να καταργηθει. Αυτο ειναι που δεν καταλαβαινουν πολλοι. Η λυση δεν ειναι ποναει χερι, κοβω χερι. Κοιταξε εγω εχω βιωσει το στρατο τοσο απο την πλευρα του φανταρου οσο και απο του αξιωματικου και ξερω τι παιζει. Σου λεω λοιπον οτι δεν ειναι ολοι μαλακες, υπαρχουν και αξιωματικοι γαματοι που θα μαθεις πραγματα. Και για να μη νομιζει κανεις οτι ειμαι φαλοκρατικο γουρουνι η στρατοκ(δεν το λεω), εχω τεθει δημοσια υπερ της αναθεωρησης του συνταγματος και της καταργησης της υποχρεωτικης στρατευσης. Δυστυχως ομως η οικονομια μας δεν μας επιτρεπει να εχουμε επαγγελματικο στρατο αποκλειστικα και γι αυτο πρεπει να προσφερουν οι αρρενες πολιτες τις υπηρεσιες τους στην πατριδα. Επιπλεον ο στρατιωτης πρεπει να εχει καποια προσοντα που δεν τα εχουν ολοι. Δεν κανουν ολοι για στρατιωτες, παρολα αυτα υπηρετουν και δυσκολευουν το υπολοιπο στρατευμα αλλα δυσκολευουν και αυτοι τη ζωη τους χωρις να προσφερουν επι της ουσιας. Ομως οταν καποιος δεν παει να υπηρετησει γιατι πολυ απλα δεν γουσταρει και ψαχνει δικαιολογιες και παραθυρακια, δεν σκεφτεται οτι οι αλλοι που θα υπηρετησουν θα εχουν περισσοτερες υπηρεσιες και θα κανουν καθε μερα σκοπετο. Αν ομως αυτοι οι φυγοστρατοι πηγαιναν να υπηρετησουν στο στρατο, οι ιδιες υπηρεσιες θα κατανεμονταν σε περισσοτερα ατομα και θα εβγαιναν πιο ανθρωπινα για ολους. Γι αυτο λεω οτι οποιος δεν παει να υπηρετησει χωρις να συντρεχει νομιμος λογος κοιταει την παρτη του και δεν τον νοιαζει για το λουκι που θα τραβηξουν οι αλλοι. Σημερα φτασαμε σε αυτην την τραγικη κατασταση γιατι καποιοι (τι καποιοι, παααρα πολλοι) κοιτουσαν την παρτι τους. Δυστυχως βλεπω οτι αυτο συνεχιζεται και απο τους νεοτερους.
Απο τον στρατο αντε να μαθεις πειθαρχια.Δεν νομιζω να μαθαινεις πως να προστατεψεις την χωρα σου σε περιοδο πολεμου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Η επιτυχια του στρατου βασιζεται στην πειθαρχια και χωρις αυτη δεν γινεται να κερδιθει καμια μαχη. Ειναι το Α και το Ω της επιτυχιας του στρατευματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Η επιτυχια του στρατου βασιζεται στην πειθαρχια και χωρις αυτη δεν γινεται να κερδιθει καμια μαχη. Ειναι το Α και το Ω της επιτυχιας του στρατευματος.
Αααα και τα οπλα: Ξερεις πως να τα χρησιμοποιηεις αψογα; Το ενστικτο της επιβιωσης;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Αααα και τα οπλα: Ξερεις πως να τα χρησιμοποιηεις αψογα; Το ενστικτο της επιβιωσης;

Ειχα γινει εξπερ. Το ελυνα και το εδενα με κλειστα τα ματια. Και στο σημαδι ημουν πολυ καλος, ειχα 39/40 βολες ευστοχες. Ειχα παρει και τιμητικη για την αποδοση μου τοσο για τις βολες οσο και για τη ριψη χειροβομβιδας στον στοχο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andante

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Andante αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 222 μηνύματα.
@Civilara
Ποιές είναι οι προυποθέσεις για να γίνεις αξιωματικός; Και τι προνόμια έχεις, αν έχεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
@Civilara
Ποιές είναι οι προυποθέσεις για να γίνεις αξιωματικός; Και τι προνόμια έχεις, αν έχεις;

Πρωτα απο ολα για να θεωρηθεις επιλεξιμος για εφεδρος αξιωματικος πρεπει να εχεις την ενδειξη ΥΕΑ (Υποψηφιος Εφεδρος Αξιωματικος) στο δελτιο καταταξης σου. Την ενδειξη ΥΕΑ την εχουν οσοι εχουν τουλαχιστον απολυτηριο λυκειου, δεν εχουν κυρηχθει ποτε ανυποτακτοι η λιποτακτες, εχουν λευκο ποινικο μητρωο, ειναι υποχρεοι πληρους θητειας, δεν ανηκουν σε θρησκευτικη αιρεση και εχουν την ελληνικη ιθαγενεια. Στη συνεχεια την ημερα της παρουσιασης σου στο ΚΕΝ (Κεντρο Εκπαιδευσης Νεοσυλλεκτων) θα υποβληθεις σε ιατρικες εξετασεις απο τις οποιες θα καθορισθει η σωματικη σου ικανοτητα. Υπαρχουν 5 κατηγοριες, τα λεγομενα Ι (Ι1, Ι2, Ι3, Ι4 και Ι5). Αναλογα με την κατασταση της υγειας σου θα ταξινομηθεις στην αντιστοιχη κατασταση σωματικης ικανοτητας. Για να επιλεγεις ως ΥΕΑ πρεπει να ανηκεις ειτε στην κατηγορια σωματικης ικανοτητας Ι1 (απολυτως υγιης) ειτε στην κατηγορια Ι2 (ελαφρες παθησεις οπως μυωπια μεχρι 3 βαθμους στο συνολο και των 2 ματιων). Για να δηλωσεις υποψηφιοτητα ως ΥΕΑ ειδικων δυναμεων πρεπει να ανηκεις μονο στην κατηγορια σωματικης ικανοτητας Ι1. Οσοι εχουν περασει τις εξετασεις σε αυτο το σταδιο, υποβαλλονται σε γραπτη εξεταση και σε αθλητικες δοκιμασιες. Οι γραπτες εξετασεις αποτελουνται απο δυο σκελη: 1 νοομετρικο τεστ τυπου ματριξ (σαν αυτα της μενσα αλλα πολυ χαμηλοτερου επιπεδου) και 1 λεξιλογικο τεστ οπου φαινεται αν ξερεις να χειριζεσαι την ελληνικη γλωσσα (απλο ειναι). Οι αθλητικες δοκιμασιες ειναι οι εξης: 100 μετρα σε 15 δευτερολεπτα το πολυ, 1000 μετρα σε 3 λεπτα και 20 δευτερολεπτα το πολυ, αλμα εις υψος με τον πηχη στο 1 μετρο, αλμα εις μηκος και ισως και κατι αλλο που μου διαφευγει. Στα χρονικα ορια ισως και να κανω λαθος. Οσοι περασουν και σε αυτες τις δοκιμασιες ειναι πλεον και επισημα Υποψηφιοι Εφεδροι Αξιωματικοι. Μετα την ορκομωσια των νεοσυλλεκτων στο ΚΕΝ οι ΥΕΑ μετατιθενται στις αντιστοιχες στρατιωτικες σχολες για να εκπαιδευτουν αναλογα με το οπλο η σωμα του στρατου ξηρας στο οποιο εχουν καταταχθει. Η εκπαιδευση των ΥΕΑ ειναι 4μηνη και οσοι απο αυτους τα καταφερουν (ελαχιστοι ειναι οι ΥΕΑ που κοβονται εφοσον εχουν γινει ΥΕΑ) ονομαζονται ΔΕΑ (Δοκιμοι Εφεδροι Αξιωματικοι) στο τελος της 4μηνης εκπαιδευσης. Μετα μετατιθενται σε μοναδες. Συνηθως 1 μηνα πριν την απολυση ορκιζονται Εφεδροι Ανθυπολοχαγοι και απολυονται με αυτο το βαθμο. Οι Εφεδροι Ανθυπολοχαγοι ανεβαινουν βαθμο στην εφεδρεια εφοσον κανουν τις απαραιτητες μετεκπαιδευσεις και φτανουν μεχρι το βαθμο του Ταγματαρχη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Για ολους φυσικα εσεις που δεν θελετε να υπηρετησετε επειδη δεν νιωθετε ελληνες να σας ενημερωσω οτι θα πρεπει να μην χρησιμοποιειται τις δημοσιες υπηρεσιες πχ νοσοκομεια,δεη,σχολεια αφου δηλωσατε μονοι σας οτι θελετε να αλλαξετε υπηκοοτητα και να μην ανηκετε πλεον στο κοινωνικο συνολο/.Οταν ζεις σε μια κοινωνια προσφερεις και παιρνεις υπηρεσιες εχεις και καποιες υποχρεωσεις απεναντι της πχ στην ασφαλεια της
Μιλάς πριν σκεφτείς. Πράγματι, δεν χρησιμοποιώ τίποτα από τα παραπάνω.
Αλλά ο συλλογισμός σου είναι εσφαλμένος. Τόσοι αλλοδαποί είναι στην χώρα μας, που χρησιμοποιούν σχολεία, νοσοκομεία, υπηρεσίες, κτλ, πληρώνουν τους φόρους τους, έχουν άδεια παραμονής, κτλ, αλλά δεν είναι Έλληνες υπήκοοι. Συνεπώς, δεν χρειάζεται να υπηρετήσουν.

Γιωργο, αν οντως το πιστευεις αυτο και δεν το επικαλεισαι απλα για να μην υπηρετησεις η για να υπηρετησεις ως αντιρρησιας συνειδησης, πηγαινε στο στρατολογικο γραφειο και πες "Δεν θελω να υπηρετησω γιατι δε νιωθω Ελληνας, δε νιωθω κανενα λογο να ειμαι περηφανος για μια χωρα που βασιλευει η σηψη και η διαφθορα". Τοτε θα παραδεχθω οτι εχεις το θαρρος της γνωμης σου και οτι δεν το λες απλα για να μην υπηρετησεις.
Δεν έχω κανένα λόγο αυτή τη στιγμή το κάνω αυτό μιας και έχω κανονικότατη αναβολή σε ισχύ. :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spurakos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο spurakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 325 μηνύματα.
Η επιτυχια του στρατου βασιζεται στην πειθαρχια και χωρις αυτη δεν γινεται να κερδιθει καμια μαχη. Ειναι το Α και το Ω της επιτυχιας του στρατευματος.

Πιστεύεις εσυ οτι η πειθαρχεια "διδασκεται" μεσα σε 12 μηνες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top